Ιατρός/Οδοντίατρος σε νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας;

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν ενδιαφέρεσαι να μπεις στο ΕΣΥ είναι καλύτερα σε νοσοκομείο ή σε Κέντρο Υγείας και για ποιους λόγους;
Τα χρήματα είναι τα ίδια;
Οι συνθήκες εργασίας;
Πώς γίνεται η ανέλιξη γενικότερα;

Ευχαριστώ πολύ !
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,379 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν ενδιαφέρεσαι να μπεις στο ΕΣΥ είναι καλύτερα σε νοσοκομείο ή σε Κέντρο Υγείας και για ποιους λόγους;
Τα χρήματα είναι τα ίδια;
Οι συνθήκες εργασίας;
Πώς γίνεται η ανέλιξη γενικότερα;

Ευχαριστώ πολύ !
Καλε μου το δημοσιο δεν παρεχει οδοντιατρικη φροντιδα
Καθε νοσοκομειο εχει καποιους οδοντιατρους οι οποίοι ειναι κυριως emergensy και βγαζουν δοντια... και εδω στον πειραια που εχουμε το κεντρικο κεντρο υγεις φτιαχνουν και μασελες εκτος των εξαγωγων.
Στα νοσοκομεια δεν ασκείται η οδοντιατρικη δυστηχως. Αντι να σφραγιζουμε και να απονευρώνουμε..βγαζουμε..ημαρτον..πρεπει να μας παρουν το πτυχιο.
Τα χρηματα ειναι τα ιδια 1500 μετα την ειδικοτητα και 2200 στα 40σου σου.
Συνολο μισθος και εφημεριες. Δουλεια ανετη ..δεν σωνεις κατι, βγαζεις κατι.
Απο εξελιξη διεθυντικη οχι γιατι δεν ειναι η μαχιμη ειδικοτητα του νοσοκομειου.
Μιλαω εκ πληροφοριων και δεν ειμαι του ιατρικου.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Καλε μου το δημοσιο δεν παρεχει οδοντιατρικη φροντιδα
Καθε νοσοκομειο εχει καποιους οδοντιατρους οι οποίοι ειναι κυριως emergensy και βγαζουν δοντια... και εδω στον πειραια που εχουμε το κεντρικο κεντρο υγεις φτιαχνουν και μασελες εκτος των εξαγωγων.
Στα νοσοκομεια δεν ασκείται η οδοντιατρικη δυστηχως. Αντι να σφραγιζουμε και να απονευρώνουμε..βγαζουμε..ημαρτον..πρεπει να μας παρουν το πτυχιο.
Τα χρηματα ειναι τα ιδια 1500 μετα την ειδικοτητα και 2200 στα 40σου σου.
Συνολο μισθος και εφημεριες. Δουλεια ανετη ..δεν σωνεις κατι, βγαζεις κατι.
Απο εξελιξη διεθυντικη οχι γιατι δεν ειναι η μαχιμη ειδικοτητα του νοσοκομειου.
Μιλαω εκ πληροφοριων και δεν ειμαι του ιατρικου.

Το δημόσιο παρέχει οδοντιατρική φροντίδα, το θέμα είναι πότε θα σου κλείσουν ραντεβού, αν θες να πας για έναν απλό καθαρισμό για παράδειγμα.
Ασχολούνται κυρίως με τα επείγοντα περιστατικά, πχ απονευρώσεις.
Μου κάνει εκτύπωση που λες ότι σε κέντρο υγείας κάνουν μασέλες. Απ' ότι έχω μάθει, στα νοσοκομεία/κέντρα υγείας δεν γίνονται προσθετικές εργασίες, πχ μασέλες, γέφυρες. Καλά για εμφυτεύματα δε το συζητώ, προφανώς και όχι. Κι αυτό, γιατί σε πολλές περιοχές δεν υπάρχουν οι αντίστοιχοι οδοντοτεχνίτες που να είναι στο δημόσιο. Συν ότι η γέφυρα δε θεωρείται επείγον περιστατικό.

Πολλοί που θέλουν να αποφύγουν τους ιδιώτες λόγω οικονομικών θεμάτων, πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο για τις προσθετικες εργασίες, Αθήνα και Θεσσαλονίκη που υπάρχει η σχολή.
Από βόρεια Ελλάδα επίσης πολλοί πηγαίνουν στα Σκόπια γιατί είναι φτηνά, αλλά η ποιότητα είναι για γέλια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,379 μηνύματα.
Το δημόσιο παρέχει οδοντιατρική φροντίδα, το θέμα είναι πότε θα σου κλείσουν ραντεβού, αν θες να πας για έναν απλό καθαρισμό για παράδειγμα.
Ασχολούνται κυρίως με τα επείγοντα περιστατικά, πχ απονευρώσεις.
Μου κάνει εκτύπωση που λες ότι σε κέντρο υγείας κάνουν μασέλες. Απ' ότι έχω μάθει, στα νοσοκομεία/κέντρα υγείας δεν γίνονται προσθετικές εργασίες, πχ μασέλες, γέφυρες. Καλά για εμφυτεύματα δε το συζητώ, προφανώς και όχι. Κι αυτό, γιατί σε πολλές περιοχές δεν υπάρχουν οι αντίστοιχοι οδοντοτεχνίτες που να είναι στο δημόσιο. Συν ότι η γέφυρα δε θεωρείται επείγον περιστατικό.

Πολλοί που θέλουν να αποφύγουν τους ιδιώτες λόγω οικονομικών θεμάτων, πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο για τις προσθετικες εργασίες, Αθήνα και Θεσσαλονίκη που υπάρχει η σχολή.
Από βόρεια Ελλάδα επίσης πολλοί πηγαίνουν στα Σκόπια γιατί είναι φτηνά, αλλά η ποιότητα είναι για γέλια.
Οτι λεω το ειδα με τα ματια μου και το ακουσα με τα αυτια μου ...νοσοκ. Αγια Ολγα..Τζανειο και Οικο του Ναυτου.
Επαρχια δεν ξερω ουτε πηγα ποτε.
Τωρα αν η γεφυρα δεν ειναι επειγουσα θεραπεια τι ειναι? πως αφηνεις ενα ανθρωπο χωρις μασητικη επιφανεια ...μονο σουπες θα τρωει? επιτοπου αφαιρεση πτυχιου ειναι.
Στον πειραια εχουμε ενα μεγαλο κεντρο ( οικο ναυτου το ελεγαν.. ολοι οι γιατροι εκει..5 οροφοι και επειγοντα) 1μυριο κοσμο εξυπηρετεί.
Διπλα στο ακτινολογικο το οδοντριατρικο. Παιδια κανεται απονευρωση και γεφυρα..?μπα αμα θες καμια οδοντοστοιχια κανουμε.
Στην επαρχια δεν εχουν οδοντοτεχιτη ..οκ χωρις αυτον δεν γινεται τιποτα..αλλα οι ιδιωτες γιατροι πως δουλευουν με κουριερ?
Ειναι στο γενικο πακετο..το δημοσιο δεν παρεχει ιατρικη δοντιων ..γιατι? Αφου ειναι η πιο απαραιτητη.
 

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το να είσαι ιατρός σε νοσοκομείο;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18,001 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το να είσαι ιατρός σε νοσοκομείο;
μπορεί να είναι πολύ δύσκολο εώς και πολύ εύκολο εξαρτάται από την ειδικότητα που θα πάρει το εκνευριστικό είναι πολλοι που κάνουν εύκολες ειδικότητες παίρνουν πιο πολλα λεφτά από τους μάχημους.

Αν θέλεις άμεσο διορισμό και σε καίει αυτό καλή επιλογή είναι η γενική ιατρική (δεν είναι όμως πάντα εύκολη).

Στο νοσοκομείο η δουλειά του οδοντιατρου είναι εύκολη γιατί κάνει μόνο εξωτερικά ιατρεία καί από αυτά απλά σχετικά πράγματα. Πρόσφατα πήρα μια ασθενή που νοσηλεύαμε στο νοσοκοκομείο που δουλευώ σε οδοντιατρείο (μεγάλου νοσοκομείου της Αθήνας για εκτίμηση) και η ιατρός εκεί ζήτησε μια πανοραμική και εγώ πηγα να την κάνω στο νοσοκομείο. Οι τεχνολογοι που τις κάνουν εκεί την κάνανε λάθος (που το είπε η οδοντιατρος μετά) (αυτό σημαίνει ότι δεν ηταν εξοικιωμένοι με αυτή την ακτινογραφία που για άλλους ειναι Μain practice

Το θέμα με την Οδοντιατρική είναι ότι δεν είναι εύκολος ο διορισμός,
 
Τελευταία επεξεργασία:

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
μπορεί να είναι πολύ δύσκολο εώς και πολύ εύκολο εξαρτάται από την ειδικότητα που θα πάρει το εκνευριστικό είναι πολλοι που κάνουν εύκολες ειδικότητες παίρνουν πιο πολλα λεφτά από τους μάχημους.

Αν θέλεις άμεσο διορισμό και σε καίει αυτό καλή επιλογή είναι η γενική ιατρική (δεν είναι όμως πάντα εύκολη).

Στο νοσοκομείο η δουλειά του οδοντιατρου είναι εύκολη γιατί κάνει μόνο εξωτερικά ιατρεία καί από αυτά απλά σχετικά πράγματα. Πρόσφατα πήρα μια ασθενή που νοσηλεύαμε στο νοσοκοκομείο που δουλευώ σε οδοντιατρείο (μεγάλου νοσοκομείου της Αθήνας για εκτίμηση) και η ιατρός εκεί ζήτησε μια πανοραμική και εγώ πηγα να την κάνω στο νοσοκομείο. Οι τεχνολογοι που τις κάνουν εκεί την κάνανε λάθος (που το είπε η οδοντιατρος μετά) (αυτό σημαίνει ότι δεν ηταν εξοικιωμένοι με αυτή την ακτινογραφία που για άλλους ειναι Μain practice

Το θέμα με την Οδοντιατρική είναι ότι δεν είναι εύκολος ο διορισμός,
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσον αφορά κέντρο υγείας ή νοσοκομείο;
Φαντάζομαι το κέντρο υγείας θα είναι πιο χαλαρά;
Ο μισθός είναι ο ίδιος και στα 2;
Και γενικότερα αν έχουν κάποια διαφορά που δε έχω σκεφτεί
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,379 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσον αφορά κέντρο υγείας ή νοσοκομείο;
Φαντάζομαι το κέντρο υγείας θα είναι πιο χαλαρά;
Ο μισθός είναι ο ίδιος και στα 2;
Και γενικότερα αν έχουν κάποια διαφορά που δε έχω σκεφτεί
Μα τα κεντρα υγειας εχουν οδοντιατρο? εδω παιδιατρο και καρδιολογο δεν εχουν ? ειμαι παθολογος και τα κανω ολα.
Ε και αμα ποναει δοντι? Ε βρες κανενα βασταγερο να σου κοπανησει γροθια να σου φυγει... ή βαλε γαρουφαλολαδο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσον αφορά κέντρο υγείας ή νοσοκομείο;
Φαντάζομαι το κέντρο υγείας θα είναι πιο χαλαρά;
Ο μισθός είναι ο ίδιος και στα 2;
Και γενικότερα αν έχουν κάποια διαφορά που δε έχω σκεφτεί
To ίδιο πραγμα θα κάνεις σε επιπεδο εξωτερικών ιατρείων είτε νοσοκομειο ειτε κέντρο υγείας
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Σταματήστε να γράφετε βλακείες παρακαλώ!! Καταρχάς ο ερωτών είναι ιατρός ή οδοντίατρος; Δεν καταλαβαίνω. Πέραν αυτού η εργασία στο Δημόσιο τουλάχιστον για έναν ιατρό εξαρτάται από την ειδικότητα, το νοσοκομείο, τη θέση, την εμπειρία του ιατρού και τι ζητάει. Κάποιες ειδικότητες με έλλειψη είναι πολύ εύκολο να μπεις σε άλλες που έχουν συνήθως καλύτερο τρόπο ζωής και θεωρούνται λιγότερο μάχιμες πιο δύσκολο. Το κέντρο υγείας γενικώς είναι για την παροχή πρώτων βοηθειών και αντιμετώπιση απλών περιστατικών. Κατά τα άλλα ο μισθός και η εξέλιξη είναι τα ίδια!
 

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σταματήστε να γράφετε βλακείες παρακαλώ!! Καταρχάς ο ερωτών είναι ιατρός ή οδοντίατρος; Δεν καταλαβαίνω. Πέραν αυτού η εργασία στο Δημόσιο τουλάχιστον για έναν ιατρό εξαρτάται από την ειδικότητα, το νοσοκομείο, τη θέση, την εμπειρία του ιατρού και τι ζητάει. Κάποιες ειδικότητες με έλλειψη είναι πολύ εύκολο να μπεις σε άλλες που έχουν συνήθως καλύτερο τρόπο ζωής και θεωρούνται λιγότερο μάχιμες πιο δύσκολο. Το κέντρο υγείας γενικώς είναι για την παροχή πρώτων βοηθειών και αντιμετώπιση απλών περιστατικών. Κατά τα άλλα ο μισθός και η εξέλιξη είναι τα ίδια!
Καλησπέρα!
Οδοντίατρος
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Οδοντίατρος
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, ενδιαφέρεστε για κατατακτήριες για Ιατρική και ύστερα ενδεχομένως μία θέση στο Δημόσιο; Γιατί για τους οδοντιάτρους οι θέσεις είναι λίγες σε Νοσοκομεία/Κέντρα Υγείας. Για τους οδοντριάτρους δεν ξέρω τι γίνεται με τις συνθήκες και τους μισθούς γνωρίζω για ιατρούς μόνο. Στα κέντρα υγείας η περίθαλψη είναι πρωτοβάθμια και κυρίως εστιάζεται στην παροχή πρώτων βοηθειών για προβλήματα υγείας που μπορούν να αντιμετωπιστούν ειδάλλως τα διακομίζουν στα νοσοκομεία. Οι συνθήκες εξαρτώνται από το μέρος, συνήθως είναι πιο χαλαρά αλλά όχι πάντα. Επίσης, δεν μπορούν όλες οι ειδικότητες να σταθούν σε ένα κέντρο υγείας (πχ παθολογοανατόμος). Η ανέλιξη οικονομικά γίνεται με κλιμάκια με βάση το βαθμό (Επιμελητής Α, Β , Διευθυντής), αλλά και τα έτη εμπειρίας.
 
Top