Θα ήταν απαραίτητο ένα βιβλίο γραμματικής στα Αγγλικα ;

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βρήκα στο ίντερνετ κάποια τεστάκια γραμματικής αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν αρκετά. Θα ξεκινήσω το φθινόπωρο proficiency και σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν μια επανάληψη πριν πέσουμε κατευθείαν ''στα βαθιά''. Αν δεν έγινα ήδη σαφής, η γραμματική είναι η αχίλλειος πτέρνα μου στα Αγγλικα, την είχα πάρει με κακό μάτι από την αρχή και μετά κατάλαβα ότι είναι το πιο σημαντικό μέρος των Αγγλικων. Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι πολύ καλό και ιδιαίτερα το λεξιλόγιο .
Εχοντας αυτά στο μυαλό ποια η πρόταση σας σχςτικά με τον τίτλο ; Να πάρω βιβλίο για ενισχυτική βοήθεια στην γραμματική λίγο νωρίτερα ή απλά να περιμένω να ξεκινήσουν τα μάθηματα και να πάρω τα προτεινόμενα ;
 

Hemiaemus

Νεοφερμένος

Ο Hemiaemus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Την γραμματική την χρησιμοποιείς κάθε φορά που μιλάς και γράφεις στα αγγλικά οπότε δεν μπορώ να εικάσω ακριβώς που μπορεί να χρειάζεσαι εξάσκηση υποθέτοντας πως έχεις και Β2. Την χτίζεις και την αφομοιώνεις κυρίως με την εξάσκηση στα άλλα κομμάτια (reading, writing, listening, speaking) οπότε πιστεύω πως με την προσπάθεια σου εκεί θα μάθεις και την σωστή γραμματική παράλληλα. Τώρα βέβαια το ανεξάρτητο κομμάτι της γραμματικής στα διάφορα πιστοποιητικά επιπέδου C2 (στην δικιά μου περίπτωση το Use of English στο Cambridge) εξετάζει οριακά απαρχαιωμένη γραμματική και εκεί πρέπει να μάθεις τους κανόνες γιατί απλά δεν μιλάει κανένας έτσι (inversion, subjunctive etc.)

Δεν ξέρω ποιο πιστοποιητικό δίνεις αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποια δείγματα εξετάσεων πάνω στο αντίστοιχο κομμάτι της γραμματικής για να δεις πως το αντιμετωπίζεις. Γενικά τα ίδια πράγματα υποθέτω θα κάνετε και στο μάθημα όπως μου φαίνεται λίγο περιττό να αρχίσεις ένα δικό σου βιβλίο γραμματικής από πριν. Νομίζω θα ήταν καλύτερα να την εμπεδώσεις έμμεσα από την εξάσκηση στα υπόλοιπα κομμάτια για να αρχίζεις να μαθαίνεις και την φιλοσοφία της εξέτασης.
 

Paladin

Νεοφερμένος

Ο Paladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιο πιστοποιητικό δίνεις αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάποια δείγματα εξετάσεων πάνω στο αντίστοιχο κομμάτι της γραμματικής για να δεις πως το αντιμετωπίζεις. Γενικά τα ίδια πράγματα υποθέτω θα κάνετε και στο μάθημα όπως μου φαίνεται λίγο περιττό να αρχίσεις ένα δικό σου βιβλίο γραμματικής από πριν
ευχαριστώ, και εγω το θεώρησα περιττό να πάρω βιβλίο γραμματικής
 

emima

Νεοφερμένος

Η emima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βρήκα στο ίντερνετ κάποια τεστάκια γραμματικής αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν αρκετά. Θα ξεκινήσω το φθινόπωρο proficiency και σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν μια επανάληψη πριν πέσουμε κατευθείαν ''στα βαθιά''. Αν δεν έγινα ήδη σαφής, η γραμματική είναι η αχίλλειος πτέρνα μου στα Αγγλικα, την είχα πάρει με κακό μάτι από την αρχή και μετά κατάλαβα ότι είναι το πιο σημαντικό μέρος των Αγγλικων. Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι πολύ καλό και ιδιαίτερα το λεξιλόγιο .
Εχοντας αυτά στο μυαλό ποια η πρόταση σας σχςτικά με τον τίτλο ; Να πάρω βιβλίο για ενισχυτική βοήθεια στην γραμματική λίγο νωρίτερα ή απλά να περιμένω να ξεκινήσουν τα μάθηματα και να πάρω τα προτεινόμενα ;
Να πάρεις ένα βιβλίο γραμματικής οπωσδήποτε.Δεν γίνεται να ξέρεις αγγλικά επιπέδου χωρίς να χρησιμοποιείς σωστά γραμματική.Δες το grammarlysis , το Round up 5 ή 6 ή κάποιο άλλο βιβλίο κυρίως από express publishing που έχουν τοπ βιβλία.Προσπαθησε να λύσεις τις απορίες σου και να ξεκαθαρίσεις το τοπίο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,208 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να περιμένεις να ξεκινήσεις και να πάρεις τα προτεινόμενα. Είναι όλα εκεί. Μη χαλάς λεφτά τσάμπα.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,005 μηνύματα.
Βρήκα στο ίντερνετ κάποια τεστάκια γραμματικής αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν αρκετά. Θα ξεκινήσω το φθινόπωρο proficiency και σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν μια επανάληψη πριν πέσουμε κατευθείαν ''στα βαθιά''. Αν δεν έγινα ήδη σαφής, η γραμματική είναι η αχίλλειος πτέρνα μου στα Αγγλικα, την είχα πάρει με κακό μάτι από την αρχή και μετά κατάλαβα ότι είναι το πιο σημαντικό μέρος των Αγγλικων. Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι πολύ καλό και ιδιαίτερα το λεξιλόγιο .
Εχοντας αυτά στο μυαλό ποια η πρόταση σας σχςτικά με τον τίτλο ; Να πάρω βιβλίο για ενισχυτική βοήθεια στην γραμματική λίγο νωρίτερα ή απλά να περιμένω να ξεκινήσουν τα μάθηματα και να πάρω τα προτεινόμενα ;

Δοκίμασε εδώ και κάνε εξάσκηση με ασκήσεις από chatgpt. Μέχρι να ξεκινήσεις μαθήματα, θα σε καλύψει για μια επανάληψη.
 

Hemiaemus

Νεοφερμένος

Ο Hemiaemus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να πάρεις ένα βιβλίο γραμματικής οπωσδήποτε.Δεν γίνεται να ξέρεις αγγλικά επιπέδου χωρίς να χρησιμοποιείς σωστά γραμματική.Δες το grammarlysis , το Round up 5 ή 6 ή κάποιο άλλο βιβλίο κυρίως από express publishing που έχουν τοπ βιβλία.Προσπαθησε να λύσεις τις απορίες σου και να ξεκαθαρίσεις το τοπίο.
Θα το πρότεινα και εγώ αυτό αν έλεγε για self-study αλλά αφού θα αρχίσει μαθήματα έτσι και αλλιώς από τον Σεπτέμβρη είναι λίγο αχρείαστο να έχει 2 βιβλία γραμματικής να υπάρχουν απλά επειδή ήθελε να προετοιμαστεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top