Κάμερες στα σχολεία

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είναι κρίμα νέα παιδιά να σκέφτονται έτσι πάντως.


Εγώ προσωπικά συμφωνώ με το παρακάτω:
Οι καθηγητές που εφημερεύουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και όλα ok. :)


Αλλά όπως πάντα μ' αρέσει να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου (:mad2:) και να παρουσιάζω και την άλλη πλευρά. ;)



Εγώ είμαι ουδέτερος απέναντι στις κάμερες, μιας και (θα μιλήσω τουλάχιστον για τις δικές μου εμπειρίες) οι καθηγητές σε εφημερία αρκούν. ;)

Το πρόβλημα παίδες είναι στο πότε έχουν δικαίωμα να μας καταγράφουν και πότε όχι. Εκτός από το σπίτι μας και τις τουαλέτες (που είναι το πλέον αυτονόητο ότι απαγορεύεται η κάθε είδους καταγραφή), πού δικαιούνται και πού όχι; Στις τράπεζες εφαρμόζεται, στο μετρό εφαρμόζεται, γιατί όχι και στο σχολείο; Υπάρχει κάτι να κρύψουμε σε 60 λεπτά (το μέγιστο) διαλείμματος;

Ξανατονίζω πως κατά τη γνώμη μου είναι περιττές στο σχολείο. Στις Τράπεζες χρειάζονται για προφανείς λόγους. Όπως και στο μετρό κατ' εμέ, εμένα τουλάχιστον με κάνει να το "εμπιστεύομαι" πιο πολύ απ' τον ΗΣΑΠ. Στα σχολεία υπάρχουν οι εφημερεύοντες.



Από την πρακτική άποψη είναι δύσκολο να μπουν κάμερες σε κάθε δημόσιο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και στον ΗΣΑΠ έχει κάμερες αν θυμάμαι καλά.

https://www.dpa.gr/faq.htm

Αν έμπαιναν κάμερες στα σχολεία, αυτά θα παραβιάζονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συμφωνούμε λοιπόν οτι εφημερεύοντες καθηγητές αρκούν :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ναι συμφωνειται ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν νομίζω να τον κάνουν, καθώς αυτός ήταν ο κύριος λόγος της απαγόρευσης των κινητών στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο την μια ειναι καλο απο την αλλη ειναι κακο....
Σημερα πχ πηγε να γινει πολυ ασχημος τσακωμος αναμεσα σε εμενα και ενα παιδι. Αν υπιρχαν καμερες αυτο το παιδι δεν θα τολμαγε να κανει την αρχη οποτε δεν θα ετρεχε τπτ, αλλα αν εκανε την αρχη, παρολο που τελικα με μερικα σπροξιδια τελιωσε η ιστορια θα ειχαμε υποστει συνεπιες και οι δυο, και ας μην εφταιγα εγω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο σωστό θέμα αυτή τη φορά ( :P ), δε πιστεύω οτι η νεολαία θα επέτρεπε τέτοιο πράγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Στο σωστό θέμα αυτή τη φορά ( :P ), δε πιστεύω οτι η νεολαία θα επέτρεπε τέτοιο πράγμα

σιγα το πραγμα .. μια καμερα που μας βλεπει στο συντομο διαλιματακι μας :D χιχι ειναι ομως οπως το βλεπει ο κ8ενας να μην ξεχνατε οτι δεν ειναι ολοι κανονικοι υπαρχουν και παιδια χωρις γονεις να νοιαζονται και πολλες φορες ειναι προβληματικα στο σχ0λειο μου υπαρχουν πολλα παιδια που συνεχεια δημηουργουν φασαριες και το παιζουν σκληροι οταν βλεπουν το δακαλο ομως παγωνουν ... και αμα υπηρχαν καμερες δεν 8α εκαναν τις "μαγκιες" τους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
σιγα το πραγμα .. μια καμερα που μας βλεπει στο συντομο διαλιματακι μας :D χιχι ειναι ομως οπως το βλεπει ο κ8ενας να μην ξεχνατε οτι δεν ειναι ολοι κανονικοι υπαρχουν και παιδια χωρις γονεις να νοιαζονται και πολλες φορες ειναι προβληματικα στο σχ0λειο μου υπαρχουν πολλα παιδια που συνεχεια δημηουργουν φασαριες και το παιζουν σκληροι οταν βλεπουν το δακαλο ομως παγωνουν ... και αμα υπηρχαν καμερες δεν 8α εκαναν τις "μαγκιες" τους ...


και γι αυτους τους λιγους θα την πληρωσουμε ολοι με την καταπατηση της ιδιωτικης ζωης? δεν ειναι ενα διαλειματακι, αν ηταν ετσι θα υπηρχαν ηδη καμερες. αλλα υπαρχουν νομοι και δικαιωματα οπως ανεφερα σε παραπανω ποστ. Αν ειχαν καμερες στα σχολεια θα φακελωναν τους παντες, θα ηταν ενα φασιστικο συστημα, τα πραγματα δεν ειναι τοσο αθωα οσο νομιζεις οτι ειναι. Η Βορεια Κορεα εχει υποτιθεται δημοκρατια τωρα που βαζει να παρακολουθουνται τα παιδια στα σχολεια;; ντροπης πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν είναι φασιστικό... απλά είναι λίγο ενοχλητικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...οταν βλεπουν το δακαλο ομως παγωνουν...
Ας κάνουν σωστά οι δάσκαλοι τις εφημερίες τους για να τους βλέπουν πάντα, είναι πολύ πιο απλή και φτηνή λύση και δεν ενοχλεί κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί παραβιάζεται η ιδιωτική ζωή. Εγώ δε θα ήθελα καθόλου να καταγράφουν ο,τι κάνω, αν εσένα θα σου άρεσε τι να σου πω.

Βασικά δεν είναι καν λύση. Αν έβαζαν κάμερες θα μαθευόταν και αυτοί οι απρόσκλητοι θα λάβαιναν τα μέτρα τους για να μην τους αναγνωρίσουν.
Δεν υπάρχει δωρεάν παιδεία, υπάρχει δωρεάν παροχή παιδείας. Κάποιος πληρώνει,όχι φυσικά οι γονείς σου, για να πας εσύ σχολείο. Δεν πληρώνει για να ζήσεις προσωπικές στιγμές στο σχολείο ΑΛΛΑ για να διαβάσεις και να μάθεις.

Αν θέλεις εσύ στο σχολείο να ζήσεις προσωπικές στιγμές απλώς πήγαινε σε κάποιο παρακμιακό ιδιωτικό. Το σχολείο ωστόσο έχει το δικαίωμα να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα να διατηρήσει κάποιο επίπεδο.

Επίσης αν θεωρείς ότι γίνεται παραβίαση προσωπικών στιγμών με τις κάμερες γιατί δεν θεωρείς και το ίδιο με τους καθηγητές; και αυτοί παρακολούθηση κάνουν στην εφημερία.

Πάρτε το χαμπάρι, το κράτος για δημόσια εκπαίδευση δεν σπατάλα 2000?/ανά μαθητή για λέει ότι προσφέρει παιδεία. Αν και αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί κάτι αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραμείνει έτσι.

Το ίδιο ισχύει και με τους δρόμους και τα ΜΜΜ. Υπάρχουν κάμερες επειδή αυτά τα αγαθά δεν ανήκουν σε κανέναν,απλώς έχουμε όλοι δικαίωμα να χρησιμοποιούμε, και για αυτό πρέπει να προστατευτούν ώστε να συνεχίσουμε να έχουμε το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κάποιος πληρώνει,όχι φυσικά οι γονείς σου, για να πας εσύ σχολείο. Δεν πληρώνει για να ζήσεις προσωπικές στιγμές στο σχολείο ΑΛΛΑ για να διαβάσεις και να μάθεις.

Αν θέλεις εσύ στο σχολείο να ζήσεις προσωπικές στιγμές απλώς πήγαινε σε κάποιο παρακμιακό ιδιωτικό. Το σχολείο ωστόσο έχει το δικαίωμα να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα να διατηρήσει κάποιο επίπεδο.

Επίσης αν θεωρείς ότι γίνεται παραβίαση προσωπικών στιγμών με τις κάμερες γιατί δεν θεωρείς και το ίδιο με τους καθηγητές; και αυτοί παρακολούθηση κάνουν στην εφημερία.

Όταν είσαι καθημερινώς 7-8 ώρες στο σχολείο δε γίνεται να μη ζεις προσωπικές στιγμές με τους φίλους σου, δεν είναι θέμα επιδίωξης.

Οι καθηγητές δε σε καταγράφουν. Και ίσα ίσα που όταν κάνουν εφημερία μπορείς να τους πιάσεις συζήτηση, να τους ρωτήσεις πράγματα, να υπάρχει μια επικοινωνία εκτός τάξης που στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον, συμβαίνει. Δε γίνεται να συγκρίνεις τους ανθρώπους με τις κάμερες.


Αρχική Δημοσίευση από exposed_bone:
Το ίδιο ισχύει και με τους δρόμους και τα ΜΜΜ. Υπάρχουν κάμερες επειδή αυτά τα αγαθά δεν ανήκουν σε κανέναν,απλώς έχουμε όλοι δικαίωμα να χρησιμοποιούμε, και για αυτό πρέπει να προστατευτούν ώστε να συνεχίσουμε να έχουμε το δικαίωμα.

Να προστατευτούν οι δρόμοι; Για την παρακολούθηση της κυκλοφορίας είναι υποτίθεται, όχι για την προστασία των δρόμων. Στο μετρό και στον ηλεκτρικό κάτι αντίστοιχο συμβάινει' βέβαια υπάρχουν και για τυχόν τρομοκρατική ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω συμφωνω με το μετρο, σε κοινοχρηστους εννοειται χωρους. Σε ενα δημοσιο ιδρυμα δε νομιζω πως τιθεται θεμα ιδιωτικοτητας. Αλλα ακομη κι αν θεωρησω οτι ζεις ιδιωτικες στιγμες, ουτως η αλλως ακομη και σημερα κανεις ξερω γω δε φιλιεται στη μεση του προαυλιου. Και για το Θεο, οι καμερες θα ειναι αποδεικτικο στοιχειο σε συμβαντα και μεσο διατηρησης της ταξης. Δεν θα ζουμαρουν πανω στον καθενα να δουνε τι κανει με τη γκομενα του! Δεν υπαρχει τετοιο θεμα κι ουτε απασχολει αυτο τους καθηγητες. Αλλη δουλεια δεν ειχανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ δεν αναφέρομαι σε ερωτικού περιεχομένου προσωπική ζωή(μόνο).. από όλες τις χαρές μέχρι τις λύπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει, δε νομιζω οτι σ' αυτα θα ειναι προβλημα. Γι'αυτο ανεφερα και την πιο ακραια περιπτωση ιδιωτικοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μας καταστρέφουν την ιδιωτική μας ζωή. ;)
Συμφωνω !!!!! Σιγα μη βαλουν και ρομποτ!!!!! lol :P Και εκεινο που ειπες για τις τουαλετες...μην το ξαναπεις μια φιλη που το πιστεψε και φοβαται να παει τουαλετα!!!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλαμε για CCTV, οχι για ρομποτ φυσικα! Οσο για την ιδιωτικη ζωη, δεν υφισταται σε ενα δημοσιο χωρο. Κι εγω παντα ημουν της αποψης οτι καθαρος ουρανος αστραπες δε φοβαται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια μάλλον καλό θα κάνει... Γιατί μόνον έτσι πιστεύω ότι θα αποφεύγονται πάρα μα πάρα πολλοί βανδαλισμοί που συμβαίνουν....
Τώρα για την ιδιωτικότητα δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο υφίσταται στους δημόσιους χώρους, αφού απλά και μόνο από το όνομα φαίνεται ότι δεν είναι για τέτοια άσχετα αν εμείς δεν το καταλαβαίνουμε....
Και στο κάτω κάτω όλοι περίμεναν να πάνε στο σχολείο για να έχουν προσωπικές στιγμές; Και σιγά μην ενδιαφέρονται οι καθηγητές για κάτι τέτοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο ακριβως λεω κι εγω. Σωστη The President!:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top