Ιατρική vs Οδοντιατρική vs Φαρμακευτική

Ποια σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
  • Ιατρική

  • Οδοντιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ella zack

Νεοφερμένος

Η ella zack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι επιλεγετε?
ιατρικη σε οποια πολη κ να ναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Αν η οικογένεια σου έχει φαρμακείο τότε πας φαρμακευτική με κλειστά τα μάτια.

Εαν δεν έχει νομίζω κάποιος πρέπει να εξαιρέσει από τους στόχους του την φαρμακευτική ...
εκτός αν του αρέσει η χημεία και γενικά να φτιάχνει φάρμακα (αν και στην εποχή μας αυτό έχει μειωθεί εξαιτίας τους φαρμακευτικών εταιριών).

Περί Οδοντιατρικής
Είναι Ιατρική, θεωρούνται και είναι ιατροί. Πολλοί δε την διαλέγουν επειδή αηδιάζουν να ακουπάνε στόματα (απλά μερικοί πρέπει να ξέρουν μερικοί ότι στην ιατρικη θα πρέπει να κάνουν πολλά αηδιασικά πράγματα).

Προσωπικά για διάφορους λόγους θα διάλεγα Οδοντιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ella zack

Νεοφερμένος

Η ella zack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχεις απολυτο δικιο....θα το σκεφτω πολυ καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Patt

Νεοφερμένος

Η Efi Patt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
φαρμακευτικη με κλειστα ματια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
και η φαρμακευτική καλή είναι. Πάντως σαν σχολή είναι πιο δύσκολη από την ιατρική και αν κάνεις τα σωστά βήματα ίσως σου αρέσει παραπάνω από την ιατρική


στην οδοντιατρική γίνεσαι ιατρος (Ειδικευμένος) με μόνο 5 χρονια σπουδών (στην ιατρική για να εξειδικευτείς θέλεις παραπάνω χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liza Liza

Νεοφερμένος

Η Liza Liza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φαρμακευτική !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Φαρμακευτική !!!!

οδοντιατρικη
ίδια χρόνια με την φαρμακευτική... και είσαι ιατρός.

Με ιατρείο, συνταγολόγιο, συνέδρια, αγωγή , θεραπεία.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liza Liza

Νεοφερμένος

Η Liza Liza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οδοντιατρικη
ίδια χρόνια με την φαρμακευτική... και είσαι ιατρός.
Και τι σημαίνει ότι είσαι γιατρός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Και τι σημαίνει ότι είσαι γιατρός?

σε γενικές γραμμές τίποτα.

Στην Έλλάδα πολλά

ακόμα και αν δεν είααι καλός ιατρός.... μπορείς να κάνεις εύκολα διδακτορικό (Χωρίς καν να κάνεις μεταπτυχιακό) και να ζήσεις καλά.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Εγώ για να πω την αλήθεια σκέφτομαι ή οδοντιατρική ή φαρμακευτική.

Γιατί οδοντριατρική: Όπως προανέφερε ο Γιώργος γίνεσαι γιατρός σε 5 χρόνια.Επιπλέον,θα μου άρεσε μια εξειδίκευση στην παιδοδοντριατρική που θεωρώ πως δεν είναι κορεσμένο επάγγελμα και έχει ακόμα προδιαγραφές εξέλιξης ειδικά στην πόλη μου.

Γιατί φαρμακευτική:Γιατί αγαπώ τη χημεία!Γιατί ήταν ο πρώτος σοβαρός στόχος που έβαλα σε επαγγελματικό επίπεδο.Ούτε έχουμε φαρμακείο και η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται λεφτά, όπως και στην οδοντριατρική βέβαια.

Ιατρική;;; Θα μου άρεσε δεν το κρύβω αφού λατρεύω να βοηθάω ανθρώπους που έχουν ανάγκη.Το πρόβλημα μου βέβαια είναι η επαγγελματική αποκατάσταση.Για γυναίκα μου φαίνονται πολλά όλα αυτά τα χρόνια σπουδών....

Περιμένω να διαβάσω κι άλλα μηνύματα για να αποκτήσω καλύτερη εικόνα για αυτές τις σχολές....Εξελίσσεται σε δίλημμα για να μην πω τρίλημμα.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Οδοντιατρικη!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και οι οδοντιατροι δεν θελουν ενα αρχικο κεφαλαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Οδοντριατρικη χαλαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
λογικα σε κανενα χωριο ανοιγουν οι φαρμακοποιοι χωρις πλατες φαρμακειο, που δεν θελει λεφτα για αδεια...ενα κεφαλαιο βεβαια παλι το χρειαζεται
αλλα και ο οδοντιατρος το χρειαζεται...θελει ψαξιμο...ενδιαφερουσες σχολες ολες αυτες,αν και υπερκορεσμενες και η οδοντιατρικη και η φαρμακευτικη,η ιατρικη λιγοτερο γιατι εχει πολλες ειδικοτητες(πολλες ομως επισης ειναι κορεσμενες)

βεβαια στην παρουσα φαση αν εξαιρεσεις ΗΜΜΥ και σχολες πληροφορικης δεν βλεπω να υπαρχει επαγγελμα με καλες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
πλέον ουτε για ΗΜΜΥ και πληροφορικους μπορω να ειμαι αισιοδοξος με οσα ακουω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπερα,συγκεντρωσα 18300 μορια και κατα πασα πιθανοτητα περναω τοσο οδοντιατρικη αθηνων(απο οπου και καταγομαι )οσο και ιατρικη επαρχιας.Εχω λοιπον το διλημμα να επιλεξω οδοντιατρικη η ιατρικη.Οσον αφορα το ενδιαφερον η οδοντιατρικη μου αρεσει αλλα και η ιατρικη αδιαμφισβητητα εχει πολλες ενδιαφεροντες ειδικοτητες.Στην οδοντιατρικη σκεφτομαι οτι υπαρχει το πλεονεκτημα των λιγων χρονων φοιτησης σε σχεση με την ιατρικη που ειναι ιδιατερα χρονοβορα.Ωστοσο πολλοι μου λενε οτι η οδοντιατρικη ειναι εντελως κορεσμενη και ειναι μεγαλο ρισκο αν θα πετυχω η οχι.Εσεις τι μου προτεινετε?Ιδιαιτερα αποψεις φοιτητων των 2 σχολων θα μου φανουν πολυ χρησιμες στην αποφαση μου

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Υπήρξα και εγώ στο ίδιο ακριβώς δίλημμα ,λοιπόν εγώ επέλεξα ιατρική και δεν το μετανιώνω (τουλάχιστον μέχρι τώρα)Προσωπικά το επάγγελμα του οδοντιάτρου δεν θα μου άρεσε γιατί θα ασχολούμαι 35+ χρόνια μόνο με δόντια .Βέβαια το κάθε ένα έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του η οδοντιατρική είναι 5 χρόνια και μετά είσαι ειδικευμένος γιατρός ενώ στην ιατρική για να γίνει γιατρός θες 12+ χρόνια.
Αν δεν έχεις καμία ιδιαίτερη τρέλα με το επάγγελμα του γιατρού και δεν θες να φας τη ζωή σου στο διάβασμα πήγαινε οδοντιατρική ,αν θες πολύ να γίνεις γιατρός και δεν σε ενδιαφέρουν οι θυσίες που θα χρειαστεί να κάνεις πήγαινε ιατρική
Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ακριβως στην ιδια θεση με εσενα ημουν κ εγω περυσι.Κοιτα η βασικη διαφορα ειναι οτι σε 5 χρονια εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος ενω ο ιατρος πρεπει να κανει αγροτικο κ ειδικοτητα.Που σημαινει 6-7 χρονακια μ.ο. Επισης ως οδοντιατρος κατα πασα πιθανοτητα θα ανοιξεις δικο σου ιατρειο , με οτι σημαινει αυτο, ενω υπαρχουν αρκετες ειδικοτητες της ιατρικης( πχ χειρουργικες,αναισθησιολογος κτλπ) που εισαι υποχρεωμενος να δουλευεις σε καποιο νοσοκομειο(δημοσιο ή οχι).Επισης απο αυτα που εχω δει ως τωρα στην οδοντιατρικη ειναι οτι κατα την ασκηση του επαγγελματος χρησιμοποιεις πολυ τα χερια και δουλευεις με πολλα υλικα.Γενικα πιστευω πως η οδοντιατρικη σαν επιστημη συνδυαζει τελεια την επιστημονικη γνωση αλλα και την τεχνικη δεξιοτητα(μην ξεχνας οτι πρεπει να κανεις μικροκινησεις με εργαλεια μεσα στο στομα με ακριβεια mm).Οπως παρομοιως τετοιος συνδυασμος υπαρχει και στις χειρουργικες ειδικοτητες τις ιατρικης. Ενα μειον της οδοντιατρικης σε σχεση με την ιατρικη ειναι το αρχικο κεφαλαιο για τον εξοπλισμο που σε περιπτωση που επελεγες ειδικοτητες οπως παιδιατρικη , παθολογια κτλπ δεν θα ειναι τοσο μεγαλο. Συμβουλεψου και 2 επαγγελματιες που ξερουν το επαγγελμα απο μεσα γιατι και εμεις φοιτητες ειμαστε.Αυτα.Καλο μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πιστεύω είναι να δεις τα προγράμματα σπουδών. Στην Θεσσαλονίκη τα πρώτα 3 χρόνια οι οδοντίατροι κάνουν σχεδόν όλα τα μαθηματα ίδια με τους γιατρούς και κάποια παραπάνω εξτρά δικά τους εξειδικευμένα. Εγώ Οδοντιατρική στο μηχανογραφικό δεν δήλωσα και δεν θα δήλωνα και να με κρεμούσαν ανάποδα από τα μικρά δάχτυλα των ποδιών μου σε γκρεμό, έχω σοβαρό θέμα με τους οδοντιάτρους και την στοματική υγιεινή και φρίκαρα στην ιδέα ότι τα επόμενα 40 χρόνια θα ασχολιόμουν με αυτό. Γενικά ο καθένας εδώ την σχολή του θα σου παινέψει (γιατί άμα δεν παινέψεις και το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :P ), αλλά το πιο αντικειμενικό είναι να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο στα προγράμματα σπουδών και αν έχεις πιο συγκεκριμένες ή "τεχνικές" απορίες να ρωτήσεις. Γενικά άκρη δεν θα βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Στην οδοντιατρικη γνωριζετε καθολου την επαγγελματικη αποκατασταση που προσφερεται?
Αν δηλαδη ανοιγοντας ενα οδοντιατρειο εχεις(η τουλααχιστον οι περισσοτεροι) ενα καλο εισοδημα ωστε να ξεπληρωσεις και τα μηχανηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top