ΙΕΚ η πανελλαδικές για σπουδές προσχολικής απασχόλησης;

anastasia_b

Νεοφερμένος

Η anastasia_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ήθελα να σπουδάσω. Φυσικα,έχω πια ενδιαφέροντα τα οποία και ερευνώ. Ένα από αυτά ειναι και η προσχολική αγωγή. Δεν είμαι σίγουρη όμως αν αξίζει να δώσω πανελλήνιες για ενα επάγγελμα, το οποίο θα ήταν πιο ευνοϊκό να σπουδάσω σε ενα καλό ΙΕΚ (Μητροπολιτικό). Όσο έχω συζήτηση το θέμα με καθηγητές και συγγενείς μου λένε όλοι ότι πράγματι καλύτερα θα ήταν καλύτερα να πάω στο ΙΕΚ, γιατί έχει ειδίκευση και θα κάνω σημαντικές γνωριμίες οι οποίες θα με βοηθήσουν πολύ στην καριέρα μου. Στην περίπτωση αυτή, ισχύει ότι η εκπαίδευση στα ΙΕΚ είναι καλύτερη στον τομέα αυτό;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 452 μηνύματα.
Στο ΙΕΚ δεν βγαίνεις βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγός

Βγαίνεις βοηθός βρεφονηπιοκόμου

Δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό επειδή δεν έχεις πτυχίο αλλά μια πιστοποίηση

Προφανώς δεν μπορείς να ανοίξεις παιδικό σταθμό

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική σου λένε ότι είναι πιο ευνοϊκό ένα ΙΕΚ
 

anastasia_b

Νεοφερμένος

Η anastasia_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ήθελα να σπουδάσω. Φυσικα,έχω πια ενδιαφέροντα τα οποία και ερευνώ. Ένα από αυτά ειναι και η προσχολική αγωγή. Δεν είμαι σίγουρη όμως αν αξίζει να δώσω πανελλήνιες για ενα επάγγελμα, το οποίο θα ήταν πιο ευνοϊκό να σπουδάσω σε ενα καλό ΙΕΚ (Μητροπολιτικό). Όσο έχω συζήτηση το θέμα με καθηγητές και συγγενείς μου λένε όλοι ότι πράγματι καλύτερα θα ήταν καλύτερα να πάω στο ΙΕΚ, γιατί έχει ειδίκευση και θα κάνω σημαντικές γνωριμίες οι οποίες θα με βοηθήσουν πολύ στην καριέρα μου. Στην περίπτωση αυτή, ισχύει ότι η εκπαίδευση στα ΙΕΚ είναι καλύτερη
Στο ΙΕΚ δεν βγαίνεις βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγός

Βγαίνεις βοηθός βρεφονηπιοκόμου

Δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό επειδή δεν έχεις πτυχίο αλλά μια πιστοποίηση

Προφανώς δεν μπορείς να ανοίξεις παιδικό σταθμό

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική σου λένε ότι είναι πιο ευνοϊκό ένα ΙΕΚ
Έκανα λάθος στην διατύπωση μου. Αναφέρομαι στο μητροπολιτικό κολέγιο και όχι σε ΙΕΚ. Στο συγκεκριμένο κολέγιο έχει και μεταπτυχιακό πάνω στη ειδική αγωγή. Γενικά έχω ακούσει φοβερά λόγια όσο αφορά το κολέγιο αυτό. Αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι κατά ποσό αποδεκτά είναι τα πτυχία από τέτοιου τύπου κολέγια, γιατί όπως είπες και εσυ είναι περισσότερο κάτι σαν απλή πιστοποίηση. Από την άλλη, αυτό αναμένεται να αλλάξει τα επόμενα χρόνια.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Είναι αδιανόητο να σου λένε συγγενείς και καθηγητές (όλοι μάλιστα) ότι είναι καλύτερα να σπουδάσεις σε κολέγιο. 2-3 πράγματα παίζουν: ή είναι παντελώς αδαείς ή έχει η μητέρα σου-θείος σου-κάποια/κάποιος ιδιωτικό νηπιαγωγείο - κάτι και θέλουν να σε κατευθύνουν κατά κει ή δεν ξέρω τι άλλο.

Με την παρούσα νομοθεσία τα πτυχία των κολεγίων αναγνωρίζονται, δυστυχώς, μεσω ΑΤΕΕΝ, αλλά με βαθμό 5. Αυτό σημαίνει ότι στην πράξη μπορείς να συμμετέχεις σε προκηρύξεις, αλλά δεν θα δεις δημόσιο σχολείο με το ισχύον σύστημα μοριοδότησης ποτέ. Ακόμη και με μεταπτυχιακό απ' το ίδιο κολέγιο ή οποιοδήποτε και κει ο βαθμός πιάνεται για 5. (Ατεεν= επαγγελματικά δικαιώματα, όχι ακαδημαϊκά. Με αυτή την αναγνώριση δεν θα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε δημόσιο ΑΕΙ ή να δώσεις κατατακτήριες).

Το μέλλον των κολλεγίων, αν και με ΝΔ προβλέπεται καλό, είναι αβέβαιο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να αφιερώσει κανείς χρόνο και χρήμα σε κάτι αβέβαιο. Δεν σου εγγυάται κανείς τι θα γίνει αύριο μεθαύριο. Μπήκα από περιέργεια να δω τα μαθήματα, και έχει μάθημα με τίτλο "παιδιά με ειδικές ανάγκες". Θα μπορούσα να γράψω ένα ακόμη σεντόνι μόνο γι' αυτό... Είδα στα γρήγορα προσωπικό και απ' ότι καταλαβαίνω, πολλά απ' τα μαθήματα (αν όχι τα περισσότερα) τα κάνουν άτομα που ο ανώτατος τίτλος που έχουν είναι μεταπτυχιακό. Για ποια ειδίκευση και γνωριμίες μιλάμε? Για να μην πω και για τα 3 χρόνια και 20 μαθήματα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top