Θητεία ταυτόχρονα με μεταπτυχιακό

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς εαν είναι δυνατόν κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε στρατιωτική σχολή(π.χ. Ευελπίδων) και ταυτόχρονα να θεωρείται οτι κάνει και την στρατιωτική του θητεία ή αν μπορούν κάπως να συνδυαστούν αυτά τα δύο όπως γίνεται και στο προπτυχιακό αυτών των σχολών(δηλαδή στρατιωτική εκπαίδευση παράλληλα με σπουδές);;
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Καλέ τι ωραία μεταπτυχιακά έχει η Ευελπίδων, τώρα μπήκα και τα είδα, φοβερά και πρωτότυπα
Γι αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλέ τι ωραία μεταπτυχιακά έχει η Ευελπίδων, τώρα μπήκα και τα είδα, φοβερά και πρωτότυπα
Γι αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω
Πράγματι έχουν προσθέσει πολύ ενδιαφέρον πράγματα. Επειδή με ενδιαφέρει η στρατιωτική τεχνολογία, σκέφτηκα οτι θα ήταν αρκετά βολικό να βγει ένα μεταπτυχιακό ταυτόχρονα με την θητεία, για να μην πάω πίσω και έναν χρόνο λόγω αυτής. Είχα στο νου μου και φυσικομαθηματικά τμήματα όπως αυτό της Σεμφε αλλά πιστεύω οτι μια στρατιωτική σχολή θα είναι πιο on point σε αυτό που θέλω, και περισσότερο οργανωμένη. Ευχαριστώ πάντως !
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς εαν είναι δυνατόν κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό σε στρατιωτική σχολή(π.χ. Ευελπίδων) και ταυτόχρονα να θεωρείται οτι κάνει και την στρατιωτική του θητεία ή αν μπορούν κάπως να συνδυαστούν αυτά τα δύο όπως γίνεται και στο προπτυχιακό αυτών των σχολών(δηλαδή στρατιωτική εκπαίδευση παράλληλα με σπουδές);;

Νομίζω πρέπει να είναι κλειστή σχολή για τους πολίτες. Αν ήταν ανοιχτή θα έπρεπε να υπάρχουν και κομματικές παρατάξεις πράγμα που απαγορεύεται μέσα στο στρατό. :crazy: Η Ευελπίδων είναι στρατός άσχετα το ακαδημαϊκό προφίλ όπως συμβαίνει με κάθε στρατιωτικό Πανεπιστήμιο, όπου ο χώρος των εγκαταστάσεων δεν είναι φοιτητικό campus αλλά στρατόπεδο (απαγορεύονται οι φωτογραφίες). Από όσο έχω δει με επιφύλαξη, όσοι έκαναν κάποια σπουδή σε στρατιωτική σχολή ή σχολή σωμάτων ασφαλείας και το αναφέρουν στο βιογραφικό είχαν κάποια σχέση με αυτό, όπως συμβαίνει και στη Γερμανία με τα δυο Στρατιωτικά Πανεπιστήμια και το ένα Πανεπιστήμιο της Αστυνομίας.

Βέβαια στη Γερμανία τα τελευταία 20- χρόνια όσοι πολίτες επιθυμούν να κάνουν σπουδές γίνεται μόνο με υποτροφία (με ειδικά αυστηρά κριτήρια και ιθαγένεια) και φυσικά μέσω κάποιου οργανισμού ή βιομηχανίας που συνεργάζεται το Πανεπιστήμιο και φυσικά, οι υποψήφιοι εργάζονται εκεί. Δηλαδή, μπορεί η Ομοσπονδιακή Αστυνομία ενός κρατιδίου να προκηρύξει 10 θέσεις φοιτητών για μεταπτυχιακές σπουδές στο φορολογικό δίκαιο. Οι φοιτητές αυτοί ήδη εργάζονται ως πολιτικό ή αστυνομικό προσωπικό στην Αστυνομία και απλά θέλουν να αναβαθμίσουν την καριέρα τους. Έτσι με την φοιτητική υποτροφία οι φοιτητές αμείβονται φορολογικά ως μερικής απασχόλησης δημόσιοι υπάλληλοι αλλά έχουν πολλά οφέλη, με το θέμα της στέγασης, άλλα κόστη σε τεχνολογικά γκάτζετ, κτλ.

Παρατηρείτε κάτι, ότι σε πολλές χώρες της Δ.Ευρώπης επιτρέπεται η παράλληλη νόμιμη εργασία σε φορείς του δημοσίου ως υπάλληλος μειωμένου ωραρίου ή έκτακτο προσωπικό ορισμένου χρόνου. Έτσι κάποιος Μηχανικός μπορεί να ιδιωτεύει και να συμπληρώνει ώρες ως διδακτικό προσωπικό σε ένα δημόσιο Πανεπιστήμιο με κανονικό μισθό δημοσίου υπαλλήλου μερικής απασχόλησης. Η εφορία έχει θέμα μόνο με το μη δηλωθέν εισόδημα αν αυτό δεν δικαιολογείται με τις δαπάνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει να είναι κλειστή σχολή για τους πολίτες. Αν ήταν ανοιχτή θα έπρεπε να υπάρχουν και κομματικές παρατάξεις πράγμα που απαγορεύεται μέσα στο στρατό. :crazy: Η Ευελπίδων είναι στρατός άσχετα το ακαδημαϊκό προφίλ όπως συμβαίνει με κάθε στρατιωτικό Πανεπιστήμιο, όπου ο χώρος των εγκαταστάσεων δεν είναι φοιτητικό campus αλλά στρατόπεδο (απαγορεύονται οι φωτογραφίες). Από όσο έχω δει με επιφύλαξη, όσοι έκαναν κάποια σπουδή σε στρατιωτική σχολή ή σχολή σωμάτων ασφαλείας και το αναφέρουν στο βιογραφικό είχαν κάποια σχέση με αυτό, όπως συμβαίνει και στη Γερμανία με τα δυο Στρατιωτικά Πανεπιστήμια και το ένα Πανεπιστήμιο της Αστυνομίας.

Βέβαια στη Γερμανία τα τελευταία 20- χρόνια όσοι πολίτες επιθυμούν να κάνουν σπουδές γίνεται μόνο με υποτροφία (με ειδικά αυστηρά κριτήρια και ιθαγένεια) και φυσικά μέσω κάποιου οργανισμού ή βιομηχανίας που συνεργάζεται το Πανεπιστήμιο και φυσικά, οι υποψήφιοι εργάζονται εκεί. Δηλαδή, μπορεί η Ομοσπονδιακή Αστυνομία ενός κρατιδίου να προκηρύξει 10 θέσεις φοιτητών για το μεταπτυχιακές σπουδές στο φορολογικό δίκαιο. Οι φοιτητές αυτοί ήδη εργάζονται ως πολιτικό ή αστυνομικό προσωπικό στην Αστυνομία και απλά θέλουν να αναβαθμίσουν την καριέρα τους. Έτσι με την φοιτητική υποτροφία οι φοιτητές αμείβονται φορολογικά ως μερικής απασχόλησης δημόσιοι υπάλληλοι αλλά έχουν πολλά οφέλη, με το θέμα της στέγασης, άλλα κόστη σε τεχνολογικά γκάτζετ, κτλ.

Παρατηρείτε κάτι, ότι σε πολλές χώρες της Δ.Ευρώπης επιτρέπεται η παράλληλη νόμιμη εργασία σε φορείς του δημοσίου ως υπάλληλος μειωμένου ωραρίου ή έκτακτο προσωπικό ορισμένου χρόνου. Έτσι κάποιος Μηχανικός μπορεί να ιδιωτεύει και να συμπληρώνει ώρες ως διδακτικό προσωπικό σε ένα δημόσιο Πανεπιστήμιο με κανονικό μισθό δημοσίου υπαλλήλου μερικής απασχόλησης. Η εφορία έχει θέμα μόνο με το μη δηλωθέν εισόδημα αν αυτό δεν δικαιολογείται με τις δαπάνες.
Στα μεταπτυχιακά αναφέρει και πολίτες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά αναφέρει και πολίτες

Πάλι καλά. Εξέλιξη θετική. :) Γενικά, μην θαμπώνεστε ότι θα προσφέρουν κάτι τέλειο από άποψη σπουδών απλά θα έχετε καλύτερο περιβάλλον χωρίς τη φασαρία του κομματισμού.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει να είναι κλειστή σχολή για τους πολίτες. Από όσο έχω δει με επιφύλαξη, όσοι έκαναν κάποια σπουδή σε στρατιωτική σχολή ή σχολή σωμάτων ασφαλείας και το αναφέρουν στο βιογραφικό είχαν κάποια σχέση με αυτό, όπως συμβαίνει και στη Γερμανία με τα δυο Στρατιωτικά Πανεπιστήμια και το ένα Πανεπιστήμιο της Αστυνομίας.

Βέβαια στη Γερμανία τα τελευταία 20- χρόνια όσοι πολίτες επιθυμούν να κάνουν σπουδές γίνεται μόνο με υποτροφία (με ειδικά αυστηρά κριτήρια και ιθαγένεια) και φυσικά μέσω κάποιου οργανισμού ή βιομηχανίας που συνεργάζεται το Πανεπιστήμιο και φυσικά, οι υποψήφιοι εργάζονται εκεί. Δηλαδή, μπορεί η Ομοσπονδιακή Αστυνομία ενός κρατιδίου να προκυρήξει 10 θέσεις φοιτητών για το μεταπτυχιακές σπουδές στο φορολογικό δίκαιο. Έτσι με την φοιτητική υποτροφία οι φοιτητές αμείβονται ως μερικής απασχόλησης δημόσιοι υπάλληλοι αλλά έχουν πολλά οφέλη, με το θέμα της στέγασης, άλλα κόστη σε τεχνολογικά γκάτζετ, κτλ.
Δεν ξέρω πρέπει να το ψάξω λίγο περισσότερο γιατί στην σελίδα τους λένε οτι δέχονται επιστήμονες(υποθέτω θεωρούν πολίτες) και αποφοίτους της σχολής Ευελπίδων. Θα ρωτήσω και έναν γνωστό που είναι μέσα στα πράγματα περί αυτού. Αμάν και αυτοί μια απλή πληροφορία ψάχνεις και έχουν βάλει 50 άσχετα πρώτα πρώτα, και τα πιο βασικά τα ψάχνεις με μεγεθυντικό φακό :hehe: .

Ωραίο το συστηματάκι στην Γερμανία. Κοίταγα και στο εξωτερικό, αλλά ναι κατά πάσα πιθανότητα δεν με συμφέρει ούτε οικονομικά την δεδομένη στιγμή, αλλά ούτε και απο άποψη ιθαγένειας. Εγώ πιο πολύ το σκέφτομαι για να αξιοποιηθεί ταυτόχρονα ο ένας χρόνος στον στρατό δεδομένου οτι μου αρέσει και το αντικείμενο, και φυσικά για να είναι λυμένο και το θέμα στέγασης. Ειδάλλως προφανώς δεν έχω λόγω να φύγω απο τον τόπο κατοικίας μου καθώς έχω σχετικά καλές επιλογές και Αθήνα. Συν του οτι μπορώ να συνεχίζω ούτως η άλλως κατευθείαν σε διδακτορικό κάποια στιγμή εαν θέλω και εφόσον το απαιτήσει η δουλειά. Δεν με καίει δηλαδή να παίξει ενδιάμεσο μεταπτυχιακό(εαν και προφανώς και καλό και χρήσιμο είναι) καθώς ούτως η άλλως έξω εξειδικευτεί ήδη αρκετά μέσω της επιλογής κατεύθυνσης, και το πτυχίο στο τέλος θα θεωρείται master.

Πάλι καλά. Εξέλιξη θετική. :) Γενικά, μην θαμπώνεστε ότι θα προσφέρουν κάτι τέλειο από άποψη σπουδών απλά θα έχετε καλύτερο περιβάλλον χωρίς τη φασαρία του κομματισμού.
Κυρίως και επί αυτού έχω απορίες. Βλέπω κάποια πράγματα, μου αρέσουν αλλά το ερώτημα είναι σε τι επίπεδο και τι βάθος θα γίνονται. Διαφορετικά όπως είπα και ένα τμήμα όπως της Σεμφε μου κάνει, εαν με δεχτούν φυσικά, και εαν αποφασίσω πως θέλω να κάνω μεταπτυχιακό. Ωστόσο ναι ακριβώς την φασαρία των κομματικών στο ΕΜΠ θέλω να αποφύγω μέσω των στρατιωτικών.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πάλι καλά. Εξέλιξη θετική. :) Γενικά, μην θαμπώνεστε ότι θα προσφέρουν κάτι τέλειο από άποψη σπουδών απλά θα έχετε καλύτερο περιβάλλον χωρίς τη φασαρία του κομματισμού.
Όχι έχει πολύ ωραία μεταπτυχιακά
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Δεν ξέρω πρέπει να το ψάξω λίγο περισσότερο γιατί στην σελίδα τους λένε οτι δέχονται επιστήμονες(υποθέτω θεωρούν πολίτες) και αποφοίτους της σχολής Ευελπίδων. Θα ρωτήσω και έναν γνωστό που είναι μέσα στα πράγματα περί αυτού. Αμάν και αυτοί μια απλή πληροφορία ψάχνεις και έχουν βάλει 50 άσχετα πρώτα πρώτα, και τα πιο βασικά τα ψάχνεις με μεγεθυντικό φακό :hehe: .

Γιατί δεν στέλνεις στη γραμματεία να σου πουν ακριβώς;

Ωραίο το συστηματάκι στην Γερμανία. Κοίταγα και στο εξωτερικό, αλλά ναι κατά πάσα πιθανότητα δεν με συμφέρει ούτε οικονομικά την δεδομένη στιγμή, αλλά ούτε και απο άποψη ιθαγένειας. Εγώ πιο πολύ το σκέφτομαι για να αξιοποιηθεί ταυτόχρονα ο ένας χρόνος στον στρατό δεδομένου οτι μου αρέσει και το αντικείμενο, και φυσικά για να είναι λυμένο και το θέμα στέγασης. Ειδάλλως προφανώς δεν έχω λόγω να φύγω απο τον τόπο κατοικίας μου καθώς έχω σχετικά καλές επιλογές.

Δεν είναι φίλοι μας οι Γερμανοί. :lol: Εμείς αντιγράφουμε ό,τι παρηκμασμένο και από Σοβιετική Ένωση υπάρχει. Πέρα από την πλάκα για το τι κάνουν ή όχι οι Γερμαναράδες, θα έπρεπε κάποτε να το βουλώναμε σαν λαός και να βλέπαμε τι καλύτερο θα μπορούσαμε να κάνουμε για την Ελλάδα μας. Να φτιάξουμε ένα σύστημα χθες, που ο κάθε Έλληνας πολίτης να απολαμβάνει στο καλύτερο δυνατό τα δημόσια αγαθά. Είναι λίγο θέμα συνείδησης αυτό, να πάψουμε να βλέπουμε τον συμπολίτης μας ως εν δυνάμει σκατόψυχο που ήρθε να μας φάει τη θέση. Με συγχωρείς αλλά δεν άντεξα..

Εαν τώρα δεν γίνεται, απλά συνεχίζω σε διδακτορικό κάποια στιγμή αργότερα εαν και εφόσον το απαιτήσει η δουλειά. Δεν με καίει δηλαδή να παίξει μεταπτυχιακό καθώς ούτως η άλλως έξω εξειδικευτεί ήδη αρκετά μέσω της επιλογής κατεύθυνσης, και το πτυχίο στο τέλος θα θεωρείται master.

Και η λύση του διδακτορικού ακούγεται καλή.

Κυρίως και επί αυτού έχω απορίες. Βλέπω κάποια πράγματα, μου αρέσουν αλλά το ερώτημα είναι σε τι επίπεδο και τι βάθος θα γίνονται. Διαφορετικά όπως είπα σκέφτομαι και ένα τμήμα όπως της Σεμφε, εαν με δεχτούν φυσικά, εαν και όποτε αποφασίσω να κάνω μεταπτυχιακό. Ωστόσο ναι ακριβώς την φασαρία των κομματικών στο ΕΜΠ θέλω να αποφύγω μέσω των στρατιωτικών.

Φαντάζομαι ότι εφόσον οι φοιτητές είναι επαγγελματίες στρατιωτικοί, εννοείται ότι η βάση δίνεται κυρίως στην στρατιωτική εκπαίδευση και μέρος αυτής είναι οι ακαδημαϊκές σπουδές. Τόσο χάλια είναι στο ΕΜΠ;
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πράγματι έχουν προσθέσει πολύ ενδιαφέρον πράγματα. Επειδή με ενδιαφέρει η στρατιωτική τεχνολογία, σκέφτηκα οτι θα ήταν αρκετά βολικό να βγει ένα μεταπτυχιακό ταυτόχρονα με την θητεία, για να μην πάω πίσω και έναν χρόνο λόγω αυτής. Είχα στο νου μου και φυσικομαθηματικά τμήματα όπως αυτό της Σεμφε αλλά πιστεύω οτι μια στρατιωτική σχολή θα είναι πιο on point σε αυτό που θέλω, και περισσότερο οργανωμένη. Ευχαριστώ πάντως !
Θα κάνω αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά τις Σεμφε καθώς είμαι πτυχιούχος τώρα το καλοκαίρι. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στα δύο της Σεμφε φυσική και τεχνολογικές εφαρμογές και μικροτεχνολογια και νάνο διατάξεις;;; Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο για αυτά; σε θέμα οργάνωσης και ποιότητας..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,728 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Θα κάνω αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά τις Σεμφε καθώς είμαι πτυχιούχος τώρα το καλοκαίρι. Φαντάζομαι αναφέρεσαι στα δύο της Σεμφε φυσική και τεχνολογικές εφαρμογές και μικροτεχνολογια και νάνο διατάξεις;;; Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο για αυτά; σε θέμα οργάνωσης και ποιότητας..
Ναι σε αυτά τα δύο αναφέρομαι.
Γενικά ακούω απο αποφοίτους των φυσικομαθηματικών τμημάτων οτι επικρατεί μια ελεεινή κατάσταση σε διάφορα επίπεδα. Τόσο των φοιτητών(αρκετοί είναι ακραία κομματικοποιημένοι με αποτέλεσμα ένα άβολο περιβάλλον) όσο και των καθηγητών(μερικοί έχω ακούσει οτι είναι εντελώς άθλιοι και πιο πολύ προσβάλλουν παρά διδάσκουν τίποτα). Γενικά όσα μας έχει περιγράψει τόσο καιρό ο nPb, τα οποία τα επιβεβαιώνουν και άλλοι γνωστοί μου απόφοιτοι όπως είπα. Ο μόνος τρόπος να μάθουμε ποια είναι η κατάσταση στην Σεμφε σε αυτά τα δύο μεταπτυχιακά είναι να μας γράψει κάποιος που τα έχει παρακολουθήσει :hehe: .

Οπότε το σκέφτομαι λίγο εαν αξίζει τον κόπο διότι εαν είναι να μου βγει ξινό,τότε προφανώς δεν θέλω να μπλέξω άδικα. Εαν κάνω κάποιο απο αυτά τα δύο μεταπτυχιακά, θα είναι καθαρά απο κ@βλα εφόσον κανένα δεν παρέχει την παραμικρή ελπίδα να αξιοποιήσεις τις γνώσεις αυτές σε κάποια δουλειά στην Ελλάδα. Προσπαθώ και εγώ λοιπόν να μάθω πληροφορίες για τα εν λόγω.
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ναι σε αυτά τα δύο αναφέρομαι.
Γενικά ακούω απο αποφοίτους των φυσικομαθηματικών τμημάτων οτι επικρατεί μια ελεεινή κατάσταση σε διάφορα επίπεδα. Τόσο των φοιτητών(αρκετοί είναι ακραία κομματικοποιημένοι με αποτέλεσμα ένα άβολο περιβάλλον) όσο και των καθηγητών(μερικοί έχω ακούσει οτι είναι εντελώς άθλιοι και πιο πολύ προσβάλλουν παρά διδάσκουν τίποτα). Γενικά όσα μας έχει περιγράψει τόσο καιρό ο nPb, τα οποία τα επιβεβαιώνουν και άλλοι γνωστοί μου απόφοιτοι όπως είπα. Ο μόνος τρόπος να μάθουμε ποια είναι η κατάσταση στην Σεμφε σε αυτά τα δύο μεταπτυχιακά είναι να μας γράψει κάποιος που τα έχει παρακολουθήσει :hehe: .

Οπότε το σκέφτομαι λίγο εαν αξίζει τον κόπο διότι εαν είναι να μου βγει ξινό,τότε προφανώς δεν θέλω να μπλέξω άδικα. Εαν κάνω κάποιο απο αυτά τα δύο μεταπτυχιακά, θα είναι καθαρά απο κ@βλα εφόσον κανένα δεν παρέχει την παραμικρή ελπίδα να αξιοποιήσεις τις γνώσεις αυτές σε κάποια δουλειά στην Ελλάδα. Προσπαθώ και εγώ λοιπόν να μάθω πληροφορίες για τα εν λόγω.
Μου φαίνεται λίγο ακραίο να επικρατεί κάτι τέτοιο σε μεταπτυχιακό επίπεδο, μακάρι όχι γιατί του χρόνου εκεί θα είμαι. Τώρα για τους καθηγητές σε μεταπτυχιακό νομίζω είναι διαφορετικά. Τα άτομα είναι πιο λίγα και υπάρχει μια επικοινωνία-συνεργασία. Σε όσα επιλογής μαθήματα που είχα στη σχολή μου και ήταν με καθηγητές που είχαν κακό όνομα στα υποχρεωτικά ήταν τελικά ευχάριστα. Πιστεύω το μικροτεχνολογια και νάνο διατάξεις έχει διεξόδους στην αγορά εργασίας, έχει εφαρμοσμένο αποτύπωμα. Το άλλο της φυσικής έχει και μαθήματα πολύ εφαρμοσμένα εκτός από θεωρητική φυσική. Είμαι σε διάλυμα η αλήθεια είναι στην επιλογή, είναι δύσκολο..
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο ακραίο να επικρατεί κάτι τέτοιο σε μεταπτυχιακό επίπεδο, μακάρι όχι γιατί του χρόνου εκεί θα είμαι. Τώρα για τους καθηγητές σε μεταπτυχιακό νομίζω είναι διαφορετικά. Τα άτομα είναι πιο λίγα και υπάρχει μια επικοινωνία-συνεργασία. Σε όσα επιλογής μαθήματα που είχα στη σχολή μου και ήταν με καθηγητές που είχαν κακό όνομα στα υποχρεωτικά ήταν τελικά ευχάριστα. Πιστεύω το μικροτεχνολογια και νάνο διατάξεις έχει διεξόδους στην αγορά εργασίας, έχει εφαρμοσμένο αποτύπωμα. Το άλλο της φυσικής έχει και μαθήματα πολύ εφαρμοσμένα εκτός από θεωρητική φυσική. Είμαι σε διάλυμα η αλήθεια είναι στην επιλογή, είναι δύσκολο..

Δεν αλλάζει κάτι γιατί τα κομματόσκυλα και οι αέριο-προωθούμενοι φοιτητές συνεχίζουν να κάνουν μεταπτυχιακό στο ίδιο Τμήμα ως βιτρίνα για την κομματική ενασχόληση, κλίκες-εξυπηρέτησης με κάποιον καθηγητή με μελλοντικά ανταλλάγματα, κοκ. Οι περισσότεροι κάνουν το λάθος ότι εξιδανικεύουν πράγματα ή κάνουν ότι δεν τα βλέπουν ενώ συμβαίνουν επειδή απλά έτσι λειτουργεί το δημόσιο Πανεπιστήμιο. Λίγη παρατηρητικότητα θέλει. Μπορεί όντως τα άτομα να είναι πιο λίγα στο μεταπτυχιακό αλλά με την νοοτροπία της τάχα μου οικειότητας αναπτύσσονται και άλλου είδους σχέσεις που ξεφεύγουν από τα πλαίσια του μαθήματος. Και αυτό γιατί σχεδόν στο 99% των μεταπτυχιακών προγραμμάτων που έχουν ανοίξει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με λεφτά του ΕΣΠΑ δεν έχουν κανέναν σκοπό ύπαρξης καθώς συντηρούν θέσεις καθηγητών και τρώγονται λεφτά γενικώς και αορίστως. Εξάλλου μετά βλέπεις και το ίδιο το κράτος να χρησιμοποιεί τα μεταπτυχιακά ως μόρια διορισμού: πρώτο μεταπτυχιακό, δεύτερο μεταπτυχιακό κτλ χωρίς να εξετάζει άλλα στοιχεία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Μου φαίνεται λίγο ακραίο να επικρατεί κάτι τέτοιο σε μεταπτυχιακό επίπεδο, μακάρι όχι γιατί του χρόνου εκεί θα είμαι. Τώρα για τους καθηγητές σε μεταπτυχιακό νομίζω είναι διαφορετικά. Τα άτομα είναι πιο λίγα και υπάρχει μια επικοινωνία-συνεργασία. Σε όσα επιλογής μαθήματα που είχα στη σχολή μου και ήταν με καθηγητές που είχαν κακό όνομα στα υποχρεωτικά ήταν τελικά ευχάριστα. Πιστεύω το μικροτεχνολογια και νάνο διατάξεις έχει διεξόδους στην αγορά εργασίας, έχει εφαρμοσμένο αποτύπωμα. Το άλλο της φυσικής έχει και μαθήματα πολύ εφαρμοσμένα εκτός από θεωρητική φυσική. Είμαι σε διάλυμα η αλήθεια είναι στην επιλογή, είναι δύσκολο..
Στα μεταπτυχιακά κατά γενική ομολογία τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν λέω οτι θα είναι χάλια έτσι, αλίμονο. Απλά ξέρεις, προσπαθώ να κρατάω πάντα μια επιφύλαξη διότι μέχρι να δοκιμάσεις κάτι ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τι παίζει.

Τώρα ως προς τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, θα με ενδιέφερε περισσότερο αυτό της εφαρμοσμένης φυσικής με κύριο σκοπό να δώσω βάθος στις θεωρητικές μου γνώσεις πίσω απο τον ηλεκτρομαγνητισμό, την κβαντομηχανική και την φυσική στερεάς κατάστασης, καθαρά απο προσωπικό ενδιαφέρον. Βέβαια το δεύτερο στα νανοσυστήματα φαίνεταιο πιο συναφές κατά κάποιο τρόπο, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το πρώτο.

Ως προς τις εφαρμογές, και τα δύο έχουν. Τουλάχιστον προσωπικά έχοντας background μηχανικού και έχοντας δει τα πράγματα απο αυτή την σκοπιά, θεωρώ οτι το πρώτο θα μου άνοιγε πόρτες πολύ αργότερα να ασχοληθώ ακόμα και πάνω σε επιταχυντές και γενικά πολύ exotic πράγματα και διατάξεις τα οποία με ενδιαφέρουν και περισσότερο σε σχέση με αισθητήρες και τέτοια πράγματα.

Το δεύτερο ομολογουμένως φαίνεται να έχει περισσότερες εφαρμογές σε καθημερινό επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω οτι σου βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα. Σε κανένα ερευνητικό κέντρο και εαν, το οποίο είναι extremely δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλοί φυσικοί,χημικοί,ηλεκτρολόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που θα έχουν σχετικό υπόβαθρο οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος και το βύσμα χοντρό και αναγκαίο. Η μόνη διέξοδος θα είναι Ασία ή Ολανδία σε καμιά ASML. Ελλάδα θεωρώ με τίποτα, είναι 1000 φορές πιο πιθανό να ζητήσουν έναν σχεδιαστή IC(το οποίο ήδη απο μόνο του είναι ήδη very hard) παρά κάποιον που ξέρει την φυσικοχημεία πίσω απο ολοκληρωμένα, MEMS κτλπ. διότι απλούστατα δεν έχουμε fabs στην Ελλάδα.

Δηλαδή οκει ρεαλιστικά εαν κάποιος κάνει αυτά τα δύο μεταπτυχιακά για να έχει τα προς το ζην στην Ελλάδα για εμένα κοροιδεύει τον εαυτό του. Είναι ξεκάθαρα μεταπτυχιακά που κάνεις εαν σκοπεύεις να φύγεις έξω είτε μετά είτε αργότερα, είτε απο ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Αποκλείεται να σου πουν α επειδή κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δε θα υπηρετήσεις ως φαντάρος.
Μπορεί βέβαια να σε φέρουν Αθήνα.Νοt bad.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Αποκλείεται να σου πουν α επειδή κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δε θα υπηρετήσεις ως φαντάρος.
Μπορεί βέβαια να σε φέρουν Αθήνα.Νοt bad.
Ναι, δεν προσπαθώ να αποφύγω την θητεία. Απλά αναρωτιόμουν μήπως μπορέσω να βγάλω something more απο την όλη εμπειρία. Ψηλό-χλωμό το κόβω αλλά ίσως πάρω γραμματεία να ρωτήσω. Δεν έχω να χάσω κάτι.
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά κατά γενική ομολογία τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν λέω οτι θα είναι χάλια έτσι, αλίμονο. Απλά ξέρεις, προσπαθώ να κρατάω πάντα μια επιφύλαξη διότι μέχρι να δοκιμάσεις κάτι ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τι παίζει.

Τώρα ως προς τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, θα με ενδιέφερε περισσότερο αυτό της εφαρμοσμένης φυσικής με κύριο σκοπό να δώσω βάθος στις θεωρητικές μου γνώσεις πίσω απο τον ηλεκτρομαγνητισμό, την κβαντομηχανική και την φυσική στερεάς κατάστασης, καθαρά απο προσωπικό ενδιαφέρον. Βέβαια το δεύτερο στα νανοσυστήματα φαίνεταιο πιο συναφές κατά κάποιο τρόπο, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το πρώτο.

Ως προς τις εφαρμογές, και τα δύο έχουν. Τουλάχιστον προσωπικά έχοντας background μηχανικού και έχοντας δει τα πράγματα απο αυτή την σκοπιά, θεωρώ οτι το πρώτο θα μου άνοιγε πόρτες πολύ αργότερα να ασχοληθώ ακόμα και πάνω σε επιταχυντές και γενικά πολύ exotic πράγματα και διατάξεις τα οποία με ενδιαφέρουν και περισσότερο σε σχέση με αισθητήρες και τέτοια πράγματα.

Το δεύτερο ομολογουμένως φαίνεται να έχει περισσότερες εφαρμογές σε καθημερινό επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω οτι σου βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα. Σε κανένα ερευνητικό κέντρο και εαν, το οποίο είναι extremely δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλοί φυσικοί,χημικοί,ηλεκτρολόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που θα έχουν σχετικό υπόβαθρο οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος και το βύσμα χοντρό και αναγκαίο. Η μόνη διέξοδος θα είναι Ασία ή Ολανδία σε καμιά ASML. Ελλάδα θεωρώ με τίποτα, είναι 1000 φορές πιο πιθανό να ζητήσουν έναν σχεδιαστή IC(το οποίο ήδη απο μόνο του είναι ήδη very hard) παρά κάποιον που ξέρει την φυσικοχημεία πίσω απο ολοκληρωμένα, MEMS κτλπ. διότι απλούστατα δεν έχουμε fabs στην Ελλάδα.

Δηλαδή οκει ρεαλιστικά εαν κάποιος κάνει αυτά τα δύο μεταπτυχιακά για να έχει τα προς το ζην στην Ελλάδα για εμένα κοροιδεύει τον εαυτό του. Είναι ξεκάθαρα μεταπτυχιακά που κάνεις εαν σκοπεύεις να φύγεις έξω είτε μετά είτε αργότερα, είτε απο εν
Στα μεταπτυχιακά κατά γενική ομολογία τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν λέω οτι θα είναι χάλια έτσι, αλίμονο. Απλά ξέρεις, προσπαθώ να κρατάω πάντα μια επιφύλαξη διότι μέχρι να δοκιμάσεις κάτι ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τι παίζει.

Τώρα ως προς τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, θα με ενδιέφερε περισσότερο αυτό της εφαρμοσμένης φυσικής με κύριο σκοπό να δώσω βάθος στις θεωρητικές μου γνώσεις πίσω απο τον ηλεκτρομαγνητισμό, την κβαντομηχανική και την φυσική στερεάς κατάστασης, καθαρά απο προσωπικό ενδιαφέρον. Βέβαια το δεύτερο στα νανοσυστήματα φαίνεταιο πιο συναφές κατά κάποιο τρόπο, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το πρώτο.

Ως προς τις εφαρμογές, και τα δύο έχουν. Τουλάχιστον προσωπικά έχοντας background μηχανικού και έχοντας δει τα πράγματα απο αυτή την σκοπιά, θεωρώ οτι το πρώτο θα μου άνοιγε πόρτες πολύ αργότερα να ασχοληθώ ακόμα και πάνω σε επιταχυντές και γενικά πολύ exotic πράγματα και διατάξεις τα οποία με ενδιαφέρουν και περισσότερο σε σχέση με αισθητήρες και τέτοια πράγματα.

Το δεύτερο ομολογουμένως φαίνεται να έχει περισσότερες εφαρμογές σε καθημερινό επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω οτι σου βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα. Σε κανένα ερευνητικό κέντρο και εαν, το οποίο είναι extremely δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλοί φυσικοί,χημικοί,ηλεκτρολόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που θα έχουν σχετικό υπόβαθρο οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος και το βύσμα χοντρό και αναγκαίο. Η μόνη διέξοδος θα είναι Ασία ή Ολανδία σε καμιά ASML. Ελλάδα θεωρώ με τίποτα, είναι 1000 φορές πιο πιθανό να ζητήσουν έναν σχεδιαστή IC(το οποίο ήδη απο μόνο του είναι ήδη very hard) παρά κάποιον που ξέρει την φυσικοχημεία πίσω απο ολοκληρωμένα, MEMS κτλπ. διότι απλούστατα δεν έχουμε fabs στην Ελλάδα.

Δηλαδή οκει ρεαλιστικά εαν κάποιος κάνει αυτά τα δύο μεταπτυχιακά για να έχει τα προς το ζην στην Ελλάδα για εμένα κοροιδεύει τον εαυτό του. Είναι ξεκάθαρα μεταπτυχιακά που κάνεις εαν σκοπεύεις να φύγεις έξω είτε μετά είτε αργότερα, είτε απο ενδιαφέρον.

διαφέρον.

Στα μεταπτυχιακά κατά γενική ομολογία τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν λέω οτι θα είναι χάλια έτσι, αλίμονο. Απλά ξέρεις, προσπαθώ να κρατάω πάντα μια επιφύλαξη διότι μέχρι να δοκιμάσεις κάτι ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τι παίζει.

Τώρα ως προς τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, θα με ενδιέφερε περισσότερο αυτό της εφαρμοσμένης φυσικής με κύριο σκοπό να δώσω βάθος στις θεωρητικές μου γνώσεις πίσω απο τον ηλεκτρομαγνητισμό, την κβαντομηχανική και την φυσική στερεάς κατάστασης, καθαρά απο προσωπικό ενδιαφέρον. Βέβαια το δεύτερο στα νανοσυστήματα φαίνεταιο πιο συναφές κατά κάποιο τρόπο, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το πρώτο.

Ως προς τις εφαρμογές, και τα δύο έχουν. Τουλάχιστον προσωπικά έχοντας background μηχανικού και έχοντας δει τα πράγματα απο αυτή την σκοπιά, θεωρώ οτι το πρώτο θα μου άνοιγε πόρτες πολύ αργότερα να ασχοληθώ ακόμα και πάνω σε επιταχυντές και γενικά πολύ exotic πράγματα και διατάξεις τα οποία με ενδιαφέρουν και περισσότερο σε σχέση με αισθητήρες και τέτοια πράγματα.

Το δεύτερο ομολογουμένως φαίνεται να έχει περισσότερες εφαρμογές σε καθημερινό επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω οτι σου βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα. Σε κανένα ερευνητικό κέντρο και εαν, το οποίο είναι extremely δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλοί φυσικοί,χημικοί,ηλεκτρολόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που θα έχουν σχετικό υπόβαθρο οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος και το βύσμα χοντρό και αναγκαίο. Η μόνη διέξοδος θα είναι Ασία ή Ολανδία σε καμιά ASML. Ελλάδα θεωρώ με τίποτα, είναι 1000 φορές πιο πιθανό να ζητήσουν έναν σχεδιαστή IC(το οποίο ήδη απο μόνο του είναι ήδη very hard) παρά κάποιον που ξέρει την φυσικοχημεία πίσω απο ολοκληρωμένα, MEMS κτλπ. διότι απλούστατα δεν έχουμε fabs στην Ελλάδα.

Δηλαδή οκει ρεαλιστικά εαν κάποιος κάνει αυτά τα δύο μεταπτυχιακά για να έχει τα προς το ζην στην Ελλάδα για εμένα κοροιδεύει τον εαυτό του. Είναι ξεκάθαρα μεταπτυχιακά που κάνεις εαν σκοπεύεις να φύγεις έξω είτε μετά είτε αργότερα, είτε απο ενδιαφέρον.

Στα μεταπτυχιακά κατά γενική ομολογία τα πράγματα είναι καλύτερα. Δεν λέω οτι θα είναι χάλια έτσι, αλίμονο. Απλά ξέρεις, προσπαθώ να κρατάω πάντα μια επιφύλαξη διότι μέχρι να δοκιμάσεις κάτι ποτέ δεν ξέρεις με αυτά τι παίζει.

Τώρα ως προς τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά, θα με ενδιέφερε περισσότερο αυτό της εφαρμοσμένης φυσικής με κύριο σκοπό να δώσω βάθος στις θεωρητικές μου γνώσεις πίσω απο τον ηλεκτρομαγνητισμό, την κβαντομηχανική και την φυσική στερεάς κατάστασης, καθαρά απο προσωπικό ενδιαφέρον. Βέβαια το δεύτερο στα νανοσυστήματα φαίνεταιο πιο συναφές κατά κάποιο τρόπο, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το πρώτο.

Ως προς τις εφαρμογές, και τα δύο έχουν. Τουλάχιστον προσωπικά έχοντας background μηχανικού και έχοντας δει τα πράγματα απο αυτή την σκοπιά, θεωρώ οτι το πρώτο θα μου άνοιγε πόρτες πολύ αργότερα να ασχοληθώ ακόμα και πάνω σε επιταχυντές και γενικά πολύ exotic πράγματα και διατάξεις τα οποία με ενδιαφέρουν και περισσότερο σε σχέση με αισθητήρες και τέτοια πράγματα.

Το δεύτερο ομολογουμένως φαίνεται να έχει περισσότερες εφαρμογές σε καθημερινό επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω οτι σου βρίσκει δουλειά στην Ελλάδα. Σε κανένα ερευνητικό κέντρο και εαν, το οποίο είναι extremely δύσκολο. Υπάρχουν πάρα πολλοί φυσικοί,χημικοί,ηλεκτρολόγοι και ένα σωρό άλλες ειδικότητες που θα έχουν σχετικό υπόβαθρο οπότε ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος και το βύσμα χοντρό και αναγκαίο. Η μόνη διέξοδος θα είναι Ασία ή Ολανδία σε καμιά ASML. Ελλάδα θεωρώ με τίποτα, είναι 1000 φορές πιο πιθανό να ζητήσουν έναν σχεδιαστή IC(το οποίο ήδη απο μόνο του είναι ήδη very hard) παρά κάποιον που ξέρει την φυσικοχημεία πίσω απο ολοκληρωμένα, MEMS κτλπ. διότι απλούστατα δεν έχουμε fabs στην Ελλάδα.

Δηλαδή οκει ρεαλιστικά εαν κάποιος κάνει αυτά τα δύο μεταπτυχιακά για να έχει τα προς το ζην στην Ελλάδα για εμένα κοροιδεύει τον εαυτό του. Είναι ξεκάθαρα μεταπτυχιακά που κάνεις εαν σκοπεύεις να φύγεις έξω είτε μετά είτε αργότερα, είτε απο ενδιαφέρον.
Ναι στο μεταπτυχιακό Φυσικής και τεχνολογικές εφαρμογές σίγουρα θα εμβαθύνεις σε πολύ ενδιαφέροντα θέματα. Φέτος είχα έρθει σε επαφή με το βιβλίο του Jackson στα πλαίσια της διπλωματικής μου και ήταν σίγουρα από τα πιο δύσκολα βιβλία ever. Η κλασσική ηλεκτροδυναμικη είναι σίγουρα ένα μάθημα που από καθαρά ενδιαφέρον θα ήθελα να μελετήσω. Βοηθάει και στο να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου σε εφαρμοσμένα μαθηματικά (ΜΔΕ, πολύπολικα ανάπτυγματα κτλ..).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,728 μηνύματα.
Ωραία είναι αυτά τα κατασκοπευτικά!!
ωραια ε... μπα δεν μ'αρεσουν
αλλα αυτα τα ΠΜΣ ειναι χρησιμα για αυτους που θα ασχοληθούν με την πολεμικη βιομηχανια
σε επιπεδο βεβαια προμηθευτου γιατι παραγωγη δεν εχουμε.. αλλα ειναι λιγοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top