Θεωρία σε μη θεωρητικά μαθήματα

Guest 954356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
Ως μια μαθήτρια του 4ου πεδίου, ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με την θεωρία. Δυσκολεύομαι αρκετά, ειδικά στη διατύπωση εννοιών (αλλά και γενικά ασκήσεις θεωρίας, θέματα α κλπ). Αυτό που δεν καταλαβαίνω ,κυρίως, είναι το "θεωρητικό παράδειγμα" που καλούμαι να δώσω για την απόδειξη τους. Και βασικά θεωρώ δύσκολο να αποτυπώσω κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνω. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα στο πως μπορώ να το πετύχω, γι' αυτό, οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη !

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Parsha

Νεοφερμένος

Ο Parsha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική Θεσσαλίας. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Ως μια μαθήτρια του 4ου πεδίου, ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με την θεωρία. Δυσκολεύομαι αρκετά, ειδικά στη διατύπωση εννοιών (αλλά και γενικά ασκήσεις θεωρίας, θέματα α κλπ). Αυτό που δεν καταλαβαίνω ,κυρίως, είναι το "θεωρητικό παράδειγμα" που καλούμαι να δώσω για την απόδειξη τους. Και βασικά θεωρώ δύσκολο να αποτυπώσω κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνω. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα στο πως μπορώ να το πετύχω, γι' αυτό, οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύτιμη !

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
υποθέτω ότι αναφέρεσαι στα μαθηματικά. Κοιτά την θεωρεία να την μάθεις στην αρχή είναι αρκετά δύσκολο κατά την άποψη μου, θα δεις όμως όταν είχες τελειώσει την υλη θα σου φαίνονται αρκετά πιο εύκολα. Εχοντας λύσει πόσες ασκήσεις μέχρι τότε θα δεις ότι κάποια θα σου βγαίνουν από μόνα τους (πχ bolzano, roll και θμτ). Ομοίως και για τις αποδείξεις. Μια ακόμη συμβολή ειναι να προσπαθείς να μαθαίνεις την θεωρεία όπως την λέει το σχολικό γιατί αν αντικαταστήσεις 1 η 2 λέξεις μπορεί να αλλάξει αρκετά το νόημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top