Ισπανικά στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Για τα Ρώσικα υπάρχουν ενδείξεις πως ναι στο μέλλον το συζητάνε στο Υπουργείο λόγω πολλών μεταναστών απο τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, μην ξεχνάς ότι η 22.37 είναι προχωρημένη ώρα για παντρεμένους / εργαζόμενους, που φτάσαμε...κατάντια.
-----------------------------------------

ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
ΑΠΟ ΤΟ www.zougla.gr

«Μαγείρεψαν» τις προσλήψεις των καθηγητών Γυμνασίου

Τρίτη, 28 Ιουλίου 2009, 21:46


Αγανάκτηση έχει προκαλέσει στους υποψήφιους εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τροπολογία που επαναπροσδιορίζει τις καθηγητικές σχολές και συμπληρωματική εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας, η οποία όπως καταγγέλλουν ευνοεί σκανδαλωδώς αποφοίτους συγκεκριμένης σχολής κατά τις προσλήψεις που αναμένονται βάσει της επετηρίδας.
Μάλιστα οι καταγγέλλοντες αναφέρουν ότι στη σχολή αυτή φοιτά η κόρη του υφυπουργού Παιδείας Α. Λυκουρέντζου.
Η εγκύκλιος η οποία φέρει την υπογραφή του υπουργού Παιδείας Άρη Σπηλιωτόπουλου ευνοεί απόφοιτους του Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς, οι οποίοι, αν και σύμφωνα με τις καταγγελίες, δεν έχουν εκπαιδευτική επάρκεια αφού δεν διδάσκονται τα απαραίτητα μαθήματα, εν τούτοις εξομοιώνονται με καταρτισμένους εκπαιδευτικούς που αναμένουν χρόνια στην επετηρίδα τον διορισμό τους και εν μία νυκτί "ανεβαίνουν" ψηλά στην επετηρίδα.


Όπως καταγγέλλουν οι υποψήφιοι η εγκύκλιος βασίζεται σε τροπολογία του σχέδιου νόμου «Ρύθμιση Θεμάτων του Πανεπιστημιακού και Τεχνολογικού τομέα της Ανώτατης εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις» με αριθμό 663 και ημερομηνία 23/7/2009.


«Την Παρασκευή το Υπουργείο πέρασε σε μια νύχτα μια τροπολογία απάτη χωρίς κανένα σκεπτικό και αβάσιμη. Ευνοεί 500 συνάδελφους του πανεπιστήμιου Πειραιά και αδικεί 4000 υπόλοιπους συναδέλφους... Ευνοεί μία σχολή και αδικεί τις υπόλοιπες 30. «Βάφτισαν» καθηγητική σχολή μέσα σε μια νύχτα σχολή τεχνικής ειδικότητας. Καταργούν τον πίνακα που ήμασταν όλα αυτά τα χρόνια και μας στέλνουν σπίτια μας...», καταγγέλλει στην zougla.gr μία αγανακτισμένη υποψήφια από την Θεσσαλονίκη.

Το mail που έστειλε στη zougla.gr ένας ωρομίσθιος καθηγητής ξεχειλίζει από οργή: «Φανταστείτε το μέγεθος του σκανδάλου: εγώ που δουλεύω 5 χρόνια ωρομίσθιος με 2000 ώρες προϋπηρεσίας στο μέλλον δεν θα μπορώ να ξαναδουλέψω. Οι συνάδελφοι του συγκεκριμένου τμήματος με μόλις 1 ώρα δουλειάς αποκτώντας με αυτόν τον αθέμιτο τρόπο παιδαγωγική επάρκεια θα προηγούνται έναντι εμού και των υπολοίπων. Θα σκαρφαλώσουν 1000 θέσεις στον πίνακα διορισμού του παιδείας στερώντας από τους υπόλοιπους το προβάδισμα που απέκτησαν με την ωρομισθία τους τόσα χρόνια. Επιπλέον στο συγκεκριμένο τμήμα σπουδάζει η κόρη του κ. Λυκουρεντζου, υφυπουργού Παιδείας! Είναι εύκολο να το διαπιστώσετε από το site του τμήματος και τα μητρώα των φοιτητών του».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Sorry παιδια αργησα :bye:..Σχετικα με τη νεα τροπολογια το εμαθα απο ενα αλλο φορουμ εκπαιδευτικων οτι οντως ειναι αδικια γιατι τα παιδαγωγικα μαθηματα στη συγκεκριμενη σχολη υπολογιστων δεν ξεπερνουν των υπολοιπων κ εδω που τα λεμε τιποτα δεν αντικαθιστα την εμπειρια που ειχαν για χρονια στη ταξη.
Για το θεμα με τα ρωσσικα παντως οταν επικοινωνησα με τη δευτεροβαθμια περσυ μηπως υπαρχει ενδιαφερον για πιλοτικο ισπανικων στη περιοχη της καλλιθεας μου ειπαν οχι αλλα οτι τεραστια ζητηση υπηρχε με τη ρωσσικη γλωσσα απο ολα σχεδον τα σχολεια της περιοχης.Να πω την αληθεια τουλαχιστον για τη συγκεκριμενη περιοχη το βρισκω λογικο.
-----------------------------------------
Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα δεν μ΄αφηνει το συστημα να στειλω πανω απο ενα πμ σημερα.Για αποφυγη παρεξηγησεων βαζω το μνμα για το Στεφανο που ειναι σχετικο με τα ισπανικα εδω για να το δει.
"Σχετικα με το πτυχιο δεν μπορω να στο δειξω γιατι απλα το εχω αφησει στην κερκυρα οπου εργαζομαι και τωρα επισκεπτομαι στην αθηνα τους δικους μου.
Παντως ειναι απογοητευση γιατι ενω περιμεναμε κατι καλυτερο μας εδωσαν μια καφε Α4 που απλως λεει ονομα και το τμημα που αποφοιτησαμε.Αργοτερα μας ειπαν οτι αν θελαμε παπυρο να πληρωσουμε στη γραμματεια και να δωσουμε αντιγραφο για να εχουμε κατι για 'κορνιζα".Τουλαχιστον δεν ειναι ετσι μονο σε μας αλλα σε ολες τις σχολες:("
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ, απο το www.ispania.gr

Στη συνεδρίαση της Συγκλήτου Ειδικής Σύνθεσης του Ιονίου Πανεπιστημίου της 14ης Ιουλίου 2009 υιοθετήθηκε ομόφωνα η πρόταση του Τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας (ΤΞΓΜΔ) για προσθήκη της Ισπανικής ως ισότιμης γλώσσας εργασίας του ΤΞΓΜΔ.
Η απόφαση αυτή θα προωθηθεί στο ΥΠΕΠΘ για την έκδοση του απαραίτητου Προεδρικού Διατάγματος.
Από την έκδοση του σχετικού ΠΔ, οι υποψήφιοι για το ΤΞΓΜΔ θα μπορούν να επιλέγουν δύο γλώσσες μεταξύ τεσσάρων, ήτοι μεταξύ της Αγγλικής, της Γαλλικής, της Γερμανικής και της Ισπανικής. Δηλαδή, ένας υποψήφιος θα μπορεί να επιλέξει, για παράδειγμα, ως γλώσσες εργασίας την Αγγλική και την Ισπανική.
Παράλληλα, θα αρχίσει η σταδιακή κατάργηση της Ειδίκευσης Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού. Για τους ήδη φοιτούντες θα υπάρξουν μεταβατικές διατάξεις για να μην θιγούν τα δικαιώματά τους.
Με την ευκαιρία, ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με διαβεβαίωση του Υφυπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Σπύρου Ταλιαδούρου, σε πολυνομοσχέδιο του ΥΠΕΠΘ προβλέπεται ότι οι απόφοιτοι της Ειδίκευσης Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού θα έχουν το δικαίωμα να μετέχουν σε εξετάσεις που θα διοργανώνει το ΑΣΕΠ για την πρόσληψη καθηγητών Ισπανικής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Ερώτηση : Πως θα το κάνουν αυτό αφού σπούδασαν στο Ιόνιο διερμηνεία και μετάφραση αφού είχαν διαφορετικά μαθήματα απο το Ε.Α.Π. και την Ισπανική Αθήνας αφού δεν κάνανε παιδαγωγικά για να πάρουν παιδαγωγική κατάρτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Μολις μπηκα και ειδα τον οδηγο σπουδων του ιονιου παν και σε ολα τα ετη ειχαν μονο ενα μαθημα διδακτικης! Αφου ο καθε ενας που περασε σ'αυτη τη σχολη ηθελε να γινει μεταφραστης η διερμηνεας τι τη θελει τωρα τη φιλολογια?Παραδεχομαι οτι τα περισσοτερα μαθηματα ισπανικων ειναι ιδια με το ΕΚΠΑ αλλα εμεις ειχαμε και τα παιδαγωγικα των καθηγητικων σχολων καθε εξαμηνο.Αν θελει καποιος απο το ιονιο να λαβει μερος στον ασεπ για τη δημοσια εκπαιδευση τοτε να δωσει κατατακτηριες στη φιλοσοφικη και να μη ζητα εξισωση πτυχιων με τη λογικη "αφου μπηκαν αυτοι θελω κι εγω!"
-----------------------------------------
Και προσθετω οτι ο δικος τους τομεας στο δημοσιο ειναι το μεταφραστικο του υπουργειου εξωτερικων και να μην ξεχνανε τα παραπονα που εκαναν στο υπουργειο οτι δεχεται για μεταφραστες αποφοιτους ξενων φιλολογιων γιατι τωρα κανουν ακριβως το ιδιο
-----------------------------------------
Αυτα για σημερα...Επιστρεφω αυριο βραδυ..:bye:
Νασαι καλα Δημητρη για την ενημερωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά είναι προεκλογική περίοδος και πρέπει να τους βολέψουν όλους, τουλάχιστον να δώσουν την ψευδαίσθηση ότι τους τακτοποιούν όλους ακόμα και όταν εξισώνουν πράγματα που δεν εξισώνονται.

Έλενα είσαι εγγεγραμένη στο σύλλογο Ισπανικής φιλολογίας ? Αν όχι σου συνιστώ να γραφτείς για να μαθαίνεις εγκαίρως τις εξελίξεις. Έχεις κάνει αίτηση για αναπληρώτρια ? Πιστεύω Κέρκυρα δεν θα υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι Ε.Α.Π. και Αθηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ειμαι ηδη στο συλλογο Ισπανικης αλλα στη κερκυρα δεν εχω δικο μου υπολογιστη οποτε με δυσκολευει λιγο να κραταω επαφη με τα πραγματα.
Εκανα αιτηση για αναπληρωτρια και εχεις δικιο, πηγα μια βδομαδα μετα την ανακοινωση στη δευτεροβαθμια κ μου ειπαν οτι μεχρι στιγμης δεν υπηρχε αλλος.Παντως ειναι απαραδεκτη η ελλειψη πληροφορησης κ ενδιαφεροντως.Ενω ειχαν ηδη στα γραφεια την εγκυκλιο εγινε ο εξης διαλογος
-"Ηρθα για να κανω αιτηση για Ισπανικη φιλολογια"
-"Μα δεν υπαρχει τετοιος κλαδος"
-"Υπαρχει απο φετος με κωδ ΠΕ40,να κανω την αιτηση?"
-"Μα αφου κυρια μου δεν εχουμε πιλοτικα ισπανικων εδω!"
-"Δεν ειναι πια πιλοτικο ειναι επιλογης σ'ολα τα σχολεια,να κανω τωρα την αιτηση?"
-"Χωρις εγκυκλιο δεν κανεις τιποτα!"
-"Εχει βγει εγκυκλιος για ψαξτε λιγο..."
-"Αποκλειεται! Αφου αυτο κοιταμε τοσες μερες!Να οριστε! που λεει οτι.....ααααα μαλιστα...εε,οχι σε μενα..περαστε στο αλλο γραφειο."
Παρομοιες καταστασεις μου ειπαν συναδελφοι οτι εζησαν και στη δευτεροβαθμια αθηνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Το ξέρω, και με την γυναίκα μου τα ίδια πράγματα στην δευτεροβάθμια Ανατολικής Αττικής, το καλό είναι ότι τελικά τα βρήκαν και έκανε την αίτηση για τα Ιταλικά και τα Ισπανικά, έχει και τα 2 πτυχία.
Εδώ είχα τηλεφωνήσει στην Δευτεροβάθμια στην Νομαρχία και δεν ήξεραν ότι τα πιλοτικά είχαν λήξει....Ακόμα και στην πρωτοβάθμια δεν ήξεραν ότι οι δηλώσεις της 6ης δημοτικού θα είχαν Γαλλικά Ιταλικά και Γερμανικά και εγώ ο προχωρημένος τους μιλούσα και για Ισπανικά...
Ελπίζω να δήλωσες μόνο Κέρκυρα και να μην τρέχεις σε όλα τα επτάνησα...
Αν πήγαινε η γυναίκα μου τώρα στην δευτεροβάθμια θα μπορούσαν να την ενημερώσουν αν υπάρχουν και άλλοι καθώς και πόσοι στην Ανατολική Αττική για Ιταλικά και Ισπανικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δυστυχως δεν ξερω για το αν μπορουν (η αν θελουν) στην αττικη να πουν ποσοι ειναι οι υπολοιποι υποψηφιοι καντε ομως μια προσπαθεια.Για ισπανικα παντως για ανατολικη αττικη γνωριζω προσωπικα 5 συναδελφους που εκαναν εκει αιτηση.Επειδη ειμαστε ιδια σειρα ξερω οτι πηραν πτυχιο το 2007.Ετσι ισως μπορει να καταλαβει αν προηγειται απο αυτους.Παντως της ευχομαι καλη επιτυχια κ για τις δυο γλωσσες:no1:
-----------------------------------------
Οχι ευτυχως δεν εκανα σε ολα τα επτανησα!Μονο κερκυρα που μενω απο περσυ αλλα δηλωσα και τα δυσπροσιτα (εκτος απο παξους) .Δεν εχω αυτοκινητο οποτε θα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...μακαρι να'χουμε καλο αποτελεσμα κ τα υπολοιπα θα τα βολεψουμε.Ας τα διαλεξουν τα παιδια κ βλεπουμε..:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Συμφωνώ, θα το προσπαθήσουμε.
Ελένη το 2007 υπάρχει μόνο μία στην λίστα στο νούμερο 70 αν είσαι εσύ, είσαι σε καλή θέση και με το δεδομένο ότι δηλώνεις Κέρκυρα τα βλέπω ευνοικά τα πράγματα αν όχι για το 2009 σίγουρα για το 2010 που θα είναι η γλώσσα ισάξια στις επιλογές. Πιστεύω ότι επτάνησα θα έχει μεγάλο ρεύμα η Ιταλική αν όμως ζητήσουν νέες δηλώσεις θα υπάρξουν τμήματα, έχεις περάσει να γνωρίσεις τους γυμνασιάρχες και να κάνεις ενημέρωση ? Νομίζω οτι θα σε βοηθούσε πολύ. Στις 17/8 θα είμαι επτάνησα αλλά στη Ζάκυνθο είναι το αγαπημένο μου νησί.
Και η γυναίκα μου τελείωσε (πήρε πτυχίο - ορκωμοσία) 2007 αλλά είχε τελειώσει το 2006 και λόγω καταλήψεων, απεργιών...και τραγικών λαθών της γραμματείας γράφτηκε στο πτυχίο 2007 και όχι 2006 που είχε την επίσημη βεβαίωση ότι είχε τελειώσει όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Μεγαλη αδικια..Τωρα θα προηγουνταν..Τωρα θα μου πεις ειναι δικαιο να περιμενει τοσα χρονια ειδικα η ιταλικη για να μπει στην εκπαιδευση?Καλη η ιδεα σου για τους γυμνασιαρχες, μπορει να την ακολουθησω, ειναι ισως καλυτερα να σε γνωρισει ο αλλος προσωπικα.
-----------------------------------------
Στεφανε τελος τα πμ για σημερα..Εχω λιγα μνμτα ως νεο μελος γι'αυτο μου βαζει φραγη το συστημα.Με καθε επιφυλαξη λοιπον σου λεω οτι δεν ξερω ποτε αλλα ο κοσμητορας της φιλοσοφικης και οι καθηγητες του τμηματος ιταλικης γλωσσας κ φιλολογιας του ΑΠΘ επισημα ζητησαν απο τον υπουργο να λειτουργησει κ εκει τμημα ισπανικων γιατι εχει απο χρονια ζητηση αλλα και εχει πλεον εισαχθει στη δημοσια εκπαιδευση επομενως δεν ειναι δυνατον να λειτουργει μονο μια σχολη στην ελλαδα.μολις βρω το σχετικο αρθρο απ'οπου το διαβασα θα στο στειλω.Να εχεις ομως υπ'οψιν σου οτι τα παντα στην ελλαδα γινονται με ρυθμο χελωνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εμείς το κάναμε σε 2 δήμους που ενδιαφερόμαστε και ήταν πολύ δεκτικοί οι γυμνασιάρχες μάλιστα τους άρεσε και η προσέγγιση και να μην είναι η γυναίκα μου θα είναι ένας άλλος απόφοιτος, επίσης αλλιώς θα δώσουν την νέα αίτηση αν έχει προηγηθεί γνωριμία και θα ξέρουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον οπότε "παρακολουθούνται". Για την Ιταλική πιστεύω ότι ήταν θέμα συλλόγου καθώς και το ότι η έδρα ήταν στην θεσ/νίκη και όχι Αθήνα ναι όντως ήταν κρίμα.
Ο Στέφανος στις ξένες γλώσσες έβαλε νέο θέμα "ανακοινώθηκαν τα θέματα του Cervantes".

Με ρυθμό χελώνας...και ακόμα πιο αργά...Έχει ρυθμό η χελώνα, αν ναι τι ρυθμός είναι αυτός ? εγώ τώρα ακούω reggaeton.

Έλενα μπορείς να μου πεις την πηγή του άρθρου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Το βρηκα τυχαια οταν ειχε βγει η ανακοινωση για τα ισπανικα στα σχολεια αλλα δεν το συγκρατησα.Στεναχωριεμαι γιατι δεν θελω να δωσω ετσι ελπιδες στους φοιτητες απο βορεια ελλαδα, παντως αυτα που σας ειπα ανεφερε και οτι δεν υπηρχε (μεχρι εκεινη τη στιγμη) απαντηση απο τη πολιτεια.Η μονη αναφορα που βρηκα τωρα ειναι του τμηματος ιταλικης σχετικα με τα ισπανικα αλλα υποσχομαι οτι θα συνεχισω να το ψαχνω...https://www.itl.auth.gr/site/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καλά μην τρελαίνεσαι κιόλας είναι η λογική συνέχεια των πραγμάτων. Είναι καλή η διάδοση της γλώσσας αρκεί να μην αρχίσει να παράγει άνεργους και τα πρώτα 4-5 χρόνια στα σχολεία θα είναι πολύ σημαντικά διότι θα δείξουν την τάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αυτο πιστευω κι εγω,μαλλον θα περιμενουν να δουν πως θα πανε τα πραγματα στα σχολεια πριν προχωρησουν στα υπολοιπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μακάρι να ιδρυθει τμήμα Ισπανικης Φιλολογίας στο ΑΠΘ! Θα σώσει πολύ κόσμο που δεν θέλει να πάει Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σιγουρα!Δεν ειναι σωστο απ΄τη στιγμη που υπαρχει αναλογο τμημα και με υποδομες στο ΑΠΘ να μην γινει κατι.Ειναι κριμα να πληρωνουν τοσα λεφτα οι φοιτητες για να μενουν Αθηνα για ενα τμημα που εχει τη δυνατοτητα κ υπαρχει προθυμια να ανοιξει στη Θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Σιγουρα!Δεν ειναι σωστο απ΄τη στιγμη που υπαρχει αναλογο τμημα και με υποδομες στο ΑΠΘ να μην γινει κατι.Ειναι κριμα να πληρωνουν τοσα λεφτα οι φοιτητες για να μενουν Αθηνα για ενα τμημα που εχει τη δυνατοτητα κ υπαρχει προθυμια να ανοιξει στη Θεσσαλονικη.

Συμφωνώ απόλυτα. Μακάρι να μας άκουγε ο υπουργος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ακούνε όμως η δημόσια διοίκηση είναι αργή θέλει τον χρόνο της, πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου πλέον. Είναι επίσης και θέμα ισότητας των δύο σχολών Ιταλικής Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και Αθήνας οπότε υπάρχουν οι προυποθέσεις να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μία πολύ σοβαρή εξέλιξη υπάρχει στο θέμα της Ισπανικής γλώσσας στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πρέπει να ενημερωθείτε.
Στις 24/7 υπογράφθηκε η σύσταση του κλάδου ΠΕ40 (Ισπανικής γλώσσας) απο το Υπουργείο και πλέον μπορούνε να προσλαμβάνονται στο Δημόσιο στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση καθηγητές, μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι προκειμένου να διδάξουν.
Στις λίστες των αναπληρωτών υπάρχουν αρκετοί (182 καθηγητές) οι οποίοι είναι έτοιμοι να ανταποκριθούν στην περίπτωση που τους ζητηθεί απο το Υπουργείο.
Στο τέλος 6/2009 δόθηκαν οι δηλώσεις επιλογής γλώσσας στα παιδιά 6ης Δημοτικού και ενώ ήταν γνωστό ότι θα υπογραφεί η σύσταση του κλάδου Ισπανικής, οι δηλώσεις περιλάμβαναν δυστυχώς μόνο τις 3 απο τις 4 γλώσσες (περιλάμβαναν Γαλλικά Γερμανικά Ιταλικά και όχι τα Ισπανικά) αυτό περιόρισε τους μαθητές που δεν εξέφρασαν την επιθυμία τους και πιθανόν αλλοίωσε και την βούληση τους.
Κανονικά και με βάση αυτό που έγινε στην περίπτωση της Ιταλικής γλώσσας το 2008-2009, θα πρέπει να ζητηθεί (από τους γυμνασιάρχες πλέον) να γίνουν νέες δηλώσεις και να εκφράσουν οι μαθητές την επιθυμία τους στην αρχή του σχολικού έτους 2009-2010, Η ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ.

E;:ee::ee:Εμένα πάντως δεν επηρέασε την επιλογή μου... πάλι Γαλλικά θα διάλεγα. Στη τάξη μου κανείς δεν πήγε Ιταλικά και από το δίπλα τμήμα ξέρω μόνο για έναν που πήγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, είσαι σε λάθος θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top