Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
για πες μου εσυ πως θες την θρησκεια? ? ?Αυτός που μας δημιούργησε χωρίς τη βοήθειά μας, δεν θα μας σώσει χωρίς τη συγκατάθεσή μας.

Το έχεις πει ήδη 3 φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Προφανώς.
Οι νέοι είναι νέοι.
Θέλουν, οι περισσότεροι τουλάχιστον, να έχουν τις απολαύσεις της σύγχρονης ζωής.
Θέλουν να βγαίνουν και να περνάνε χωρίς κάποια θρησκεία να τους βάζει όρια γιατί τότε δεν είναι θρησκεία,είναι καθεστώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Προφανώς.
Οι νέοι είναι νέοι.
Θέλουν, οι περισσότεροι τουλάχιστον, να έχουν τις απολαύσεις της σύγχρονης ζωής.
Θέλουν να βγαίνουν και να περνάνε χωρίς κάποια θρησκεία να τους βάζει όρια γιατί τότε δεν είναι θρησκεία,είναι καθεστώς.

η θρησκεια δεν επεβαλλε τιποτα και αυτα ποθ λεει και τα ορια που βαζει οποιος θελει τα ακολουθει δεν αναγκαζει κανεναν και για τιποτα.ηρθε σε σενα καποιος με το ζορι να σου πει ελα στο χριστιανισμο αλλιως θα παθεις αυτο και αυτο? νομιζω πως οχι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ποιες πράξεις δηλαδή?

1ον: Νηστεία. Νηστεία=Παρατάω όλα τα πράγματα που μου αρέσουν. Φαστ φουντ, τηλεόραση, 10 ώρες υπολογιστή την ημέρα, για τους μεγαλύτερους κορίτσια και αγόρια και για ακόμη μεγαλύτερους ερωτική πράξη...:P
2ον: Πίστη. Πίστη=Πιστεύω στο θεό χωρίς να έχω ΚΑΜΙΑ αμφιβολία πως υπάρχει γιατί αυτό είναι μια απ' τις χειρότερες αμαρτίες του Χριστιανισμού.
3ον: Απαγορεύονται οι αμαρτίες. Αμαρτίες=No Comments. Ουδείς αναμάρτητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Θα μου απαντήσεις τελικά kostas tifkitsis ?
οι πραξεις που αναφερω ειναι αν ζεις συμφωνα με αυτα που λεει η εκκλησια μας και η πιστη μας....δεν θα ανφερθω στον οδηγο εξομολογησεις που αρκετα απο αυτα ειναι ακυρα εντελως αλλα στο να εισαι σωστος ανθρωπος να εξομολογησαι για τις αμαρτιες να προσευχεσαι .......και πολλα αλλα.......αυτες τις πραξεις εννοω....χωρις καποιος να τα κανει αυτα στη ζωη πως υστερα στην δευτερα παρουσια θα τον βοηθησει ο θεος για να τον σωσει? ? ? αυτη ειναι η συγκαταθεση που λεω.....
-----------------------------------------
1ον: Νηστεία. Νηστεία=Παρατάω όλα τα πράγματα που μου αρέσουν. Φαστ φουντ, τηλεόραση, 10 ώρες υπολογιστή την ημέρα, για τους μεγαλύτερους κορίτσια και αγόρια και για ακόμη μεγαλύτερους ερωτική πράξη...:P
2ον: Πίστη. Πίστη=Πιστεύω στο θεό χωρίς να έχω ΚΑΜΙΑ αμφιβολία πως υπάρχει γιατί αυτό είναι μια απ' τις χειρότερες αμαρτίες του Χριστιανισμού.
3ον: Απαγορεύονται οι αμαρτίες. Αμαρτίες=No Comments. Ουδείς αναμάρτητος.

πρωτον ο χριστος ευλογησε την ερωτικη πραξη αλλα μονο μεσα απο τον γαμο........και δευτερον ολοι αμαρτανουν αναμαρτητος ειναι μονο ο χριστος γι αυτο υπαρχει το μυστηριο της εξομολογησης για να συγχωρουνται οι αμαρτιες....αλλα υστερα παλι αμαρτανουν οι ανθρωποι και παλι χρειαζετε εξομολογηση αλλα το θεμα ειναι να μην λεει καποιοσ α θα κανο αυτο το κακο και υστερα θα παω να εξομολογηθω.....αυτο ποθ ζηταε συγχωρηση απο τον θεο να προσπαθησεις να μην το κανεις η να το ελλατωσεις......και παλι λεω να προσπαθησεις...ειναι σαν το μπανιο οταν ειμαστε βρωμικη κανουμε μπανιο για να καθαρισουμε αλλα κια παλι θα βρωμισουμε.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γιατί να με συγχωρέσει η Εκκλησία?
Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Τις πράξεις μου είτε είναι αμαρτωλές είτε όχι εγώ τις κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αν πιστευεις στο θεο και γενικως στο χτιστο νασταση και τα συναφη.....τις πραξεις τις κρινει μονο ο θεος αλλα αν δεν πιστευεις κανενα προβλημα να τις κρινεις εσυ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι πραξεις που αναφερω ειναι αν ζεις συμφωνα με αυτα που λεει η εκκλησια μας και η πιστη μας....δεν θα ανφερθω στον οδηγο εξομολογησεις που αρκετα απο αυτα ειναι ακυρα εντελως αλλα στο να εισαι σωστος ανθρωπος να εξομολογησαι για τις αμαρτιες να προσευχεσαι .......και πολλα αλλα.......αυτες τις πραξεις εννοω....χωρις καποιος να τα κανει αυτα στη ζωη πως υστερα στην δευτερα παρουσια θα τον βοηθησει ο θεος για να τον σωσει? ? ? αυτη ειναι η συγκαταθεση που λεω.....
-----------------------------------------


πρωτον ο χριστος ευλογησε την ερωτικη πραξη αλλα μονο μεσα απο τον γαμο........και δευτερον ολοι αμαρτανουν αναμαρτητος ειναι μονο ο χριστος γι αυτο υπαρχει το μυστηριο της εξομολογησης για να συγχωρουνται οι αμαρτιες....αλλα υστερα παλι αμαρτανουν οι ανθρωποι και παλι χρειαζετε εξομολογηση αλλα το θεμα ειναι να μην λεει καποιοσ α θα κανο αυτο το κακο και υστερα θα παω να εξομολογηθω.....αυτο ποθ ζηταε συγχωρηση απο τον θεο να προσπαθησεις να μην το κανεις η να το ελλατωσεις......και παλι λεω να προσπαθησεις...ειναι σαν το μπανιο οταν ειμαστε βρωμικη κανουμε μπανιο για να καθαρισουμε αλλα κια παλι θα βρωμισουμε.......

Γιατί να κάνω αυτά που θεωρεί η εκκλησία σωστά?Και ποια εκκλησία ας γε λάσω τώρα. Ο Ιησούς δεν θέλει τους ανθρώπους ελεύθερους?
Και γιατί να εξομολογηθώ σε ένα ξένο που δεν ξέρω κάν τι σόι παπάς είναι και ποιος μου επιβεβαιώνει ότι δεν θα πάει να τα πει στη γυναίκα τους και σε όποιον θέλει αυτά που του είπα?
Γιατί η ερωτική πράξη εκτός γάμου είναι αμαρτία?

Ο Θεός, ο Χριστός και όποιος θέλετε είναι μέσα στον καθένα που τον αποδέχεται. Δεν βρίσκεται ούτε στα βιβλία ούτε στα λόγια κάποιων που νομίζουν ότι είναι ενάρετοι.Όποιος θέλει να πιστέψει θα το κάνει και με το δικό του τρόπο.

Όταν θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία όπως λέγατε παραπάνω οι άνθρωποι άλλων θρησκειών τι θα κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τον Θεό Τον αντιλαμβανόμαστε αλλιώς εγώ και εσύ.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει άλλη δουλειά από το να ασχολείται με το αν ο άνθρωπος έχει αμαρτήσει στο σημείο του στυλ δεν πάει Εκκλησία κάθε Κυριακή, βρίζει και τέτοια.
Ποιο σοβαρό και πιο καλοστεκούμενο θα ήταν αν προσπαθούσε να ''καθαρίσει'' τους πραγματικά αμαρτωλούς και εννοώ αυτους που ζουν σε βάρος του ποιμνίου Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γιατί η ερωτική πράξη εκτός γάμου είναι αμαρτία?
γιατι σου ειπα ο χρστος ευλογησε την ερωτικη πραξη μεσα παο τον γαμο...αρα πριν τον γαμο δεν ειναι ευλογημενη επιτρπτη οπως θες πεστο...και το εκανε αυτο γιατι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα και οχι
σαν να παμε να φαμε κατι............μην το λαβεις σαν διαδικασια τον γαμο
και σαν παραδοση και κοσμκο γεγονος που λεγονται ....ειναι μυστηριο της θρησκειας μας.....
-----------------------------------------
Ποιο σοβαρό και πιο καλοστεκούμενο θα ήταν αν προσπαθούσε να ''καθαρίσει'' τους πραγματικά αμαρτωλούς και εννοώ αυτους που ζουν σε βάρος του ποιμνίου Του.
γι αυτο και λεγεται θεος της αγαπης ................δινει σε σενα και στο οποιδηποτε την ελευθερια να διαλεξει και να αποφασησει τι αυτος θα την κανει την ζωη του........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι σου ειπα ο χρστος ευλογησε την ερωτικη πραξη μεσα παο τον γαμο...αρα πριν τον γαμο δεν ειναι ευλογημενη επιτρπτη

Ναι ωραία όλα αυτά ,αλλά γιατί ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όταν θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία όπως λέγατε παραπάνω οι άνθρωποι άλλων θρησκειών τι θα κάνουν?

κοιταξε πιο πανω το χω ξαναπει...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Σωστή ερώτηση...
Γιατί? Που είναι το κακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ναι ωραία όλα αυτά ,αλλά γιατί ?

σου ειπα.......την θεωρει πολυ σημαντικη πραξη.υποστηριζω πως στην πραγματικοτητα ο ανθρωπος πρεπει να δρα ως ενα συνολο τασεων και δυναμεων στο οποιο κυριαρχει η ελευθερη βουληση και οχι ως ερμαιο καποιου φυσικου νομου στο οποιο ειναι ανγκασμενος να υποταχτει γιατι ειναι φυσικο.τουτεστιν ¨¨πρεπει να κανω σεξ γιατι μου σηκωθηκε και γιατι εχω ενα πρηξιμο και γιατι στην ηλικια που ειμαι πρεπει να ....¨¨.οτα κανεις σεξ για αυτους τους λογους μετατρεπεις τον αλλον σε αντικειμενο για την ικανοποιηση των ορεξεων σου και ειναι ενα πραγμα με το οποιο θα κανεις την δουλεια σου.....θες αυτο το πραμα .....? ? ?γι αυτο θελει να την προφυλαξει καλα και να γινετε με τροπο υγειη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πρεπει να κανω σεξ γιατι μου σηκωθηκε και γιατι εχω ενα πρηξιμο και γιατι στην ηλικια που ειμαι πρεπει να ..
αυτό δεν αναφέρεται σε όλους τους ανθρώπους.υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι

Γιατί άμα είσαι όμως παντρεμένος τι αλλάζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
κοιτα μεσα στον γαμο εκτοσ να κανεις σεξ για ικανοποιηση υπαρχρι και ο λογος της αναπαραγωγης.........εκτος τωρα αν μου πεις τι χρειαζεται ο γαμος για να κανω παιδι.....σκεψου εσυ το γιατι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
σου ειπα.......την θεωρει πολυ σημαντικη πραξη.υποστηριζω πως στην πραγματικοτητα ο ανθρωπος πρεπει να δρα ως ενα συνολο τασεων και δυναμεων στο οποιο κυριαρχει η ελευθερη βουληση και οχι ως ερμαιο καποιου φυσικου νομου στο οποιο ειναι ανγκασμενος να υποταχτει γιατι ειναι φυσικο.τουτεστιν ¨¨πρεπει να κανω σεξ γιατι μου σηκωθηκε και γιατι εχω ενα πρηξιμο και γιατι στην ηλικια που ειμαι πρεπει να ....¨¨.οτα κανεις σεξ για αυτους τους λογους μετατρεπεις τον αλλον σε αντικειμενο για την ικανοποιηση των ορεξεων σου και ειναι ενα πραγμα με το οποιο θα κανεις την δουλεια σου.....θες αυτο το πραμα .....? ? ?γι αυτο θελει να την προφυλαξει καλα και να γινετε με τροπο υγειη......
Υποτίθεται ότι τα ζευγάρια που κάνουν έρωτα δεν θεωρούν ο ένας τον άλλον αντικείμενα. Για αυτό και το σεξ.
Μοιράζονται κάτι παραπάνω από αισθήματα.
Αυτό είναι αμαρτία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αυτο ακριβως εννοω η εννοια του σεξ ειναι ενωνομαι με τον αλλον το αλλο μου μισο τα δινω ολα για αυτον η αυτη.....και αυτο βοηθατε να γινει μεσω του γαμου ....τωρα θα μου πεις πω αυτο το κανεις και εξω απο τον γαμο....αλλα αν εισια εξω απο τον γαμο τωρα το κανεις με εναν υστερα μετα απο πολλες φορες θα τον/την βαρεθεις και θα θελει ο ανθρωπος να αλλαξει menou....
-----------------------------------------
Λίγο άκυρο, αλλά μου τα έχετε πρήξει...:)
προσωπικα τα χερια μου βγαζουν φτερα με τα greeklish αλλα ειναι δυσκολο και για μενα να τα γραφω στα ελληνικα και να τα βλεπω κιολας αν εκανα λαθος......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αναμάρτητος είναι αυτός που βρίσκει έναν,τον παντρεύεται και μένει για πάντα μαζί του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top