Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είμαι ικανή να σκοτώσω άνθρωπο για λόγους προσωπικής άμυνας ή/και για την προστασία συνανθρώπων μου. Λογικά δε θ' αφαιρούσα τη ζωή κάποιου για άλλου λόγους. Λογικά. Συνήθως όμως, σε τέτοιες περιπτώσεις, η λογική και η ψυχραιμία είναι απούσες. Αν και οι άνθρωποι θεωρούμαστε έλλογα όντα, δε παύει να υπάρχει μέσα μας και το ένστικτο. Δε ξέρω λοιπόν, αν μπορούμε να λέμε με σιγουριά "εγώ δε θα το έκανα ποτέ αυτό", καθώς ποτέ δε ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να βρεθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Πιστεύω πως κανένας δεν είναι σε θέση να κρίνει για τον εαυτό του αν θα σκότωνε ποτε εναν άνθρωπο. Και αυτό επειδή σχεδόν κανείς δεν θα βρεθεί σε θεση να γνωρισει πως αντιδρα ο εαυτος του σε πολυ ακραιες συνθηκες, δηλαδή όταν δεν λειτουργείς με λογική.

Υπάρχουνε και παθολογικές καταστάσεις βέβαια, όπου κάποιος σκοτώνει έναν ανταγωνιστή για μια θέση εργασίας, εναν ανταγωνιστη για ερωτικο ταιρι κλπ. Με αυτα ασχολειται η ψυχολογια, γιατι πιστευω πως αυτοι εχουν χασει την λογικη προ πολλου και πασχουν απο ψυχωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θεωριτικα αν ηταν τοσο σημαντικη επιθυμια ισως, αλλα πρακτικα δεν νομιζω οτι θα μπορουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Εξαρταται :devil:
:P

Δεν θα σκοτωνα καποιον για να πραγματοποιησω καποια επιθυμια μου. Θα σκοτωνα μονο αν καποιος προσπαθουσε να με βλαψει και αυτο λογω αμυνας ή αν ηταν να προστατευσω δικα μου ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top