Ιστορια προσανατολισμόυ

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εσείς πως μαθαίνεται ιστορία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.

Antonius

Νεοφερμένος

Ο Antonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εσείς πως μαθαίνεται ιστορία;
Πρόταση-πρόταση χωρίς να κοιτάς απο το βιβλίο 3 φορές και στο τέλος ολόκληρη την παράγραφο 1/2 φορές. Με τεχνική pomodoro για τα διαλείμματα ( 25λ. μελέτη - 5λ. διάλειμμα όπου μετά απο 3 σετάκια κάνεις ένα μεγάλο διάλειμμα συνήθως 20λ.)
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Παίρνεις το βιβλίο της ιστοριας. Πας κάπου απομονωμένα με ησυχία, χωρίς κινητό, χωρίς μουσική. Το ανοίγεις, πας στο μάθημα που θες και αρχίζεις και το αποστηθίζεις από την μια τελεία στην άλλη. Αφού μάθεις μια πρόταση πας στην επόμενη κι μετά διαβάζεις ολόκληρη την παράγραφο, αφού πας στην επόμενη παράγραφο κάνε το ιδιο πράγμα και στο τέλος αυτής, διάβασε την πρώτη με την δεύτερη και πες τες μαζί στον εαυτό σου, δυνατά. Καπως έτσι θα μάθεις όλο το μάθημα. Όταν τελειώσεις με αυτό, θα το λες όλο στην μαμα μου, στον μπαμπά σου, στον οποιονδήποτε. Πρόσεχε όμως, ένα μάθημα μπορεί να σου πάρει και 1-2 μέρες ή 2-3 ώστε να το ξερεισ Πολύ καλά. Δώσε χρόνο στο να την κατανοήσεις αλλά και να ξέρεις ακριβώς τι λέει. Επίσης, στο τέλος κοίταζε και τις πηγες που έχει αυτό το μάθημα! Μην περιμένεις να τις αφήσεις να τις μάθεις όλες μαζί τελευταία στιγμή. Αυτα, κυρίως. Αν θες κάτι παραπάνω μου λες!
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για της απάντησεις σας
Ησαταν θεωρητικη;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Παίρνεις το βιβλίο της ιστοριας. Πας κάπου απομονωμένα με ησυχία, χωρίς κινητό, χωρίς μουσική. Το ανοίγεις, πας στο μάθημα που θες και αρχίζεις και το αποστηθίζεις από την μια τελεία στην άλλη. Αφού μάθεις μια πρόταση πας στην επόμενη κι μετά διαβάζεις ολόκληρη την παράγραφο, αφού πας στην επόμενη παράγραφο κάνε το ιδιο πράγμα και στο τέλος αυτής, διάβασε την πρώτη με την δεύτερη και πες τες μαζί στον εαυτό σου, δυνατά. Καπως έτσι θα μάθεις όλο το μάθημα. Όταν τελειώσεις με αυτό, θα το λες όλο στην μαμα μου, στον μπαμπά σου, στον οποιονδήποτε. Πρόσεχε όμως, ένα μάθημα μπορεί να σου πάρει και 1-2 μέρες ή 2-3 ώστε να το ξερεισ Πολύ καλά. Δώσε χρόνο στο να την κατανοήσεις αλλά και να ξέρεις ακριβώς τι λέει. Επίσης, στο τέλος κοίταζε και τις πηγες που έχει αυτό το μάθημα! Μην περιμένεις να τις αφήσεις να τις μάθεις όλες μαζί τελευταία στιγμή. Αυτα, κυρίως. Αν θες κάτι παραπάνω μου λες!
τι μανικι τραβατε και εσεις οι θεωρητικοι!!
 

Antonius

Νεοφερμένος

Ο Antonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Σε ποια σχολή πέρασες;
Πολιτικές επιστήμες
τι μανικι τραβατε και εσεις οι θεωρητικοι!!
μην το συζητάς… κ είναι πολύ πιο δύσκολο απ ότι ακούγεται. Αν θες βαθμό ιστορία πρέπει να την έχεις μάθει τέλεια μέχρι Μάιο. Όχι μόνο παπαγαλίσει αλλά και κατανοήσει… έχουμε και κάτι πηγες.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εσείς πότε ξεκινήσατε να διαβάζετε ιστορία κατεύθυνσης;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,004 μηνύματα.
Κι εγώ τη μέθοδο της @Maria20897 ακολουθούσα για την εκμάθηση της ιστορίας.
Απλά να προσθέσω (το είχα πει και σε άλλο θρεντ) την τεράστια αξία των τακτικών επαναλήψεων εφ' όλης της ύλης. Τη μαθαίνεις την ιστορία όταν την έχεις για πρώτη φορά, αλλά κτήμα σου η γνώση θα γίνει με τις επαναλήψεις. Τότε και μόνο τότε θα αισθανθείς την ασφάλεια ότι την ξέρεις και ότι μπορείς να τη γράψεις στις εξετάσεις.

Εσείς πότε ξεκινήσατε να διαβάζετε ιστορία κατεύθυνσης;
Εγώ ξεκίνησα από τις αρχές της Β' Λυκείου προετοιμασία, ωστόσο πιο χαλαρά και οι ρυθμοί εντάθηκαν από τα θερινά της Γ' και μετά.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Κι εγώ τη μέθοδο της @Maria20897 ακολουθούσα για την εκμάθηση της ιστορίας.
Απλά να προσθέσω (το είχα πει και σε άλλο θρεντ) την τεράστια αξία των τακτικών επαναλήψεων εφ' όλης της ύλης. Τη μαθαίνεις την ιστορία όταν την έχεις για πρώτη φορά, αλλά κτήμα σου η γνώση θα γίνει με τις επαναλήψεις. Τότε και μόνο τότε θα αισθανθείς την ασφάλεια ότι την ξέρεις και ότι μπορείς να τη γράψεις στις εξετάσεις.


Εγώ ξεκίνησα από τις αρχές της Β' Λυκείου προετοιμασία, ωστόσο πιο χαλαρά και οι ρυθμοί εντάθηκαν από τα θερινά της Γ' και μετά.
Πολύ σωστά τα λες! Πολλές και συχνές επαναλήψεις.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Τα άλλα μαθήματα πως τα διαβάσετε;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τα άλλα μαθήματα πως τα διαβάσετε;
Εγώ Λατινικά δεν ξέρω, έδωσα κοινωνιολογία.
εκθεση διάβαζα λίγο θεωρία, αλλά από τις πολλές ασκήσεις και τις πολλές εκθέσεις μου έμειναν πολλά χωρίς ιδιαίτερο διαβασμα. Αν το έχεις και έχεις καλές ιδέες, γράφεις και χωρίς να διαβάσεις. Γενικά, δεν υπάρχει θέμα να ρίχνεις καμία ματια και στα σχεδιαγράμματα και την θεωρία. Απλά πρόσεχε να μην τα γράφεις μετά τυποποιημένα, να μην φαίνεται δηλαδή σαν να τα έχεις διαβάσει μόνο και μόνο για να τα γράψεις για έναν βαθμό. Αυτό δεν πρέπει να το κανεις ούτε στην έκθεση, ούτε στις ασκήσεις.

Αρχαία, ήταν η αγάπη μου, δεν είχα θέμα να τα διαβάζω για ώρες. Έμαθα απ έξω τα σχόλια του βιβλίου(φακέλου υλικού, μερικές φορές και απο το κίτρινο βοβλιαρακι όπου χρειάζεται, θα σε καθοδηγήσουν οι καθηγητές σου). Τα επιπλέον σχόλια που έδιναν στα ιδιαίτερα σε διαφάνειες απλά τα διάβαζα πολλές φορές και προσπαθούσα να τα κατανοήσω μέσω των ερωτήσεων/ασκήσεων που μου έβαζε. Όσα πιο πολλά σχόλια ξέρεις, τόσο το καλύτερο αλλά και αυτα όχι τυποποιημένα (πέρα απο του βιβλίου), καντα κτήμα σου! Άγνωστο, πρέπει απλά να κανεις πολλά κείμενα, να διαβάσεις καλά γραμματική και συντακτικό και να κανεις πολλές ασκήσεις.

Αυτα!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ιστορια θυμαμαι οτι πχ 1 σελιδα την μαθαινα και οταν ξαναδιαβαζα ιστορια πριν παω στην δευτερη σελιδα ξαναελεγα απεξω την πρωτη.οταν πηγαιναστην τριτη σελιδα εκανα την 1 και την 2 και μετα την τριτη.
Αυτο εγινε για ολη την υλη!!
Πολυ κουραστικο και βαρετο,σε σημειο που δεν αντεχα αλλα οταν πας να δωσεις κ βλεπεις τα θεματα απλα γελασα και τα εγραψα με κλειστα ματια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top