Ιατρική στο εξωτερικό

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δυστυχως, οι κομπογιαννητηδες και ασχετοι γιατροι δεν αναγνωριζονται τοσο ευκολα. Αυτο που θα εκτιμησει κυριως ο ασθενης σε εναν γιατρο ειναι το ποσο ενδιαφερεται, ποσο ευγενικός ειναι και γενικότερα τις κοινωνικές του ικανότητες.
Ξερω περιπτωσεις που ενω γνωριζω οτι η γιατρος πχ ειναι απο ρουμανοβουλγαρια και δεν εχει ιδεα, ολοι την σεβονται και την εκτιμουν διοτι το παιζει οτι ενδιαφερεται. Ενω αντιστοιχα ακουω για αντιπαθεις γιατρους(τυπου house) οι οποιοι εχουν ασχημη φημη επειδη δεν ειναι χαζοχαρουμενοι και ευχαριστοι, ενω εχουν απιστευτες γνωσεις.

Επισης μεγαλο ποσοστο των φοιτητων της ρουμανιας ειναι γονοι καποιου μπαμπακα μεγαλογιατρου στο κολωνακι, κληρονομουν το μαγαζακι, και βγαζουν τρελα λεφτα μονο και μονο για το ονομα. Καποιοι αλλοι που ενω πιανουν 5000 στις πανελληνιες και πανε βουλγαρια, καταφερνουν να μπουν Αθηνα(δυστυχως ισως και πανω απο το 50% των φοιτητων στην αθηνα, φανταστειτε οτι καθε ετος εχει 600, και μονο τα 160 ειναι απο πανελληνιες, αντε πες οτι αλλοι 150 ηρθαν απο μεταγραφη εσωτερικοι, οι αλλοι 300 ειναι απο εξωτερικο).
Αυτοι λοιπον ειναι πνιγμενοι στο μεσον, παιρνουν ειδικοτητα χωρις αναμονη(παιρνοντας τη θεση καποιου πραγματικα ικανου), μπαινουν μετα διευθυντες στο 2ο μηνα στο νοσοκομειο που θα μπουν, και ζουνε τελεια συνεχιζοντας να τρωνε.


Τι νοημα εχουν ολα αυτα? Well, το οτι το καρμα σε αυτη τη ζωη ειναι λιγο σπανιο, και οτι ΟΧΙ, δεν θα δικαιωθει καποιος που κοπιασε σε αυτη τη χωρα. Ο καλος γιατρος συνηθως δεν ξεχωριζει, πολλες φορες μαλιστα επειδη το γεγονος οτι καθησε και ελιωσε στο διαβασμα δειχνει οτι ηταν και "ηλιθιος" για τα δεδομενα της Ελλαδας, επομενως εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παει σκατα.


ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Πηγαιντε ΗΠΑ, οπου το ποσοστο αξιοκρατιας ειναι το υψηλοτερο παγκοσμιως. Μην κολλατε στις αναμενες στο ελλαντι, εκτος και αν ειστε και ικανοι και δικτυωμενοι. Τοτε σας βγαζω το καπελο!:no1:


Πραγματικά, σε πάω! :no1:
Δεν θα παραθέσω απάντηση σε κάθε σημείο απλά για να πω τα δικά μου, μια και σε γενικές γραμμές... τα ίδια θα λέμε :bye:
ΗΠΑ βέβαια, αν έχεις πίσω κομπόδεμα, αλλιώς μένεις στα της Ελλάδος.
Προσωπικά, θα το έψαχνα και για Κούβα μεριά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δυστυχως, οι κομπογιαννητηδες και ασχετοι γιατροι δεν αναγνωριζονται τοσο ευκολα. Αυτο που θα εκτιμησει κυριως ο ασθενης σε εναν γιατρο ειναι το ποσο ενδιαφερεται, ποσο ευγενικός ειναι και γενικότερα τις κοινωνικές του ικανότητες.
Ξερω περιπτωσεις που ενω γνωριζω οτι η γιατρος πχ ειναι απο ρουμανοβουλγαρια και δεν εχει ιδεα, ολοι την σεβονται και την εκτιμουν διοτι το παιζει οτι ενδιαφερεται. Ενω αντιστοιχα ακουω για αντιπαθεις γιατρους(τυπου house) οι οποιοι εχουν ασχημη φημη επειδη δεν ειναι χαζοχαρουμενοι και ευχαριστοι, ενω εχουν απιστευτες γνωσεις.

Επισης μεγαλο ποσοστο των φοιτητων της ρουμανιας ειναι γονοι καποιου μπαμπακα μεγαλογιατρου στο κολωνακι, κληρονομουν το μαγαζακι, και βγαζουν τρελα λεφτα μονο και μονο για το ονομα. Καποιοι αλλοι που ενω πιανουν 5000 στις πανελληνιες και πανε βουλγαρια, καταφερνουν να μπουν Αθηνα(δυστυχως ισως και πανω απο το 50% των φοιτητων στην αθηνα, φανταστειτε οτι καθε ετος εχει 600, και μονο τα 160 ειναι απο πανελληνιες, αντε πες οτι αλλοι 150 ηρθαν απο μεταγραφη εσωτερικοι, οι αλλοι 300 ειναι απο εξωτερικο).
Αυτοι λοιπον ειναι πνιγμενοι στο μεσον, παιρνουν ειδικοτητα χωρις αναμονη(παιρνοντας τη θεση καποιου πραγματικα ικανου), μπαινουν μετα διευθυντες στο 2ο μηνα στο νοσοκομειο που θα μπουν, και ζουνε τελεια συνεχιζοντας να τρωνε.


Τι νοημα εχουν ολα αυτα? Well, το οτι το καρμα σε αυτη τη ζωη ειναι λιγο σπανιο, και οτι ΟΧΙ, δεν θα δικαιωθει καποιος που κοπιασε σε αυτη τη χωρα. Ο καλος γιατρος συνηθως δεν ξεχωριζει, πολλες φορες μαλιστα επειδη το γεγονος οτι καθησε και ελιωσε στο διαβασμα δειχνει οτι ηταν και "ηλιθιος" για τα δεδομενα της Ελλαδας, επομενως εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παει σκατα.


ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Πηγαιντε ΗΠΑ, οπου το ποσοστο αξιοκρατιας ειναι το υψηλοτερο παγκοσμιως. Μην κολλατε στις αναμενες στο ελλαντι, εκτος και αν ειστε και ικανοι και δικτυωμενοι. Τοτε σας βγαζω το καπελο!:no1:
Εκει ακριβως ειναι και η ειδοποιος διαφορα μεταξυ ΗΠΑ και Ελλαδας.Οτι το ποσοστο αξιοκρατιας ειναι το μεγαλυτερο παγκοσμιως.Ο καλος ανταμοιβεται και αυτος που νομιζει οτι με τα λεφτα του μπαμπα θα τα βγαλει περα παιρνει δρομο....Ειναι αυτο που λεμε american dream.Αν θελεις να πετυχεις πρεπει πρωτα να κοπιασεις...Τεσπα.Συμφωνω οτι ολοι λεμε τα ιδια αλλα ειναι θετικο το γεγονος οτι τουλαχιστον θιγουμε την αδικια αυτη....
-----------------------------------------
Δεν περίμενα να παρεξηγηθεί η φράση "με 'γεια τους με χαρά τους...". Δεν έδωσες καν βάση στα αποσιωπητικά, :bye:.
[περιττό]Υπάρχει η περίπτωση να πέσω σε κομπογιαννίτη γιατρό, αλλά όπως και να το κάνουμε -συνήθως- αυτοί φαίνονται από μίλια μακριά. Κι -ευτυχώς για μένα-, δεν μένω σε μια γνώμη πριν προχωρήσω στο οτιδήποτε ;) ... (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κι αυτό).
Τα πτυχία αγοράζονται, συμφωνάμε, και... γιατροί, μην σου πω, στελεχώνουν ήδη τα νοσοκομεία μας, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό (παρά μόνο να παραμένεις εσύ ορθός και στο ύψος σου). Στην Κύπρο πριν κάτι μήνες βρήκαν καμιά δεκαριά τέτοιους κομπογιαννίτες με την μία. Τι τους κάνανε; Τους αφαίρεσαν την άδεια για πόσο, κάτι χρόνια; Αυτό ήταν; Παρακάτω; :nono:[/περιττό]
Για να κλείσω... έχουμε την ίδια άποψη! Μην τρελαίνεσαι άδικα, :P.
Δεν τρελενομαι και καθολου αδικα...Απλα ψαχνω το δικιο μου!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εκει ακριβως ειναι και η ειδοποιος διαφορα μεταξυ ΗΠΑ και Ελλαδας.Οτι το ποσοστο αξιοκρατιας ειναι το μεγαλυτερο παγκοσμιως.Ο καλος ανταμοιβεται και αυτος που νομιζει οτι με τα λεφτα του μπαμπα θα τα βγαλει περα παιρνει δρομο....Ειναι αυτο που λεμε american dream.Αν θελεις να πετυχεις πρεπει πρωτα να κοπιασεις...Τεσπα.Συμφωνω οτι ολοι λεμε τα ιδια αλλα ειναι θετικο το γεγονος οτι τουλαχιστον θιγουμε την αδικια αυτη....
-----------------------------------------

Δεν τρελενομαι και καθολου αδικα...Απλα ψαχνω το δικιο μου!!!!!!:D

Συμφωνω οτι στις ΗΠΑ το ποσο αξιοκρατιας ειναι σαφως μεγαλυτερο...Αλλα το αμερικαν ντριμ αστο καλυτερα ,το μεγαλυτερο φιασκο ολων των εποχων η μεγαλυτερη απατη...Μιλουν για αμερικαν ντριμ και ωραια Houses και οχι APARTMENTS αλλα δυστυχως τα πραγματα ειναι διαφορετικα ... Εκει μονο προκοβεις αν πας ηδη φραγκατος...Καμια σχεση το αμερικα με τις ταινιες...Και ο ξαδερφος μου μ'αυτη τη λογικη πηγε...και βρηκε ολα τα αντιθετα ...καθε μερα φονοι αμετρητοι και τα παρε δωσε στα ντραγκς ...Εδω ειμαστε παραδεισος σαν ποιοτητα ζωης αμα ειχαμε και ενα Yale και κανενα Boston ... θα ηταν καλυτερα :P Και εκει υπαρχουν τα βυσματα και τα κονε αλλα οχι τοσο "καρτα" οσο εδω..

Σορρυ για τον τονισμο γραφω απο macbook :P και κανα Ω αμα ξεχασα γιατι τωρα βρηκα πατς για το ω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
O ξαδερφος σου πήγε για ειδικότητα στις ΗΠΑ?
Ή για να δουλεψει κατευθειαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
O ξαδερφος σου πήγε για ειδικότητα στις ΗΠΑ?
Ή για να δουλεψει κατευθειαν?
Ο ξαδερφος μου εκανε αιτηση στη Βοστωνη τελειωσε εδω μηχανολογων μηχανικων και πηγε εκει για μεταπτυχιακο και phd (κατι σαν το διδακτορικο) και εμεινε εκει τελικα δουλευει εκει ... περνει καλο μισθο αλλα η ποιοτητα ζωης στην N.y που ζει ειναι αθλια σε σχεση με εδω...Εχει και τα καλα μερη της και τα κακα αλλα συνηθως τα καλα ... ειναι τα ακριβα....και περιττο να πω πως οι διακρισεις ειναι απιστευτες αυτοι οι παν-ηλιθιοι αμερικανοι ουτε καν εθνικοτητα δεν εχουνε και ειναι και ρατσιστες (οχι πως συμφωνω με τους ρατιστες που εχουνε καποια εθνικοτητα καθαρη) απλα εμ εχουνε την φωλια λερωμενη εμ μιλανε ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο ξαδερφος μου εκανε αιτηση στη Βοστωνη τελειωσε εδω μηχανολογων μηχανικων και πηγε εκει για μεταπτυχιακο και phd (κατι σαν το διδακτορικο) και εμεινε εκει τελικα δουλευει εκει ... περνει καλο μισθο αλλα η ποιοτητα ζωης στην N.y που ζει ειναι αθλια σε σχεση με εδω...Εχει και τα καλα μερη της και τα κακα αλλα συνηθως τα καλα ... ειναι τα ακριβα....και περιττο να πω πως οι διακρισεις ειναι απιστευτες αυτοι οι παν-ηλιθιοι αμερικανοι ουτε καν εθνικοτητα δεν εχουνε και ειναι και ρατσιστες (οχι πως συμφωνω με τους ρατιστες που εχουνε καποια εθνικοτητα καθαρη) απλα εμ εχουνε την φωλια λερωμενη εμ μιλανε ....
Για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, η ποιοτητα ζωης δεν εχει καμια σχεση με την αξιοκρατια που επικρατει εκει.Και σιγουρα οταν καποιος γιατρος πηγαινει στις ΗΠΑ και δουλευει εκει αυτο σημαινει οτι αξιζει.Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν που τελειωσε στη Βουλγαρια να πηγαινει να δουλεψει εκει.
Ξερω οτι ειμαι καθετος σε αυτο το θεμα αλλα δεν γινεται ρε παιδια μαθητες των 8000 μοριων να πηγαινουν εξω και να σπουδαζουν ιατρικη χωρις να χασουν ουτε ενα ετος ενω στην ελλαδα ΑΡΙΣΤΟΙ μαθητες να πασχιζουν σε καθε εξεταστικη και πολλες φορες να βγαζουν τη σχολη σε παραπανω χρονια.ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ Μ Η Δ Ε Ν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση? τι πιθανοτητες εχω να παρω καποια υποτροφια στο εξωτερικο(αγγλια και γενικα ευρωπη οχι βαλκανια) αν ειμαι πολυ καλος μαθητης στο λυκειο? γενικα τι παιζει με αυτες τις υποτροφιες? ενας γιατρος πως μπορει να ασχοληθει με την επειγουσα ιατρικη? χρειαζεται καποια συγκεκριμενη ειδκοτητα ή αλλιως? ευχαριστω για τις απαντησεις και συγγνωμη που ρωταω τοσα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τις υποτροφίες, αλλα για να μπεις σε ενα καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου πρεπει σχεδον παντα να δωσεις εξετασεις. Αρα δεν αρκει το να εισαι καλος μαθητης στο λυκειο(ετσι κι'αλλιως στην γ λυκειου ΟΛΟΙ 20 παιρνουμε, αρα χανει και το νόημά του)
Γενικα οταν κανεις αιτηση ομως κοιτανε και αλλα πραγματα. Δλδ τους δειχνεις τα προσοντα σου και το ποσο θελεις να κανεις κατι κλπ. Νομιζω οτι αυτο ειναι και το πιο σημαντικο.
Επισης σε μερικα ιδιωτικα(τα πολυ ακριβα) εχουν και προγραμματα στην τελευταια ταξη για μαθητες που θελουν να πανε κατευθειαν στο εξωτερικο. Αλλα θα πρεπει να ρωτησεις καποιον αλλον για καλυτερες πληροφοριες.

Για τα επειγοντα υπαρχει ειδικοτητα, η E.R. medicine. Ξερω οτι υπαρχει στις ΗΠΑ. Μπορει να υπαρχει και σε καποιες χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης, αλλα στην Ελλαδα οχι. Αρα για να εχει ισχυ εδω θα πρεπει πρωτα να δημιουργηθει. Μπορει οταν θα τελειωνεις εσυ να υπαρχει και εδω, αλλα αν οχι, δεν θα μετραει δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δυνατοτητα για υψηλη χρηματοδοτηση των σπουδων μου δεν υπαρχει δυστηχως. δηλαδη κανεις καποια αιτηση ερχονται σε επικοινωνια μαζι σου και βλεπουν τι και πως? Στην Ελλαδα οταν ενα νοσοκομειο εφημερευει οι γιατροι που περιποιουνται τα περιστατικα ειναι κατι συγκεκριμενο ή ειναι φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Δεν μπορεί ένας μαθητής του 10 να μάθει ξαφνικά να διαβάζει...

Είναι κρίμα γιατί στην ιατρική μπαίνουν οι καλύτεροι (πανελλήνιες)
και τα τούβλα (Ρουμανομπαρτισλαβοβουλγαρίες). Και για αυτό το λόγο ήμουν (και είμαι) υπέρ της κατάργησης της βάσης του 10. Τα παιδιά τότε ήταν ευχαριστημένα που περνούσαν σε τει και πηγαίνανε. Τώρα είναι αναγκασμένοι να πάνε εξωτερικό και αφού πληρώνουν που πληρώνουν πάνε να γίνονται ιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Lol σιγα μην μπουν σε τοσο κοπο. Αρχικα κανεις νομιζω αιτηση(λεπτομερειες οπως ειπα δεν γνωριζω,δλδ αν θα πρεπει πριν να εχεις δωσει εξετασεις κλπ) και μετα σε ειδοποιουν αν εγινες δεκτος ή οχι. Δεν ξερω αν παιζει και συντεντευξη μετα για το τελικο οκ, αλλα αν προκειται για υποτροφια υποθετω οτι δεν παιρνεται με μια απλη αιτηση μονο. Βασικα αν κοιταξεις τα site των πανεπιστημιων ειμαι σιγουρη οτι θα αναφερουν τις προυποθεσεις για τις υποτροφίες

Τα επειγοντα στα νοσοκομεια τα αναλαμβανει ο εφημερευων κάθε φορα. Αυτος ειναι συνηθως ειδικευομενος ή ειδικευμενος παθολογιας.(καλα οχι μονο ενας, πολλοι) Μετα κρινει την κατασταση και τον παραπεμπει στην αναλογη κλινικη.(πχ στη χειρουργικη) αν ειναι αναγκη.
Σιγα μην εβαζαν φοιτητες να αναλαβουν τετοιες ευθυνες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
για να ξεκαθαρισω λιγο την θεση μου και προς αποφυγη παρεξηγησεων. δεν υπηρξα και δεν σκοπευω να γινω μαθητης του δεκα ουτε προκειται να πατησει ποτε το ποδι μου σε αυτες τις χωρες.

Lol σιγα μην μπουν σε τοσο κοπο. Αρχικα κανεις νομιζω αιτηση(λεπτομερειες οπως ειπα δεν γνωριζω,δλδ αν θα πρεπει πριν να εχεις δωσει εξετασεις κλπ) και μετα σε ειδοποιουν αν εγινες δεκτος ή οχι. Δεν ξερω αν παιζει και συντεντευξη μετα για το τελικο οκ, αλλα αν προκειται για υποτροφια υποθετω οτι δεν περνεται με μια απλη αιτηση μονο.

Τα επειγοντα στα νοσοκομεια τα αναλαμβανει ο εφημερευων κάθε φορα. Αυτος ειναι συνηθως ειδικευομενος ή ειδικευμενος παθολογιας.(καλα οχι μονο ενας, πολλοι) Μετα κρινει την κατασταση και τον παραπεμπει στην αναλογη κλινικη.(πχ στη χειρουργικη) αν ειναι αναγκη.
Σιγα μην εβαζαν φοιτητες να αναλαβουν τετοιες ευθυνες.:D

ευχαριστω για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Είναι κρίμα γιατί στην ιατρική μπαίνουν οι καλύτεροι (πανελλήνιες)
και τα τούβλα (Ρουμανομπαρτισλαβοβουλγαρίες). Και για αυτό το λόγο ήμουν (και είμαι) υπέρ της κατάργησης της βάσης του 10. Τα παιδιά τότε ήταν ευχαριστημένα που περνούσαν σε τει και πηγαίνανε. Τώρα είναι αναγκασμένοι να πάνε εξωτερικό και αφού πληρώνουν που πληρώνουν πάνε να γίνονται ιατροί.

No, δεν πανε Ρουμανοβουλγαριες τα καημενα τα παιδακια που δεν επιασαν το τελευταιο ΤΕΙ. Και να το επιαναν με την καταργηση της βασης, παλι δεν θα πηγαιναν εκει. Παλι θα επρεπε να γινουν ιατροι.



Οι εξετασεις στην ειδικοτητα θα ηταν η καλυτερη λυση,(χαρουμενοι και οι ελληνες ικανοι φοιτητες, και οι υποτιμημενες και υπερλαμπρες εξαιρεσεις της ρουμανιας) αλλα επειδη τα ζωα εκαναν καταληψεις πριν λιγα χρονια για να μην εχουμε εξετασεις, ας το φανε στη μαπα τους τωρα που βγηκαν στην αγορα εργασιας.:mad: Αυτη ειναι η γενια που ζει τις πιο εντονες συνεπειες... Ειμαι σιγουρη οτι καποιοι θα το μετανιωνουν πικρα τωρα, γιατι αν ειχαμε ενα ειδος εξετασεων καποιοι σκαρτοι(εστω ενα ποσοστο) θα την ειχαν κανει.

Αλλα τι περιμενε κανεις? Τις καταληψεις τις υποκινουσαν κομματοσκυλα που ειχαν ηδη μια θεσουλα εξασφαλισμενη χωρις πολλες πολλες αναμονες.:mad: Θα τους χαλαγε την πιατσα αν επρεπε να αποδειξουν οτι ειχαν ιατρικες γνωσεις, διοτι το επιπεδο τους ειναι το ιδιο ή και χαμηλοτερο απο το μεσο ελληνα αποφοιτο βουλγαριας.
Κριμα μονο τα υπολοιπα κοροιδα που δεν ειχαν εξασφαλισμενη θεση και παρολαυτα τους ακολουθησαν για να τιμησουν την ιδεολογια τους.

Και ακομη αν ρωτησεις ατομο της ΚΝΕ πχ, θα σου πει οτι δεν θελει εξετασεις, λεγοντας οτι δεν εχουμε να αποδειξουμε τπτ ως αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων. Ειναι -λενε- κατα της εντατικοποιησης των σπουδων(μετα τη συνταξη στα 50, θα προτεινουν και μισθοδοσια χωρις εργασία).
Κυριες και κυριοι,ιδου η τρελα των ελληνικων πανεπιστημιων.
Θα σας εδινα θερμη παρακληση να απομακρυνετε το κεφαλι σας απο τον τοιχο, διοτι με το να το κοπανατε μανιωδως απο τα παρανοικα αυτα πραγματα, θα σας κανει μονο πιο χαζους, και αν μπουν εξετασεις δεν θα τα πατε και τοσο καλα...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καταρχάς ακόμα δε μπορώ να πιστέψω τι διάσταση πήρε το θέμα μου !!

Απευθύνομαι στον fockos: Δεν πιστεύω ότι τα...τούβλα όπως λες πάνε εξωτερικό. Δε θεωρω τον εαυτό μου τούβλο. Απλά κάποτε δεν είχα κάποιον να μου πει "Ξέρεις τι; Αν δεν διαβάσεις ΑΟΔΕ μέχρι και το εξώφυλλο, δεν περνάς πουθενά". Τώρα που ξέρω τι θέλω, δε μπορώ να ξαναδώσω πανελλήνιες. Προφανώς δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρια (sorry αν το έγραψα λάθος) για εξωτερικό.

Αλλά ξέρεις τι; κανείς δε θα μου το προσφέρει το πτυχίο. Αν δεν στρώσω τον ...ποπό μου, κανείς δε θα μου χαριστεί. Μη λες λοιπόν ότι στο εξωτερικό πάνε τα τούβλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, η ποιοτητα ζωης δεν εχει καμια σχεση με την αξιοκρατια που επικρατει εκει.Και σιγουρα οταν καποιος γιατρος πηγαινει στις ΗΠΑ και δουλευει εκει αυτο σημαινει οτι αξιζει.Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν που τελειωσε στη Βουλγαρια να πηγαινει να δουλεψει εκει.
Ξερω οτι ειμαι καθετος σε αυτο το θεμα αλλα δεν γινεται ρε παιδια μαθητες των 8000 μοριων να πηγαινουν εξω και να σπουδαζουν ιατρικη χωρις να χασουν ουτε ενα ετος ενω στην ελλαδα ΑΡΙΣΤΟΙ μαθητες να πασχιζουν σε καθε εξεταστικη και πολλες φορες να βγαζουν τη σχολη σε παραπανω χρονια.ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ Μ Η Δ Ε Ν .
Δεν ξεφυγα απο το θεμα απλα μιλησατε για αμερικαν ντριμ...και επειδη τυχαινει να εχω δικο μου ατομο σας ειπα ... Ναι δεν εχει σχεση η αξιοκρατια που επικρατει με την ποιοτητα ζωης...Ειναι μονο για πανε-ελα δεν αξιζει εκει αυτο ηθελα να πω.Συμφωνω με ολα τα παραπανω που λες ...Εχεις απολυτο δικιο...

Τωρα για τον GFrag17 δεν ειπαμε οτι εισαι τουβλο ...Αλλα ρε φιλε οπως λες και συ ναι πρεπει να μαθεις το αοδε μεχρι και το εξωφυλλο αυτο ειναι ,τσαμπα και κουτρα που λεει και ο λαος τιποτα δεν περνεις...Και γιατι δεν μπορεις να ξαναδωσεις εδωσες 3 φορες;Και μην μου πει κανεις τωρα οτι πηγαινε να δωσει για ιατρικη χωρις φροντιστηριο και επειδη τωρα δεν παει σχολειο, δεν δινει γιατι τα ξεχασε...ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....Φιλε μου εχεις δικιο,οταν λες οτι δεν σου ειπε κανεις...Αλλα σορρυ ρε φιλε εσυ γιατι δεν εψαξες θα σε κυνηγησει κανεις ποτε να σου δωσει την ευκαιρια;Η να σου δωσει το μονοπατι που πρεπει να ακολουθησεις;Οχι φιλε μου...Και οταν λες οτι θα στρωσεις τον ποπο σου δηλαδη τι θα κανεις; Γιατι ελατε ρε παιδια τωρα,να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους το να μπεις ειναι το ζορι οπως και να χει θα βγεις απο την σχολη τωρα ,αυριο σε 10 χρονια θα βγεις αλλα να μπεις ειναι η φρικη που τρως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αναφέρεις την ΑΟΔΕ, επομενως ησουν στην τεχνολογικη.

Πως λοιπον αναζητας την ιατρική απο τη στιγμή που δεν εχει καμια σχέση με την κατεύθυνσή σου? Και ειναι δικαιολογια το οτι δεν ηξερες οτι επρεπε να διαβασεις για να γραψεις στις πανελληνιες. Εχω μια υποψία ότι ολοι το ξέρουν...

Κοιτα, μην περιμενεις να λαβεις θετική απαντηση για το αν οι Βαλκανικες χωρες εχουν δυσκολες σχολες και προσφερουν ποιοτικη εκπαιδευση σε καποιον Ελληνα(δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι ντοπιοι)
Η απαντηση θα ειναι ενα βροντερο ΟΧΙ. Ειναι real fact και κανεις δεν μπορει να το αρνηθει. Ξερω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τουβλα που πηγαν και μεχρι τωρα δεν χρωστανε ουτε ενα μαθημα.
Επισης και οι Ρουμανοβουλγαριες εχουν εξοδα. Αν εξαιρεσεις τα ιδιωτικα αγγλοφωνα πανεπιστημια, και τα δημοσια χρεωνουν καποιο ποσο. Να μην μιλησω για τα μαθηματα...

Και αλλο ο μαθητης του 17000 με 18000 που κοντεψε, αλλο αυτος του 14000 και κατω. Η ιατρικη δεν ειναι για ολους μας. Καποιοι αποδειξαμε οτι μπορουμε να στρωθουμε και να μαθουμε και το εξωφυλλο της Βιολογιας.
Μπορει βεβαια σε καποιον των 8000 μοριων να ηρθε η επιφοιτηση, δεν λεω. Αλλα ειναι 1 στους 1000, αρα επετρεψε μας να κρινουμε την πλειοψηφια.

Αν εχεις αρκετη αυτοπεποιθηση και νιωθεις οτι διαφερεις απο τους αλλους, πολυ απλα δεν παιρνεις προσωπικα τα σχολια που βλεπεις. Διοτι οντως δεν τα κανουμε προσωπικα σε εσενα που ουτε καν ξερουμε. Αναφερομαστε σε αυτους τους 999.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αναφέρεις την ΑΟΔΕ, επομενως ησουν στην τεχνολογικη.

Πως λοιπον αναζητας την ιατρική απο τη στιγμή που δεν εχει καμια σχέση με την κατεύθυνσή σου? Και ειναι δικαιολογια το οτι δεν ηξερες οτι επρεπε να διαβασεις για να γραψεις στις πανελληνιες. Εχω μια υποψία ότι ολοι το ξέρουν...

Κοιτα, μην περιμενεις να λαβεις θετική απαντηση για το αν οι Βαλκανικες χωρες εχουν δυσκολες σχολες και προσφερουν ποιοτικη εκπαιδευση σε καποιον Ελληνα(δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι ντοπιοι)
Η απαντηση θα ειναι ενα βροντερο ΟΧΙ. Ειναι real fact και κανεις δεν μπορει να το αρνηθει. Ξερω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τουβλα που πηγαν και μεχρι τωρα δεν χρωστανε ουτε ενα μαθημα.
Επισης και οι Ρουμανοβουλγαριες εχουν εξοδα. Αν εξαιρεσεις τα ιδιωτικα αγγλοφωνα πανεπιστημια, και τα δημοσια χρεωνουν καποιο ποσο. Να μην μιλησω για τα μαθηματα...

Και αλλο ο μαθητης του 17000 με 18000 που κοντεψε, αλλο αυτος του 14000 και κατω. Η ιατρικη δεν ειναι για ολους μας. Καποιοι αποδειξαμε οτι μπορουμε να στρωθουμε και να μαθουμε και το εξωφυλλο της Βιολογιας.
Μπορει βεβαια σε καποιον των 8000 μοριων να ηρθε η επιφοιτηση, δεν λεω. Αλλα ειναι 1 στους 1000, αρα επετρεψε μας να κρινουμε την πλειοψηφια.

Αν εχεις αρκετη αυτοπεποιθηση και νιωθεις οτι διαφερεις απο τους αλλους, πολυ απλα δεν παιρνεις προσωπικα τα σχολια που βλεπεις. Διοτι οντως δεν τα κανουμε προσωπικα σε εσενα που ουτε καν ξερουμε. Αναφερομαστε σε αυτους τους 999.

Εδωσες ρεστα φτανει ....:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε όλα pizza_dora.
Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες, αλλά δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ να μου πει πως δουλευει το συστημα. Ουτε που πρεπει να παω, ουτε τιποτα. Πηγα τεχνολογικη και προς το τελος της χρονιας καταλαβα τι ηθελα να κανω..Οποτε δε μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες με τον τωρινο προφορικο βαθμό.

Επίσης έχετε δικιο στο θεμα "αδικια". Πως εσείς που διαβαζατε 20 ωρες το 24ωρο ολο το χειμωνα και μερικοι εμειναν εξω για καποια μορια, θα δειτε εμενα ξερω εγω το τουβλο να παω εξω και να παρω το πτυχιο. Το θεμα ειναι οτι και εγω θα διαβασω. Και εγω θα στερηθω, ποσο μαλλον σε μια αλλη χωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νομιζω οτι τόση ωρα δεν εχεις καταλάβει τι λεμε.

Δεν κατηγορουμε το γεγονος οτι ενα μαθητης του 8 μπαινει ιατρικη χωρις εξετασεις σε μια τριτοκοσμικη χωρα.

Κατηγορουμε το γεγονος οτι τελειωνει τη σχολη στα 6 χρονια, χωρις κοπο, και πανω απ'ολα χωρις να εχει ιδεα απο ιατρικη οταν βγαίνει, για να σ'το πω λιανα.

Κατηγορουμε επισης το ελληνικό κρατος που του αναγνωριζει το πτυχιο λες και δεν τρεχει τπτ, και ισοπεδωνει ολα τα πτυχια και μας βαζει ολους σε μια λιστα αναμονης.

Κατηγορουμε επισης το γεγονος οτι και στα ελληνικα πανεπιστημια υπαρχουν κομματοσκυλα τα οποια εχουν την ιδια πορεια με τους αποφοιτους παρακμιακων πανεπιστημιων των βαλκανιων ή και της αγγλιας καμια φορα.(καλα ασχετο αυτο:D)

Ζηταμε εξετασεις(εγω τουλ) στην ειδικοτητα για να δουμε ποιος αξιζει, ετσι ωστε να ανταμειφθει αυτος που διαβασε, ειτε Ρουμανος είτε Ελληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Συγνώμη τότε που παρεξήγησα...Αν και για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν κατάλαβα γιατί να μην "έχει ιδέα" αυτός που θα πάρει το πτυχίο. Συγχώρεσε με αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο...Δεν ξέρω καν τι συνθήκες θα υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top