Κάμερες στα σχολεία

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δωρεάν παιδεία, υπάρχει δωρεάν παροχή παιδείας. Κάποιος πληρώνει,όχι φυσικά οι γονείς σου, για να πας εσύ σχολείο. Δεν πληρώνει για να ζήσεις προσωπικές στιγμές στο σχολείο ΑΛΛΑ για να διαβάσεις και να μάθεις.

Αν θέλεις εσύ στο σχολείο να ζήσεις προσωπικές στιγμές απλώς πήγαινε σε κάποιο παρακμιακό ιδιωτικό. Το σχολείο ωστόσο έχει το δικαίωμα να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα να διατηρήσει κάποιο επίπεδο.

Συμφωνώ απόλυτα επίσης 8α ήθελα να προσθέσω ότι τα μέτρα που πρόκειται να παρθούν θα είναι για την προστασία όλων μας. Για την καταπολέμηση ναρκωτικών στα σχολεία και πολλά αλλά όπως κατά καιρούς βιασμοί και ξυλοδαρμοί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
εγώ είμαι κατά......:adv:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια μάλλον καλό θα κάνει... Γιατί μόνον έτσι πιστεύω ότι θα αποφεύγονται πάρα μα πάρα πολλοί βανδαλισμοί που συμβαίνουν....
Τώρα για την ιδιωτικότητα δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο υφίσταται στους δημόσιους χώρους, αφού απλά και μόνο από το όνομα φαίνεται ότι δεν είναι για τέτοια άσχετα αν εμείς δεν το καταλαβαίνουμε....
Και στο κάτω κάτω όλοι περίμεναν να πάνε στο σχολείο για να έχουν προσωπικές στιγμές; Και σιγά μην ενδιαφέρονται οι καθηγητές για κάτι τέτοια....

για τον ιδιο λογο που πιστευω οτι δεν πρεπει να μπουν στους δρομους, δεν πρεπει να μπουν στα σχολεια.
υπαρχουν αλλα πραγματα που πρεπει να γινουν πρωτα στους σχολικους χωρους, σε θεματα στεγασης και γενικοτερα υποδομων. οι καμερες πραγματικα ειναι απλη σπαταλη

καθαρος ουρανος αστραπες δε φοβαται
και για αυτο το λογο, νιωθει πληγωμενος οταν υποθετουν εκ των προτερων την υπαρξη τους αλλου



ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΘΑΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Θάθελα να βάζανε κάμερες μέσα στην τάξη να παρακολουθούν τους καθηγητές αν κάνουν μάθημα ή όχι. Είχαμε στο γυμνάσιο μία φιλόλογο που δεν έκανε τίποτα και μας άφηνε να διαβάζουμε περιοδικά και αυτή έκανε το ίδιο. Μας εβαζε όλους μεγάλους βαθμούς. Μερικοί γονείς καλών μαθητών παραπονέθηκαν αλλά δεν τους πίστεψαν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ ακόμα και στις τουαλέτες... Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν σπάσει καθρέφτες στο σχολείο μας... Καλό θα κάνει για να τηρείται η τάξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ΤΙ; ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ;
Νομίζω οτι επιβάλλονται, εκτός απο κάμερες, ένοπλες πεζές περιπολίες σε όλους τους χώρους του σχολείου για την πάταξη των έκνομων στοιχείων που φέρνουν τόσα χρόνια γρουσουζιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εξαιτίας αυτού δεν θα πάει 5ήμερη η τρίτη... Εμένα μου αρκεί να τιμωρηθεί ο υπαίτιος παρά να την πληρώνει όλο το σχολείο μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έκρινα την άποψη σου για τις κάμερες, ούτε λέω οτι είναι σωστό αυτό που έγινε με τους καθρέφτες, απλά η χρήση του δεύτερου ως επιχείρημα για το πρώτο μου φάνηκε λίγο υπερβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Όχι,όχι κάμερες στις τουαλέτες!Θα βρίσκουν αφορμή ορισμένες να ποζάρουν μπροστά από τον καθρέφτη(βλ.κλασικές φωτογραφίες facebook κλπ).:P
Πέρα από την πλάκα,είμαι κατά αυτού του μέτρου.Καταπατά σαφώς τα στοιχειώδη δικαιώματα των μαθητών και παραπέμπει σε πολύ αυταρχικές πρακτικές και σε μεθόδους παρακολούθησης από την FBI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ενώ τώρα που έχουν βάλει την καθαρίστρια μπάστακα μπροστά από την τουαλέτα να τσεκάρει όταν βγαίνει το κάθε παιδί είναι καλύτερο έ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι ελαφρώς καλύτερο γιατί δεν αποθηκεύεται πουθενά αυτό που βλέπουν τα μάτια της καθαρίστριας και δεν έχουν πρόσβαση τρίτοι στο μέσο παρακολούθησης.

Όχι οτι μου αρέσει η παρακολούθηση απο άνθρωπο, απλά τη βρίσκω ελαφρώς προτιμότερη από τα τεχνολογικά μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οκ, προτιμήσεις είναι αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ ακόμα και στις τουαλέτες... Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν σπάσει καθρέφτες στο σχολείο μας... Καλό θα κάνει για να τηρείται η τάξη...


Να κάνω μία ερώτηση;Το σπάσιμο συνέβη εν ώρα μαθήματος,στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Να κάνω μία ερώτηση;Το σπάσιμο συνέβη εν ώρα μαθήματος,στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος;

Προφανώς και έγινε στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος. Το σχολείο τα απογεύματα κλειδώνει. Μεσοβδόμαδα ανακοινώθηκε από τη διευθύντρια και δεν είχε προηγηθεί κατάληψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Προφανώς και έγινε στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος. Το σχολείο τα απογεύματα κλειδώνει. Μεσοβδόμαδα ανακοινώθηκε από τη διευθύντρια και δεν είχε προηγηθεί κατάληψη...


Άρα,οι ίδιοι οι μαθητές κι οι καθηγητές όφειλαν και οφείλουν να να προφυλάσσουν το σχολικό χώρο.Εννοώ ότι η παρακολούθηση μέσω ηλεκτρονικού συστήματος,είναι αναποτελεσματικό ως μέτρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα προτίμησης απλά, είναι θέμα ασφάλειας της ασφάλειας (δεν είναι τυπογραγικό αυτό :P ). Εξήγησα γιατί είναι πιο δύσκολο να γίνει κατάχρηση αν παρακολουθεί άνθρωπος, αυτό είναι τελείως αντικειμενικό κριτήριο. Το πόσο βάρος του δίνεις βέβαια είναι υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άρα,οι ίδιοι οι μαθητές κι οι καθηγητές όφειλαν και οφείλουν να να προφυλάσσουν το σχολικό χώρο.Εννοώ ότι η παρακολούθηση μέσω ηλεκτρονικού συστήματος,είναι αναποτελεσματικό ως μέτρο...

Δεν είναι δική μου υποχρέωση να φυλάω σκοπιά μήπως και γίνει καμιά ζημιά... Κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο άλλωστε.. Αντίθετα οι κάμερες είναι ένα φτηνό και ταυτόχρονα αποτελεσματικό μέσο.
-----------------------------------------
Δεν είναι θέμα προτίμησης απλά, είναι θέμα ασφάλειας της ασφάλειας (δεν είναι τυπογραγικό αυτό :P ). Εξήγησα γιατί είναι πιο δύσκολο να γίνει κατάχρηση αν παρακολουθεί άνθρωπος, αυτό είναι τελείως αντικειμενικό κριτήριο. Το πόσο βάρος του δίνεις βέβαια είναι υποκειμενικό.

Σίγουρα. Απλά εγώ πιστεύω ότι τα προτερήματα υπερέχουν των μειονεκτημάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το "αποτελεσματικό" είναι συζητήσιμο, φτηνές σίγουρα δεν είναι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν είναι δική μου υποχρέωση να φυλάω σκοπιά μήπως και γίνει καμιά ζημιά.
ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δεν είναι δική μου υποχρέωση να φυλάω σκοπιά μήπως και γίνει καμιά ζημιά... Κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο άλλωστε.. Αντίθετα οι κάμερες είναι ένα φτηνό και ταυτόχρονα αποτελεσματικό μέσο.


Δεν τίθεται θέμα "σκοπιάς",σε καμία περίπτωση,ειδικά από την πλευρά μαθητών...Εννοώ ότι μαθητές και καθηγητές είναι (ή τουλάχιστον πρέπει να είναι) σε θέση να προφυλάσσουν το σχολικό χώρο,ώστε να προλαμβάνονται τέτοιες ενέργειες.Άλλωστε,οι εφημερίες των καθηγητών για το λόγο αυτό υπάρχουν.Κι αν όπως αποδείχτηκε,δεν είναι εφικτό σε ορισμένες περιπτώσεις κάτι τέτοιο,ας ψάξουμε να βρούμε τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος.Η εγκατάσταση κάμερας,είναι τελείως αυταρχικό μέσο και κατά τη γνώμη μου μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ποικίλους τρόπους,σχεδόν αντιδημοκρατικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top