Ιστορικό Κέρκυρας - γνώμες

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για την σχολή και το πρόγραμμα σπουδών. Πώς κι έτσι Κέρκυρα συγκεκριμένα; Οι περισσότεροι το βάζουν σαν τελευταία επιλογή επειδή είναι σε νησί
 

patatosalata22

Νεοφερμένος

Η patatosalata22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως δεν θα μου άρεσε καθόλου να περνούσα σε κάποια μεγάλη πόλη οπότε για αυτό σκεφτόμουν Κέρκυρα καθώς έχω ακούσει και καλά λόγια κιόλας για το Ιόνιο. Δεν είμαι σίγουρη όμως οπότε θέλω την γνώμη από κάποιον που έχει σπουδάσει εκεί
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι φοιτήτρια του τμήματος και είναι αλήθεια πως οι καθηγητές είναι άψογοι. Έχουν αρκετές γνώσεις και είναι αρκετά βοηθητικοί και επικοινωνιακοί απέναντι στο φοιτητή η πλειοψηφία των καθηγητών. Έχει ένα εύρος επιλεγομένων μαθημάτων και από διαφορετικούς κλάδους, όπως ανθρωπολογία.
Τώρα η ζωή στο νησί το χειμώνα είναι δύσκολη και ειδικά το χειμώνα. Από το Πάσχα και μετά όμως γεμίζει τουριστές και έχει παραπάνω κίνηση. Η πόλη δηλαδή το κέντρο είναι μικρή αλλά αν έχεις αυτοκίνητο μπορείς να εξερευνήσεις το νησί και έχει υπέροχα τοπία. Εύρεση σπιτιού είναι μεγάλο θέμα και ειδικά αν θέλεις κάτι στο κέντρο ( σου προτείνω να μείνεις γιατί δεν παλεύεται η φάση με τα λεωφορεία και κυρίως με το ότι μετά τις 10 δεν έχει λεωφορείο το χειμώνα) και τιμές στο θεό για κάτι τρύπες. Βέβαια όλα αυτά έχουν να κάνουν με το αν έρχεσαι από επαρχεία ή κάποια μεγάλη πόλη και την προσωπική σου αρεσκεία. Αυτά από εμένα
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Κοίτα κι αυτό το τμήμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Βόλος) φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον : https://www.ha.uth.gr/
(λειτουργούν οι παρακάτω τομείς ειδίκευσης στο συγκεκριμένο τμήμα:
Ιστορία
Ιστορία
Ιστορία )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι φοιτήτρια του τμήματος και είναι αλήθεια πως οι καθηγητές είναι άψογοι. Έχουν αρκετές γνώσεις και είναι αρκετά βοηθητικοί και επικοινωνιακοί απέναντι στο φοιτητή η πλειοψηφία των καθηγητών. Έχει ένα εύρος επιλεγομένων μαθημάτων και από διαφορετικούς κλάδους, όπως ανθρωπολογία.
Τώρα η ζωή στο νησί το χειμώνα είναι δύσκολη και ειδικά το χειμώνα. Από το Πάσχα και μετά όμως γεμίζει τουριστές και έχει παραπάνω κίνηση. Η πόλη δηλαδή το κέντρο είναι μικρή αλλά αν έχεις αυτοκίνητο μπορείς να εξερευνήσεις το νησί και έχει υπέροχα τοπία. Εύρεση σπιτιού είναι μεγάλο θέμα και ειδικά αν θέλεις κάτι στο κέντρο ( σου προτείνω να μείνεις γιατί δεν παλεύεται η φάση με τα λεωφορεία και κυρίως με το ότι μετά τις 10 δεν έχει λεωφορείο το χειμώνα) και τιμές στο θεό για κάτι τρύπες. Βέβαια όλα αυτά έχουν να κάνουν με το αν έρχεσαι από επαρχεία ή κάποια μεγάλη πόλη και την προσωπική σου αρεσκεία. Αυτά από εμένα
Δηλαδη @Iri2001 ποσα λευτα θελουν για την ''τρυπα'' στο κεντρο και ποσα για την ''μεγαλυτερη τρυπα''
ή και οχι ''τρυπα'' εκτος που εκει εχει και το προβλημα λεωφωρειου.
Ο πρυτανης του Ιονιου ειχε πει καποια στιγμη οτι το ολικο μηνιαιο κοστος ειναι κατι μεταξυ 1000-1200€.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Δηλαδη @Iri2001 ποσα λευτα θελουν για την ''τρυπα'' στο κεντρο και ποσα για την ''μεγαλυτερη τρυπα''
ή και οχι ''τρυπα'' εκτος που εκει εχει και το προβλημα λεωφωρειου.
Ο πρυτανης του Ιονιου ειχε πει καποια στιγμη οτι το ολικο μηνιαιο κοστος ειναι κατι μεταξυ 1000-1200€.
Με μια γρήγορη αναζήτηση στον σπιτόγατο βρήκα αυτά, με αύξουσα τιμή. Λέει οτι είναι και κοντά στις σχολές. Από 350 για 30τμ.
Βάλε και θέρμανση/ρεύμα, ίντερνετ, κοινόχρηστα, νερό κλπ κλπ, φτάνεις 500 μόνο για το σπίτι.

1715100417459.png
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γενικώς και έξω από την Κέρκυρα έχω ακούσει πάλι παρόμοιες τιμές με κεντρο αλλά είναι θέμα τύχης. Έχω φίλο που έιχει βρει με 350 και ήταν ωραιότατο δυάρι δίπλα από τη σχολή, είναι θέμα τύχης. Ας πάρουμε ένα ενοίκιο με 350 και 400 γτ αυτό είναι ο μέσος όρος στο νησί και μέχρι εκεί τραβάει η τσέπη του μέσου φοιτητή. Νερό και ρεύμα κάθε δύο μήνες και για διαβίωση φτάνεις στο 1000. Τα χίλια είναι με προϋπόθεση ότι θα τρως λέσχη το μεσημέρι τσάμπα και σπίτι θα φτιάχνεις κάποιο γεύμα για το βράδυ γιατί αλλιώς ξεπερνάς το 1.000. Με εξόδους που και που και κυρίως μάζεμα σε σπίτια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με μια γρήγορη αναζήτηση στον σπιτόγατο βρήκα αυτά, με αύξουσα τιμή. Λέει οτι είναι και κοντά στις σχολές. Από 350 για 30τμ.
Βάλε και θέρμανση/ρεύμα, ίντερνετ, κοινόχρηστα, νερό κλπ κλπ, φτάνεις 500 μόνο για το σπίτι.

View attachment 132270
Επίσης το κοντά στη σχολή είναι αμφίβολους γιατί γράφουν και χαζομαρες. Περιοχές που συμβουλεύω να ψάξει κανείς ειναι : Γαρίτσα, Σολάρι, παιλαικοστριτσα μέχρι το νοσοκομείο. Για να μπορείς να το παίρνεις και μετά πόδια άνετα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Γενικώς και έξω από την Κέρκυρα έχω ακούσει πάλι παρόμοιες τιμές με κεντρο αλλά είναι θέμα τύχης. Έχω φίλο που έιχει βρει με 350 και ήταν ωραιότατο δυάρι δίπλα από τη σχολή, είναι θέμα τύχης. Ας πάρουμε ένα ενοίκιο με 350 και 400 γτ αυτό είναι ο μέσος όρος στο νησί και μέχρι εκεί τραβάει η τσέπη του μέσου φοιτητή. Νερό και ρεύμα κάθε δύο μήνες και για διαβίωση φτάνεις στο 1000. Τα χίλια είναι με προϋπόθεση ότι θα τρως λέσχη το μεσημέρι τσάμπα και σπίτι θα φτιάχνεις κάποιο γεύμα για το βράδυ γιατί αλλιώς ξεπερνάς το 1.000. Με εξόδους που και που και κυρίως μάζεμα σε σπίτια.
Γαμωτο 30 τμ ειναι τρυπα ..ημαρτον.
Δικιο ειχε τελικα ο πρυτανης..τελικα μονο κοζανη και γρεβενα ειναι προσιτα ακομα.
Δεν μου βγαινει και το σεναριο...ελεγα αν εξω ηταν αρκετα πιο φτηνα με ενα αμαξι των 3000-4000 € λυνοταν το θεμα..
Αυτη την airB&B γιατι δεν την κοβουν.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Γαμωτο 30 τμ ειναι τρυπα ..ημαρτον.
Δικιο ειχε τελικα ο πρυτανης..τελικα μονο κοζανη και γρεβενα ειναι προσιτα.
Δεν μου βγαινει και το σεναριο...ελεγα αν εξω ηταν αρκετα πιο φτηνα με ενα αμαξι των 3000-4000 € λυνοταν το θεμα..
Τρύπα τα 30τμ;
Ως φοιτητής νοίκιαζα 22 τμ. :loltooth:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι λίγα τα μέρη που έχουν παραμείνει σε φυσιολογικές τιμές. Ψάξε επαρχίες που δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς και έπειτα το πρόγραμμα σπουδών και τα επαγγελματικά δικαιώματα που σου εξασφαλίζει κάθε σχολή❤️ εύχομαι να τα καταφέρεις ο,τι κι αν έχεις στο νου σου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top