Θρησκεία

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αχχχχχ......δεν βλεπεις τι γραφω πιο πανω? ? αναμαρτητος ειναι μονο ο ιδιος ο χριστος ......ναι αυτο ειναι το σωστο αυτο που εγραψες.......και ξερεις γιατι αν πριν παντρευτεις ειχες πολλους αλλους συντροφους οταν κανεις το βημα του γαμου και η σχεση σου ειναι σταθερη θα εχεις αυτην την συνηθεια δηλαδη την συνηθεια των πολλων σχεσεων και ειδικα αν αρχιζεις να αναπολεις ςναν απο τους παλιους συντροφους και λες αχ αυτος ηταν καλυτερος σε αυτο ή ηταν πιο ευγενικος και κατι τετοια τοτε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αχχχχχ......δεν βλεπεις τι γραφω πιο πανω? ? αναμαρτητος ειναι μονο ο ιδιος ο χριστος ......ναι αυτο ειναι το σωστο αυτο που εγραψες.......και ξερεις γιατι αν πριν παντρευτεις ειχες πολλους αλλους συντροφους οταν κανεις το βημα του γαμου και η σχεση σου ειναι σταθερη θα εχεις αυτην την συνηθεια δηλαδη την συνηθεια των πολλων σχεσεων και ειδικα αν αρχιζεις να αναπολεις ςναν απο τους παλιους συντροφους και λες αχ αυτος ηταν καλυτερος σε αυτο ή ηταν πιο ευγενικος και κατι τετοια τοτε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα..........

ντάξει.όχι αναμάρτητος.ο ''λιγότερες αμαρτίες''

αυτό ένα τελείως διαφοετικό και άσχετο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν έχουμε καμία απόδειξη ότι ο Χριστός ήταν αναμάρτητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Maraki@

Νεοφερμένος

Η @Maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το θέμα της θρησκείας είναι ένα θέμα διαχρονικό και πάντοτε επίκαιρο. Γιατί να γίνεται τόσο μεγάλος λόγος για αυτό το θέμα αν δεν ήταν κατι σημαντικό. Προσωπικά αντιλαμβάνομαι τη θρησκεία σαν ένα μέρος της παράδοσης ενός έθνους. Υπάρχει, υπήρχε και θα υπάρχει. Δεν πρέπει να την αντιλαμβανόμαστε καταπιεστικά γιατί δεν είναι αυτός ο ρόλος της. Ο θεσμός της εκκλησίας, συμπεριλαμβανομένης και της ύπαρξης των ιερέων, έχει περισσότερο ένα κοινωνικό και πολιτισμικό χαρακτήρα, παρά ένα θεολογικό χαρακτήρα. Σαφώς κι έχω τις αντιρρήσεις μου με αρκετά πράγματα που αφορούν το Χριστιανισμό, τα οποία τα βλέπω περισσότερο εθιμοτυπικά, όπως η βάπτιση, κατά την οποία ένα μέλος της κοινωνίας που σε καμία περίπτωση δεν έχει σχηματίσει άποψη για τον κόσμο προσυλιτίζεται κατόπιν της απόφασης της οικογένειάς του. Αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία αγαπώ για αυτή τη θρησκεία κι ένα από αυτά είναι οτι καταφέρνει να φέρει τους ανθρώπους πιο κοντά μέσα από την εκκλησία (εδώ μιλάω για την πραγματική εκκλησία και όχι για απομιμήσεις) θαυμάζω δηλαδή το ρόλο της σαν συνεκτικό κρίκο. Επίσης, θαυμάζω το φιλανθρωπικό της έργο και τη δύναμη που έχει δώσει σαν θεσμός σε πολλούς ανθρώπους να συνεχίζουν τον δύσκολο δρόμο της σκληρής καθημερινότητας. Σαφώς και σαν κοινωνικό δημιούργημα έχει δεχθεί και αυτή το ισχυρό χτύπημα της διαφθοράς, όπως και οι περισσότεροι κοινωνικοί θεσμοί, αλλά νομίζω ότι έχει ακόμα σημαντικό έργο να επιδείξει, αλλά και άξιους συνεχιστές. Τέλος, θα ήθελα να διαχωρήσω τη θρησκεία με τη σημερινή της μορφή από τα προσωπικά μου πιστεύω, γιατί πολλά απο τα πράγματα τα οποία διακυρύττει δεν με βρίσκουν σύμφωνη. Πιστεύω στον Θεό, αλλά στον προσωπικό Θεό μου και πιστεύω στον Χριστό αλλά κυρίως στην θυσία του, γιατί αυτή καθαυτή η θυσία ενός οποιοδήποτε ανθρώπου στη ζωή για τα πιστεύω του είναι λόγος θαυμασμού και αέναης πίστης. Αυτά τα ολίγα. (Πάλι την ιστορία της ζωής μου έγραψα, συγγνώμη η θεωρητική φταίει!:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Καλά, χωρίς πλάκα, άμα δεν το πίστευες αυτό θα σου έλεγα να πας να γράψεις βιβλίο επιστημονικής φαντασίας... Μπορεί εσύ να το πιστεύεις, αλλά για να μην αρχίσεις να φωνάζεις, διάβασε τρεις φορές αυτό που έγραψες κι έλα στη θέση μου...
Το ίδιο γελοίο φαντάζει και το ότι το 'σύμπαν φτιάχτηκε από μόνο του'. Δεν μπορείς όμως να κρίνεις κάτι με το πόσο "αστείο" είναι, αλλά με τις αποδείξεις και το που θες να πιστέψεις βέβαια.

1ον: Νηστεία. Νηστεία=Παρατάω όλα τα πράγματα που μου αρέσουν. Φαστ φουντ, τηλεόραση, 10 ώρες υπολογιστή την ημέρα, για τους μεγαλύτερους κορίτσια και αγόρια και για ακόμη μεγαλύτερους ερωτική πράξη...:P
2ον: Πίστη. Πίστη=Πιστεύω στο θεό χωρίς να έχω ΚΑΜΙΑ αμφιβολία πως υπάρχει γιατί αυτό είναι μια απ' τις χειρότερες αμαρτίες του Χριστιανισμού.
3ον: Απαγορεύονται οι αμαρτίες. Αμαρτίες=No Comments. Ουδείς αναμάρτητος.
Εμ, κάποιο εδάφια που να το υποστηρίζει, γιατί στον αέρα όλοι μπορούμε να τα λέμε...

κατι τετοιες υπερβολες στρεφουν τους νεους μακρια απο την εκκλησια...
Ακριβώς. Κι εγώ παλιά έλεγα ότι δεν ξέρουν τι λένε κι έγινα Χριστιανός τελικά. Ε, σιγά-σιγά καταλαβαίνεις πάρα πολλά και βλέπεις και τους λόγους για το κάθε πράγμα.

α) Η ΠΔ είναι ένα πανάρχαιο βιβλίο με μυθολογικά στοιχεία, αρκετά από τα οποία έχει δανειστεί και από άλλους λαούς. Είναι γραμμένο από τους Εβραίους, και γι' αυτό μοιάζει να τους παρουσιάζει ως "εκλεκτούς του Θεού", πράγμα που αναίρεσε η διδασκαλία του Χριστού, και που δεν τους άρεσε. Ήδη υπάρχει μια αντίφαση.
β) Η ΚΔ είναι γραμμένη από 4 διαφορετικούς ανθρώπους, αρκετό καιρό μετά τη δράση του Ιησού. Εκτός αυτού, παρουσιάζει πολλά γεγονότα που είναι υπερφυσικά και για την ισχύ των οποίων δεν έχει βρεθεί καμία απόδειξη, ούτε καν ένδειξη.
α) Μύθους τους λες εσύ. Για άλλον είναι γεγονότα. Τους παρουσιάζει, αλλά αν διαβάσεις πιο προσεκτικά πολλές προφητείες τους δείχνουν καθαρά ότι ο Λόγος θα πάει σε όλα τα έθνη, ακόμα και στην ΚΔ γίνονται αναφορές σε τέτοιες προφητείες.
β) Αρκετό καιρό μετά; Δεν φαντάζεσαι τι μπέρδεμα επικρατεί, απλά δες στην Wikipedia κάνα link! Πολύ βιαστικό να λέμε πως 'γράφτηκαν πολύ πιο μετά', ενώ γίνονται ακόμα συζητήσεις πάνω σ' αυτό.

Ακόμη κι αν υπάρχει, δε θέλω να με κρίνει ένας τέτοιος Θεός/θεός (όπως προτιμάτε).
Δυστυχώς δεν βάζουμε τους κανόνες στο σύμπαν.


Φυσικά, δε σε αναγκάζει κανένας, και ουδέποτε αναγκάστηκε ο κόσμος να πιστέψει σε κάποια θέση της επιστήμης, σε αντίθεση με τη θρησκεία.
Αν εννοείς την θρησκεία του κράτους που σε "αναγκάζει", ναι. Όμως μαζί με την θρησκεία μην ξεχνάς πως πάντα δέχεσαι χιλιάδες ακόμη πράγματα που αφορούν την κοινωνική ζωή, κυρίως ηθικές αρχές.
Δεν είναι ισορικές πηγές τα Ευαγγέλια δηλαδή;

Γιατί ο πλανήτης Γη πάει κατά διαόλου (και μην πείτε ότι εμείς τον κάναμε έτσι, διότι κι εμείς μέρος της δημιουργίας -αν υφίσταται τέτοια- είμαστε); Γιατί συμβαίνουν μεταλλάξεις (αν ήταν όλα τέλεια, μια μετάλλαξη θα ήταν ατέλεια);
Υπαρξισμός. Υπάρχει κι η ελεύθερη βούληση, καταστρέφουμε τον κόσμο. Από την άλλη, εύκολα συνδυάζονται όλα τα παραπάνω με την Αποκάλυψη.

Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Απλώς, ακόμη και να μην ήταν αυτοδημιούργητος ο κόσμος, δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλουμε το θεό ή την οποιαδήποτε υπερφυσική/υπερχωροχρονική ύπαρξη στο παιχνίδι.
Μα αν τελικά είναι εκεί, φταίμε εμείς;

Ούτε κι εσύ έχεις τα μέσα να ερευνήσεις πλήρως αν βρίσκεται μια πορσελάνινη τσαγιέρα σε τροχιά γύρω από τον ήλιο, αλλά κατά 99% δεν ισχύει αυτό. Άλλο το αν βγάλεις συμπέρασμα για κάτι που δε γνωρίζεις, αλλά ξέρεις πως υπάρχει.
Μιας κι οι τσαγιέρες έχει αποδειχθεί πως είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, μου μένει η απορία για το πως πήγε εκεί πάνω. Ούτε τα μέσα έχουμε για να πάει, κι αν τελικά πήγε πώς έμεινε; Δεν μετακινείται λόγω έλλειψης βαρύτητας;

Μα δε γνωρίζεις καν αν υπάρχει τίποτα πέρα από το χωροχρόνο. Και εκτός αυτού, δεν είναι καθόλου πιο ασφαλές να κρίνεις κάτι εκτός αυτού με αυθαίρετα κριτήρια (όπως κάνει η θρησκεία).
Όχι, απλώς έχει τα θεόσταλτά της κείμενα η κάθε μία και προσπαθεί να τα αναλύσει και να τα εξηγήσει. Δεν βγάζει τίποτα καινούργιο, μα ούτε αφαιρεί (εκτός από τις αιρέσεις). Απλά αναλύει.


Πρόσεξε, είπα ότι είναι υπερβατολογικός, δηλαδή δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε όπως καταλαβαίνουμε κάτι το υλικό. Όχι πως δεν μπορούμε να κάνουνε υποθέσεις.

Αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ θα το κρατήσω και θα το παραθέσω αργότερα:P. Απόδειξη όχι. Ένδειξη, όμως, και κάποιο σύγχρονο παρόμοιο συμβάν που θα επιβεβαίωνε ότι ήταν δυνατό να συμβεί και στο παρελθόν ναι. Πάντως μάλλον όχι για τα θαύματα και την ανάσταση του Εμμανουήλ.
Άρα ούτε ο Μέγας Αλέξανδρος τα έκανε όλα αυτά; Γιατί στην εποχή μας κανένας 30χρονος δεν μπόρεσε να κατακτήσει τόσες χώρες με τέτοια αρχαί μέσα.

Το ότι υπάρχουν ιστορικές πηγές οι οποίες επιβεβαιώνουν την ύπαρξη του Εμμανουήλ, δε σημαίνει ότι επιβεβαιώνουν τις so-claimed υπερφυσικές του ικανότητες και την ανάστασή του, ή τη θεία του φύση.
Θες να συγκεντρώσω όλες τις πηγές και να βγάλω συμπέρασμα; Οι δύο μόνες που εντάσσονται έξω από τον θρησκευτικό τομέα Τον αποκαλούν σοφό δάσκαλο με πολλούς ακόλουθους και η άλλη ως άνθρωπο που Τον έλεγαν Μεσσία.

Εδώ όμως θεωρείς δεδομένο το ζητούμενο. Δε το αποκλείεις, γιατί είναι η πίστη σου.
Μα αν δεν αμφισβητήσεις κάτι πρώτα, πώς θα το αποκλείσεις;


Όχι τυφλά, ξαναλέω. Τα συμπεράσματά τους είναι εκεί, και μπορώ να τα κρίνω, άσχετα με το πώς εξήχθησαν. Εξάλλου, είναι τόσοι πολλοί, εργάζονται για διάφορα ιδρύματα, ώστε ακόμη κι αν κάποιος έχει συμφέρον να πει κάτι, ο άλλος μπορεί, με τη γνώση του, να το αμφισβητήσει δριμέως.
Άρα έχεις το σκεπτικό "Αποκλείεται να κάνουν λάθος, γιατί το ελέγχουν πολλοί!", ε;

Είναι οξύμωρο, κατά τη γνώμη μου, να κατακρίνεται η επιστήμη για την πιθανότητα λάθους που ενδέχεται να διακρίνει τα συμπεράσματά της, ενώ η θρησκεία δεν έχει καν σοβαρά τεκμήρια για να στηρίξει τις απόψεις τις, και οι πιθανότητες να σφάλλει είναι κατά πολύ μεγαλύτερες.
Ε, άμα σφάλλει στον Θεό, παίρνει σβάρνα και τα υπόλοιπα.


Εδώ αφήνει τα ηνία η επιστήμη και τα παίρνει η ηθική.
Η οποία χωρίς να θέσει κάποιο νόημα στην ζωή δεν έχει βάσεις.

Σε όλα τα θέματα βρίσκεις διάφορες τρελές απόψεις. Ειδικά στο Διαδίκτυο, ο καθένας γράφει ό,τι θέλει, χωρίς να τον ελέγχει κανείς - μόνο ο τελικός αποδέκτης μπορεί να το κάνει αυτό.
Μα δεν το είπε απλά, αλλά έγραφε και αποδείξεις από Βίβλο κι επιστήμη.

Ε;:papas::P
Πώς θα το κάνει αυτό;
Και ποιος ο λόγος να υπάρχει η Εξέλιξη, αν υφίσταται ο Ευφής Σχεδιασμός;
Μπορεί κατά την εξέλιξη να έπαιξαν ρόλο όλοι οι οργανισμοί (το γυρίζω σε determinism:P), ώστε να βγει ο άνθρωπος, ακόμη κι η πιο μικρή κίνηση μετράει.
Εμ, γιατί όχι; Αφού η εξέλιξη κρύβει ολόκληρο μεγαλείο.

Δεν υπάρχει σκοπός να γίνει τίποτα. Δεν είχε προγραμματιστεί να δημιουργηθεί ο άνθρωπος, ωστόσο ήταν αποτέλεσμα ενός σκοπού, κατά μία έννοια. Της κατασκευής από τα γονίδια όσο το δυνατόν πιο προσαρμοσμένες μηχανές επιβίωσης.
Κι όμως, δες που είμαστε τώρα! Κι αν ήταν σκόπιμο όλο αυτό; Τα γονίδια πάλι για ποιον λόγο να έγιναν έτσι;

Με την ίδια λογική, δε μπορείς να είσαι βέβαιος -ίσα-ίσα που θα πρέπει να το αμφισβητείς- ότι η Γη το έτος 1000 π.Χ. γύριζε γύρω από τον Ήλιο, ούτε ότι υπήρχαν σύννεφα.
Ακριβώς.

Έστω. Πάλι αντιφατικό είναι.
Κατά Ματθαίον 22:36-40
Μα δεν καταργήθηκε ο Μωσσαϊκός Νόμος. Ακόμα τηρείται, αλλά (όπως έχω ξαναγράψει, νομίζω) συνοψίζονται όλα στις δύο μεγαλύτερες και σημαντικότερες εντολές: αγάπη στον Θεό και στον συνάνθρωπο. Όποιος τα κάνει αυτά έχει τηρήσει όλον τον Νόμο και τις Εντολές.

Ας μη μιλήσουμε για τα υπόλοιπα από όσα λέει η ΠΔ...
Δεν έχω τελειώσει ακόμα, αλλά θα δούμε.:P

Δεν είναι όμως όλοι χριστιανοί...
Όλοι κατάγονται από τον ίδιο Θεό όμως και όλοι καταγόμαστε από θνητούς.

Αν σου πω ότι ο ιιεβδ μου έκρυψε την κασετίνα -και μου την πήρε όντως-, αλλά σου αποκρύψω ότι πριν του έκρυψα κι εγώ το παγουρίνο του, δεν έχει και πολύ μεγάλη διαφορά από το να σου πω ψέματα.
Συνδύασέ το κάπως με την Εκκλησία αυτό.

Πού θες να ξέρω; Εύφλεκτες ουσίες πάντως υπήρχαν από την αρχαιότητα.
Τύπου αυθορμήτου αυτανάφλεξης;

Δε θέλει να πιστεύει πως θα χαθεί, γιατί σαφώς και στους περισσότερους φαίνεται δυσάρεστο.
Κι όποιος αγαπάει τον θάνατο δεν πιστεύει σε μεταθάνατον ζωή δηλαδή;
Ναι, δεν αποδεικνύει κάτι το τι θέλει.

Γιατί θέλοντας και μη;
Γιατί δεν Τον ακούσαν όλοι. Δεν υπάρχει κάποιος που να τον ακολουθάν όλοι οι άνθρωποι.

Και ας μην αποδίδουμε στο Χριστιανισμό την πρωτοτυπία, και ο Πλάτωνας κατέκρινε την υποδεέστερη θέση της γυναίκας στην Αρχαία Αθήνα.
Συμφωνώ, αν και δύσκολα θα τον άκουγαν. Παρ' όλα αυτά, είχε πει πως στην επόμενη ζωή σου (αν δεν είσαι καλό παιδί) θα μετενσαρκωθείς σε γυναίκα.

Αυτό θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως ουτοπία. Δε λέω ότι είναι. Λέω απλώς (με αφορμή κάποια προηγούμενα λεγόμενά σου), ότι δεν ξέρουμε αν κάτι είναι ουτοπία.
Έχει πιάσει η μετάνοια ουκ ολίγες φορές πάντως.

Η τυποποιημένη και προκατασκευασμένη θρησκεία είναι και η πιο επικίνδυνη.
Μόνο όταν αποκτά δύναμη και την εκμεταλλεύεται.

Ότι γεννάς ένα παιδί δε σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να το κάνεις ό,τι θες. Ίσα-ίσα που τα παιδιά πρέπει να αμφισβητούν τους γονείς τους.
Το έκανες πάλι. Έκρινες τους νόμους που έθεσε το σύμπαν σύμφωνα με την κοινωνία σου.

Εγώ δηλαδή θα πάω στην Κόλαση;:P:P:P
Όλοι εκεί θα πάμε, αλλά ας γίνουμε Χριστιανοί, γιατί είναι ο μόνο τρόπος να περνάς ωραία.:D

Ποιες πράξεις δηλαδή?
Όσες πράξεις έρθουν κάνοντας αυτό που λέει το Προς Ρωμαίους 10:9.

Δεν έχουμε καμία απόδειξη ότι ο Χριστός ήταν αναμάρτητος.
Τον έπιασαν πολλές φορές οι Ορθόδοξοι Ιουδαϊστές (Φαρισαίοι κλπ.) να "αμαρτάνει", αλλά πάντα τους την έλεγε.:D
Ενδεικτικά, Κατά Ματθαίον 12:3-14 και Κατά Ιωάννην 8:3-11.
Κάπου αλλού (δεν βρίσκω το εδάφιο) τους είχε ρωτήσει αν μπορούν να Του βρούνε καμιά αμαρτία και κανείς δεν βρέθηκε.

Αμαρτία θεωρείται το κάθε πράγμα που σε αποπροσανατολίζει από τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος δεν είναι Χριστιανός ,δηλαδή είτε πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία ή απλά δεν πιστεύει πουθενά θεωρείται αμαρτωλός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
απλως αν δεν ειναι χριστιανος ορθοδοξος σημαινει πως πιστευει αλλου και οι πρξεις του δεν συμβαδιζουβ με αυτα που λεει το ευαγγελιο....αρα ειναι αμαρτωλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αυτό τώρα θεωρείται σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πω πω!
Όλους αμαρτωλούς τους βγάζει!
Έλεος πια! Να πας Εκκλησία,να προσεύχεσαι,να σκέφτεσαι μόνο το Θεό,σεξ μετά το γάμο,αμαρτίες και διάφορες άλλες παραλογίες!
Ο άνθρωπος δεν θέλει όρια, θέλει κάποιον να πιστέψει και να τον βοηθήσει σε μια κατάσταση! Αν ήταν να μας περιορίσει και ότι γουστάρουμε να κάνουμε σορι αλλά δεν είναι θρησκεία, ένα καθεστώς είναι που οι προνομιούχοι είναι μόνο αυτοί που θα ζουν με βάση τα Ευαγγέλια!
Γκιβ ας ε μπρεϊκ!!!
Καλύτερα ν πάω στην Κόλαση, έχει πολύ καλύτερο κλίμα εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
λοιπον πρωτον αυτα που ονομαζεις παραλογίες εγω τα πιστευω ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΠΟΙΟς ΘΕΛΕΙ ΟΠΙΣΩ ΜΟΥ ΕΛΘΕ.......ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ σν θες αποδεχεσε αυτα που λεει και τον ακολουθεις αλλιως διαλεγεις εσυ τον δρομο σου και κανεις τις επιλογες σου...και αν η θρησκεια ηταν καθεστως θα ησουν τωρα καθε μερα εκκλησια...........και οταν λες πως θελει καποιον να πιστεψει και χωρις ορια ειναι σαν να φτιαχνεις εσυ εναν δικο σου θεο που μεν εγο θα κανω οτι γουσταρω και δεν θα δινω αναφορα σε κανενα αλλα να εχω και στην καβατζα εναν θεο που θα με γλιτωσει απο δυσκολες καταστασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όταν όμως επιλέγεις να τον ακολούθησεις γιατί όλοι αυτοί οι περιορισμοί??
Ε? Δεν κατάλαβα? Αποφασίζω και διατάζω?
Επιπλέον από την στιγμή που δεν μπορώ να επιλέξω ακόμα την θρησκεία μου είμαι Χριστιανή οπότε ακόμα μπορώ να έχω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Όποιος δεν είναι Χριστιανός ,δηλαδή είτε πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία ή απλά δεν πιστεύει πουθενά θεωρείται αμαρτωλός?
Aκρογωνιαίος λίθος της χριστιανικής θρησκείας είναι κυρίως το πρακτικό έργο και όχι τόσο η πίστη.Υπάρχουν πάμπολλα εδάφια στη Κ.Δ που γράφουν ότι όποιος έχει το νόμο(ηθικούς κανόνες) μέσα του συνειδησιακά, ακόμη και αν δεν τον έχει ακούσει θα σωθεί.
Τέσπα εδώ και 200 σελίδες το μόνο που παρατηρώ είναι παντελλής άγνοια βασικών κανόνων και περιεχομένου του Χρστιανισμού.Ταυτίζεται τον Χριστιανικό θεό με ότι έχετε ακούσει,ότι σας έχουν πεί οι άλλοι και κυρίως ότι μπούρδα σας έρθει στο κεφάλι.
Άθεοι ή μη ειλικρινά διαβάστε κανένα σοβαρό βιβλίο για τον Χριστιανισμό θα σας βοηθήσει πολύ να κατανοήσετε τι είναι Χριστιανισμός και τι ακριβώς πραγματεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όταν όμως επιλέγεις να τον ακολούθησεις γιατί όλοι αυτοί οι περιορισμοί??
Ε? Δεν κατάλαβα? Αποφασίζω και διατάζω?
Επιπλέον από την στιγμή που δεν μπορώ να επιλέξω ακόμα την θρησκεία μου είμαι Χριστιανή οπότε ακόμα μπορώ να έχω άποψη.
κοιτα......καθε επιλογη που θα κανεις συνοδευεταi απο το αντιστοιχο τιμημα....και απο τις αντιστοιχες ευθυνες αν επιλεξεις να ακολουθησεις τον χριστο θα αποδεχτεις και την διδασκαλια του που σημαινει να εχεις στο ποσοστο που μπορεις την αντιστοιχει συμπεριφορα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Απαγορεύεται να ακολουθήσω το Χριστό και να περνάω καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο ίδιο γελοίο φαντάζει και το ότι το 'σύμπαν φτιάχτηκε από μόνο του'. Δεν μπορείς όμως να κρίνεις κάτι με το πόσο "αστείο" είναι, αλλά με τις αποδείξεις και το που θες να πιστέψεις βέβαια.
δεν εχεις αποδειξεις ουτε για το ενα ουτε για το αλλο.
-----------------------------------------
Δεν είναι ισορικές πηγές τα Ευαγγέλια δηλαδή;
οσο ιστορικες πηγες μπορει να θεωρηθουν τα ομηρικα επη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
το περναω καλα ειναι φραση παρα πολυ υποκειμενικη και διαφορετικη για τον καθενα
αλλα για ποιο λογο να ακολουθησεις τον χριστο ζωντας μια ζωη που δεν ανταποκρινεται σε αυτα που λεει? ? ? ? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παράδειγμα λέω.
Αν σε κάποια σημεία συμφωνω μαζί του εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το περναω καλα ειναι φραση παρα πολυ υποκειμενικη και διαφορετικη για τον καθενα
αλλα για ποιο λογο να ακολουθησεις τον χριστο ζωντας μια ζωη που δεν ανταποκρινεται σε αυτα που λεει? ? ? ? ?

γιατι ο ιησους μιλησε για ισοτητα των ανθρωπων. πολλοι χριστιανοι ομως δεν ακολουθουν/θουσαν την διδασκαλια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ξερεις τι ειπε ο χριστος αν εισαι μαζι μου 50% και το αλλο 50 ειναι αλλου τοτε ειναι σαν να μην εισαι καθολου.....ελπιζω αυτο να τα λεει ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top