Ιστορία - Ιστοριογνωσία

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ξέρετε καλά ιστορία?? Τι είναι αυτό που σας ωθεί να μάθετε και τι αυτό που σας απωθεί από την επιστήμη αυτή?? Δεν νομίζω βέβαια να διδάσκεται ορθά η ιστορία στις σχολικές τάξεις!! Ποια είναι η γνώμη σας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Οτι δε διδάσκεται σωστά στα σχολεία,δε διδάσκεται. Η Ιστορία είναι γενικά από τα μαθήματα που ούτε συμπαθώ ιδιαίτερα ,ούτε απεχθάνομαι. Για να είμαι ειλικρινής η μόνη ιστορική περίοδος που διδάσκεται στα σχολεία και τη θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα είναι η Νεότερη Ιστορία(Γ' Γυμνασίου-Λυκείου) και είμαι ευτυχής που θα δώσω τη συγκεκριμένη ύλη πανελλαδικά λόγω κατεύθυνσης σε δύο χρόνια. Επειδή έχω μια ευκολία στην αποστήθιση κειμένων και επειδή μπορώ να αναπαράγω ένα γραπτό κείμενο προφορικά αρκετά κατατοπιστικά, δεν έχω δυσκολία ως προς τη μελέτη. Παρόλ'αυτά δε θεωρώ ότι ξέρω τέλεια την ιστορία. Κανείς δε μπορεί να το κάνει αυτό. Πάντως σίγουρα είναι ένα αντικείμενο ενδιαφέρον που το σχολικό περιβάλλον και ο τρόπος διδασκαλίας το κάνει απωθητικό ένώ αντικειμενικά είναι ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Συμφωνώ!!! Η Νεότερη ιστορία είναι υπέροχη. Αλλά δεν είναι δυνατό να βασίζεται η εκμάθηση της ιστορία στην στείρα αποστήθιση. Ιστορία σημαίνει μελέτη πηγών και κριτικό πνεύμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εξυπακούεται. Γι'αυτό πλέον έχουν εισάγει και πολλές ερωτήσεις κρίσεως καθώς και συνδυαστικές στην εξέταση! Έτσι είναι σωστότερο και πιο ενδιαφέρον. Άλλωστε υπάρχουν καθηγητές που υποστηρίζουν ότι από την πίεση που είχαν δεχτεί να αποστηθίσουν κατά λέξη ολόκληρα βιβλία ,με το που τελείωνε η εξέταση δε μπορούσαν να θυμηθούν το παραμικρό. Αυτό λοιπόν δεν ωφελεί πουθενά από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όμως, δεν είναι δυνατόν να στηρίζεται η θεωρητική κατεύθυνση στο μάθημα της ιστορίας στην αποστήθιση. Επίσης, για ποια κριτική σκέψη γίνεται λόγος όταν υπάρχουν καθηγητές που δεν ξέρουν ιστορία και παρόλα αυτά διορθώνουν Πανελλήνιες... Πολύ περίεργο, εεε??? Έχετε ακούσει για τους καθηγητές που παίρνουν το σχολικό εγχειρίδιο και διορθώνουν λέξη προς λέξη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλά,άλλο και τούτο. Αυτό είναι δράμα. Οι καθηγητές οι οποίοι διορθώνουν αυτή τη στιγμή μπήκαν σε σχολή με το σύστημα των δεσμών και με τη στείρα αποστήθιση της ιστορίας. Αν και από προσωπική εμπειρία δε μου έχει τύχει φιλόλογος που να μην ξέρει καλά και σε βάθος ιστορία. Σίγουρα θα υπάρχουν και ανίδεοι όπως και παντού άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η Ιστορία σαν μάθημα,γενικά,με απωθεί. Αφενός δε μπορώ να βρω κάποιο ενδιαφέρον,αφετέρου δυσκολεύομαι να το μάθω. Έχω τραυματικές εμπειρίες:p. Παρ'όλα αυτά,θα μπορούσα να πω ότι η Νεότερη Ιστορία είναι η πιο ενδιαφέρουσα,σε σχέση με την Παλαιολιθική Εποχή κλπ. Όσον αφορά τις ερωτήσεις κρίσεως,είναι αυτές που απεχθάνομαι περισσότερο. Όχι μόνο στην Ιστορία,αλλά γενικά. Τέλος,πιστεύω ότι το μάθημα της Ιστορίας δε διδάσκεται με σωστό τρόπο και ίσως αυτός να είναι ένας από τους λόγους που με απωθούν. Πέρα απ'αυτά,προσπαθώ να βγάλω το γενικό νόημα κάθε μαθήματος χωρίς παπαγαλία,αλλά δε νομίζω να ωφελεί σε κάτι,γιατί τα ξεχνάω σύντομα:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η νεοτερη ελληνικη ιστορια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει αρκετα. Και μπορω να πω οτι κατι ξερω. Αλλα οχι οτι ειμαι τελειος γνωστης γιατι δεν εχω διαβασει απο πολλες πηγες ιστορια, πραγμα που σημαινει οτι μπορει καποια γεγονοτα να τα γνωριζω διαστρεβλωμενα η να μην γνωριζω καποιες πτυχες... Επισης συχνα-πυκνα κανω συγκριση της σημερινης ελληνικης πραγματικοτητας με το παρελθον και βρισκω κοινα πολλες φορες (η ιστορια επαναλαμβανεται που λενε :P).

Οι περιοδοι που σιχαινομουν στην Ιστορια ηταν ο Μεσαιωνας και το Βυζαντιο. Δεν μου κινησαν ποτε το ενδιαφερον απλα... Ακομα και την παλαιολιθικη εποχη και την Αρχαια Αιγυπτο, πιο ανετα τις διαβαζα! :P

Βασικα εχω πετυχει και καλους καθηγητες ιστοριας, με τους οποιους ανοιγαμε και ενδιαφερουσες κουβεντες σχετικα με καποια γεγονοτα (ειδικα στην Γ' Λυκειου ειχε πολυ ενδιαφερον, παρολη την αδιαφορια των παιδιων λογω πανελληνιων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κι εγώ μια από τα ίδια! Μεσαίωνας και Βυζάντιο είναι ό,τι χειρότερο από άποψη ύλης... Βαρετή και μακριά από όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κι εγώ μια από τα ίδια! Μεσαίωνας και Βυζάντιο είναι ό,τι χειρότερο από άποψη ύλης... Βαρετή και μακριά από όλους!
__________________
Για μενα παντως αυτη η εποχη ειναι η αγαπημενη μου, για μενα η πιο βαρετη ιστορια ειναι η νεα ελληνικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Συμφωνώ για το Βυζάντιο. Η πιο ανούσια ιστορία. Η μάνα σκοτώνει (μάλλον τυφλώνει) το γιο της για να κρατήσει το στέμμα. Όλο σκάνδαλα και τέτοια... Τι να πει κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πιο ενδιαφέρουσα είναι, από άποψης μεσημεριανού. Έχω διαβάσει και τα δύο βιβλία του Καμπουράκη και πραγματικά κόλλησα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν το δούμε έτσι, είναι υποφερτή! Το κακό είναι ότι τα μεσημεριανά είναι δύσκολο να τα συγκρατήσεις εξ αιτίας της πολυπλοκότητας και τη ποικιλίας. Και την ιστορία παρομοίως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι τα μεσημεριανά είναι δύσκολο να τα συγκρατήσεις εξ αιτίας της πολυπλοκότητας και τη ποικιλίας.
[offtopic] Εγω πριν καμια 5ετια που εβλεπα μεσημεριανα καθημερινα, ηξερα ολα τα κουτσομπολια και τα ξεκατινιασματα απ' εξω! :zilia: :P [/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
μαρεσει πολυ , ειδικα ο 2ος παγκοσμιος και ο εμφυλιος (αν και εκει χασαμε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλύτερη ιστορία είναι η αρχαία και η μεσαιωνική!!! Ειδικά η βυζαντινή και η ρωμαϊκή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
σαν μαθημα κατα τη γνωμη μου ειναι υπεροχο και ειδικα οταν διδασκεται απο καλο καθηγητη

το μοναδικο κομματι της ιστοριας που συχαίνομαι ειναι η βυζαντινη αλλα με την φετινη μου καθηγητρια μου φενεται τελιως διαφορετικη οχι οτι παυω να τη συχαίνομαι αλλα τοκανει καπως πιο ενδιαφερον .

παντως δεν θα ηθελα με τιποτα να την εδεινα πανελληνιες γιατι εχω ακουσει οτι οταν σε ρωτανε πραγματα απο το βιβλιο τοτε σου κοβουν ακομα και απο το κομμα και αν γραψεις κατι παραπανω τοτε σου κοβουν 1 βαθμο για καθε παραπανω προταση:!::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
σαν μαθημα κατα τη γνωμη μου ειναι υπεροχο και ειδικα οταν διδασκεται απο καλο καθηγητη

το μοναδικο κομματι της ιστοριας που συχαίνομαι ειναι η βυζαντινη αλλα με την φετινη μου καθηγητρια μου φενεται τελιως διαφορετικη οχι οτι παυω να τη συχαίνομαι αλλα τοκανει καπως πιο ενδιαφερον .

παντως δεν θα ηθελα με τιποτα να την εδεινα πανελληνιες γιατι εχω ακουσει οτι οταν σε ρωτανε πραγματα απο το βιβλιο τοτε σου κοβουν ακομα και απο το κομμα και αν γραψεις κατι παραπανω τοτε σου κοβουν 1 βαθμο για καθε παραπανω προταση:!::!:


Και εγώ είμαι ο Πάπας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Και εγώ είμαι ο Πάπας
τι εννοεις;(μηπως οτι ειναι κατι τελαιως παραλογο που γινεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κι όμως ισχύει.Σε περίπτωση που πέσεις σε καθηγητή που βγάζει το βιβλίο φωτοτυπίες πριν πάει να διορθώσει(υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι....),τότε να εύχεσαι να τα έχεις γράψει ακριβώς όπως στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top