Ιατρική στο Εξωτερικό - Επίπεδο Φοιτητών και ποιότητα Σπουδών

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Πώς εξηγείτε τότε το γεγονός πως όσοι τελειώνουν ιατρική ρουμανίας γυρνάνε στην Ελλάδα για ειδικότητα;
Και καλά τι;
Ξαφνικά σε έξι χρόνια η Ελλάδα δεν είναι απαρχαιωμένη, παρωχημένη και μπουρδελοποιημένη;
Δεν νομίζω οτι το πρόβλημα όσων φεύγουν έξω είναι με την κατάσταση της Ελλάδας(εαν και το δημόσιο σύστημα υγείας είναι όντως άθλιο), όσο με το σύστημα εισαγωγής. Ναι είναι αξιοκρατικό εφόσον όλοι εξετάζονται με τον ίδιο τρόπο, δεν διαφωνούμε σε αυτό, αλλά και πάλι δεν παύει να σημαίνει οτι κόβει τα φτερά πολλών παιδιών χωρίς να είναι πραγματικά απαραίτητο.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 992 μηνύματα.
Όχι φίλε Ουριήλ. Το θέμα είναι ότι το ότι η Ελλάδα είναι "απολίτιστη, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς υποδομές κλπ" το θυμούνται τα λιμά ακριβώς όταν τους κόβονται τα φτερά στην διαδικασία εισαγωγής στην ιατρική ελληνικών πανεπιστημίων.

Σα να λέω, αφού έχω φάει χυλόπιτα από κοπέλα, ότι όλες οι κοπέλες είναι πουτάνες.

Δηλαδή κομπλεξισμός.

Όλα τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Θέλεις να πεις ότι ο,τι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια όπως λέμε και το καταλαβαίνω.

Ουδέποτε και ποτέ δεν θα αμφιβάλλω την ποιότητα των Ελληνικών πανεπιστημίων λόγω της δίκης μου αποτυχίας στην εισαγωγή στην Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Αλλά παράλληλα ποτέ δεν θα αμφιβάλλω και την τριτοβάθμια εκπαίδευση άλλων χωρών λόγω στερεοτύπων ή λόγω κάποιων παραδειγμάτων ατόμων οι οποιοι απέτυχαν να εξασκήσουν το επάγγελμα τους με επιτυχία.

Μπορεί να με θεωρείς λίμα ή απόβλητο της κοινωνίας με λίγα λόγια ή αποτυχημένος ο οποίος δεν κατάφερε να περάσει στη χώρα του και διάλεξε τον εύκολο δρόμο όπως θεωρείς και είναι απόλυτα δεκτό. Αλλά εν τέλη θα σου πω ότι ο δρόμος που έχω ακολουθήσει δεν είναι όσο εύκολος πιστεύεις και νομίζεις οτι είναι, παντα υπάρχει το ζω εγώ ο ίδιος και το βλέπω από μακριά

Αλλά τέλος πάντων, σημασία έχει ότι προσπαθω να αποδείξω καθημερινά την αξία μου ως μελλοντικός γιατρός, για αυτό διαβάζω καθημερινά από το πρωί μέχρι το βράδυ για να μάθω ξένες γλώσσες, για να δώσω το USMLE, για να δημοσιεύσω κι άλλες έρευνες κι για να συμμετάσχω σε συνέδρια περί λοιμωξιολογιας μιας που είναι το όνειρο μου να κάνω έρευνα πανω σε αυτό το κλάδο.

Είμαι της λογικής ότι όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσουμε στο τέλος ό,τι έχουμε κάνει θα φανεί ανεξάρτητα από το δρόμο που έχουμε διαλεξει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι το πρόβλημα όσων φεύγουν έξω είναι με την κατάσταση της Ελλάδας(εαν και το δημόσιο σύστημα υγείας είναι όντως άθλιο), όσο με το σύστημα εισαγωγής. Ναι είναι αξιοκρατικό εφόσον όλοι εξετάζονται με τον ίδιο τρόπο, δεν διαφωνούμε σε αυτό, αλλά και πάλι δεν παύει να σημαίνει οτι κόβει τα φτερά πολλών παιδιών χωρίς να είναι πραγματικά απαραίτητο.
Δεν απάντησες σε αυτό που απαντάω.

Εφόσον όπως λέτε δε παίζει κανένα ρόλο το τμήμα ούτε η χώρα γιατί όλοι θέλουν να γυρίσουν στην Ελλάδα για την ειδικότητα και για την άσκηση του επαγγέλματός τους, εφόσον την άφησαν πίσω επειδή είναι "μπουδέλο, απαρχαιωμένος εξοπλισμός, χάλια ΑΕΙ" κλπ κλπ τσιτάτα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να με θεωρείς λίμα ή απόβλητο της κοινωνίας με λίγα λόγια
Ουδέποτε είπα αυτό, ουδέποτε προέβην σε αξιολόγηση του καθενός. Εγώ έμεινα στο αντικειμενικό γεγονός πως κατά συντριπτική πλειοψηφία στη Ρουμανία πηγαίνουν οι αποτυχημένοι ευκατάστατοι υποψήφιοι γιατροί της Ελλάδας.

Όλα τα άλλα είναι παρανοήσεις δικές σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά τέλος πάντων, σημασία έχει ότι προσπαθω να αποδείξω καθημερινά την αξία μου ως μελλοντικός γιατρός, για αυτό διαβάζω καθημερινά από το πρωί μέχρι το βράδυ για να μάθω ξένες γλώσσες, για να δώσω το USMLE, για να δημοσιεύσω κι άλλες έρευνες κι για να συμμετάσχω σε συνέδρια περί λοιμωξιολογιας μιας που είναι το όνειρο μου να κάνω έρευνα πανω σε αυτό το κλάδο.

Είμαι της λογικής ότι όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσουμε στο τέλος ό,τι έχουμε κάνει θα φανεί ανεξάρτητα από το δρόμο που έχουμε διαλεξει
Σού εύχομαι τα καλύτερα!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,387 μηνύματα.
Εφόσον όπως λέτε δε παίζει κανένα ρόλο το τμήμα ούτε η χώρα γιατί όλοι θέλουν να γυρίσουν στην Ελλάδα για την ειδικότητα και για την άσκηση του επαγγέλματός τους, εφόσον την άφησαν πίσω επειδή είναι "μπουδέλο, απαρχαιωμένος εξοπλισμός, χάλια ΑΕΙ" κλπ κλπ τσιτάτα;
Για να ανοιξουν ιατρειο μηπως? 2024 εχουμε ποιος ιατρος μπαινει σε δημοσιο νοσοκομειο ΛΟΛ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Δεν απάντησες σε αυτό που απαντάω.

Εφόσον όπως λέτε δε παίζει κανένα ρόλο το τμήμα ούτε η χώρα γιατί όλοι θέλουν να γυρίσουν στην Ελλάδα για την ειδικότητα και για την άσκηση του επαγγέλματός τους, εφόσον την άφησαν πίσω επειδή είναι "μπουδέλο, απαρχαιωμένος εξοπλισμός, χάλια ΑΕΙ" κλπ κλπ τσιτάτα;
Σου απάντησα, με το σύστημα εισαγωγής έχουν θέμα(και δικαίως), όχι με την κατάσταση των ΑΕΙ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Άρα δεν βγάζεις κανένα νόημα.
Τι σχέση έχει το που σπούδασες, με το σε ποια χώρα θες να μείνεις ;

Όχι.

Με τη λογική μου, και θα το καταλάβαινες αν διάβαζες τι έγραφα, στην Ιατρική Ρουμανίας/Βουλγαρίας/Σκοπίων και λοιπά καταλήγουν κατά 99% οι αποτυχημένοι γιατροί των ελληνικών ΑΕΙ.

Δεν χωρά αμφιβολία σε αυτό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Γενικά για κάποιον που έχει βγάλει μαθηματικό έχεις ένα υπερβολικά απλοϊκό και ισοπεδωτικό σκεπτικό για να λες τέτοια πράγματα, αλλά τέλος πάντων...η ζωή είναι τρομερά πολυπλοκη για να κατατάζεις έτσι εύκολα τους ανθρώπους ως επιτυχημένους και αποτυχημένους. Πίστεψε οτι σε βολεύει όμως.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,387 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Γενικά για κάποιον που έχει βγάλει μαθηματικό έχεις ένα υπερβολικά απλοϊκό και ισοπεδωτικό σκεπτικό για να λες τέτοια πράγματα, αλλά τέλος πάντων...η ζωή είναι τρομερά πολυπλοκη για να κατατάζεις έτσι εύκολα τους ανθρώπους ως επιτυχημένους και αποτυχημένους. Πίστεψε οτι σε βολεύει όμως.
Όχι φίλε Σάμαελ.

Εσύ μάλλον δεν γνωρίζεις ουσιώδη γραφή και ανάγνωση.

Δεν έκανα λόγο για αποτυχημένους ανθρώπους αλλά για αποτυχημένους υποψήφιους γιατρούς, δηλαδή ένα αντικειμενικό γεγονός.

Δεν ευθύνομαι εγώ για τα αντιληπτικά κενά σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα παπαρια τους μαν μου. Λεφτακια μαυρα να βγαζουν και ολα καλα. Αμα ειναι καλοι στη δουλεια τους, θα εχουν πελατεια.
Δεν έχεις κι άδικο.

Τα όνειρα είναι τα πιο ακριβά αγαθά.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,387 μηνύματα.
Δεν έχεις κι άδικο.

Τα όνειρα είναι τα πιο ακριβά αγαθά.
Απλα τα πραγματα ειναι. Πληρωσανε,φυγανε εξω και για να εχουν πελατεια χρονια σημαινει οτι κατι κανουν καλα στη δουλεια τους. Και κατσε εσυ μιλα για αποτυχημενους γιατρους στο ischool, ενω αυτοι βγαζουν ποσα μαυρα λεφτα. :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Όχι φίλε Σάμαελ.

Εσύ μάλλον δεν γνωρίζεις ουσιώδη γραφή και ανάγνωση.

Δεν έκανα λόγο για αποτυχημένους ανθρώπους αλλά για αποτυχημένους υποψήφιους γιατρούς, δηλαδή ένα αντικειμενικό γεγονός.

Δεν ευθύνομαι εγώ για τα αντιληπτικά κενά σου.
Ωραία, ας το δεχτούμε αυτό που λες(και καλά).
Εσένα τι σε κόφτει και θέλησες να τοποθετηθείς σε αυτό το θέμα ; Δεν βλέπω η θεματοθέτρια να ρώτησε την άποψη σου πουθενά για το εαν είναι επιτυχημένη ή αποτυχημένη υποψήφια γιατρός Ελληνικού ΑΕΙ . Υποθέτω εαν δεν έλεγες κάτι θα έσκαγες ; :P
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Ωραία, ας το δεχτούμε αυτό που λες(και καλά).
Δεν υπάρχει και καλά. Έτσι είναι.

Εσένα τι σε κόφτει και θέλησες να τοποθετηθείς σε αυτό το θέμα ;
Ελεύθερο φόρουμ είναι.

Αρχή της ιδιωτικής αυτονομίας έχουμε.

Δεν χρειάζεται να σου δώσω αναφορά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Τέλεια, τώρα συνεννοούμαστε. Ούτε οι άλλοι χρειάζεται να σου δώσουν αναφορά γιατί πάνε Ρουμανία και γυρνάνε Ελλάδα λοιπόν :).
Σαφέστατα.

Εκείνοι επέλεξαν να απαντήσουν σε αυτά που είπα, οπότε μάλλον να μιλήσεις με αυτούς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Σαφέστατα.
Εκείνοι επέλεξαν να απαντήσουν σε αυτά που είπα, οπότε μάλλον να μιλήσεις με αυτούς.
Εγώ θα πρότεινα καταρχάς εαν είναι να συνεχιστεί η συζήτηση , να γίνει διάσπαση ή μεταφορά απο αυτό εδώ το θέμα που είμαστε @Scandal.

Έπειτα, ο λόγος που σου απευθύνθηκαν είναι μάλλον επειδή ένιωσαν προσβλητικό τόνο σε αυτά που είπες. Φαντάζομαι δεν συμφωνείς. Σε αυτούς οπότε δεν έχω να πω κάτι προσωπικά, αλλά εαν εσύ θες να τοποθετηθείς πάλι και να εκφράσεις τις απόψεις σου με πιο εκτενή και ξεκάθαρο τρόπο, ίσως το εκτιμήσουν. Απο εκεί και πέρα ναι θα συμφωνήσω μαζί σου πως όποιος έχει την μύγα...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,931 μηνύματα.
Πιστεύεις οτι έχει σημασία για ποια σχολή μιλάμε ;
Σε αυτά μιλάει το χρήμα. Και απο τον Άρη να είσαι και με 50 διδακτορικά απο το Χάρβαρντ, δεν πρόκειται να κουνηθεί μην σου πω τι εαν δεν δει ο άλλος οτι μπορείς να προσθέσεις αξία σε αυτό που κάνει εκείνος.

Δεν καταλαβαίνω επίσης πως μπλέξατε τα ελιτ πανεπιστήμια της Αμερικής με τις Βουλγαρίες και τις Ρουμανίες. Όπως είπα και πριν, άρα κάποιος που τελείωσε Ελλάδα γιατρός, είναι σκουπίδι έτσι όπως τα λέτε μπροστά στον Χαρβαντιανό γιατρό. Τελικά που βάζουμε την κόκκινη γραμμή για το ποιος είναι ικανός και καλός και ποιος όχι ; Μήπως σημασία έχει τι λέει ο νόμος και τι αξιολογεί όντως θετικά η αγορά, και τα υπόλοιπα είναι παπαριές που λέμε μεταξύ μας για να περνάει η ώρα και να προσπαθούμε να βρούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ; Λεω τώρα εγώ, μια σκέψη κάνω...
Και στην Ελλάδα παίζει ρόλο.
Στις προκυρηξει
Πιστεύεις οτι έχει σημασία για ποια σχολή μιλάμε ;
Σε αυτά μιλάει το χρήμα. Και απο τον Άρη να είσαι και με 50 διδακτορικά απο το Χάρβαρντ, δεν πρόκειται να κουνηθεί μην σου πω τι εαν δεν δει ο άλλος οτι μπορείς να προσθέσεις αξία σε αυτό που κάνει εκείνος.

Δεν καταλαβαίνω επίσης πως μπλέξατε τα ελιτ πανεπιστήμια της Αμερικής με τις Βουλγαρίες και τις Ρουμανίες. Όπως είπα και πριν, άρα κάποιος που τελείωσε Ελλάδα γιατρός, είναι σκουπίδι έτσι όπως τα λέτε μπροστά στον Χαρβαντιανό γιατρό. Τελικά που βάζουμε την κόκκινη γραμμή για το ποιος είναι ικανός και καλός και ποιος όχι ; Μήπως σημασία έχει τι λέει ο νόμος και τι αξιολογεί όντως θετικά η αγορά, και τα υπόλοιπα είναι παπαριές που λέμε μεταξύ μας για να περνάει η ώρα και να προσπαθούμε να βρούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ; Λεω τώρα εγώ, μια σκέψη κάνω...
Και στην Ελλάδα παίζει ρόλο το ίδρυμα.
Πχ. Στις προκηρύξεις καθηγητών δες ποιοι τις παίρνουν πχ. Από το ΕΜΠ, στα ερευνητικά κέντρα επίσης.

Στις μεγάλες βιομηχανίες ποιοι πάνε


Το θεωρώ άτοπο να ισχυρίζεται κάνεις ότι δεν παίζει ρόλο το όνομα του πανεπιστημίου. Παίζει και παραπαιζει, ειδικά για το πρώτο βήμα, διότι για να συγκριθεί κάποιος μηχανολόγος του παδα καλή ώρα με κάποιον μηχανολόγο του ΕΜΠ θα πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω, θα πρέπει να μοχθησει.
Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.

Για οηγαινεται σε εταιρίες τύπου Bayer, Novartis, Sanofi, Johnson Και κλπ με το ελληνικό χαρτί
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Και στην Ελλάδα παίζει ρόλο.
Στις προκυρηξει
Και στην Ελλάδα παίζει ρόλο το ίδρυμα.
Πχ. Στις προκηρύξεις καθηγητών δες ποιοι τις παίρνουν πχ. Από το ΕΜΠ, στα ερευνητικά κέντρα επίσης.

Στις μεγάλες βιομηχανίες ποιοι πάνε


Το θεωρώ άτοπο να ισχυρίζεται κάνεις ότι δεν παίζει ρόλο το όνομα του πανεπιστημίου. Παίζει και παραπαιζει, ειδικά για το πρώτο βήμα, διότι για να συγκριθεί κάποιος μηχανολόγος του παδα καλή ώρα με κάποιον μηχανολόγο του ΕΜΠ θα πρέπει να κάνει κάτι παραπάνω, θα πρέπει να μοχθησει.
Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα.

Για οηγαινεται σε εταιρίες τύπου Bayer, Novartis, Sanofi, Johnson Και κλπ με το ελληνικό χαρτί
Στην προκειμένη τον ρόλο το παίζει το βύσμα, και όχι το όνομα. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
 
Top