Ιατρική και ΗΜΜΥ

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,902 μηνύματα.
αχ θεε μου ας το δεν καταλαβαινεις
ουτε καν πολλοι ασθενεις για να ευχαριστησουν τον γιατρο δινουν χρηματα συμβολικα αν ειναι δυνατον
Ο χρηματισμός γιατρών είναι ανήθικος. Περιμένεις από το χ ποσό που θα σου δίνουν να ανέβεις οικονομικά; Άλλαξε απόψεις.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν εχεις καταλαβει το ολο ποιντ
κοιμησου και μην σε νοιαζει το θεμα
αν δεν εισαι ουτε γιατρος ουτε ηλεκτρολογος ουτε επιδιωκεις να γινεις κατι απο τα 2 δεν θαπρεπε νασενδιαφερει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
αχ θεε μου ας το δεν καταλαβαινεις
ουτε καν πολλοι ασθενεις για να ευχαριστησουν τον γιατρο δινουν χρηματα συμβολικα αν ειναι δυνατον
Σωστο και αυτο , αλλα ισχυει για τα ''νυστερια'' μονο.
Οι παθολογοι πχ τρωνε ολη την μπουρδα αλλα δεν παιρνουν εχτρα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,902 μηνύματα.
δεν εχεις καταλαβει το ολο ποιντ
κοιμησου και μην σε νοιαζει το θεμα
αν δεν εισαι ουτε γιατρος ουτε ηλεκτρολογος ουτε επιδιωκεις να γινεις κατι απο τα 2 δεν θαπρεπε νασενδιαφερει
Ο χρηματισμός ιατρικού προσωπικού, πέρα από ανήθικος είναι παράνομος και διώκεται ποινικά. Οι φόροι που πληρώνουμε είναι για να παρέχεται δημόσια ιατρική περίθαλψη, επομένως καλό θα ήταν να αλλάξεις γνώμη για τα φακελάκια και να μην πιστεύεις ότι με τον πόνο του άλλου εσύ μπορείς να αυξήσεις το εισόδημα σου.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν μιλησα ποτε για φακελακια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Ο χρηματισμός ιατρικού προσωπικού, πέρα από ανήθικος είναι παράνομος και διώκεται ποινικά. Οι φόροι που πληρώνουμε είναι για να παρέχεται δημόσια ιατρική περίθαλψη, επομένως καλό θα ήταν να αλλάξεις γνώμη για τα φακελάκια και να μην πιστεύεις ότι με τον πόνο του άλλου εσύ μπορείς να αυξήσεις το εισόδημα σου.
Πολυ σωστα τα λες ..ετσι ειναι , αλλα πρεπει να διαχωρισουμε τους μεγαλογιατρους απο τους γιατρους.
Οι πρωτοι αν δεν πεσει το ''φουσκωμενο'' δεν σε βαζουν χειρουργειο και το φουσκωμενο παει κατευθειαν σε ακαουντ της ελβετιας
Η συντριπτική πολυψήφια ομως σε βαζουν χειρουργειο και δεν ρωτανε την τσεπη σου ...μονο που πονας.
Ε μετα αν τους δωσεις κανενα κατοσταρικο θα το δωσουν στον βενζινα να βαλουν βενζινα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Με εναν μαλλια ταξιτζη στην Αθηνα ειχα αυτη την κουβεντα.
-" Και τι, αν εγω θελω να σου δωσω $$ για να σε ευχαριστησω, δεν θα τα παρεις; "
-" Φερε μου ενα λιτρο τσιπουρο καλυτερα να γινουμε μπαουλο παρεα"
Εσκασε στα γελια ο τυπος.

Προσωπικα δεν το θεωρω απαραιτητα κακο υπο προυποθεσεις.
Σε διαφορους επαγγελματιες ανα φασεις (δημοσιο/ιδιωτικο) εχω κανει ειτε υλικα δωρα ειτε εαν δεν ηξερα τι μπορει να τους ταιριαζε καλυτερα ενα συμβολικο ποσο.
Το πιθανοτερο ειναι ο αλλος να το χρησιμοποιησει για να βουλωσει καμια τρυπα.

Χειροτερα απο ολα θεωρω οσους επαγγελματιες/τεχνιτες/ΕΕ δεν σου κοβουν αποδειξη, εστω και μια μικρη για τα προσχηματα.

Το καλυτερο δωρο το ειχε κανει παντως μια γυναικα στον πατερα του κολλητου μ για το Χ/Ο του αντρα της: Δυο τοστακια διπλο ζαμπον-τυρι. Αυτα ειχε η γυναικα και ηθελε να τα προσφερει συμβολικα.

(Οταν τον χρειαστηκα παντως για κατι δικο μ του πηρα 1 επιτομη χ/κη ανατομια και ενα καλο στηθοσκοπιο, ο τυπος ειχε με 10Ε απο το ebay απο το 2010)
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
οι ιατροί βγάζουν μπορούν να βγάλουν εύκολα χρήματα χωρις την χρήση φακελακίων ….πέρα του μισθού
ειναι ευνοούμενη δουλειά στην Ελλάδα επίσης οποιος Θέλει δε μένει ούτε μια μέρα άνεργος …

απο ημμυ αν δεν έχεις ικανότητα και γνωριμιες δε κανείς τπτ ειδικα τώρα που εχουν κάνει ημμυ ένα σωρό σχολςς παλιά ήταν μονο 3 και το δίπλωμα ημμυ είχε αξία μεγαλη
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,263 μηνύματα.
Ναι αυτο ειναι αληθεια , το ειπε και τζοτζι παραπανω , οικογενειακη γιατρος ( μονο πτυχιο ) 3000 E.
H ηλεκτρολογια ειναι απεραντη και συνεχεια φρεσκάρεται. Τα 55 μαθηματα της σχολης δυστηχως δεν φτανουν , θελεις και αλλα 20 , ετσι για αρχισεις και φυσικα εμπειρια που δεν ειναι θεσμοθετημενη.
Και θα πρεπει να διαβλεψεις και κλαδο μη κορεσμενο.
Εχει ομως και τα συγκριτικά της καλα , πχ δεν εισαι αναγκασμενος να μυριζεις κατουρα και να βλεπεις γυμνους ανθρωπους καθε μερα.
3000 ευρώ δεν είναι πολλά για έναν ελεύθερο επαγγελματία.

Ενδιαφέρον άρθρο που αφορά προγραμματιστές αλλά ισχύει εξίσου και για μηχανικούς μηχανικούς όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκόσμια.
Δεν υπάρχει έλλειψη μηχανικών και προγραμματιστών (οι μισές σχολές στην Ελλάδα τέτοιους βγάζουν) αλλά εξειδικευμένων σε διάφορες τεχνολογίες. Το ΗΜΜΥ τρώει >5 χρόνια από τη ζωή σου και στο τέλος δεν ξέρεις τα βασικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο χρηματισμός ιατρικού προσωπικού, πέρα από ανήθικος είναι παράνομος και διώκεται ποινικά. Οι φόροι που πληρώνουμε είναι για να παρέχεται δημόσια ιατρική περίθαλψη, επομένως καλό θα ήταν να αλλάξεις γνώμη για τα φακελάκια και να μην πιστεύεις ότι με τον πόνο του άλλου εσύ μπορείς να αυξήσεις το εισόδημα σου.
Το κράτος δεν ασχολείται με μαύρες συναλλαγές. Μόνο με καταγγελία μπορεί να υπάρχουν επιπτώσεις.

Αντίθετα ασχολείται με ανθρώπου που χρωστάνε μερικά χιλιάρικα στον ΕΦΚΑ ή αδυνατούν να πληρώσουν την υπέρογκη φορολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γιατί δεν τελειώνεις το ημμυ ρε Απόλλωνα και μετά να ασχοληθείς με τη βιοϊατρική τεχνολογία που είναι ίσως και το πιο ελπιδοφόρο επάγγελμα του μέλλοντος;
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν θελω να φυγω απο το ημμυ επειδη δεν μαρεσει αλλα λογω οικονομικης αποκαταστασης
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Θες να κάτσεις μόνο Ελλάδα ή δεν έχεις θέμα με το εξωτερικό;
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν εχω ιδιαιτερο θεμα αλλα αφου μενω ελλαδα καλο ειναι να κοιταω αν το επαγγελμα που θα ακολουθησω εχει χρηματα στην χωρα μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γενικα ειμαι αναμεσα σε 3 επιλογες:
1.ξαναδινω του χρονου για ιατρικη
2.κανω 10 τα εκατο για ναυπηγους
3. μενω ημμυ εμπ
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλά άμα φοβάσαι για το ημμυ ότι δε θα βρεις δουλειά. Τι να πουν άλλες σχολές.. οι ναυπηγών μου φαίνεται λίγο άκυρη ιδέα. Η ιατρική μου φαίνεται πέφτει στο τραπέζι μόνο για την οικονομική αποκατάσταση και νομίζω ότι δεν είναι βιώσιμη ιδέα. Οπότε εγώ εμμένω στο (3).. Το ημμυ έχει επαφή με τους πιο σημαντικούς τομείς της εποχής μας. Συνδυάζει τόσα κομμάτια. Είναι πτυχίο διαμάντι. Σκέψου καλά πριν κάνεις το οτιδήποτε και πέρα από τα οικονομικά ,σκέψου με τι θα ήθελε πραγματικά να ασχολείται ο Απόλλωνας σε 30 χρόνια και τι φιλοδοξίες έχει για τη ζωή του. Γιατί το επάγγελμα θα σου τρώει το μισό+ χρόνο της μέρας σου.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μα σου ειπα δεν ειμαι καμενος για κατι θεωρω οτι και η ιατρικη και το ημμυ θα μου αρεσαν αρκετα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά άμα φοβάσαι για το ημμυ ότι δε θα βρεις δουλειά. Τι να πουν άλλες σχολές.. οι ναυπηγών μου φαίνεται λίγο άκυρη ιδέα. Η ιατρική μου φαίνεται πέφτει στο τραπέζι μόνο για την οικονομική αποκατάσταση και νομίζω ότι δεν είναι βιώσιμη ιδέα. Οπότε εγώ εμμένω στο (3).. Το ημμυ έχει επαφή με τους πιο σημαντικούς τομείς της εποχής μας. Συνδυάζει τόσα κομμάτια. Είναι πτυχίο διαμάντι. Σκέψου καλά πριν κάνεις το οτιδήποτε και πέρα από τα οικονομικά ,σκέψου με τι θα ήθελε πραγματικά να ασχολείται ο Απόλλωνας σε 30 χρόνια και τι φιλοδοξίες έχει για τη ζωή του. Γιατί το επάγγελμα θα σου τρώει το μισό+ χρόνο της μέρας σου.
το ναυπηγος γιατι ακυρο;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
μα σου ειπα δεν ειμαι καμενος για κατι θεωρω οτι και η ιατρικη και το ημμυ θα μου αρεσαν αρκετα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό δείχνει ότι ακόμα δεν ξέρεις τι θέλεις. Γιατί δεν έχουν καμία σχέση ούτε τα αντικείμενα ούτε τα επαγγέλματα. Πήγαινε να μιλήσεις με επαγγελματίες του χώρου, να περάσεις λίγο χρόνο μαζί τους και μετά ίσως αυτό σε βοηθήσει να κατασταλάξεις. Επίσης τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού έχεις κάνει;

το ναυπηγος γιατι ακυρο;
[/QUOTE]
Γιατί σε σχέση με το ημμυ μου φαίνεται πως υστερεί αρκετά σε επαγγελματικό επίπεδο. Εκτός κι αν σου αρέσει το αντικείμενο οπότε πάσο.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
επισης αλλο κακο ειναι οτι αποτι εχω παρατηρησει στη σχολη η συντριπτικη πλειοψηφια των φοιτητων εχει κονε με μηχανικους κατι που εγω δεν εχω ουτε καν
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
επισης αλλο κακο ειναι οτι αποτι εχω παρατηρησει στη σχολη η συντριπτικη πλειοψηφια των φοιτητων εχει κονε με μηχανικους κατι που εγω δεν εχω ουτε καν
Αυτό συμβαίνει (δυστυχώς) και στη φαρμακευτική και στη γεωπονία όπως μου έχει πει μια φίλη μου και γενικά συμβαίνει. Μην σε απασχολεί τόσο.. όλοι μόνοι μας παλεύουμε χωρίς να έχουμε στρωμένο χαλί.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ενας γνωστος μου μου εχει πει οτι αυτο συμβαινει ελαχιστα στην ιατρικη
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
δεν εχω ιδιαιτερο θεμα αλλα αφου μενω ελλαδα καλο ειναι να κοιταω αν το επαγγελμα που θα ακολουθησω εχει χρηματα στην χωρα μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γενικα ειμαι αναμεσα σε 3 επιλογες:
1.ξαναδινω του χρονου για ιατρικη
2.κανω 10 τα εκατο για ναυπηγους
3. μενω ημμυ εμπ
Κοίτα δεν μπορεί κανένας μας να σου πει τι να κάνεις. Αυτό που σε συμβουλεύω είναι πρώτον να μη βιαστείς να πάρεις μια απόφαση έχεις χρόνο. Δεύτερον δεδομένου των τριών επιλογών που έθεσες σε συμβουλεύω να συνεχίσεις κανονικά αυτό το εξάμηνο και να κάνεις και 10% το καλοκαίρι για ναυπηγων, μιας και η προετοιμασία για τις πανελλαδικές συνήθως (αν ξαναδίνεις εννοώ) αρχίζει Οκτώβρη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top