Ισπανικά χωρίς καθηγητή

kathleenn

Νεοφερμένος

Η kathleenn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 και πριν 3 χρόνια πήρα στα ισπανικα το κπγ B2 .θα ήθελα να ξεκινήσω πάλι ώστε να παρω το C2 του θερβαντες. Έχω αρκετή βιβλιογραφία και τρόπους να προετοιμαστω μόνη μου αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό διότι τα χρόνια που πέρασαν σταμάτησα να εξάσκω τη γλώσσα και θα ήθελα να παρω το πτυχίο όσο πιο σύντομα γίνεται προκειμένου να το αξιοποιήσω επαγγελματικά. Όσοι το πήρατε η όσοι ασχολείστε με τη γλώσσα θεωρείτε γίνεται χωρίς δάσκαλο να παρω αυτό το πτυχίο δεδομένου ότι έχω βασεις ?και τι χρονοδιάγραμμα θα δίνατε ?
 

gegeorgiou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και εγώ σε αυτό το επίπεδο είμαι, B2 DELE και διαβάζω για τα επόμενα βήματα.

Όλα εξαρτώνται από το τι γλώσσες γνωρίζεις ήδη.

Αν γνωρίζεις Ελληνικά (μητρική) και Αγγλικά (C2), έχοντας B2 στα Ισπανικά τότε είναι εύκολο το C2 στα Ισπανικά, μέσα σε 4 μήνες με εντατικό διάβασμα: Λεξιλόγιο και reading, 5.000-10.000 καινούργιες λέξεις. Άμα ξέρεις λεξιλόγιο, το listening χρειάζεται πολύ λίγη εξάσκηση γιατί τα ισπανικά είναι φωνητική γλώσσα: προφέρεται όπως γράφεται, δεν είναι όπως τα αγγλικά και τα κινέζικα, που κάθε καινούργια λέξη πρέπει να μάθεις και τι σημαίνει και πως προφέρεται. Για το writing μαθαίνεις παπαγαλία τα έτοιμα, και τα δικά σου τα ανεβάζεις σε σελίδες στο facebook και στα διορθώνουν δωρεάν κάποιοι από τα 600 εκατομμύρια ομιλητές. Για το speaking, το ίδιο. Μιλάς με αυτούς ή με το google translate ή ισπανικό Chatgpt, και το πολύ πολύ 3-4 ώρες ιδιαίτερα με Μεξικανό καθηγητή.

Αν γνωρίζεις Ελληνικά (μητρική), Αγγλικά (C2), C2 σε μία ακόμα ινδοευρωπαϊκή αλλά μη λατινογενής γλώσσα (Γερμανικά, Ολλανδικά, Σουηδικά, Ρωσικά, Περσικά, ή Ινδικά κτλ), έχοντας B2 στα Ισπανικά τότε είναι εύκολο το C2 στα Ισπανικά μέσα σε 2-3 μήνες. Το λεξιλόγιο του C2 μπορείς να το μάθεις σε ένα μήνα και ουσιαστικά στο 90% των περιπτώσεων είναι απλό mapping στο λεξιλόγιο των γλωσσών που ξέρεις ήδη.

Αν έχεις C2 σε κάποια άλλη λατινογενής γλώσσα (Γαλλικά, Ιταλικά κτλ), τότε θα δυσκολευτείς στο writing και το speaking των ισπανικών. Θέλει πολύ εξάσκηση για να μην κάνεις μίξη τις γλώσσες. Το C2 στα Ισπανικά μπορεί να σου πάρει από 1 μήνα έως 12 μήνες.

Σε τι επάγγελμα και που σου χρειάζονται τα ισπανικά;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Και εγώ σε αυτό το επίπεδο είμαι, B2 DELE και διαβάζω για τα επόμενα βήματα.

Όλα εξαρτώνται από το τι γλώσσες γνωρίζεις ήδη.

Αν γνωρίζεις Ελληνικά (μητρική) και Αγγλικά (C2), έχοντας B2 στα Ισπανικά τότε είναι εύκολο το C2 στα Ισπανικά, μέσα σε 4 μήνες με εντατικό διάβασμα: Λεξιλόγιο και reading, 5.000-10.000 καινούργιες λέξεις. Άμα ξέρεις λεξιλόγιο, το listening χρειάζεται πολύ λίγη εξάσκηση γιατί τα ισπανικά είναι φωνητική γλώσσα: προφέρεται όπως γράφεται, δεν είναι όπως τα αγγλικά και τα κινέζικα, που κάθε καινούργια λέξη πρέπει να μάθεις και τι σημαίνει και πως προφέρεται. Για το writing μαθαίνεις παπαγαλία τα έτοιμα, και τα δικά σου τα ανεβάζεις σε σελίδες στο facebook και στα διορθώνουν δωρεάν κάποιοι από τα 600 εκατομμύρια ομιλητές. Για το speaking, το ίδιο. Μιλάς με αυτούς ή με το google translate ή ισπανικό Chatgpt, και το πολύ πολύ 3-4 ώρες ιδιαίτερα με Μεξικανό καθηγητή.

Σε παρακαλώ, έλα ξανά μόλις δώσεις ή ακόμα καλύτερα, μόλις βγουν τα αποτελέσματα και πες το ξανά αυτό. Θερβάντες που ρώτησε η γράφουσα.


Από εκεί και πέρα εγώ θα πω στη γράφουσα πως το Γ2 του Θερβάντες είναι ένα εξαιρετικά δύσκολο πτυχίο και οι περισσότεροι που δίνουν κόβονται. Υπάρχουν μάλιστα καθηγητές που δεν αναλαμβάνουν καν για αυτόν τον λόγο. Εγώ θα έλεγα πως από Β2 σε Γ2 θέλει σίγουρα 2 χρόνια αν μιλάμε για Θερβάντες και εφόσον μεσολάβησε και κενό 3 χρόνων, πιθανώς παραπάνω, ίσως πιο κοντά στο 2,5 χρόνια για να υπάρχουν πιθανότητες επιτυχίας. Και προσωπικά πιστεύω πως για το συγκεκριμένο πτυχίο θέλει προετοιμασία με καθηγητή, ιδανικά έμπειρο. Υπάρχει πολύυυ μεγάλη διαφορά στο επίπεδο δυσκολίας των βιβλίων προετοιμασίας και της εξέτασης οπότε αν κάποιος πάει χωρίς να έχει προετοιμαστεί για το πραγματικό επίπεδο δυσκολίας, η πρώτη εξέταση είναι απλά το πρώτο σοκ της συνειδητοποίησης το τι συμβαίνει και με τη δεύτερη και μετά υπάρχουν περισσότερες ελπίδες. Για αυτό καλύτερα έμπειρο καθηγητή (όχι πως θα αποφευχθεί το πρώτο σοκ, αλλά λέμε τώρα).

Βέβαια η απορία μου είναι κι εμένα που χρειάζεται επαγγελματικά συγκεκριμένα το Θερβάντες Γ2. Κρατικό θα ήταν πιο εύκολο και πιο γρήγορο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top