Ιατρική στο Εξωτερικό - Επίπεδο Φοιτητών και ποιότητα Σπουδών

polar_fish

Νεοφερμένος

Ο polar_fish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τι θα γινει με την δερματολογια και την ενδοκρινολογια ρε κοριστια...
Ημαρτον πλεον με τις αλοιφουλες και τα Τ4... ενταξει εχουμε ηλιο εχουμε χαμομιλια αλλα ειμαστε και αυτοθεραπευομενοι γιατι δεν εχουμε φραγκα.
Εχουμε αναγκη απο αναισθησιολογους ..ειναι ωραιο να εισαι κοιμησιογιατρος ..ειναι πολυ ωραια να εισαι σε γραφειο πονου , να εισαι ο σώζων αγιος πετρος στην ΜΕΘ..να πατε και εκει.
Να πατε παθολογοι να πατε παιδιατροι στο ΕΣΥ...Να σας λεει η πλεμπα οτι ειστε τιποτενια ανθρωπακια
Τα νησια κανουν κρα ..και ειστε και πρωτη μουρη νυφες.. αρχοντισες και το χρημα ρεει.
Δεν τους άρεσε ο νόμος Γκαγκα.
Γιατί όχι ξανά πανελλήνιες μιας και αυτές δείχνουν αξία και ευφυΐα σύμφωνα με τα φυντάνια παραπάνω; Αφού η ευφυΐα δεν αλλάζει.
Μήπως είναι ενοχλητική η κατα γράμμα αποστήθιση;
Γεμίσαμε αριστερούληδες μήπως;
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Κατά γενική ομολογία αλλά και από προσωπική εμπειρία από αγροτικό και ειδικότητα, τα άτομα από Ρουμανια/Βουλγαρία έχουν πολλά κενά και υπολείπονται και σε πρακτικές δεξιότητες. Τα θεωρητικά κενά είναι δυσαναπλήρωτα καθώς μιλάμε για 60+ μαθήματα τουλάχιστον σε 6 έτη και εάν δεν έχει κάτσει να διαβάσεις πώς περιμένεις να αναταποκριθείς; Έχει να κάνει φυσικά και με το άτομο και την νοοτροπία, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση! Το να προσπαθείτε να πείσετε κάποιοι για το αντίθετο δυστυχώς είναι αναποτελεσματικό!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σε πονάει τόσο που κάποιοι Έλληνες προοδεύουν στο εξωτερικό και δεν ακολουθούν τη νόρμα. Άρα τους εκμηδενίζουμε, μετά εγώ έχω μίσος όταν μιλάμε για iq.
Παντως για επιτυχημενοι επιστημονες του εξωτερικου,αραζετε παρασκευη βραδυ σε ελληνικο φορουμ και βγαζετε κομπλεξ για την χωρα σας επειδη μαλλον δεν σας εκανε κανεις παρεα εδω.:upside:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 991 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια ως φοιτητής στη Ρουμανία:

Οι καθηγητές πλην δυο περιπτώσεων είναι καταπληκτικοί, προσπαθούν και κάνουν τα παντα για να σου διδάξουν τα απαραίτητα.

Ειδικά οι καθηγητές μεγάλης ηλικίας έχουν μείνει στη παλιά γενιά όπου θέλουν οι φοιτητες να γνωρίζουν τα παντα από τα βασικά και ξέρουν τόσα πολλά που είναι αδύνατον να μην σου έχει μείνει τουλάχιστον ένα μεγάλο κομμάτι από αυτά που διδάσκουν (μιας που κόβουν τους πάντες στην εξεταστικη αν δουν ότι έχεις κενά) Για παράδειγμα στη παθολογία η εξέταση ήταν κλινική, στο νοσοκομείο. Έπρεπε να βρούμε τι έχει ο ασθενείς και τι σημάδια εμφανίζει και παράλληλα ο καθηγητής σε ρωτούσε.

Υπήρξε περίπτωση φοιτητή που δεν ήξερε τι είναι ο ασκίτης, σε τέτοια περίπτωση είναι λογικο να σε κόψει.

Αλλα γενικά τι έχω παρατηρήσει:

-Αρκετοί φοιτητες από την Ελλάδα δεν θέλουν να γίνουν καν γιατροί, αλλά τους πίεσαν οι γονείς τους που είναι γιατροί για να δώσουν το έτοιμο ιατρείο τους.

Θυμάμαι περίπτωση κοπέλας που κόπηκε στα παντα και άφησε την σχολή και μου είπε «ποτέ δεν ήθελα να γίνω γιατρός, παντα μου άρεσε η ζωγραφική»… τραγικά πράγματα.

Ένα μεγάλο ποσοστό των φοιτητών είναι των παλιών θεμάτων και της αντιγραφής και του 5. Δηλαδή δεν τους νοιάζει καν τι βαθμό θα πάρουν μιας που έχουν έτοιμο ιατρείο με συνέπεια να μην διαβάζουν καν και ένα 5 να πάρουν θα είναι χαρούμενοι. Δίνουν τις εξετάσεις ξανά και ξανά μέχρι να πάρουν αυτό το 5

Αλλά επισης υπάρχουν αρκετοί που διαβάζουν αρκετά. Καθημερινά και γνωρίζουν αρκετά, κάποιες φίλες μου για παράδειγμα κι εγώ ξυπνούσαμε καθημερινά στις 4 τα ξημερώματα για να κάνουμε επαναλήψεις και να ρωτάμε ο ένας τον άλλον ερωτήσεις από τις διαλέξεις, όπως για παράδειγμα πες μου ποτέ εμφανίζεται η οξεία πανκρεατιτιδα και τι διαφορά έχει από την χρόνια κτλ.

Περιπτώσεις Ελλήνων φοιτητών έγραψαν καλά στις πανελλήνιες πχ 17.000+ και ήθελαν ιατρική, αυτοί είναι αρκετά καλή.

Επειδή κάνω παρέα και με ένα άτομο που σπουδάζει στα Γιάννενα, μου έχει πει ότι λίγο πολύ υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα αλλά σε εμάς είναι σε μεγαλύτερο βαθμό.

Αλλά εν τελη όπως είπα πιστεύω ότι η ειδικότητα και τα συνέδρια όπως και οι έρευνες που θα κάνεις μετά + οι βασικές γνώσεις που σου έχουν μείνει θα ξεχωρίσουν αυτούς που πραγματικά τους αρέσει το επάγγελμα από αυτούς που απλά υπάρχουν. Ανεξάρτητα από την σχολή και την χώρα που έχουμε επιλέξει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Τι θα γινει με την δερματολογια και την ενδοκρινολογια ρε κοριστια...
Ημαρτον πλεον με τις αλοιφουλες και τα Τ4... ενταξει εχουμε ηλιο εχουμε χαμομιλια αλλα ειμαστε και αυτοθεραπευομενοι γιατι δεν εχουμε φραγκα.
Εχουμε αναγκη απο αναισθησιολογους ..ειναι ωραιο να εισαι κοιμησιογιατρος ..ειναι πολυ ωραια να εισαι σε γραφειο πονου , να εισαι ο σώζων αγιος πετρος στην ΜΕΘ..να πατε και εκει.
Να πατε παθολογοι να πατε παιδιατροι στο ΕΣΥ...Να σας λεει η πλεμπα οτι ειστε τιποτενια ανθρωπακια
Τα νησια κανουν κρα ..και ειστε και πρωτη μουρη νυφες.. αρχοντισες και το χρημα ρεει.

Η αναισθησιολογία δεν έχει ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Η παιδιατρική στα παιδιατρικά νοσοκομεία έχει αρκετή αναμονή γύρω στα 5 χρόνια νομίζω, δεν είναι άγονη σαν τις άλλες . Παθολογία πολύ δύσκολη, για αυτό και δεν την επιλέγουν, από τις αγαπημένες μου όμως.

Την ποιότητα ζωής και τα χρήματα που θα σου αποφέρει η δερματολογία δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο, ακόμα και με τα 10 χρόνια αναμονής αξίζει.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δλδ για να καταλάβω και εγώ ως άσχετος…

Οι άνθρωποι στη Ρουμανία Βουλγαρία Τσεχία Κύπρο Ιταλία (παλαιότερα)κτλ πεθαίνουν αράδα γιατί δεν υπάρχουν ‘καλοί γιατροί’ εκεί μιας και τα εν’λογω πανεπιστήμια βγάζουν τενεκέδες…
Εκτός και αν εννοούμε ότι κάποια καλόπαιδα από εδώ ‘αγοράζουν τα πτυχία’ με ένα σεβαστό ποσό και όταν δίνουν εδώ εξετάσεις για πιστοποίηση οι δικές μας εξετάσεις είναι εντελως της πλάκας και πιστοποιούνται όλοι τους, καλοί χαμνοι σταβοι όλοι μέσα.

(άρα το προβλημα είναι πρωτίστως σε εμάς… καταρχήν δεν ξέρω κιόλας αν ακόμα δίνουν εξετάσεις πιστοποίησης ή το καταργήσανε και αυτό.. )
Αλήθεια, και με τα ιδιωτικά τι θα γίνει;;;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δλδ για να καταλάβω και εγώ ως άσχετος…

Οι άνθρωποι στη Ρουμανία Βουλγαρία Τσεχία Κύπρο Ιταλία (παλαιότερα)κτλ πεθαίνουν αράδα γιατί δεν υπάρχουν ‘καλοί γιατροί’ εκεί μιας και τα εν’λογω πανεπιστήμια βγάζουν τενεκέδες…
Εκτός και αν εννοούμε ότι κάποια καλόπαιδα από εδώ ‘αγοράζουν τα πτυχία’ με ένα σεβαστό ποσό και όταν δίνουν εδώ εξετάσεις για πιστοποίηση οι δικές μας εξετάσεις είναι εντελως της πλάκας και πιστοποιούνται όλοι τους, καλοί χαμνοι σταβοι όλοι μέσα.

(άρα το προβλημα είναι πρωτίστως σε εμάς… καταρχήν δεν ξέρω κιόλας αν ακόμα δίνουν εξετάσεις πιστοποίησης ή το καταργήσανε και αυτό.. )
Αλήθεια, και με τα ιδιωτικά τι θα γίνει;;
Από αυτά εκεί που βλέπω να κάνουν όταν έρχονται δεν απέχει και πολύ από αυτό που γραφεις και ας φαίνεται υπερβολικό. Δυστυχώς πολύς κόσμος πεθαίνει χωρίς να λαμβάνει τη σωστή φροντίδα... Σε εμάς δεν υπάρχουν εξετάσεις! Εχω δει ενημερωτικά μεταφρασμένα από αυτές τις χωρες κα το τι κάνουν ας μην το αναλύσω...
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,449 μηνύματα.
Δλδ για να καταλάβω και εγώ ως άσχετος…

Οι άνθρωποι στη Ρουμανία Βουλγαρία Τσεχία Κύπρο Ιταλία (παλαιότερα)κτλ πεθαίνουν αράδα γιατί δεν υπάρχουν ‘καλοί γιατροί’ εκεί μιας και τα εν’λογω πανεπιστήμια βγάζουν τενεκέδες…
Εκτός και αν εννοούμε ότι κάποια καλόπαιδα από εδώ ‘αγοράζουν τα πτυχία’ με ένα σεβαστό ποσό και όταν δίνουν εδώ εξετάσεις για πιστοποίηση οι δικές μας εξετάσεις είναι εντελως της πλάκας και πιστοποιούνται όλοι τους, καλοί χαμνοι σταβοι όλοι μέσα.

(άρα το προβλημα είναι πρωτίστως σε εμάς… καταρχήν δεν ξέρω κιόλας αν ακόμα δίνουν εξετάσεις πιστοποίησης ή το καταργήσανε και αυτό.. )
Αλήθεια, και με τα ιδιωτικά τι θα γίνει;;;)

Αυτό πιστεύουν εδώ μέσα, ότι οι ασθενείς στη Βουλγαρία πεθαίνουν γιατί τα πανεπιστήμια εκεί δε βγάζουν καλούς γιατρούς.

Δεν υπάρχουν εξετάσεις, ο ΔΟΑΤΑΠ σου δίνει κατευθείαν αναγνώριση αν το πανεπιστήμιο είναι ήδη αναγνωρισμένο.

Όταν θα ξεκινήσουν τα ιδιωτικά, τότε θα ξεχάσουν εδώ μέσα τα Βαλκάνια και θα αρχίσει ο πόλεμος για τα ιδιωτικά.

Κάτι άσχετο για όσους κρίνουν τους γιατρούς από τα Βαλκάνια. Όταν πάτε σε έναν γιατρό να σας εξετάσει σε ένα νοσοκομείο, τον ρωτάτε που τελείωσε; Προσωπικά δε το έχω κάνει ποτέ και ούτε θα το κάνω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,669 μηνύματα.
Από αυτά εκεί που βλέπω να κάνουν όταν έρχονται δεν απέχει και πολύ από αυτό που γραφεις και ας φαίνεται υπερβολικό. Δυστυχώς πολύς κόσμος πεθαίνει χωρίς να λαμβάνει τη σωστή φροντίδα... Σε εμάς δεν υπάρχουν εξετάσεις! Εχω δει ενημερωτικά μεταφρασμένα από αυτές τις χωρες κα το τι κάνουν ας μην το αναλύσω...
Εγώ πάντως έχω χειρουργηθεί απο γιατρό που τελείωσε Ρουμανία και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο όλες τις απόψεις. Αντίθετα έχω πάει σε γιατρό απόφοιτο ΑΠΘ και μου έλεγε παπαριές...:look:.

Και ας λάβουμε υπόψιν πόσους απόφοιτους ΕΚΠΑ και ΑΠΘ μπορούμε να βρούμε που υποστηρίζουν ομοιοπαθητικές, ματζούνια, βιοσυντονισμούς και άλλες μαλακίες...:look:

Έχω πάει βέβαια και σε γιατρό απο ΕΚΠΑ που πετούσε...Θα μπορούσα να πω οτι οφείλεται στην πολύ εμπειρία του. Αλλά και ο άλλος είχε πολύ εμπειρία που ανέφερα. Οπότε δεν έχει να κάνει μόνο με την εμπειρία, είναι στον άνθρωπο.

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι εσείς μπορείτε να λέτε αυτά που λέτε, αλλά εγώ προσωπικά έχω μάθει να κρίνω individually, και τα δεδομένα λένε πως δεν υπάρχει κάποιος νόμος που λέει οτι εαν πέσεις εκεί θα είσαι μια χαρά και εαν πέσεις εκεί θα πεθάνεις. Οπότε το τσουβάλιασμα, απο την πλευρά του ασθενή τουλάχιστον, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Και έτσι πρέπει να κρίνονται όλα και όλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,073 μηνύματα.
Τις προάλλες πήγα σε έναν καινούριο οδοντίατρο της "σειράς", γιατί δεν μου άρεσε ο καθαρισμός δοντιών που μου έκανε ο προηγούμενος, και είδα τυχαία ότι είχε σπουδάσει στη Ρουμανία. Ήταν ωραίος τύπος, ευχάριστος κατά την διάρκεια του βζιννννν καθαρισμού, είχε σύγχρονο εξοπλισμό και μου έκανε πολλή καλή δουλειά στα δόντια, και εσωτερικά ώστε να μην έχω θέματα με το χνώτο. Μάλιστα μου έκανε και κάποιες συστάσεις περί φαρμακευτικής οδοντόβουρτσας.

Ο προηγούμενος οδοντίατρος ήταν απόφοιτος του Ελληνικού δημοσίου Πανεπιστημίου και γενικά είχε απαρχαιωμένο ιατρικό εξοπλισμό και δεν έκανε κάποια σύσταση περί οδοντικής φροντίδας. Ο πατέρας μου κατέστρεψε δύο δόντια εξαιτίας του.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Προσωπικά γενικώς δεν είμαι ιδιαιτέρως θετικός ως προς του αποφοίτους αυτών των σχολών. Βέβαια μέσα από την ειδικότητα μπορεί να βελτιωθούν και να φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αλλά και πάλι αν δεν έχεις σωστές βάσεις αυτό θα σε ακολουθεί. Και δυστυχώς ξαναλέω σε αυτές τις χώρες πεθαίνουν οι άνθρωποι χωρίς να λαμβάνουν την περίθαλψη που θα έπρεπε, γίνονται λάθος πράγματα ή δεν γίνονται άλλα που χρειάζονται.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,930 μηνύματα.
Άντε πάλι δεν λέει κάτι αυτό στο ΕΜΠ έχουν κόμπλεξ μάλλον αν δεν παίρνουν καθηγητές με πτυχία από άλλα πανεπιστήμια όπως λες.
Λέει και παρά λέει και καλό θα είναι να το συνηθίσουμε. Τσεκαρετε λίγο και τα ξένα πανεπιστήμια πχ. Οξφόρδη ποιοι γίνονται καθηγητές.

Έρευνα ζήτησα όχι κατατάξεις, έχω μιλήσει ξανά για τις κατατάξεις τι μετράνε και πως γίνονται δεν έχουν καμιά αξία. Αρχίζει και κουράζει όλο αυτό τα ίδια και τα ίδια
Οι κατατάξεις είναι το μόνο αξιόπιστο εργαλείο για την αξιολόγηση ιδρυμάτων.

Χωρίς αυτές ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι θέλει, πχ. ΑΠΘ > Harvard !


Μπορώ να ρωτήσω για ποιον λόγο δεν ζήτησες βοήθεια απο κάποιον καθηγητή ;
Ακόμα και εαν δεν είχες στενές σχέσεις με κάποιον, δεν βρίσκω που η ντροπή στο να λάβεις μια βοήθεια ή έστω μια κατεύθυνση. Ίσα ίσα, οι περισσότεροι(νορμάλ) το θεωρούν υποχρέωση τους να κάνουν οτι μπορούν για να βοηθούν τους νέους που βγαίνουν στην αγορά εργασίας.

Ελπίζω να μην ήταν απο υπερηφάνια/εγωισμό μόνο και τουλάχιστον να ήταν επειδή ντρεπόσουν να το ζητήσεις.
Η κατεύθυνση που λες είναι : α) στείλε εκεί, β) γράψε ένα motivation letter, γ) ψάξε εκεί , δ) κάνε υπομονή.
Αυτά τα ξέρω και εγώ. Κανένας δεν θα σε στείλει συστημένο αν δεν κάνεις κάτι, αυτή την εντύπωση μου έδωσαν όσοι ήταν στο έτος μου.
Εγώ ασχολούμαι με tissue engineering, που δεν υπάρχουν πολλοί μηχανικοί στην Ελλάδα...ούτε βέβαια στην Ευρώπη.


Αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα, εάν είσαι και τυχερός φυσικά, να έχεις από κοντά έναν καθηγητή και αυτός να μεσολαβήσει για να πας.
Μπες στη θέση του ξένου καθηγητή, που λαμβάνεις email από κάποιον/α από Θεσσαλονίκη ή Αθήνα ή Πάτρα ή Ξάνθη και εάν θα απαντήσεις σε αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα από το καλό που διατήρησαν οι Έλληνες στον ρου της ιστορίας ήταν η φιλομάθεια.


Ενώ στην Γερμανία τα 16 χρονα ξεκινάνε επι το πλείστον Ausbildung ( και καυχιόνται ότι δεν χρειάζεται να δουλεύουν η να επιβαρύνουν κάποιον , ενώ ουσιαστικά οι περισσότεροι αποτελούνε αναλώσιμο κρέας για την βιομηχανία) ο μέσος ελλην έχει στραμμένη την προσοχή του που και το ποσό θα σπουδάσει και το ποσό μπορεί να επιμορφωθεί.



Συμφωνώ με @Lancelot , ειδικά στον τομέα της ιατρικής βρίσκεις συχνά Έλληνες σε ιθύνοντες θέσεις σε σχέση μ άλλους λαούς.
Θετικό που συμφωνούμε.

Πώς εξηγείται (ξανά) ότι σε ακαδημαϊκές θέσεις οι Βαλκάνιοι ή οι Τούρκοι είναι απειροελάχιστοι ;

Έχεις κάποια εξήγηση γι αυτό ;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 991 μηνύματα.
Και δυστυχώς ξαναλέω σε αυτές τις χώρες πεθαίνουν οι άνθρωποι χωρίς να λαμβάνουν την περίθαλψη που θα έπρεπε, γίνονται λάθος πράγματα ή δεν γίνονται άλλα που χρειάζονται.
Εχω κάνει πρακτική σε Ελληνικά νοσοκομεία και έχω δει και πως είναι η ιατρική περίθαλψη στη Ρουμανία και μπορώ να πω καμία διαφορά δεν είδα. Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι ουδέποτε δεν θα έλεγα ψέμματα για να δείξω το διαφορετικό.

Αλλά το γεγονός που μιλάς για ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με χρόνια σπουδών στη Ρουμανία και στο εξωτερικό με εκπλήσσει και με στεναχωρεί. Τα λάθη παντού συμβαίνουν και στη Ρουμανία όπως και στην Ελλάδα και εχω συναντήσει κορυφαίους γιατρούς. Μην υποτιμάς το ιατρικό σύστημα καμίας χώρας ιδιαίτερα της ανατολικής Ευρώπης.

Τελειώνοντας το πρώτο έτος των κλινικών σε Ρουμάνικο νοσοκομειο και έχοντας κάνει πρακτική σε Ελληνικά νοσοκομεία έχω δει αρκετά και γνωρίζω λίγα πράγματα και τις διαφορές. Έχω συναντήσει στη Ρουμανία και είχα την τιμή να με διδάξουν κορυφαίοι γιατροί και επιστήμονες οι οποίοι έχουν σώσει εκατοντάδες ζωές, μέχρι και στο νεφρολογικό, γαστρεντερολογικο και χειρουργικό τμήμα που ήμουν ήταν όλα όχι άψογα φυσικά αλλα ικανοποιητικά μέχρι και εξαίσια.

Όπως έχω πει, είναι εύκολο να κρίνεις χωρίς να το έχεις ζήσει αλλά από μελλοντικούς γιατρούς το βρίσκω αδιανόητο.

^αναφέρομαι σε δημόσια νοσοκομεία, ποτέ δεν έκανα πρακτική ή είδα ιδιωτικό νοσοκομείο
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Εχω κάνει πρακτική σε Ελληνικά νοσοκομεία και έχω δει και πως είναι η ιατρική περίθαλψη στη Ρουμανία και μπορώ να πω καμία διαφορά δεν είδα. Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι ουδέποτε δεν θα έλεγα ψέμματα για να δείξω το διαφορετικό.

Αλλά το γεγονός που μιλάς για ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με χρόνια σπουδών στη Ρουμανία και στο εξωτερικό με εκπλήσσει και με στεναχωρεί. Τα λάθη παντού συμβαίνουν και στη Ρουμανία όπως και στην Ελλάδα και εχω συναντήσει κορυφαίους γιατρούς. Μην υποτιμάς το ιατρικό σύστημα καμίας χώρας ιδιαίτερα της ανατολικής Ευρώπης.

Τελειώνοντας το πρώτο έτος των κλινικών σε Ρουμάνικο νοσοκομειο και έχοντας κάνει πρακτική σε Ελληνικά νοσοκομεία έχω δει αρκετά και γνωρίζω λίγα πράγματα και τις διαφορές. Έχω συναντήσει στη Ρουμανία και είχα την τιμή να με διδάξουν κορυφαίοι γιατροί και επιστήμονες οι οποίοι έχουν σώσει εκατοντάδες ζωές, μέχρι και στο νεφρολογικό, γαστρεντερολογικο και χειρουργικό τμήμα που ήμουν ήταν όλα όχι άψογα φυσικά αλλα ικανοποιητικά μέχρι και εξαίσια.

Όπως έχω πει, είναι εύκολο να κρίνεις χωρίς να το έχεις ζήσει αλλά από μελλοντικούς γιατρούς το βρίσκω αδιανόητο.

^αναφέρομαι σε δημόσια νοσοκομεία, ποτέ δεν έκανα πρακτική ή είδα ιδιωτικό νοσοκομείο
Οι ασθενείς πολλές φορές έρχονται από αυτές τις χώρες για να βρουν μία λύση στο πρόβλημα τους. Το ανάστροφο δε γίνεται, άρα πρέπει να αναρωτηθεί κάποιος για αυτό το φαινόμενο! Αυτό ακόμη και αν δεν έχεις πάει εκεί, μπορείς να το συνάγεις, και έτσι είναι! Μην εμπλεκόμαστε συναισθηματικά σε αυτά τα ζητήματα...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Θετικό που συμφωνούμε.

Πώς εξηγείται (ξανά) ότι σε ακαδημαϊκές θέσεις οι Βαλκάνιοι ή οι Τούρκοι είναι απειροελάχιστοι ;

Έχεις κάποια εξήγηση γι αυτό ;

Γιατι στην τουρκοκρατία- όπως θα έλεγε και ο φίλος μας npb- οι Τούρκοι και οι λοιποί Βαλκάνιοι αποτελούσαν την low society και και ήταν αγράμματοι επι το πλείστον.


Οι διοικητικές θέσεις του κράτους στελεχώνονταν από Έλληνες , Εβραίους, και Αρμένιους κυρίως. Σαν λαός έχουμε πολλά κακά αλλά τουλάχιστον η φιλομάθεια και η τάση προς τα γράμματα είναι εγγενές στοιχείο.



Μιλούσα μ έναν εβραίο συνάδελφο πριν καιρό και τον ρώτησα , ρητορικά περισσότερο, πως οι Εβραίοι καταφέρνουν και μπορούν να φτάνουν , σε πολλούς τομείς, τόσο ψηλά. Η απάντηση του έβγαζε τελικά πολύ νόημα : διότι , λεει, οι Εβραίοι ήμασταν πολλές φορές μειονότητα, και για να αποδείξουμε στον γηγενή πληθυσμό ότι ήμαστε ο εκλεκτός λαος και άξιοι, προσπαθούσαμε ιδιαιτέρως και καταβάλλαμε μεγαλύτερη προσπάθεια στο σχολείο. Επίσης, στην Αγία γραφή , επιβάλλεται στους Ιουδαίους να μελετάνε την γραφή( και πολλές φορές να την μαθαίνουν κατά γράμμα απ έξω).
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και για να αποδείξουμε στον γηγενή πληθυσμό ότι ήμαστε ο εκλεκτός λαος και άξιοι, προσπαθούσαμε ιδιαιτέρως και καταβάλλαμε μεγαλύτερη προσπάθεια στο σχολείο. Επίσης, στην Αγία γραφή , επιβάλλεται στους Ιουδαίους να μελετάνε την γραφή( και πολλές φορές να την μαθαίνουν κατά γράμμα απ έξω).
Και εκτελουν γενοκτονια στην παλαιστινη. Σιχαμενος λαος.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,669 μηνύματα.
Η κατεύθυνση που λες είναι : α) στείλε εκεί, β) γράψε ένα motivation letter, γ) ψάξε εκεί , δ) κάνε υπομονή.
Αυτά τα ξέρω και εγώ. Κανένας δεν θα σε στείλει συστημένο αν δεν κάνεις κάτι, αυτή την εντύπωση μου έδωσαν όσοι ήταν στο έτος μου.
Εγώ ασχολούμαι με tissue engineering, που δεν υπάρχουν πολλοί μηχανικοί στην Ελλάδα...ούτε βέβαια στην Ευρώπη.


Αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα, εάν είσαι και τυχερός φυσικά, να έχεις από κοντά έναν καθηγητή και αυτός να μεσολαβήσει για να πας.
Μπες στη θέση του ξένου καθηγητή, που λαμβάνεις email από κάποιον/α από Θεσσαλονίκη ή Αθήνα ή Πάτρα ή Ξάνθη και εάν θα απαντήσεις σε αυτό.
Δεν μπορώ να σου πω κάτι γενικά πάνω σε αυτά γιατί οι εμπειρίες μου είναι διαφορετικές.
Όντως υπάρχουν μερικοί που ενεργά δεν θέλουν να βοηθήσουν, αλλά υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που θέλουν να βοηθήσουν και βοηθάνε με όποιον τρόπο μπορούν.

Συστημένο τώρα εννοείται οτι δεν θα σε στείλει κανένας πουθενά. Γιατί να το κάνει αυτό εαν δεν σε ξέρει ή εαν δεν βλέπει εξαιρετικό potential ; Και εαν δεν είσαι καλός ; Αυτό επηρεάζει άμεσα την αξιοπιστία του λόγου του και την φήμη του, με αποτέλεσμα εαν θέλει να στείλει κανέναν όντως καλό στο μέλλον, οι εταιρίες να είναι πιο δύσπιστες ως προς τις προτάσεις που τους γίνονται.

Σε αντίθεση με αυτό που έχουν πολλοί στο μυαλό τους, για να γίνεις επιτυχημένος μηχανικός, τα κοινωνικά skills είναι απαραίτητα. Εαν δεν ξέρεις να μιλήσεις και να δικτυωθείς, έχεις μεγάλο πρόβλημα. Δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο που πας και σπουδάζεις 5 χρόνια και είσαι σαν φάντασμα για όλους, που δεν ξέρει κανείς την ύπαρξη σου(καθηγητές & συμφοιτητές), και μόλις βγεις αρχίζεις να σκας ως εντελώς τυχαίος αιτήσεις απο εδώ και απο εκεί. Ακόμα και σε χώρες όπως η Αμερική χωρίς σημαντικές συστάσεις δεν ασχολούνται καν.

Χαίρομαι πάντως που έβγαλες μια άκρη εν τέλει, έστω και μέσα απο δυσκολίες, σε ένα αντικείμενο μάλιστα που λίγοι εξειδικεύονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,930 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου πω κάτι γενικά πάνω σε αυτά γιατί οι εμπειρίες μου είναι διαφορετικές.
Όντως υπάρχουν μερικοί που ενεργά δεν θέλουν να βοηθήσουν, αλλά υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που θέλουν να βοηθήσουν και βοηθάνε με όποιον τρόπο μπορούν.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να σε βοηθήσουν, πρέπει να δώσεις κάτι πίσω.
Το να μου πουνε γράψε έτσι ή ψάξε εκεί, ε χαίρω πολύ ! Αν ψάξεις στο google θα βρεις εκατοντάδες οδηγούς για το πώς να αιτηθείς σε διδακτορικό.


Συστημένο τώρα εννοείται οτι δεν θα σε στείλει κανένας πουθενά. Γιατί να το κάνει αυτό εαν δεν σε ξέρει ή εαν δεν βλέπει εξαιρετικό potential ; Και εαν δεν είσαι καλός ; Αυτό επηρεάζει άμεσα την αξιοπιστία του λόγου του και την φήμη του, με αποτέλεσμα εαν θέλει να στείλει κανέναν όντως καλό στο μέλλον, οι εταιρίες να είναι πιο δύσπιστες ως προς τις προτάσεις που τους γίνονται.
Και όμως στέλνουν αρκετούς και γνωρίζω πώς ακριβώς ''χώθηκαν'' κάποιοι και κάποιες επειδή είχανε πλάτες καθηγητή και τώρα κουνάνε το δάκτυλο στις συναντησεις των alumni. Πρόσεχε δεν λέω ότι όλοι αυτοί δεν άξιζαν. Ίσα ίσα , μερικούς, εγώ ο ίδιος θα τους πήγαινα στο αεροδρόμιο !

Να πας από Ευρώπη στην Αμερική είναι το δύσκολο. Το αντίθετο δρομολόγιο είναι πανεύκολο.

Όσον αφορά την εγχώρια αγορά εργασίας, έτρεχε ένα πρόγραμμα η μεγαλύτερη κατασκευαστική της χώρας ''Γίνε νέος μηχανικός'' , οι θέσεις ήταν περιορισμένες....μάντεψε ποιοι έμπαιναν !


Από την εμπειρία μου, για το πρώτο βήμα θα χρειαστείς βιταμίνη B (που λένε και οι Γερμανοί εδώ πέρα). Μετά η ουσία είναι να ακολουθήσεις το κύμα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Στις χώρες αυτες οι ασθενείς δεν πεθαίνουν επειδή πολύ απλά…. Κουράρονται από γηγενείς αποφοίτους. Που έχουν μπει με παν-ρουμανικές και παν-βουλγαρικες.

Δεν ειναι τυχαίο που με το που τελειώσουν τη σχολή και τους πάρουν τα λεφτά τους, πετάνε τους ξενόγλωσσους έξω σαν την τρίχα από το γιαούρτι και φυσικά δεν τους αφήνουν να κάνουν ειδικοτητα εκεί.

Ούτε επίσης είναι τυχαίο που επιστρεφουν Ελλάδα και ξεροσταλιάζουν 10+ χρόνια σε μια λίστα αναμονής για δερματολογία/πλαστικη/ματια, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να ξεκινήσουν την περιζήτητη αυτή ειδικοτητα εκεί που σπούδασαν.

Φυσικά οι Βούλγαροι και οι Ρουμάνοι δεν είναι βλάκες, ξέρουν ποιους εκπαίδευσαν. Ούτε θεωρούν αξιοπρεπές να πάει στους ασθενείς ο Ελληνοαποφοιτος και να τους δηλώνει «εγκώ κσένο γκιατρό…» (σκεφτείτε το αντίστοιχο στην χώρα μας και ποσό θα εμπιστευόσασταν τον αλλον).

Το πιο κοντινό παράδειγμα που έχω, και μιλάμε για πολύ κοντινό, είναι Ρουμάνα απόφοιτος (γηγενης της χώρας αυτής). Η γυναίκα απλά είναι κορυφή και χαραμιστηκε στην Ελλάδα. Αλλά ακολούθησε την ορθό δρόμο πορεία της στη σχολή, δεν έψαξε παραθυράκια.

Από την άλλη, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τους άμπαλους που σπουδάζουν στο, ο θεός να το κάνει, αγγλογλωσσσο στο πανεπιστήμιο μου. Μιλάμε για επιπεδο όχι αστεία…. Έχουν ελπίδα να σταθούν αυτοί σε μια εφημερία του ΕΣΥ με 600+ άτομα προσέλευση; Προφανώς και όχι. Έχουν όμως κάθε δικαίωμα απλά να δηλώσουν το όνομα τους στη λίστα και η αναμονή να αυξάνεται για όλους….
 
Top