Θεωρητική και αποστήθιση

Vs520

Νεοφερμένος

Η Vs520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτό που κάνω πάντως εγώ μαθαίνω την ιστορία, τα σχόλια στο γνωστό και γενικά ο,τιδηποτε χρειάζεται αποστήθιση γράφοντάς το. Μου παίρνει πολύ χρόνο αν σκεφτεί κανείς ότι στη θεωρητική πρέπει να μάθουμε ολόκληρα βιβλία απ'έξω.Είναι το μόνο που με βοηθάει. Τι άλλο προτίνετε να δοκιμάσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RainbowEU

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι που κάνω και εγώ. Προφανώς είμαστε "οπτικο-κινητικοι". Όπως είπα και αλλού, ηχογραφώ (ότι ήδη έχω γράψει) στο κινητό ή το Mp3 και το ακούω "αμέτρητες" φορές καθώς κάνω κάτι άλλο. (Δεν είμαι και πολύ ακουστικός τύπος) αλλά τουλάχιστον "μελετάω" όταν είμαι υποχρεωμένη να ασχολούμαι με άλλες δουλειές.

Στο internet διάβασα μία μέθοδο παραπλήσια με το να γράφει κανείς το κείμενο. Αφού το διαβάσεις καλά, γράφεις μόνο το αρχικό γράμμα κάθε λέξης, και λες το κείμενο προς αποστήθιση βλέποντας μόνο τα αρχικά γράμματα. Υπάρχουν μάλιστα προγράμματα που αφού εισάγεις το κείμενο, με αντιγραφή - επικόλληση, το κάνουν αυτόματα. Δυστυχώς όμως δεν βρήκα πρόβλημα να αναγνωρίζει τα ελληνικά. Βοηθάει θα έλεγα.

Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vs520

Νεοφερμένος

Η Vs520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει και γω τον τρόπο με την ηχογράφηση αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος και δεν προλαβαίνω να το κάνω συχνά.
Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τη συμβουλή σου.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikaki2009

Νεοφερμένος

Η nikaki2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδεια μαν ανχονεστε για το πςσ θα τα μαθετε δεν θα σασ παρουνε το κεφαλι για μια λεξη!!εδινα κ περσι κ ιστορια τα εγραψα σχεδον με δικα μ λογια κ εγραψα 18 :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οταν γραφεις το κειμενο το αποστηθιζεις μετα πιο ευκολα....Μετα μια αλλη μεθοδος αυτη που κανω εγω ειναι να διαβαζεις-υπογραμμιζεις δυο-τρεις σειρες και στο τελος να λες ολη την παραγραφο!Δεν ξεχνας ουτε λεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliaki

Νεοφερμένος

Η Έλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
κι εγω τα εγραφα ολα, αλλα τωρα που δεν προλαβαινω τα διαβαζω προταση-προταση, παραγραφο-παραγραφο κ.ο.κ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Eγω παλι δεν γραφω τιποτα.. δεν με βοηθαει! Οχι οτι το δοκιμασα αλλα δεν υπαρχει λογος αφου τα καταφερνω κι αλλιως!
Λοιπον, διαβαζω προταση προταση, τα αποστηθιζω και καθε φορα που μαθαινω μια καινουρια προταση την συνδεεω με τα προηγουμενα..Οταν τελειωσω την παραγραφο τα λεω ολα μαζι. Επισης μπορει να καθομαι να τα πω στην μητερα μου, που με βοηθαει αυτο, αλλα αν δεν το κανω αυτο με ηχογραφω ελεγχοντας μετα που εκανα τυχον λαθη και τα διορθωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@RY

Νεοφερμένος

Η mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ιστορια και βιολογια τα μαθαινω κ μετα τα λεω στη μαμα.με διευκολυνει πολυ αυτος ο τροπος να τα μαθαινω αλλιως δεν μπορω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σε μια συζήτηση που έκανα χθες με μια φίλη που θα πάει Γ και είναι θεωρητική αναρωτήθηκα πως την παλεύουν οι θεωρητικοί με τόση παπαγαλία.Αν κάτσεις και τα συγκεντρώσεις είναι τόσες μεταφράσεις εισαγωγές κοκ:s.Θα με ενδιέφερε να δω πως ακριβώς διαβάζουν τα παιδιά της συγκεκριμένης κατεύθυνσης:)

ΥΓ παρακαλώ το θέμα να μην γίνει για ακόμα μια φορά ΘεωρητικήVsΘετικήτεχνολογική:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δυστυχώς οι Πανελλήνιες απαιτούν το οτιδήποτε ''έτσι όπως το λέει το βιβλίο''. Και να θέλουμε να το γράψουμε με δικά μας λόγια θα μας κόψουν. Τώρα ως παπαγαλία,ντάξ. Κοίτα το όλο θέμα πχ στην Ιστορία είναι να καταλάβεις το ιστορικό πλαίσιο. Βάση αυτού προσπαθείς να μάθεις το κείμενο επακριβώς απέξω.Οι εισαγωγές δεν την παλεύουν καθότι έκανα χτες στο φροντιστήριο και τονίστηκε ότι όχι μόνο εξετάζονται αλλά και αυτά πρέπει ''επακριβώς''.
Το θέμα είναι εμείς την επιλέξαμε αυτη την κατεύθυνση αναλαγιζόμενοι το διάβασμα το οποίο θα επακολουθούσε στηριζόμενοι πάντα σε αυτό που επιθυμούμε να ακολουθήσουμε στην μετέπειτα επαγγελματική μας ζωή. Εν ολίγοις ''θα το ανεχτούμε'' εφόσον εμείς το διαλέξαμε.
Προσωπιά διαβάζω με ερωτήσεις και πλαγιότιτλους. Το πιο σίγουρο είναι όμως είναι ότι το κάθε μάθημα πρέπει να το γνωρίζουμε νεράκι και αυτό (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα επιτευχθεί μόνο αν κάποιος κράταει το βιβλίο και εσύ του τα λες. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Νομίζω πως κανένα μάθημα της θεωρητικής δεν είναι 100% παπαγαλία.
Άλλωστε αποστήθιση χρειάζονται όλες οι κατευθύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ιστορία πρέπει. Τα θέλουν όπως του βιβλίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ίσα ίσα που στα παραθέματα πρέπει να γράφεις ακριβώς όπως το βιβλίο για να διακρίνεται η ιστορική αφήγηση από την αξιοποίηση της πηγής.
Αν δεν υπάρξει αυτός ο διαχωρισμός από τα 25, που παίρνει το ένα παράθεμα,θα πάρεις τα 12,δηλαδή μόνο την πηγή καθώς ο διορθωτής δε θα μπορέσει να διακρίνει την ιστορική αφήγηση.
Εν πάση περιπτώσει,εγώ απ' έξω εντελώς είχα μάθει:ιστορία,
εισαγωγές και μεταφράσεις αρχαίων(αν και μερικά σημεία τα έβγαζα και μόνη μου),
γραμματική αρχαίων,μεταφράσεις,συντακτικό(επίσης μερικά τα έβγαζα μόνη μου) και γραμματική λατινικών,τα σχόλια του σχολικού βιβλίου στη λογοτεχνία και στα αρχαία και όλη τη βιολογία.
Όλες τις άλλες σημειώσεις τις έκανα αναγνώσεις εκτός από την έκθεση που δεν την άγγιξα καν.
Το περίεργο είναι ότι τα θυμάμαι ακόμα κι αυτό επειδή δε μάθαινα καθόλου εύκολα απ'έξω και προσπαθούσα να τα συνδέσω λογικά μεταξύ τους,πράγμα που με δυσκόλεψε βέβαια και μου πήρε πολύ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κατάλαβα τι με περιμένει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ίσα ίσα που στα παραθέματα πρέπει να γράφεις ακριβώς όπως το βιβλίο για να διακρίνεται η ιστορική αφήγηση από την αξιοποίηση της πηγής.
Αν δεν υπάρξει αυτός ο διαχωρισμός από τα 25, που παίρνει το ένα παράθεμα,θα πάρεις τα 12,δηλαδή μόνο την πηγή καθώς ο διορθωτής δε θα μπορέσει να διακρίνει την ιστορική αφήγηση.
Εν πάση περιπτώσει,εγώ απ' έξω εντελώς είχα μάθει:ιστορία,
εισαγωγές και μεταφράσεις αρχαίων(αν και μερικά σημεία τα έβγαζα και μόνη μου),
γραμματική αρχαίων,μεταφράσεις,συντακτικό(επίσης μερικά τα έβγαζα μόνη μου) και γραμματική λατινικών,τα σχόλια του σχολικού βιβλίου στη λογοτεχνία και στα αρχαία και όλη τη βιολογία.
Όλες τις άλλες σημειώσεις τις έκανα αναγνώσεις εκτός από την έκθεση που δεν την άγγιξα καν.
Το περίεργο είναι ότι τα θυμάμαι ακόμα κι αυτό επειδή δε μάθαινα καθόλου εύκολα απ'έξω και προσπαθούσα να τα συνδέσω λογικά μεταξύ τους,πράγμα που με δυσκόλεψε βέβαια και μου πήρε πολύ χρόνο.

Σχετικά τίποτα:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός γι'αυτά.Δεν είπα τίποτα για να αγχώσω κάποιον.Συγγνώμη αν το έκανα.

Όλα είναι δύσκολα προτού γίνουν εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Συμφώνω μαζί σου Ιωάννα.
Άλλωστε το ποιντ δεν είναι να αγχωθεί κανένας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός γι'αυτά.Δεν είπα τίποτα για να αγχώσω κάποιον.Συγγνώμη αν το έκανα.

Όλα είναι δύσκολα προτού γίνουν εύκολα.

Ok μην ανησυχείς κουβέντα κάνουμε.Το θέμα είναι το πώς να παπαγαλίσεις(εννοώ δεν τα ξεχνάς μετα;:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αμέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top