Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Θετικές ή Θεωρητικές Επιστήμες

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Θετικές

    Ψήφοι: 91 65.5%
  • Θεωρητικές

    Ψήφοι: 48 34.5%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο εξωτερικό όλο και περισσότερο αναρωτιούνται αν θα πρέπει να στραφούν στις ανθρωπιστικές επιστήμες.
Δείτε εδώ και το άρθρο που είδα πρόσφατα.

Πρέπει επίσης να σκεφτείτε ότι πλέον έχουμε υβρίδια επιστημών ή έστω ερευνητικών πεδίων. Η τεχνολογία που όλοι αναφέρατε πλέον εφαρμόζεται με τρόπους που άπτονται και των θεωρητικών/ανθρωπιστικών επιστημών. Άρα δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στο διαχωρισμό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Οι θεωρητικες επιστημες δεν προσφερουν τιποτα στην βελτιωση του βιοτικου επιπεδου του παγκοσμιου πληθυσμου. Ειναι πολυ κατωτερες των θετικων και κυριως της επεκτασεως των, δηλαδη της εφαρμογης των, ητοι των τεχνολογικων επιστημων. Χωρις την τεχνολογια θα ειμασταν στις σπηλιες ακομα, η το καλυτερο θα περπατουσαμε λεγοντας φιλοσοφιες με τις οποιες δεν βγαζεις τα προς το ζην. Πειτε μου οι θεωρητικες επιστημες σε τι ειναι χρησιμες στα παιδια του τριτου κοσμου. Αντιθετα, πολλοι φιλοσοφοι αποτελεσαν την απαρχη της καταστροφης του κοσμου (πχ ο Νιτσε ηταν αθεος και πολλοι τον ακολουθησαν και τωρα μεταδιδεται σαν ασθενεια). Η φιλοσοφια ειναι για αυτους που εχουν απεριοριστο ελευθερο χρονο και δεν ξερουν τι να κανουν. Γι'αυτο και κατεβαζουν βλακειες.
Εσυ συγκρινεις τις επιστημες με βαση την πρακτικη τους χρησιμοτητα-> λεφτα(;).Αληθεια,τοτε γιατι στο εξωτερικο μελετωνται μεγαλοι Ελληνες και οχι μονο φιλοσοφοι;Μηπως οι μελετητες τους ειναι ανθρωποι που εχουν απεριοριστο χρονο και δεν εχουν τι αλλο να κανουν;

Θεωρω πως πλεον οι "Θεωρητικα επαγγελματα" εχουν κορεστει.. Τα παιδια της Θεωρητικης περαν της Νομικης (που επισης χρειαζεται καποιον να σε στηριξει για να δουλεψεις) δεν εχουν πολλες επιλογες.. Οι περισσοτεροι καταληγουν στο μεγαλο σακι των φιλολογων οπου στη συνεχεια ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος... Στην αντιπερα οχθη η Θετικη κατευθυνση προσφερει πληθορα επιλογων που εχουν μεγαλυτερο αντικρισμα στη σημερινη κοινωνια. Οσον αφορα το καθαρα επιστημονικο κομματι (και παλι) προσωπικα βρισκω πολυ πιο ενδιαφερουσες της επιστημες που ασχολουνται με την τεχνολογια και την υγεια και συνεπως τη βελτιωση του βιωτικου μας επιπεδου, παρα τις θεωρητικες που κινουνται περισσοτερο στον τομεα των φιλοσοφιων και παρα στην υλοποιηση αυτων που διατυμπανιζουν...
Φαινεται οτι δεν ειχες καλη σχεση με τα θεωρητικα μαθηματα:P.Οντως οι τεχνολογικες επιστημες προσφερουν πολυ μεγαλυτερο ευρος επιλογων απο ο,τι οι θεωρητικες,αλλα ας μην εξετασουμε το θεμα μονο απο την καθαρα χρησιμοθηρικη του πλευρα(βλεπε επαγγελματικη αποκατασταση->λεφτα),οσο απο πλευρας αντικειμενου του καθε κλαδου.Α,και οι θεωρητικες επιστημες δεν περιοριζονται μονο στη φιλοσοφια(αρα και σε ''ακατανοητα πραγματα'':P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οι θεωρητικες επιστημες δεν προσφερουν τιποτα στην βελτιωση του βιοτικου επιπεδου του παγκοσμιου πληθυσμου. Ειναι πολυ κατωτερες των θετικων και κυριως της επεκτασεως των, δηλαδη της εφαρμογης των, ητοι των τεχνολογικων επιστημων. Χωρις την τεχνολογια θα ειμασταν στις σπηλιες ακομα, η το καλυτερο θα περπατουσαμε λεγοντας φιλοσοφιες με τις οποιες δεν βγαζεις τα προς το ζην. Πειτε μου οι θεωρητικες επιστημες σε τι ειναι χρησιμες στα παιδια του τριτου κοσμου. Αντιθετα, πολλοι φιλοσοφοι αποτελεσαν την απαρχη της καταστροφης του κοσμου (πχ ο Νιτσε ηταν αθεος και πολλοι τον ακολουθησαν και τωρα μεταδιδεται σαν ασθενεια). Η φιλοσοφια ειναι για αυτους που εχουν απεριοριστο ελευθερο χρονο και δεν ξερουν τι να κανουν. Γι'αυτο και κατεβαζουν βλακειες.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος κάνεις. Ίσως, αν είχες ασχοληθεί έστω και λίγο με τις Θεωρητικές επιστήμες, να είχες άλλη άποψη. Αν δεν ξέραμε τη γλώσσα μας, να εκφράζουμε τα συναισθήματα μας, αν δεν ξέραμε την ιστορία μας, από που προερχόμαστε, τον πολιτισμό μας και άλλα τόσα που προσφέρουν οι Θεωρητικές επιστήμες, δεν θα ζούσαμε στις σπηλιές? Πως να εξελιχθεί μια κοινωνία δίχως πνευματική ανάπτυξη? Πρώτα αναπτύσσεται το μυαλό και μετά το σώμα. Όσο για αυτό που λες ότι πολλοί φιλόσοφοι αποτέλεσαν την απαρχή της καταστροφής του κόσμου και φέρνεις σαν παράδειγμα τον Νίτσε επειδή ήταν άθεος και ισχυρίζεσαι ότι τώρα μεταδίδεται σαν ασθένεια... Λυπάμαι που είσαι 26 ετών και είσαι τόσο κλειστόμυαλος. Ίσως, ξαναλέω, αν είχες ασχοληθεί με τις Θεωρητικές επιστήμες να ήσουν πιο ανοιχτόμυαλος και να καταλάβαινες τι πραγματικά φθείρει τον κόσμο και τι όχι. Προσωπικά, είμαι άθεος. Είμαι ασθενής? Η άποψή μου έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη καταστροφή του κόσμου? Η εκκλησία δεν έχει κάνει 1000 κακά στον κόσμο? Αμέτρητες σφαγές? Ακόμα δεν κάνει, στα Ισλαμικά κράτη? Αν και μπορεί να μην τα ξέρεις όλα αυτά, διότι δεν υπήρξε ποτέ λόγος να μάθεις Ιστορία! Η Ιστορία και οι υπόλοιπες Θεωρητικές επιστήμες είναι για τους ηλίθιους, όχι για τα λαμπερά μυαλά σαν εσένα που δεν ξέρουν που βαδίζουν, κι όμως, νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα διότι ξέρουν αριθμούς. Ελπίζω κάποια στιγμή να σου ανοίξουν τα μάτια και να δεις πόσο άδικο έχεις. Φιλικά πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λοιπον ημουν ανεκαθεν φαν των θετικων επιστημων και πλεον ασχολουμε με αυτες.

γενικα παντως θεωρω λαθος την απαξιωση που γινεται πως τις διαφορες θεωρητικες.

Ναι ζουμε σε μια τεχνοκρατικη εποχη οπου οι θετικες κυριαρχουν γιατι μπορουν να προσφερουν ευκολο κερδος. τι δινει λεφτα: ενα νεο φαρμακο ή μια κοινωνιολογικη μελετη? το θεμα με τις θεωρητικες ειναι ομως οτι ο αυτοσκοπος τους ειναι η βελτιωση του ανθρωπου σε πολιτιστικο (και οχι μονο επιπεδο) και η αυτοβελτιωση του ατομου. οσο καλη βιοχημεια και να ξερεις αμα δεν μπορεις να μιλησεις πχ δεν κανεις τιποτα.

ετσι θεωρω λαθος που πολλα ατομα του τομεα μου ( και γω πολλες φορες) αναφερομαστε στις θεωρητικες (ανθρωπιστηκες) επιστημες με απαξιωση και σαν να ναι αχρηστες.

απο την αλλη βεβαια εχω προσεξει αντιστοιχη αντιμετωπιση και απο θεωρητικους προς τα θετικα.

γενικα η αληθεια (κλασσικα) βρισκεται στην μεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Αν και υπέρμαχος των θετικών επιστημών, δεν θα φανατιστώ κατα των θεωρητικών (όχι, όχι δεν θα το κάνω :P) θα αναφέρω απλά την πιθανότητα εξέλιξης του ατόμου σε περίπτωση επιλογής θεωρητικής ή θετικής κατεύθυνσης αντίστοιχα καθώς και τι διανοητικό επίπεδο εξυπηρετεί η κάθεμια.Αν και είναι γνωστό, πως οι θετικοί επιστήμονες έχουν , είχαν και θα έχουν καλύτερη εξέλιξη σε σχεση με τους θεωρητικούς, και μπορούμε να το καταλάβουμε από το πόσο έχει αναπτυχθεί η χημεία, τα μαθηματικά και η φυσική κατά τον 20ο αιώνα σε αντίθεση με τις θεωρητικές, δεν θα βασιστώ εκεί.Το πιο απλό επειχήρημα που έχω αυτή την στιγμή είναι περι του διανοητικού επιπέδου της κάθε κατεύθυνσης.Η θεωρητική κατεύθυνση είναι κατα βάση μια κατεύθυνση που βασίζεται στην αποστήθηση παρά στην ικανότητα του ατόμου να σκέφτεται, τρανό παράδειγμα αποτελεί το ότι οι περισσότεροι μαθητές της θεωρητικής είναι... μαθητές οι οποίοι βασίζονται κυριώς στην μαζική αποστήθηση παρά στις ικανότητες τους. Τέλος πάντων . Προσωπικά έχω μελετήσει και απο τις δύο κατευθύνσεις, αλλά τώρα πλέον ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με τις θετικές αφού είναι και το αντικείμενο το οποίο θα ακολουθήσω και αργότερα στο πανεπιστήμιο. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φετος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά μπορεί οι θετικές και τεχνολογικές επιστήμες να δίνουν περισσότερες επιλογές στους φοιτητές τους,αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε για πραγματική γνώση τότε μιλάμε κυρίως για Φιλοσοφικές Σχολές.Οχι ότι οι υπόλοιπες επιστήμες πχ μαθηματικά,φυσική το πολυτεχνείο κτλ δεν αποτελούν γνώση,αλλά όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι να σπουδάζεις τα γράμματα.Φιλικά πάντα :)
Μην ξεχνάμε επίσης ότι τα τμήματα απο τα οποία βγαίνεις φιλόλογος στην Ελλάδα είναι πάνω απο 25!!!Παρόλα ταύτα και παρόλες τις δυσκολίες στην αποκατάσταση διατηρούν αξιοπρεπής βάσεις τουλάχιστον τα κεντρικά τμήματα έχουν πάνω 16χιλ μόρια.Αν υπήρχαν 3-4 σε όλη την Ελλάδα προφανώς οι βάσεις τους θα ήταν ίσες η και παραπάνω απο τις ιατρικές σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αποψεις ορισμενων θετικων: ειμαστε εξυπνοι,το μυαλο μας κοβει επειδη ειμαστε των μαθηματικων....ειμαστε σαινια,ειμαστε γατωνια,ειμαστε ουαου σου λεω,θα παμε την κοινωνια μπροστα...ειμαστε προχωωωωω ψψψψψψ ωωωωω ειμαστε το μελλον...
αποψεις ορισμενων θεωρητικων: εμεις χρυσα μου ξερουμε να μιλαμε ,να χρησιμοποιουμε σωστα την γλωσσα,ξερουμε την ιστορια,να εκφραζομαστε σωστα και να φιγουραρουμε με λεξουλες φιλολογικες....εσεις ουτε να μιλησετε δεν μπορειτε....αιντε να μαθετε τι ειχε γινει πριν 150 χρονια εκει και μετα ελατε να μιλησετε αν μπορειτε....
μα ειναι δυνατον αντι να πει ως καθηγητης να πει σαν καθηγητης OMG! OH MON DIEU!!!!!!!!!!θα λιποθυμησωωωω...:pff:
οκ σε αυτες τις αποψεις...αφιερωνω πολλα λολ....:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγω ειμαι λιγο περιεργη ! Προτιμω τη τεχνολογικη κατευθυνση καθως μ'αρεσουν τα οικονομικα και διαβαζω ΑΟΘ,ΑΟΔΕ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και τετοια ομως δεν μ'αρεσει καθολου η φυσικη..Τα θετικα μαθηματα ειναι οκ εκτος απο τη Φυσικη.Τωρα στην θεωρητικη πιστευω οτι θα ημουν καλη γιατι εχω καλη μνημη και μπορω να μαθαινω πολλες σελιδες ακομα και παπαγαλια(να ξερω ομως τι μαθαινω) αλλα το πολυ μπλα μπλα και αυτα δεν μ'αρεσουν..Γι'αυτο ειναι πολυ ασχημο να υπαρχουν κατευθυνσεις..μπορει καποιος να μην ειναι απολυτος προς μια κατευθυνση αλλα να τ αρεσουν ορισμενα πραγματα απο καθε κατευθυνση οπως εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ψήφισα θετικές επιστήμες, μολονότι ανήκω στη θεωρητική κατεύθυνση. Οι θετικές επιστήμες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, εξασκούν και θέτουν σε εγρήγορση το νου, συμβάλλουν στην ανάπτυξη και εξέλιξη τομέων ζωτικής σημασίας, όπως ο κλάδος της υγείας και γενικά... με τραβάνε. :P
Ωστόσο τα θεωρητικά μαθήματα προσφέρουν καλλιέργεια. Είναι τρομερά άδικο η θεωρητική κατεύθυνση να ταυτίζεται με τη συσσώρευση αδαών και ανίκανων μαθητών, των οποίων η επιλογή κατεύθυνσης κρίθηκε από μια ενδεχόμενη αδυναμία σε θετικά μαθήματα. Και βέβαια υπάρχουν παπαγάλοι! Υπάρχουν όμως και παιδιά που καλλιεργούν το λόγο και τη σκέψη τους (αν την τυποποιούν δικό τους πρόβλημα), έρχονται σε επαφή και μαθαίνουν την ιστορία τους (τη στιγμή που μαθητές λυκείου δεν ξέρουν πότε διεξήχθησαν οι παγκόσμιοι πόλεμοι -!!-), γνωρίζουν τον τρόπο σκέψης αρχαίων φιλοσόφων (επίσης αν παπαγαλίζουν, δικό τους πρόβλημα), εξοικειώνονται με τη λογοτεχνία και, μολονότι προσωπικά δε το θεωρώ σημαντικό, έρχονται σε επαφή με τα Λατινικά που αποτελούν τη βάση πολλών σύγχρονων γλωσσών.

Και σε καθαρά εξεταστικό επίπεδο άλλωστε, οι μαθητές της θεωρητικής καλούνται στις Πανελλήνιες να σχολιάσουν ιστορικές πηγές, να συγκρίνουν παράλληλα κείμενα στη λογοτεχνία, να ερμηνεύσουν άγνωστα κείμενα στα αρχαία, έχοντας ως υπόβαθρο τις γνώσεις τους και με βασική προϋπόθεση την επιστράτευση της κριτικής τους ικανότητας. Επομένως την επόμενη φορά που θα χαρακτηρίσετε μαθητή της θεωρητικής ως παπαγάλο, ξανασκεφτείτε το! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άλλο οι επιστήμες, άλλο οι κατευθύνσεις. Οι θετικές ή θεωρητικές επιστήμες δεν ταυτίζονται με τις αντίστοιχες κατευθύνσεις.
Το επαναλαμβάνω γιατί βλέπω μία ταύτιση και μια κριτική με βάση το τι βλέπουμε στο σχολείο. Στο σχολείο βλέπουμε το 1/1000 της επιστήμης (και ούτε καν όλων των επιστημών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ο μαθητής πώς ακριβώς θα κρίνει τις επιστήμες; Με βάση τη μέχρι τώρα πορεία του. Στη μεν θετική κατεύθυνση τα αντικείμενα μελέτης είναι ξεκάθαρα, στη θεωρητική από την άλλη, δεν μπορείς να αναφερθείς σε αντίστοιχες επιστήμες μεμονωμένα (έχω την αίσθηση ότι εντάσσονται στις φιλολογίες τα περισσότερα). Νομίζω πως η αναφορά λοιπόν αναπόφευκτα, καλώς ή κακώς, γίνεται με γνώμονα την κατεύθυνση του καθενός. :)

Υ.Γ. Σαφώς και στο σχολικό πλαίσιο δεν μπορείς να προσεγγίσεις ικανοποιητικά την κάθε επιστήμη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο μαθητής πώς ακριβώς θα κρίνει τις επιστήμες; Με βάση τη μέχρι τώρα πορεία του. Στη μεν θετική κατεύθυνση τα αντικείμενα μελέτης είναι ξεκάθαρα, στη θεωρητική από την άλλη, δεν μπορείς να αναφερθείς σε αντίστοιχες επιστήμες μεμονωμένα (έχω την αίσθηση ότι εντάσσονται στις φιλολογίες τα περισσότερα). Νομίζω πως η αναφορά λοιπόν αναπόφευκτα, καλώς ή κακώς, γίνεται με γνώμονα την κατεύθυνση του καθενός. :)

Υ.Γ. Σαφώς και στο σχολικό πλαίσιο δεν μπορείς να προσεγγίσεις ικανοποιητικά την κάθε επιστήμη. ;)

Επειδή λοιπόν το σχολικό πλαίσιο δεν είναι το ιδανικό για να αναπτυχθούν οι επιστήμες, θα πρέπει οι μαθητές να είναι λίγο πιο μετριοπαθείς στους χαρακτηρισμούς τους και να αφήνουν και πολύ χώρο για λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Μετριοπαθείς; Η αλήθεια είναι πως δε διάβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις (:P), αλλά αν εξαιρέσουμε τη γνωστή διαμάχη των κατευθύνσεων, νομίζω ότι ο καθένας παραθέτει τη γνώμη (δόξαν και όχι επιστήμη όπως θα λέγαμε εμείς οι θεωρητικοί :D) με βάση τα μέχρι τώρα προσλαμβάνοντα ερεθίσματα. Προσωπικά, αν απευθύνεσαι σ' εμένα, δε νομίζω να περιέγραψα καμιά απόλυτη πεποίθηση. Μονάχα τις μέχρι τώρα απόψεις μου που επιδέχονται αναδιαμόρφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ψηφιζω θετικες ,γιατι ειναι το κλειδι για την εξελιξη και την αναπτυξη του ανθρωπινου ειδους (Με την προυποθεση οτι χρησιμοποιουνται με καλο σκοπο)
Ηδη, πολλοι εδω μεσα θα ηταν στο χωμα, αν δεν ειχαμε τις θετικες επιστημες.Φανταζομαι οι περισοτεροι καποια στιγμη εχουμε παρει καποιο αντιβιοτικο, καποιοι εχουμε κανει εγχειρησεις κ.α. Ολα αυτα ειναι προιοντα των φυσικων ,αλλα και των επιστημων υγειας.Γενικα χωρις αυτες δεν υπαρχει μελλον(ας μην ξεχναμε οτι ειναι το μονο που μας διαχωριζει απο τα αλλα ζωα, αφου πολλα απο αυτα εχουν γλωσσα)
Επισης, οι θετικες επιστημες ,αντιθετα με τις θεωρητικες, ειναι 'ζωντανες' ,εξελισσονται συνεχως ,μερα με την μερα.Καποια απο αυτα που μαθαινει ενας φοιτητης φυσικης λχ σημερα , σε 5, 10 ,15 χρονια μπορει να εχουν αλλαξει η να εχουν αναβαθμιστει,αντιθετα ενας φιλολογος του 2011 ,θα μαθει οτι μαθαινε ενας φιλολογος το 1911, η θεωρητικη επιστημη 'ανακυκλωνεται ', δεν εξελίσσεται . Βεβαια ,καποιοι θα πουν μα η γλωσσα ειναι 'ζωντανη' και εξελισσεται κλπ, ναι αλλα αυτο γινεται με υπερβολικα αργο ρυθμο.
Αυτη ειναι η αποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μετριοπαθείς; Η αλήθεια είναι πως δε διάβασα όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις (:P), αλλά αν εξαιρέσουμε τη γνωστή διαμάχη των κατευθύνσεων, νομίζω ότι ο καθένας παραθέτει τη γνώμη (δόξαν και όχι επιστήμη όπως θα λέγαμε εμείς οι θεωρητικοί :D) με βάση τα μέχρι τώρα προσλαμβάνοντα ερεθίσματα. Προσωπικά, αν απευθύνεσαι σ' εμένα, δε νομίζω να περιέγραψα καμιά απόλυτη πεποίθηση. Μονάχα τις μέχρι τώρα απόψεις μου που επιδέχονται αναδιαμόρφωσης.

Όχι βρε συ, δεν αναφέρομαι σε σένα!!:D:D
Μια χαρά τα είπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση οποτε προτιμω οτιδηποτε εχει σχεση με αυτη!Θεωρω οτι τα μαθηματικα,φυσικοχημειες ασχολουνται και δινουν βαση σε πολλους τομεις οι οποιο ναι μεν για μερικους ή για τους περισσοτερους φαινονται ευκολοι αλλα πραγματικα πιστευω πως ειναι και εντελως ανουσιοι και δεν χρησιμευουν πουθενα!Δεν ξερω,ισως καπου να κανω λαθος αλλα ετσι πιστευω:) Αφηστε δε που ειναι και πολυ μα πολυ προχωρημενα τα θετικα μαθηματα,οι ιδιοι καθηγητες μας λενε πως τετοια θεματα κανουν τα παιδια στο εξωτερικο οταν ειναι στο πανεπιστημιο!Φανταστειτε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
ειναι κριμα που θετετε καν αυτο το ερωτημα. ειναι πιστευω λαθος και περιοριστικο για τον ανθρωπινο νου το γεγονος οτι τεινουμε να διαχωριζουμε και οχι να συνδιαζουμε θεωρητικες και θετικες επιστημες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να υπάρχει ένας συγκερασμός(πωωωω τι είπα τώρα και είμαι και της θετικής:P!!) και των δύο για να έχει κανείς ολοκληρωμένη εικόνα του κόσμου γύρω του.

Ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση οποτε προτιμω οτιδηποτε εχει σχεση με αυτη!Θεωρω οτι τα μαθηματικα,φυσικοχημειες ασχολουνται και δινουν βαση σε πολλους τομεις οι οποιο ναι μεν για μερικους ή για τους περισσοτερους φαινονται ευκολοι αλλα πραγματικα πιστευω πως ειναι και εντελως ανουσιοι και δεν χρησιμευουν πουθενα!Δεν ξερω,ισως καπου να κανω λαθος αλλα ετσι πιστευω:) Αφηστε δε που ειναι και πολυ μα πολυ προχωρημενα τα θετικα μαθηματα,οι ιδιοι καθηγητες μας λενε πως τετοια θεματα κανουν τα παιδια στο εξωτερικο οταν ειναι στο πανεπιστημιο!Φανταστειτε...:P
εεεπ εδώ μου τα χαλάς....
καλό είναι να ψαχτείς λίγο γιατί τα μαθηματικά και οι φυσικοχημείες επηρεάζουν και ενίοτε βελτιώνουν τη ζωή σου με τρόπους που ούτε σου περνάν απ' το μυαλό οπότε δεν μπορείς να τα βγάζεις άχρηστα έτσι αβίαστα.Ακόμα και αν είσαι στη θεωρητική κάποια πράματα πρέπει να τα ξέρεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
θετικες ή θεωρητικές αιπειστήμαις


τίποτα από τα δύο
ξενοδοχειακά για τα αγόρια, pole dance για τα κορίτσια
έτσι θα μηδενιστεί η ανεργία στην ελλάδα του μνημονίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Οι θετικές κατά την γνώμη μου είναι πιο χρήσιμες, όχι μόνο για να βρεις δουλειά και τέτοια αλλά με τα μαθηματικά και την φυσική ανοίγει το μυαλό σου , σε κάνουν να σκέφτεσαι πράγμα που οι θεωρητικές δεν το κάνουν γιατί είναι καθαρά θέμα διαβάσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top