Ιατρική στο Εξωτερικό - Επίπεδο Φοιτητών και ποιότητα Σπουδών

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,386 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι την πέσανε στον @Panzerkampfwagen λες και είπε καμία μεγάλη αμαρτία.

Σαν να ήταν κοροϊδα όλοι αυτοί που δώσανε μια και δυο φορές και τους έγινε φινιστρίνι από το διάβασμα ώστε να εξαλείψουν το ρίσκο των εξετάσεων.

Ακριβώς επειδή η δυσκολία σε αυτές τις βαθμολογίες αυξάνεται εκθετικά, ο μόνος τρόπος να το εξασφαλίσεις ότι θα υπερβείς το ενδογενές ρίσκο των εξετάσεων είναι να εχει πέσει τρελή δουλειά από πισω που δεν φαίνεται. Όλο αυτό καλλιεργεί μια κριτική ικανότητα που δεν πλάθεται αλλιώς.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν φίλτρα και εξετάσεις όπως USMLE και ούτε γίνεται να υπάρξουν για διάφορους λόγους, επομένως το next best thing είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις. Στις ΗΠΑ έχουν το ίδιο πρόβλημα με τις σχολές της Καραϊβικης, αλλά υπάρχει όλο το σύστημα φιλτραρίσματος απο πίσω που δεν γίνεται κάποιος να το παρακάμψει.

Αυτο πώς μεταφράζεται; Πηγαινει με x4 μισθό (μαζί με αυτόν που έχασε για λίγο τη σχολή και σπούδασε εξωτερικό και δεν γύρισε ποτέ Ελλάδα) και ρίχνει τη θνητότητα στην Χ Γερμανοελβετια στο 25%, ενώ στην Ελλάδα που οι γόνοι κατέλαβαν μια θέση στο κουραδοκαστρο, τα αντίστοιχα ποσοστά είναι στον πάτο.

Αυτά είναι τόσο περίπλοκα που δεν μπορούν να τα πιάσουν με στατιστικά. Τα καταλαβαίνουν, αλλά δεν μπορούν να τα εξηγήσουν. Ή και να μπορούσαν δεν επιτρέπεται να τα εκφράσουν.

Όλες αυτές οι επιλογές έχουν τις αντίστοιχες συνέπειες που δεν είναι αναστρέψιμες.
Δεν καταλαβες χριστο μαλλον. Ο τροπος που μιλησε ηταν το θεμα και το τσουβαλιασμα που εκανε και οχι τοσο αυτα που ειπε.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
Δεν καταλαβες χριστο μαλλον. Ο τροπος που μιλησε ηταν το θεμα και το τσουβαλιασμα που εκανε και οχι τοσο αυτα που ειπε.
Πολύ καλα κατάλαβα τι παίχτηκε. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τα μηνύματα για να το δεις κι εσυ.

Του την έπεσαν και τον κατηγορούσαν ακριβώς για αυτά που εννοούσε. Απλά επειδή ξέρουν και οι ίδιοι τι ισχύει, τον κατηγόρησαν ως ναζί για τον τρόπο που μίλησε και ότι δήθεν τσουβαλίαζε γιατί αλλιώς θα έπεφταν σε εσωτερικές αντιφάσεις που δεν θα μπορούσαν να ξεφύγουν. Ο τρόπος ήταν το πάτημα και όχι η ουσία.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.
Σίγουρα όλοι οι φοιτητές στην Ελλάδα δεν είναι όλοι εξαιρετικά έξυπνοι αλλά ειδικά η ιατρική, ως σχολη, καμία εξυπνάδα δεν θέλει, μόνο ατελείωτο διάβασμα αποστήθισης
Η εξυπνάδα πάντα είναι προσόν και στο διάβασμα και στην άσκηση της ιατρικής
Αλλά εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση και το έχω απορία είναι πώς μαθητές του 12 και 13 πηγαίνουν ιατρική Βουλγαρία και Ρουμανία και Ω τους έρχεται ή επιφοίτηση του Αγίου πνεύματος και μπορούν και διαβάζουν και αποστηθιζουν τόμους και μάλιστα στα αγγλικά και παίρνουν και δεκαριά και γυρίζουν με πτυχίο άριστα :dash1::dash1:

Εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν ,παιδιά που για λίγα μορια έχασαν την θέση στην Ελλάδα, ναι αυτοί μάλιστα, δεν αντέχουν όλοι να δώσουν δευτερη φορά και άμα έχεις λεφτά οκ
Η πλειοψηφία όμως είναι στην πρώτη κατηγορία και μάλιστα πολλοί τέκνα ιατρών
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,386 μηνύματα.
Πολύ καλα κατάλαβα τι παίχτηκε. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τα μηνύματα για να το δεις κι εσυ.

Του την έπεσαν και τον κατηγορούσαν ακριβώς για αυτά που εννοούσε. Απλά επειδή ξέρουν και οι ίδιοι τι ισχύει, τον κατηγόρησαν ως ναζί για τον τρόπο που μίλησε και ότι δήθεν τσουβαλίαζε γιατί αλλιώς θα έπεφταν σε εσωτερικές αντιφάσεις που δεν θα μπορούσαν να ξεφύγουν. Ο τρόπος ήταν το πάτημα και όχι η ουσία.
Μα οντως τσουβαλιασε ρε μαν. Αμα διαφωνεις τι να πω.
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Με την ίδια λογική που κάποιος βγάζει 16.500 μόρια, περνάει ΣΕΜΦΕ και μετά από 15 χρόνια βρίσκεται στο CERN και συνεργάζεται με Νομπελίστες Φυσικούς.

Με την ίδια λογική που κάποιος βγάζει 14.000 μόρια, περνάει Μαθηματικό ΕΚΠΑ και συμμετέχει σε Μαθηματικές Ολυμπιάδες, παίρνοντας χάλκινα μετάλλια και βραβεία από καταξιωμένους Μαθηματικούς. Αυτός είχε κάποια επιφοίτηση και, ενώ δεν ήξερε να λύσει άσκηση με 2 συνεχόμενα Bolzano, ξαφνικά γίνεται «μεγάλο, μαθηματικό μυαλό»?

Με την ίδια λογική που οι Πολιτικοί Μηχανικοί του ΠΑΔΑ, με 11.000 μόρια, θεωρούνται ισότιμοι με τους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ, με 17.500 μόρια.

Να καταργήσουμε όλες τις Σχολές κάτω από 15.000 μόρια και να μπαίνουν μόνο οι αριστούχοι στα Πανεπιστήμια. Ή να καταργήσουμε όλες τις Σχολές και να κρατήσουμε μόνο τις Ιατρικές, για να ικανοποιηθούν τα «γιατρουδάκια» στην Ελλάδα.

Η Ιατρική έχει 19500 μόρια, οπότε ένα 12-13 στην Έκθεση, σου κατεβάζει το μέσο όρο στο 17 και χάνεις την Ιατρική για 2.000 μόρια.

Επειδή είμαι Καθηγητής Δευτεροβάθμιας, το Ελληνικό Γυμνάσιο - Λύκειο δεν προάγει την ελεύθερη σκέψη και την κριτική ικανότητα, αλλά τη στεγνή παπαγαλία. Ήμουν στη ΣΕΜΦΕ 12 χρόνια μέχρι να την τελειώσω και είχα 18.369 μόρια με 9 μαθήματα στις Πανελλαδικές (2005). Έχω δει φοιτητές των 19.000 μορίων να παρατάνε Ιατρική και ΗΜΜΥ και να γίνονται ηθοποιοί. Όταν γίνεται το αντίστροφο (από διαβαστερός -> τεμπέλης), τότε δεν δημιουργούνται απορίες?

Φυσικά υπάρχουν άτομα που παίρνουν πτυχία κατά παραγγελία στη Ρουμανία, για να καπαρώσουν μία θέση στον ΑΣΕΠ ή στο Δημόσιο. Φυσικά υπάρχουν άτομα που μαζεύουν 3-4 μεταπτυχιακά από το ΕΑΠ, για να ταβανιάσουν τα μόρια στον ΑΣΕΠ.

Ο καθένας έχει τους δικούς του στόχους και τις δικές του επιθυμίες. Αν είσαι καλός, βγες στην αγορά εργασίας και απόδειξέ το. Τότε, δε θα φοβάσαι κανένα Ρουμάνο φοιτητή και κανένα Βούλγαρο ιατρό.

By the way, οι Ρουμάνοι και οι Ρώσοι είναι οι καλύτεροι στα μαθηματικά στην Ευρώπη και οι Έλληνες δεν τους φτάνουμε καν. Όπως και τους Βιετναμέζους.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,386 μηνύματα.

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όχι, όποιος τελείωσε ιδιωτικό Πανεπιστήμιο δεν είναι απαραίτητα κακός επαγγελματίας και όποιος έχασε για 100 μόρια την Ιατρική Αλεξανδρούπολης δεν σημαίνει πως δεν αξίζει να γίνει γιατρός. Και μην γελιόμαστε ο οποιοσδήποτε απο εμάς είχε την οικονομικη δυνατότητα θα σπούδαζε από αυτή την οδό, εάν δεν περνούσε στη σχολή των ονείρων του. Ούτε οι Πανελλήνιες είναι αξιοκρατικές γιατί δεν έχουν όλα τα παιδιά την οικονομική δυνατότητα να δώσουν λεφτά στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια να τους προετοιμάσουν! Μόνο με προσωπικό διαβασμα και με το εκπαιδευτικό σύστημα να υπολειτουργεί, δεν γίνονται θαύματα. Το χρήμα δεν "ανασταίνει νεκρούς", αλλά πάντα σε γλιτώνει από το άγχος, το χαμένο χρόνο και τον άδικο κόπο. Life is tough, get a helmet λένε.

Μόνος τρόπος να επέμβει η πολιτεία για την αποκατάσταση της ισορροπίας είναι με εξετάσεις για την αναγνώριση του πτυχίου από το εξωτερικό, πάνω σε βασικές αρχές της Επιστήμης. Πχ στους πτυχιούχους Φαρμακευτικής οι εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να είναι κοινές είτε απο ιδρύματα ημεδαπής είτε αλλοδαπής, ώστε να λειτουργεί ως φίλτρο. Άκουσα πως τώρα δίνεις για άδεια άσκησης στη χώρα του εξωτερικού και αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα. Δεν συμφωνώ.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 741 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.
Με την ίδια λογική που κάποιος βγάζει 16.500 μόρια, περνάει ΣΕΜΦΕ και μετά από 15 χρόνια βρίσκεται στο CERN και συνεργάζεται με Νομπελίστες Φυσικούς.

Με την ίδια λογική που κάποιος βγάζει 14.000 μόρια, περνάει Μαθηματικό ΕΚΠΑ και συμμετέχει σε Μαθηματικές Ολυμπιάδες, παίρνοντας χάλκινα μετάλλια και βραβεία από καταξιωμένους Μαθηματικούς. Αυτός είχε κάποια επιφοίτηση και, ενώ δεν ήξερε να λύσει άσκηση με 2 συνεχόμενα Bolzano, ξαφνικά γίνεται «μεγάλο, μαθηματικό μυαλό»?

Με την ίδια λογική που οι Πολιτικοί Μηχανικοί του ΠΑΔΑ, με 11.000 μόρια, θεωρούνται ισότιμοι με τους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ, με 17.500 μόρια.

Να καταργήσουμε όλες τις Σχολές κάτω από 15.000 μόρια και να μπαίνουν μόνο οι αριστούχοι στα Πανεπιστήμια. Ή να καταργήσουμε όλες τις Σχολές και να κρατήσουμε μόνο τις Ιατρικές, για να ικανοποιηθούν τα «γιατρουδάκια» στην Ελλάδα.

Η Ιατρική έχει 19500 μόρια, οπότε ένα 12-13 στην Έκθεση, σου κατεβάζει το μέσο όρο στο 17 και χάνεις την Ιατρική για 2.000 μόρια.

Επειδή είμαι Καθηγητής Δευτεροβάθμιας, το Ελληνικό Γυμνάσιο - Λύκειο δεν προάγει την ελεύθερη σκέψη και την κριτική ικανότητα, αλλά τη στεγνή παπαγαλία. Ήμουν στη ΣΕΜΦΕ 12 χρόνια μέχρι να την τελειώσω και είχα 18.369 μόρια με 9 μαθήματα στις Πανελλαδικές (2005). Έχω δει φοιτητές των 19.000 μορίων να παρατάνε Ιατρική και ΗΜΜΥ και να γίνονται ηθοποιοί. Όταν γίνεται το αντίστροφο (από διαβαστερός -> τεμπέλης), τότε δεν δημιουργούνται απορίες?

Φυσικά υπάρχουν άτομα που παίρνουν πτυχία κατά παραγγελία στη Ρουμανία, για να καπαρώσουν μία θέση στον ΑΣΕΠ ή στο Δημόσιο. Φυσικά υπάρχουν άτομα που μαζεύουν 3-4 μεταπτυχιακά από το ΕΑΠ, για να ταβανιάσουν τα μόρια στον ΑΣΕΠ.

Ο καθένας έχει τους δικούς του στόχους και τις δικές του επιθυμίες. Αν είσαι καλός, βγες στην αγορά εργασίας και απόδειξέ το. Τότε, δε θα φοβάσαι κανένα Ρουμάνο φοιτητή και κανένα Βούλγαρο ιατρό.

By the way, οι Ρουμάνοι και οι Ρώσοι είναι οι καλύτεροι στα μαθηματικά στην Ευρώπη και οι Έλληνες δεν τους φτάνουμε καν. Όπως και τους Βιετναμέζους.
Παρεξήγησες, το 12 13 δεν είναι βαθμοί πανελληνίων αλλά βαθμοί σχολείου σε κάθε τάξη λυκείου γυμνασίου, έχει μεγάλη διαφορά
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
εγω δε θα ειχα κανενα θεμα να κανω τα μισα χρονια της σχολης στο ισλαμαμπατ κ τα αλλα μισα σε καμια τεχερανη,ουτε μουρατες αμερικες ουτε ευρωπες,μακαρι να δινόταν τετοια δυνατότητα.Το προβλημα για μενα με οσους επιλεγουν εξωτερικο ειναι οτι συνηθως επιστρεφουν ελλαδα για ειδικοτητα,εκει θα επρεπε να υπαρχει καποιο εστω φιλτρο που να δινει προτεραιότητα στους αποφοιτους ελληνικων αει κ να ακολουθουν ολοι του εξωτερικου ανεξαρτητα απο τη χωρα ληψης πτυχιου,τι χοπκινς τι καμπουλ θα περιμενεις αμα θες ειδικοτητα εδω.
Όντως η Ανατολή δεν είναι τόσο υποανάπτυκτη όσο προσπαθούν να μας πείσουν στην Δύση οτι είναι. Τουλάχιστον σε επίπεδο μυαλών όσον αφορά στις επιστήμες έχουν πολύ λαμπρά ταλέντα και αξιοσημείωτο έργο, αλλά σκόπιμα πολλά απο αυτά έχουν γίνει silenced. Δυστυχώς όμως η αστάθεια που επικρατεί στα γεωπολιτικά της περιοχής στην παρούσα φάση αλλά και η νοοτροπία της κοινωνίας εκεί δημιουργούν κάποια θέματα. Αντικειμενικά δηλαδή εαν είσαι γυναίκα ας πούμε, το Ιράν δεν θα το έλεγες και απο τα καλύτερα μέρη στον κόσμο :P.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου. Το πιο δίκαιο και σωστό είναι να δίνει η κάθε χώρα προτεραιότητα στους δικούς της γιατρούς όσον αφορά στην ειδικότητα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
Μόνος τρόπος να επέμβει η πολιτεία για την αποκατάσταση της ισορροπίας είναι με εξετάσεις για την αναγνώριση του πτυχίου από το εξωτερικό, πάνω σε βασικές αρχές της Επιστήμης. Πχ στους πτυχιούχους Φαρμακευτικής οι εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πρέπει να είναι κοινές είτε απο ιδρύματα ημεδαπής είτε αλλοδαπής, ώστε να λειτουργεί ως φίλτρο. Άκουσα πως τώρα δίνεις για άδεια άσκησης στη χώρα του εξωτερικού και αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα. Δεν συμφωνώ.
Θα έβαζες τις εξετάσεις μόνο για τους φαρμακοποιούς και τους γιατρούς ή θα έπιανες και άλλους κλάδους; Πού ακριβώς τραβάς τη γραμμή; Το κόστος των εξετάσεων ποιος θα το επωμιστεί; Επίσης, με ποιο επιχείρημα διαφωνείς; Έχουν βγει πουθενά στοιχεία που δείχνουν ότι οι απόφοιτοι φαρμακευτικής/ιατρικής από άλλες χώρες έχουν στατιστικά σημαντικώς περισσότερες πιθανότητες να βλάψουν έναν ασθενή;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 741 μηνύματα.
Έχουν βγει πουθενά στοιχεία που δείχνουν ότι οι απόφοιτοι φαρμακευτικής/ιατρικής από άλλες χώρες έχουν στατιστικά σημαντικώς περισσότερες πιθανότητες να βλάψουν έναν ασθενή;
πως φαινεται οτι δε ζησεις στην ελλαδα,ποια στατιστικα,ποια στοιχεια,ποιες ερευνες.....εδω καιμε νησια για να χωσουμε ανεμογεννητριες κ ξενοδοχεια,κλεινουμε δημοσια νοσοκομεια και πολεμαμε ανελεητα τη φοροδιαφυγη στις λαικες αγορες....οι ερευνες κ μελετες κ τα σχετικα εξωγηινα που λες ειναι για νορβηγιες-γερμανιες,εδω δε κανουμε τετοια
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,931 μηνύματα.
Βγήκανε τα λιμα να την πούνε στον Παντσερ που έγραψε την αλήθεια.

Με 10000 και δίπλωμα νομικής από την Σορβόνη.


Και ναι λοιπόν όσοι θεωρείται ότι το όνομα δεν παίζει ρόλο κοιμάστε με τα τσαρούχια.

Πάντα θα παίζει ρόλο το όνομα, πάντα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Και ναι λοιπόν όσοι θεωρείται ότι το όνομα δεν παίζει ρόλο κοιμάστε με τα τσαρούχια.
Δεν παίζει. Το όνομα στο μόνο το οποίο μπορεί να συνεισφέρει είναι στη δικτύωση σου. Απο εκεί και πέρα είναι ατομική υπόθεση. Εαν είσαι κακός στην δουλειά σου, και το MIT να έχεις τελειώσει δεν έχει σημασία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,931 μηνύματα.
Δεν παίζει. Το όνομα στο μόνο το οποίο μπορεί να συνεισφέρει είναι στη δικτύωση σου. Απο εκεί και πέρα είναι ατομική υπόθεση. Εαν είσαι κακός στην δουλειά σου, και το MIT να έχεις τελειώσει δεν έχει σημασία.
Κάνεις λάθος. Το όνομα παίζει παντού ρόλο, από ένα συνέδριο και τις δημοσιεύσεις μέχρι μια δουλειά. Άλλη βαρύτητα έχει το Harvard και άλλη το Δημοκρίτειο και ειδικά στις δουλειές που αναλαμβάνει μετά το διδακτορικό, τύπου πρότζεκτ Manager, πάντα το όνομα παίζει ρόλο.
Δύο ισοδυναμοι άνθρωποι που αιτούνται για θέση στην Ευρώπη, πάντα ο άνθρωπος με το πτυχίο της Αμερικής, μα πάντα, θα έχει το πάνω χέρι είτε η θέση είναι στην Ακαδημία είτε στην βιομηχανία.
Θα το συναντήσετε μόλις αρχίσετε να ψάχνετε για δουλειά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Παίζει ρόλο που θα τελειώσεις και ειδικά στην Ευρώπη έχει σημασία.
Στην Αμερική είναι πιο φυσιολογικά.

Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία παίζει ρόλο το όνομα και ποιος σε στέλνει.

Στα πολυτεχνείο της Γερμανίας παίρνεις την βιταμίνη Β που χρειάζεσαι.

Βιταμίνη Β σημαίνει μέσο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Θα το συναντήσετε μόλις αρχίσετε να ψάχνετε για δουλειά
Έχω και εγώ κάποια εμπειρία, και απο συζητήσεις με συναδέλφους απο διάφορα πανεπιστήμια, τόσο απο Ελλάδα όσο και απο το εξωτερικό, αλλά και με πρώην συμφοιτητές, με εμπειρία σε εταιρίες R&D-ish συγκεκριμένα, όλοι καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα : δεν παίζει ρόλο. Δεν έχω ερωτηθεί ποτέ απο ποια σχολή είμαι σε interview, και εαν ποτέ με έχουν ρωτήσει κάτι τέτοιο ήταν εντελώς τυπική ερώτηση to get the conversation started χωρίς να δοθεί έκταση σε αυτό όσο σε τεχνικές ερωτήσεις.

Απλώς εαν σπουδάζεις σε ένα ίδρυμα που έχει καλό όνομα, είναι πιο εύκολο να κάνεις επαφές μεγάλης αξίας που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αλλά όπως είπα το metric είναι η επίδοση. Άλλο που υψηλή επίδοση κάνει όνομα μακροπρόθεσμα και μετά το όνομα λειτουργεί ως εχέγγυο. Σου δίνει ένα πλεονέκτημα εαν το σκεφτείς έτσι ναι, αλλά εαν δεν μπορείς να το στηρίξεις, δεν έχει σημασία, θα το καταλάβουν εαν είσαι outlier.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,386 μηνύματα.
Έχω και εγώ κάποια εμπειρία, και απο συζητήσεις με συναδέλφους απο διάφορα πανεπιστήμια, τόσο απο Ελλάδα όσο και απο το εξωτερικό, αλλά και με πρώην συμφοιτητές, με εμπειρία σε εταιρίες R&D-ish συγκεκριμένα, όλοι καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα : δεν παίζει ρόλο. Δεν έχω ερωτηθεί ποτέ απο ποια σχολή είμαι σε interview, και εαν ποτέ με έχουν ρωτήσει κάτι τέτοιο ήταν είναι εντελώς τυπική ερώτηση to get the conversation started.

Απλώς εαν σπουδάζεις σε ένα ίδρυμα που έχει καλό όνομα, είναι πιο εύκολο να κάνεις επαφές μεγάλης αξίας που μπορούν να σε βοηθήσουν. Αλλά όπως είπα το metric είναι η επίδοση. Άλλο που υψηλή επίδοση κάνει όνομα μακροπρόθεσμα και μετά το όνομα λειτουργεί ως εχέγγυο. Σου δίνει ένα πλεονέκτημα εαν το σκεφτείς έτσι ναι, αλλά εαν δεν μπορείς να το στηρίξεις, δεν έχει σημασία, θα το καταλάβουν εαν είσαι outlier.
Δεν μιλαει ο λανσελοτ για το παδα ρε μαν αλλα για το χαρβαρντ. Προφανως χεστηκαν για το παδα και το καθε παδα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,677 μηνύματα.
Δεν μιλαει ο λανσελοτ για το παδα ρε μαν αλλα για το χαρβαρντ. Προφανως χεστηκαν για το παδα και το καθε παδα.
Πιστεύεις οτι έχει σημασία για ποια σχολή μιλάμε ;
Σε αυτά μιλάει το χρήμα. Και απο τον Άρη να είσαι και με 50 διδακτορικά απο το Χάρβαρντ, δεν πρόκειται να κουνηθεί μην σου πω τι εαν δεν δει ο άλλος οτι μπορείς να προσθέσεις αξία σε αυτό που κάνει εκείνος.

Δεν καταλαβαίνω επίσης πως μπλέξατε τα ελιτ πανεπιστήμια της Αμερικής με τις Βουλγαρίες και τις Ρουμανίες. Όπως είπα και πριν, άρα κάποιος που τελείωσε Ελλάδα γιατρός, είναι σκουπίδι έτσι όπως τα λέτε μπροστά στον Χαρβαντιανό γιατρό. Τελικά που βάζουμε την κόκκινη γραμμή για το ποιος είναι ικανός και καλός και ποιος όχι ; Μήπως σημασία έχει τι λέει ο νόμος και τι αξιολογεί όντως θετικά η αγορά, και τα υπόλοιπα είναι παπαριές που λέμε μεταξύ μας για να περνάει η ώρα και να προσπαθούμε να βρούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ; Λεω τώρα εγώ, μια σκέψη κάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,386 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω επίσης πως μπλέξατε τα ελιτ πανεπιστήμια της Αμερικής με τις Βουλγαρίες και τις Ρουμανίες. Όπως είπα και πριν, άρα κάποιος που τελείωσε Ελλάδα γιατρός, είναι σκουπίδι έτσι όπως τα λέτε μπροστά στον Χαρβαντιανό γιατρό. Τελικά που βάζουμε την κόκκινη γραμμή για το ποιος είναι ικανός και καλός και ποιος όχι ; Μήπως σημασία έχει τι λέει ο νόμος και τι αξιολογεί όντως θετικά η αγορά, και τα υπόλοιπα είναι παπαριές που λέμε μεταξύ μας για να περνάει η ώρα και να προσπαθούμε να βρούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ; Λεω τώρα εγώ, μια σκέψη κάνω...
Συμφωνω εδω. Να μιλαμε για τα ελιτ πανεπιστημια της αμερικης ειναι ηλιθιο και θεωρητικο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.
Το έχω συζητήσει και πει 100 φορές έχω κάνει και θέμα αλλά δυστυχώς τα στερεότυπα όπως έχω πει καλά κρατούν, μέχρι και με αυτό το μήνυμα σπατάλησα αρκετη ενέργεια που θα μπορούσα να απαντήσω στο παιδί που ψάχνει για οδηγίες, κρίμα που αρκετοί την «χτυπατε» ανελέητα επειδή δεν διάλεξε την τόσο μορφωμένη, πολιτισμένη γεμάτο μοντέρνο εξοπλισμό, με νοσοκομεία που χαίρουν διεθνής αναγνώρισης Ελλάδα. Τέλος πάντων
Όχι φίλε Ουριήλ. Το θέμα είναι ότι το ότι η Ελλάδα είναι "απολίτιστη, χωρίς εξοπλισμό, χωρίς υποδομές κλπ" το θυμούνται τα λιμά ακριβώς όταν τους κόβονται τα φτερά στην διαδικασία εισαγωγής στην ιατρική ελληνικών πανεπιστημίων.

Σα να λέω, αφού έχω φάει χυλόπιτα από κοπέλα, ότι όλες οι κοπέλες είναι πουτάνες.

Δηλαδή κομπλεξισμός.

Όλα τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρα με τη λογική σου, ο Ρουμάνος που σπουδάζει στη χώρα του δεν είναι καλός γιατρός. Πρέπει να έρθει στην Ελλάδα, να πάρει πτυχίο και να γυρίσει Ρουμανία.
Τα πανεπιστήμια στη Ρουμανία είναι αρκετά αξιόλογα. Το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά καλό. Τα μαθήματα εξετάζονται και προφορικά και γραπτά, επομένως για να περαστεί ένα μάθημα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Επίσης αν κοπείς σε μάθημα, και κοπείς ξανά στην επαναληπτική εξεταστική, χάνεις το έτος. Αυτό ίσχυε μέχρι πριν 7 χρόνια που είχα άτομο εκεί, δε ξέρω τώρα τι εφαρμόζεται. Δεν είναι σαν την Ελλάδα που το φορτώνεις μέχρι το τελευταίο εξάμηνο και το δίνεις όσες φορές θέλεις.
Όχι.

Με τη λογική μου, και θα το καταλάβαινες αν διάβαζες τι έγραφα, στην Ιατρική Ρουμανίας/Βουλγαρίας/Σκοπίων και λοιπά καταλήγουν κατά 99% οι αποτυχημένοι γιατροί των ελληνικών ΑΕΙ.

Δεν χωρά αμφιβολία σε αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν μιλούσες πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιον που σπουδάζει έξω, θα του έλεγες ότι είναι "λιμό"?
Το έχω κάνει.

Άπειρες φορές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τί μ@λ@κίες γράφεις, ρε "άνθρωπε", για τα ΑΕΙ από Ρουμανία, Βουλγαρία, κλπ.

Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικούς στόχους στη ζωή του, άλλος σπουδάζει στο ΕΜΠ, άλλος σπουδάζει στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, άλλος τελειώνει με τη Σχολή και βγαίνει στην αγορά εργασίας, άλλος κάνει 4-5 μεταπτυχιακά και 2-3 διδακτορικά, άλλος δουλεύει στο Δημόσιο, άλλος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα.

Ακόμα και αν κάποιος ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα, υπάρχουν πολλοί που ξεκίνησαν από ένα "ταπεινό" ΤΕΙ των 10.000 μορίων και συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα του εξωτερικού, με φοβερές δημοσιεύσεις και άρθρα. Όλα εξαρτώνται από την προσωπική όρεξη του καθενός. Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ στα Σεπόλια και έγινε ένας από τους πλουσιότερους Έλληνες.

Αυτή η τάση σαδομαζοχισμού που έχεις, να γράφεις προκλητικές αρλούμπες για να σε βρίζουν, πηγάζει από κάπου?

Γενικά έχει αναπτυχθεί εδώ και δεκαετίες μια νοοτροπία σαδομαζοχισμού μεταξύ των Ελλήνων για αυτά τα θέματα. Θεωρώ ότι με τον καιρό θα αποδομηθουν αυτές οι απόψεις καθώς αργά η γρήγορα όσοι τις έχουν θα καταλάβουν ότι η αγορά λειτουργεί αλλιώς και οι εποχές έχουν αλλάξει.

Και το Harvard να έχει τελειώσει ο άλλος, και 100 PhD να έχει, εάν δεν είναι έμπειρος ή εάν δεν προσφέρει λύση σε ένα πρόβλημα κάποιου αλλού ή της κοινωνίας, ουδεμία σημασία έχει.

Δεν πρέπει να μπερδευομαστε ότι τα ονόματα των σχολών είναι το ζητούμενο, αλλά η ίδια η αξιοπιστία. Εάν αυτή είναι συνυφασμένη με συγκεκριμένα ονόματα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι το "όνομα"/φήμη είναι απόρροια της επίδοσης, και όχι το αντίστροφο.
Πώς εξηγείτε τότε το γεγονός πως όσοι τελειώνουν ιατρική ρουμανίας γυρνάνε στην Ελλάδα για ειδικότητα;

Και καλά τι;

Ξαφνικά σε έξι χρόνια η Ελλάδα δεν είναι απαρχαιωμένη, παρωχημένη και μπουρδελοποιημένη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά επειδή ξέρουν και οι ίδιοι τι ισχύει,
Έτσι ακριβώς είναι.

Στον κόσμο κάποιος μπορεί να λέει κάποιος ψέματα, στον εαυτό του όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top