Ιστορικό ή Φιλολογία

tonia3011

Νεοφερμένος

Η tonia3011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έδωσα τώρα πανελλήνιες μετά από κάποια χρόνια και βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα στο ιστορικό αρχαιολογικό και τη Φιλολογία. Μάλλον για επαγγελματική προοπτική τείνω περισσότερο προς το δεύτερο,ωστόσο μου αρέσουν και τα δύο εξίσου. Γνωμούλα
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αν και η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αρκετά δύσκολη και από τα δύο τμήματα, τα τμήματα ιστορίας και αρχαιολογίας προσφέρουν περισσότερες προοπτικές. Ως φιλόλογος μπορείς να εργαστείς και με πτυχίο από τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, αφού, από ό τι καταλαβαίνω, αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αλλά ακόμη κι αν αλλάξεις γνώμη, με ένα πτυχίο Ιστορίας και Αρχαιολογίας έχεις περισσότερες επιλογές. Ωστόσο, τα προγράμματα σπουδών είναι φυσικά πολύ διαφορετικά και έτσι εξαρτάται και το βρίσκεις περισσότερο ελκυστικό ως αντικείμενο. Μια ματιά στους οδηγούς σπουδών μπορεί να σε κατατοπίσει περισσότερο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,447 μηνύματα.
Φιλολογία πήγαινε και διάλεξε ειδίκευση γλωσσολογία. Πάλι φιλόλογος βγαίνεις, αλλά με τη γλωσσολογία ανοίγεις πολλές πόρτες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,633 μηνύματα.
Έδωσα τώρα πανελλήνιες μετά από κάποια χρόνια και βρίσκομαι σε δίλημμα ανάμεσα στο ιστορικό αρχαιολογικό και τη Φιλολογία. Μάλλον για επαγγελματική προοπτική τείνω περισσότερο προς το δεύτερο,ωστόσο μου αρέσουν και τα δύο εξίσου. Γνωμούλα
Θα συμφωνήσω με τον @archaios19 πως το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας έχει καλύτερες προοπτικές. Εαν και δεν έχω επαφή με την πλήρη γκάμα δυνατοτήτων, ξέρω δύο πράγματα :

1. Καταρχάς υπάρχουν άπειροι τομείς που μπορείς να ειδικευτείς(π.χ. ναυτική ιστορία, αρχαιολογία, μυθολογία κτλπ.). Ίσως να φαίνεται κάπως far-fetched, αλλά ουκ ολίγες φορές έχω διαβάσει για σημαντική συμμετοχή ιστορικών σε παραγωγές ταινιών και παιχνιδιών.

2. Έχει τύχει να με πλησιάσουν στο(λίγο μακρινό γιατί δεν ασχολούμαι με τέτοια πλέον) παρελθόν για projects πάνω σε ανάπτυξη εφαρμογών mixed reality με σκοπό την αναπαράσταση στο "αρχικό μεγαλείο" αρχαιολογικών χώρων, στα οποία είχαν και ιστορικούς.

Προφανώς τα παραδείγματα μου δεν είναι σε καμία περίπτωση εξαντλητικά. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως όρεξη να έχεις και υπάρχουν διάφορες επιλογές εαν ψαχτείς(και είναι και κουλ).

Δίνω επίσης έξτρα πόντο γιατί σαν τμήμα σε εκθέτει σε σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας όπως οικονομία, τέχνη, τεχνολογία, λογοτεχνία κτλπ.

Υ.Γ. Επίσης underrated το τμήμα ιστορίας των επιστημών. Πιστεύω η αξία του θα συνεχίσει να ανεβαίνει με τα χρόνια όσο υπάρχει αυτή η στρεβλή και στριφνή γνώμη και αντιμετώπιση για τις θετικές επιστήμες εκ μέρους μαθητών και καθηγητών. Επίσης η έλλειψη ιστορικής παιδείας των θετικών επιστημών θεωρώ οτι διαδραματίζει μείζον ρόλο στο πόσο εξωπραγματικές, περίεργες και δύσκολες φαίνονται ορισμένες έννοιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον @archaios19 πως το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας έχει καλύτερες προοπτικές. Εαν και δεν έχω επαφή με την πλήρη γκάμα δυνατοτήτων, ξέρω δύο πράγματα :

1. Καταρχάς υπάρχουν άπειροι τομείς που μπορείς να ειδικευτείς(π.χ. ναυτική ιστορία/μυθολογία). Ίσως να φαίνεται κάπως far-fetched, αλλά ουκ ολίγες φορές έχω διαβάσει για σημαντική συμμετοχή ιστορικών σε παραγωγές ταινιών και παιχνιδιών.

2. Έχει τύχει να με πλησιάσουν στο(λίγο μακρινό γιατί δεν ασχολούμαι με τέτοια πλέον) παρελθόν για projects πάνω σε ανάπτυξη εφαρμογών mixed reality, στα οποία είχαν ιστορικούς.

Προφανώς τα παραδείγματα μου δεν είναι σε καμία περίπτωση εξαντλητικά. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως όρεξη να έχεις και υπάρχουν διάφορες επιλογές εαν ψαχτείς(και είναι και κουλ).

Δίνω επίσης έξτρα πόντο γιατί σαν τμήμα σε εκθέτει σε σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας όπως οικονομία, τέχνη, τεχνολογία, λογοτεχνία κτλπ.

Υ.Γ. Επίσης underrated το τμήμα ιστορίας των επιστημών. Πιστεύω η αξία του θα συνεχίσει να ανεβαίνει με τα χρόνια όσο υπάρχει αυτή η στρεβλή και στριφνή γνώμη και αντιμετώπιση για τις θετικές επιστήμες εκ μέρους μαθητών και καθηγητών. Επίσης η έλλειψη ιστορικής παιδείας των θετικών επιστημών θεωρώ οτι διαδραματίζει μείζον ρόλο στο πόσο εξωπραγματικές, περίεργες και δύσκολες φαίνονται ορισμένες έννοιες.

Πραγματικά, η συμβολή αρχαιολόγων και ιστορικών στην ανάπτυξη παιχνιδιών και ταινιών είναι όντως μια πολύ ενδιαφέρουσα προοπτική! Επίσης, κλάδοι όπως η μουσειολογία και η διαχείριση πολιτισμικών αγαθών ανοίγουν πόρτες και σε ιδιωτικούς φορείς.
Το επάγγελμα του ξεναγού θεωρείται επίσης το καλύτερα αμειβόμενο και με τη μεγαλύτερη ζήτηση.

Με αφορμή αυτά που πολύ σωστά αναφέρει ο @Samael είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι στις ανθρωπιστικές επιστήμες δεν πρέπει να περιοριζόμαστε στις παραδοσιακές επιλογές, αλλά να έχουμε υπ'όψιν και πιο μοντέρνες προοπτικές που συναντούν την τεχνολογία, αλλά και τις θετικές επιστήμες. Η Αρχαιομετρία είναι ένας ραγδαία αναπτυσσόμενος κλάδος που παντρεύει την Αρχαιολογία με επιστήμες, όπως η γεωλογία (γεωαρχαιολογία), η χημεία (ανάλυση οργανικών καταλοίπων σε αντικείμενα), η πληροφορική (αρχαιοπληροφορική, χρήση GIS ) και η βιολογία (αρχαιοβοτανική, ζωοαρχαιολογία, βιοαρχαιολογία-παλαιοπαθολογία)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top