Θεμα απο διαγωνισμα στα ορια

vivaki

Νεοφερμένος

Η vivaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γραφαμε σημερα διαγωνισμα τετραμηνου κ το υποερωτημα αυτο δεν το ελυσε κανενας ... lim(x τεινει στο 0 απο δεξια) του (συνχ - 1)/χ^2... εαν το σπασουμε καταληγουμε σε απροσδιοριστη μορφη κ δεν βγαινει ουτε με κριτηριο παρεμβολης... μας ειπε μετα πως χρειαζοταν αποτετραγωνισμος..οποιο σκεφτει κατι ας πει γιατι παιδευομαι εδω κ ωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δες για συζηγη με το συχ+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εστω f(x)=(συνχ-1)/χ^2
πολλαπλασιαζεις κ διαιρεις με συζυγη και εχεις
f(x)=συν^2χ-1/χ^2(συνχ+1)
f(x)=-(ημχ/χ)^2*1/συνχ+1
limf(x)=-1*1/2= -1/2
(το χ τεινει στο μηδεν)

Μπορει να εχω λαθος, παντως μου βγηκε -1/2 το αποτελεσμα. Ουσιαστικα το "κλειδι" ειναι να πολλαπλασιασεις και να διαιρεσεις με συνχ+1 και να "σπασεις" το κλασμα σε 2 γνωστα ορια...


edit: Θεοδωρα, με προλαβες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivaki

Νεοφερμένος

Η vivaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το προσπαθησα... εγω απ' ο,τι καταλαβα ηθελε να παιξουμε με τον τυπο συν2α καπως... αν ειναι δυνατον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frank2004

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σωστο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivaki

Νεοφερμένος

Η vivaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
thanks παιδια... δεν μου ηρθε με τιποτα εκεινη την ωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
το προσπαθησα... εγω απ' ο,τι καταλαβα ηθελε να παιξουμε με τον τυπο συν2α καπως... αν ειναι δυνατον!
Αρχικα ετσι οπως ειπες για αποτετραγωνισμο, εκει πηγε το μυαλο μου κι εμενα... Αλλα ηταν πολυ πιο απλο τελικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
πραγματι,και εγω με συζυγή το έβγαλα!αλλά μην ασχολείστε με τέτοια όρια!όταν θα μάθετε τον κανόνα de l'hospital θα βγαίνουν πάρα πολύ πιο εύκολα!υπομονη...χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εστω f(x)=(συνχ-1)/χ^2
πολλαπλασιαζεις κ διαιρεις με συζυγη και εχεις
f(x)=συν^2χ-1/χ^2(συνχ+1)
f(x)=-(ημχ/χ)^2*1/συνχ+1
limf(x)=-1*1/2= -1/2
(το χ τεινει στο μηδεν)

Μπορει να εχω λαθος, παντως μου βγηκε -1/2 το αποτελεσμα. Ουσιαστικα το "κλειδι" ειναι να πολλαπλασιασεις και να διαιρεσεις με συνχ+1 και να "σπασεις" το κλασμα σε 2 γνωστα ορια...


edit: Θεοδωρα, με προλαβες! :P
εμ τα μεγαλα μυαλα το βρισκουν αμεσως!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η ολη ιστορια στα ορια ειναι αυτη, να τα φερνουμε σε γνωστα "πακετα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Έχεις δίκιο για τον συζυγή!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Βγαίνει και πιό απλά(?) αν σκεφτούμε ότι συνχ = 1-2[ημ(χ/2)]^2 από τον τύπο τού διπλασιου τόξου.
Μετά με χρήση τού lim (ημψ)/ψ όπου το ψ=χ/2 που είναι το 1, όπως ξέρουμε όταν χ-->0.Τελικά βγαίνει το -1/2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGELIS1991

Νεοφερμένος

Ο VAGGELIS1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
hospital και παλι hospital :P χεχεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τομέας

Νεοφερμένος

Ο Τομέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αφού σας ταράξουν-στίψουν με συζυγείς και μετασχηματισμούς...γύρω στον γενάρη-φλεβάρη δείχνουν και τον κανόνα De l'hospital και ω του θαύματος όλα λύνονται στο πι και φι!
Ε,τότε μπορείς να κοιτάς τον καθηγητή με ένα <<μίσος>> που δεν το έδειξε το κόλπο απο τον οκτώβριο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top