ΙΕΚ (ΣΑΕΚ) ή πανεπιστήμιο μετά απο ΕΠΑΛ;

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα.Εχω μια απορία σχετικά με τα ΙΕΚ και τα πανεπιστήμια αφού τελειώσει κάποιος το ΕΠΑΛ.Ποιο από τα δύο σου προσφέρει καλό πτυχίο και γρήγορη πρόσβαση στην αγορά εργασίας και πέρα από αυτό ποιον κλάδο αξίζει να ακολουθήσει κάποιος εκτός από τεχνικά επαγγέλματα και να του προσφέρει όλα όσα είπα παραπάνω.Ειναι θέμα που αφορά πολλά παιδιά που δεν έχουν αποφασίσει τι δρόμο να πάρουν η δεν ξέρουν τι ειναι καλύτερο να ακολουθήσουν
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Εξαρτάται σε τι έχεις κλίση ρε φίλε.

Γενικά θα απέφευγα να έμπαινα πανεπιστήμιο από ΕΠΑΛ χωρίς να ξέρω τι θέλω, το επίπεδο μαθημάτων είναι αρκετά προχωρημένο σε σχέση με τα του ΕΠΑΛ.

Χωρίς πρόθεση παρεξήγησης.
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εξαρτάται σε τι έχεις κλίση ρε φίλε.

Γενικά θα απέφευγα να έμπαινα πανεπιστήμιο από ΕΠΑΛ χωρίς να ξέρω τι θέλω, το επίπεδο μαθημάτων είναι αρκετά προχωρημένο σε σχέση με τα του ΕΠΑΛ.

Χωρίς πρόθεση παρεξήγησης.
Κοίτα τα ΕΠΑΛ είναι αρκετά παρεξηγημένα.Ναι μεν στα γελ είναι πιο πιεστικά τα μαθήματα.Στα ΕΠΑΛ όμως θα έχεις και ένα πτυχίο μαζί με το απολυτήριο.Δεν γίνετε όσοι πάνε επαλ και θέλουν να μπουν πανεπιστήμιο να μην μπορούν η όσοι έχουν πάει να περνούν 3 και 60
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,103 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα.Εχω μια απορία σχετικά με τα ΙΕΚ και τα πανεπιστήμια αφού τελειώσει κάποιος το ΕΠΑΛ.Ποιο από τα δύο σου προσφέρει καλό πτυχίο και γρήγορη πρόσβαση στην αγορά εργασίας και πέρα από αυτό ποιον κλάδο αξίζει να ακολουθήσει κάποιος εκτός από τεχνικά επαγγέλματα και να του προσφέρει όλα όσα είπα παραπάνω.Ειναι θέμα που αφορά πολλά παιδιά που δεν έχουν αποφασίσει τι δρόμο να πάρουν η δεν ξέρουν τι ειναι καλύτερο να ακολουθήσουν
ΙΕΚ ->
+ Πολύ πιο γρήγορη πρόσβαση στην αγορά εργασίας, και πολύ πιο εύκολο. Επίσης οι περισσότερες ειδικότητες είναι σε μεγάλη ζήτηση.

- Δίνει μικρή ευελιξία για το μέλλον σε ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη σου και δεν σου παρέχει το βάθος γνώσεων και ικανοτήτων του πανεπιστημίου.

Πτυχίο Πανεπιστημίου ->
+ Έχει την δυνατότητα να ανοίξει πολλές πόρτες, σε πολλούς τομείς επαγγελματικά, ακαδημαϊκά αλλά και μισθολογικά και σε καθιστά σφαιρικά μορφωμένο στο εκάστοτε επιστημονικό αντικείμενο με περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα και επομένως μεγαλύτερη ασφάλεια σε περιόδους κρίσης.

- Απαιτεί σημαντικά περισσότερο χρόνο, και κόπο, και αποτελεί ρίσκο για την ασταθή πραγματικότητα της Ελληνικής αγοράς. Η φυγή στο εξωτερικό ίσως είναι αναπόφευκτη ανάλογα το αντικείμενο σπουδών.

Οτιδήποτε στους τομείς της υγείας, του τουρισμού, της ναυτιλίας κτλπ. έχει επίσης δουλειά πάντως από τα ΙΕΚ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Όπως σε πολλά πράγματα στη ζωή, η απάντηση είναι και εδώ: ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ.

Αν το μόνο που σε νοιάζει είναι πιο γρήγορη πρόσβαση στην αγορά εργασίας, τότε προφανώς τα ΙΕΚ, καθώς είναι λιγότερα χρόνια. Το πανεπιστήμιο είναι τουλάχιστον 4 χρόνια, τα ΙΕΚ αν δεν κάνω λάθος είναι 2.

Βέβαια, αν ήμουν στη θέση σου, αυτός δε θα ήταν ο μόνος παράγοντας για να διαλέξω. Εν γενει τα πανεπιστήμια αποφέρουν μεγαλύτερο ROI, επομένως στο βάθος χρόνου θα βγάλεις περισσότερα χρήματα κατα πάσα πιθανότητα.

Αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικές συζητήσεις αν ο ίδιος δεν ξέρεις σε τι είσαι καλός και τι σου αρέσει. Αν το κοιτάς μόνο με αριθμούς πχ, τότε το να γίνεις γιατρός/μηχανικός/πληροφορικαριος έχει την καλύτερη και πιο άμεση αποκατάσταση με το λιγότερο δυνατό κυνήγι, αλλά αν δεν μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις ή δε σου αρέσει τότε δε θα βγάλεις ούτε μισό ευρώ από αυτούς τους τομείς.
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Ποιό το νόημα να μπείς καν ΑΕΙ απο επάλ;
Τα λεφτά που θα χαλάσεις για φροντιστήριο ούτως η αλλως θα τα χάλαγες και στα ΓΕΛ, θα ηταν μεν πιο απαιτητικά, αλλα με περισσότερες θέσεις, καλύτερες προοπτικές για ανέλιξη στο μέλλον, μονο θα σε ωφελήσει.
Επιπλέον, θα σου ειναι πολυ πιο δύσκολο να κανεις keep up με τα μαθήματα, αφού το επίπεδο των μαθημάτων στα επαλ είναι πιο πίσω απο το επίπεδο των γελ
 

Argyrisar

Νεοφερμένος

Ο Argyrisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν γίνετε όσοι πάνε επαλ να μην μπορουν να εξελιχθούν στην ζωή τους και όσοι πάνε ΓΕΛ να είναι καλά οι πετυχημένοι κάτι έχετε καταλάβει λάθος μάλλον.Τελος πάντων τα ΙΕΚ οι περισσότεροι τα αποφεύγουν επειδή δεν παρέχουν καλό επίπεδο εκπαίδευσης εκτός και αν δεν ισχύει.Τωρα για πανεπιστήμια δεν γίνετε κάποιος που είναι από ΕΠΑΛ και θέλει να μπει και να σπουδάσει πάλι να μην μπορεί
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top