ΚΠΓ ή Goethe;

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
το κρατικο πιο ευκολο ειναι ?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "B2 Goethe Institut".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
το κρατικο πιο ευκολο ειναι ?


βασικά είναι κατ εμε πιο πολύ ''δουλεμένο'' σαν θεσμος στο γερμανικό β2... ας μην ξεχνάμε οτι το goethe β2 είναι νέος ''θεσμος'' και νομίζω πως δεν έχουν βγεί καλά καλά πολλά βιβλία γι αυτό. δίνοντας για β2 τον Μα'ι'ο, έχω δει κάποια Modeltests, και σε κάποια σημεία ηταν εύκολοτερο αλλά σε κάποια δεν μπορούσα να καταλάβω τι θέλει να πεί!:P σε σχέση πάντα με το κρατικο, το οποίο δεν ήταν και τόσο πια παλούκι και με λίγο εξάσκηση ειδικά στα ακουστικά του αντε και κανα προφορικο, μπορείς να το πάρεις αξιοπρεπέστατα πιστεύω.:no1: παρα ταύτα αν ψάξεις στα διάφορα τόπικς,θα βρείς εμπειρίες αυτών που μπήκαν στη διαδικασία να το δώσουν!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
απλα το goethe εχει μεγαλυτερη αναγνωριση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το κρατικό όμως, απ' ό,τι θυμάμαι από το βιβλίο που κάναμε, έχει πάρα πολλές ασκήσεις. Μπορεί να μην το λες τόσο δύσκολο, αλλά το πλήθος των ασκήσεων σε κουράζει. Ποτέ δεν έκανα ολόκληρα τα τεστ που μας έβαζαν στο σπίτι. Κάποιος μπορεί να τσεκάρει τις γνώσεις σου με πολύ λιγότερες ασκήσεις... Γι'αυτό και δεν το έδωσα. Αποφάσισα να δώσω το β2 Goethe και για την αναγνωρισιμότητα αλλά και για το είδος των ασκήσεων, παρόλο που ήταν πρώτη εξαταστική (ή από τις πρώτες) του β2 (Χανιά 04.09.2007) και δεν είχαν βγει πολλά βιβλία ούτε past papers... Και παρόλο που τελικά ήταν πολύ πιο δύσκολη η εξέταση από αυτό που περίμενα γιατί από το β1 που είναι γελοίο έχει τεράστιο χάσμα στην ύλη κατά τη γνώμη μου, το πέρασα με befriedigend! To συνιστώ.
-----------------------------------------
Α!!! Και συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν (έστω και με τη βάση!)! Και όσοι δεν τα καταφέρατε, μην απελπίζεστε!! Try again!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
παντως το goethe θεωρειται πιο καλο απο το κρατικο? τι πιστευετε?....οι περισσοτεροι μου λενε οτι ειναι καλυτερο γιατι ειναι φθηνοτερο αλλα και ευκολοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
παντως το goethe θεωρειται πιο καλο απο το κρατικο? τι πιστευετε?....οι περισσοτεροι μου λενε οτι ειναι καλυτερο γιατι ειναι φθηνοτερο αλλα και ευκολοτερο!

Όπως έχω πει και σε παλαιότερο ποστ, δεν γνωρίζω πολλά για το κρατικό. Όλους τους μαθητές μου τους στέλνω στου Γκαίτε τα πτυχία.

Απλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι το Κρατικό είναι πιο φθηνό από του Γκαίτε και μάλλον λίγο πιο βατό.

Τώρα ποιο είναι καλύτερο...Το σίγουρο είναι ότι του Γκαίτε έχει σταθερή αξία όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά και το Κρατικό μετράει, είναι αναγνωρισμένο (για δουλειές, δημόσιο κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Για εξωτερικό όμως,μόνο το Goethe μπορεί να αναγνωριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Για εξωτερικό όμως,μόνο το Goethe μπορεί να αναγνωριστεί.

Ναι αυτό παρέλειψα να το αναφέρω! :thanks: Μπάμπη!

Προς το παρόν το Κρατικό αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα, ενώ του Γκαίτε και στο εξωτερικό :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν παίζει σημασία? Δηλαδή, το Goethe εδώ δεν έχει καμία διαφορά όσον αφορά το κύρος? Γιατί όπως και να το κάνουμε Goethe είναι αυτό... Του στυλ: άλλο να σου λέει ο Έλληνας πως ξέρεις να μιλάς Γερμανικά και άλλο ο ίδιος ο Γερμανός... Έτσι?
Α! Και απ' ότι έχω ακούσει το κρατικό δεν έχει επίπεδο Β1... Σωστά...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Στον ιδιωτικό τομέα ίσως προτιμήσουν το Goethe,στον δημόσιο,έχουν τα ίδια μόρια.
Β2,Γ1 υπάρχουν τόσο στο Goethe όσο και στο κρατικό.

Για το Β1 κρατώ μια μικρή επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Στον ιδιωτικό τομέα ίσως προτιμήσουν το Goethe,στον δημόσιο,έχουν τα ίδια μόρια.
Β2,Γ1 υπάρχουν τόσο στο Goethe όσο και στο κρατικό.

Για το Β1 κρατώ μια μικρή επιφύλαξη.

Υπάρχει και Β1 επίπεδο στο κρατικό :)

Παραπάνω δεν ξέρω για το κρατικό, εδώ υπάρχουν χρήσιμα στοιχεία πάντως https://www.kpg.ypepth.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sindy

Νεοφερμένος

Η sindy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω πάρει το Β1 στα γερμανικά πέρσι.
Και μόλις το πήρα δεν συνέχισα γιατι ξεκίνησα lower.
Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω για Β2 αλλά όχι του Goethe. Για το κρατικό πιστοποιητικό.
Λογικά θα 'ναι πιο ευκολο. Αλλα απ'την άλλη τα 'χω σταματήσει τα γερμανικά εδώ και ένα χρόνο.
Είναι ίδιος ο βαθμόσ δυσκολίας του Β2 του Goethe και του κρατικού πιστοποιητικού?
:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Έχω πάρει το Β1 στα γερμανικά πέρσι.
Και μόλις το πήρα δεν συνέχισα γιατι ξεκίνησα lower.
Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω για Β2 αλλά όχι του Goethe. Για το κρατικό πιστοποιητικό.
Λογικά θα 'ναι πιο ευκολο. Αλλα απ'την άλλη τα 'χω σταματήσει τα γερμανικά εδώ και ένα χρόνο.
Είναι ίδιος ο βαθμόσ δυσκολίας του Β2 του Goethe και του κρατικού πιστοποιητικού?
:xixi:

Νομιζω πως το κρατικο ειναι πιο ευκολο απο αυτο του Goethe.....μην φανταστεις τρελη διαφορα αλλα ειναι λιγο πιο ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna papa

Νεοφερμένος

Η anna papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το τι είναι καλύτερο να πάρει κανείς,δλδ.αν είναι πιο καλά για έναν μαθητή να δώσει για το ΚΠΓ ή το Γκέτε.Το ίδιο δεν αναγνωρίζονται εδώ στην Ελλάδα;Έχω μάθει ότι είναι και πιο φτηνά.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:D:clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι καλύτερο είναι το Goethe, γιατί είναι καθαρά γερμανική εταιρία (όπως michigan στα αγγλικά), ενώ το ΚΠγ είναι δημόσια ελληνική. Ναι, το ίδιο αναγνωρίζονται και εδώ στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
Εγώ έδωσα το Β1 στο Gοethe, ενώ για Β2 θα δώσω στο ΚΠγ, γιατί η καθηγήτρια μου λέει ότι είναι πολύ πιο δύσκολα στο Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna papa

Νεοφερμένος

Η anna papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!'Εισαι σίγουρη για το εξωτερικό;Άκουσα ότι δεν αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Οπωσδήποτε Goethe.το ΚΠγ μην είσαι σίγουρη ότι αναγνωρίζεται στο εξωτερικό.Αν πάλι το θέλεις μόνο για Ελλάδα το Κπγ σου κάνει.Και πιο φτηνό και πολύ ευκολότερο(το goethe,ειδικά το c1,είναι ιδιαίτερα απαιτητικό).Κλεοπάτρα καλό θα ήταν αν έχεις τη διάθεση να δώσεις και το goethe πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εννοειται οτι το goethe ειναι καλυτερο απο το κγπ εφοσον ειναι πιστοποιητικο γερμανικης εταιριας συγκεκριμενα το goethe institut ανηκει στο ludwig maximill ians universität .Εγω προτεινω να δωσεις στο γκαιτε ,συμφωνω οτι το κγπ ειναι αρκετα πιο οικονομικο αλλα αναγνωριζεται μονο στην ελλαδα. Ενω αν δωσεις στο γκαιτε και θα εχεις ενα πτυχιο το οποιο θα αναγνωριζεται παντου και δεν θα παει και ο κοπος σου χαμενος δηλαδη εννοω θα εχεις ενα πιο σιγουρο πιστοποιητικο στα χερια σου ,αυτο ομως δεν συμαινει οτι το κγπ ειναι αχρηστο και δεν αξιζει να το δωσεις .Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου μην αφησεις να σε επιρεασουν οι γνωμες μας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!'Εισαι σίγουρη για το εξωτερικό;Άκουσα ότι δεν αναγνωρίζεται.
Ναι, το ΚΠγ αναγνωρίζεται στην Ευρώπη αλλά όχι στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
@ Κλεοπάτρα^^

όχι δυστυχώς δεν αναγνωρίζεται στο εξωτερικό... ούτε στην Ευρώπη ούτε στην Αμερική ούτε πουθενά αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top