Ιατρική φυσική

mits0s

Νεοφερμένος

Ο mits0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλημερα σε ολους,και ιδιαιτερα στους φυσικους:Pθα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος/α συναδελφος γνωριζει επι του θεματοσ θα ηθελα να μου δωσει μια απαντηση!τι γνωριζετε σχετικα με την ιατρικη φυσικη?(ξερω βεβαια οτι ειναι με μεταπτυχιακο)τι ακριβως κανει αυτος που ασχολειται με την ιατρικη φυσικη?εχει προοπτικες στην ελλαδα?ο μισθος ειναι καλος?αυτα ειχα να ρωτησω οποιος ειναι προθυμος ας απαντηση,καλημερα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Η Ιατρική ΑΠΘ έχει τέτοιο μεταπτυχιακό, περισσότερες πληροφορίες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mits0s

Νεοφερμένος

Ο mits0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αυτα τα εχω διαβασει,απλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
αυτα τα εχω διαβασει,απλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως κανει...

Ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος, νομίζω ότι πρόκειται κυρίως για έρευνα σχετικά με τη χρήση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στην ιατρική (διάγνωση & θεραπεία). Δηλαδή ακτινογραφίες, μαγνητική τομογραφία, ακτινοθεραπεία κλπ...
Είναι ένας τομές όπου είναι προφανώς απαραίτητη η συνεργασία διαφορετικών επιστημών. Ένας ιατρός δε ξέρει πως κατασκευάζεται ένας μαγνητικός τομογράφος και ένας φυσκός δε γνωρίζει πόσο επηρρεάζεται ο κάθε ανθρώπινος ιστός από την κάθε ακτινοβολία.
Ένα φλέγον ζήτημα των 2 τελευταίων δεκαετιών με το οποίο νομίζω ότι ασχολείται η ιατρική φυσική : επίδραση της ακτινοβολίας των κινητών τηλεφώνων στον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Kαναμε ιατρικη φυσικη στο α εξαμηνο,εδω στην ιατρικη απθ.Ως αντικειμενο ,τα παραπανω γραφομενα το καλυπτουν πληρως.Σχετιζεται με ερευνα και κυριως με την επιδραση ακτινοβολιων στον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς να πούμε ότι το παραπάνω μεταπτυχιακό (Ιατρικής Φυσικής - Ακτινοφυσικής) δεν είναι της Ιατρικής του ΑΠΘ. Είναι διατμηματικό και διαπανεπιστημιακό.
Συμμετεχει το Φυσικό, το Βιολογικό και η Ιατρική από το ΕΚΠΑ, η Ιατρική των ΑΠΘ, Ιωαννίνων, ΔΠΘ, Κρήτης και υπάρχει συνεργασία και με την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας και τον Δημόκριτο.
Το ΠΜΣ απευθύνεται σε αποφοίτους τμημάτων Φυσικής και θα καταλάβετε το γιατί αν δείτε τα διδασκόμενα μαθήματα. Περισσότερες πληροφορίες καθώς επίσης και τον κατάλογο των μαθημάτων θα βρείτε εδώ: https://medphys.med.uoa.gr/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mits0s

Νεοφερμένος

Ο mits0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχει επαγγελματικη αποκατασταση?ο μηνιαιος μισθος ποσο ειναι περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top