Θάνατος και Ψυχολογία

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ειπα πιο πανω, τεινω στο οτι χανομαστε. Δε μπορω να εχω μια απολυτη αποψη γιατι αν υπαρχει κατι για το οποιο δε ξερουμε τιποτα απολυτως αυτο ειναι ο θανατος!

Ναι, αυτό θέλω να μου αναλύσεις. Δλδ, ανυπαρξία?

(για το θάνατο ξέρουμε κάποια λίγα πραματάκια, όπως τη σταδιακή απενεργοποίση των οργάνων. Επίσης κάπου διάβασα ότι ο εγκέφαλος όταν πεθαίνει -ουσιαστικά πεθαίνουμε κι εμείς τότε- οι πνεύμονες λειτουργουν για λιγάκι ακόμα μαζί με την καρδιά. Αυτό σημαίνει, ότι όταν πεθαίνει κάποιος είναι σαν να τον βάζουν με το ζόρι να κοιμηθεί.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??

Μα, αν όλοι ήταν αθάνατοι ο κόσμος δεν θα επιβίωνε ούτε για δέκα γενιές, λόγω έλλειψης πόρων. Συνεπώς δεν φοβάμαι οτι θα σαπίσω, γιατί για να γεννηθώ εγώ κάποιος άλλος "σάπισε" για να μου παραχωρήσει την καταναλωτική του ιδιότητα. Ακόμη και το γεγονός οτι δεν υπάρχει ενέργεια και τροφή για όλους (επισιτιστική κρίση, που είναι και επίκαιρο) οφείλεται στο οτι ο ανθρώπινος κύκλος ζωής επεκτάθηκε τόσο πολύ με τεχνητά μέσα (Ιατρική), όπου οι ρυθμοί γεννήσεων/θανάτων αλλοιώθηκαν και από κτίσεως κόσμου υπάρχει μια τεράστια αυξητική τάση. Κανονικά ο πληθυσμός θα ήταν σταθερός και φυσικά οι άνθρωποι δεν θα ζούσαν τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrist16

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??


Σύμφωνα με σχεδόν οποιαδήποτε θρησκεία του κόσμου ο θάνατος είναι απλά η μετάβαση σε μιά κατάσταση αλλιότερης ύπαρξης. οπότε δεν νομίζω να χαθεί κανένας. Τώρα αν θα μετενσαρκωθείς σε κάμπια , αν θα πας στον παράδεισο ή αν η ψυχή σου θα περιπλανιέται ανύσηχη στο σύμπαν που λένε οι διάφορες θρησκείες δεν έχει νόημα, μόνο ένα απ' όλα αυτά μάλλον θα ισχύει (Δεν ξέρω ποιό).Δεν γίνεται να πιστέυεις στο Θεό χωρίς να καταλάβεις ότι ζωή υπάρχει και έξω απ' την αισθητή πραγματικότητα. Αυτός ο 3σδιάστατος κόσμος μας είναι μόνο η μία όψη της πραγματικότητας
Απ' αυτή την όψη δεν χρειάζεσαι και να τρομάζεις για τον θάνατο...Είναι κάτι αναπόφευκτο.....

Κάποιος γνωστός πέθανε και οι συγγενείς του δεν πήγαν στην εκκλησία την Ανάσταση λόγω πένθους... Μα καλά δεν υποτίθεται πως με την Ανάσταση του Χριστού συμβολίζεται η ανάσταση όλων των νεκρών με τη 2α Παρουσία;
Γιατί δεν πήγαν; Δεν θέλουν να αναστηθεί ο συγγενείς τους???
Δεν είμαστε όλοι έτοιμοι να δεχθούμε τον θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, αυτό θέλω να μου αναλύσεις. Δλδ, ανυπαρξία?

(για το θάνατο ξέρουμε κάποια λίγα πραματάκια, όπως τη σταδιακή απενεργοποίση των οργάνων. Επίσης κάπου διάβασα ότι ο εγκέφαλος όταν πεθαίνει -ουσιαστικά πεθαίνουμε κι εμείς τότε- οι πνεύμονες λειτουργουν για λιγάκι ακόμα μαζί με την καρδιά. Αυτό σημαίνει, ότι όταν πεθαίνει κάποιος είναι σαν να τον βάζουν με το ζόρι να κοιμηθεί.)

Ναι, ανυπαρξια. Τη μια στιγμη υπαρχουμε, την αλλη οχι και τιποτα πια δεν εχει σημασια για μας απο οσα καναμε στη ζωη μας, μονο για αυτους που ζουνε.

Ε ναι εννοουσα απο πνευματικης αποψης τι γινεται, οχι σωματικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Meiner Meinung nach δεν έχει σημασία πότε θα πεθάνει κάποιος, αλλά όταν έρθει εκείνη η ώρα, αυτό που μετράει είναι να 'χει ζήσει καλά κ με πληρότητα (όπως την ορίζει ο καθένας).;)
Ο θάνατος είναι το φυσικό κ αναπόφευκτο τέλος της ζωής.
Γι' αυτό πιστεύω ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πότε θα πεθάνουμε κτλ, αλλά να ζούμε το κάθε λεπτό, γιατί είναι μοναδικό κ ανεπανάληπτο!:)
~*-->Carpe Diem<--*~
:):););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αμάν,και θεωρούσα τους Ροδίτες πιο normal οργανισμούς!:P:P:P:PΠρος το παρών το μόνο που φοβάμαι μην σαπίσει είναι τα δόντια μου από τις πολλές σοκολάτες.Όσο για τα αγαπημένα μου πρόσωπα,φυσικά και φοβαμαι περισσότερο από την ίδια μου τη ζωή μην τα χάσω,αλλά το αθώο μου μυαλουδάκι δεν επεκτείνεται σε θέματα περί...σαπίσματος.:) ΥΓ:φιλική συμβουλη:κόψε τα πολλά θρίλερ,και δή τα Alien,απ'ό,τι φαίνεται βλάπτουν.:P

Η αλήθεια είναι πως ''ΝΑΙ'' βλέπω πολλά θρίλερ!!!!Εντάξει δεν είμαι normal άτομο,αλλά όχι και υπερβολικά παράξενο!!Έχω όπως ο καθένας τις δικές του ''ιδιαιτερότητες''!!!Τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι Ροδίτες είναι normal?..:xixi:
Απλά έχω κάποιες ανησυχίες με το θέμα του θανάτου..κάποιους φόβους!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μια φορα πριν κανα δυο χρονια το σκεφτομουν πολυ διεξοδικα ενα βραδυ και επαθα κριση πανικου... δεν εχω φοβηθει τοσο πολυ στη ζωη μου, πραγματικα :who:
Απο τοτε προτιμω να μη το σκεφτομαι τοσο εντονα, εχω κοντεψει να το ξαναπαθω. Θυμαμαι πολυ καθαρα οτι ειχα συνηδειτοποιησει οτι την επομενη στιγμη μπορει να πεθαινα και τιποτα δε θα ειχε πια σημασια και ενιωθα σαν να με πλησιαζε ο θανατος. Εκεινη τη στιγμη ενιωσα την αναγκη να πιστεψω οτι πραγματικα δε χανεται η ζωη μετα το θανατο,οτι υπαρχει Θεος, ομως δε μπορουσα γιατι φαινονταν ολα ξεκαθαρα και αληθινα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ενιωσα την αναγκη να πιστεψω οτι πραγματικα δε χανεται η ζωη μετα το θανατο,οτι υπαρχει Θεος

Είναι αυτό που είχα πει και εγώ. Ότι ο άνθρωπος χρειάζεται να πιστέψει κάπου στις δύκολες στιγμές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι αυτό που είχα πει και εγώ. Ότι ο άνθρωπος χρειάζεται να πιστέψει κάπου στις δύκολες στιγμές...

Ναι, απο αυτη μου την εμπειρια καταλαβα κι εγω πως ετσι εχουν τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pein

Νεοφερμένος

Ο Pein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια,και εγώ φοβάμαι........και οχι λίγο αλλα πάρα πολύ.Σκέφτομαι οτι οι ανθρωποι που αγαπω καποια μέρα θα φυγουν...στο μερος που μεγαλωσα,καποια μέρα θα αλλάξει.Και ειδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Πως αντιμετωπίζετε το θάνατο?..ψυχολογικά...

ειναι κατι ακρως φυσιολογικο...μετα τη ζωη ο θανατος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν θα με νοιάξει ( αν έχω περάσει τα 70) γιατί δεν θα μάθω ποτέ ότι πέθανα.Πιο πολύ φοβάμαι τον τάφο ( είναι ολίγον τι στενός ) παρά το γεγονός ότι το μόνο που θα μείνει από εμένα είναι ένα μάτσο κόκκαλα. Και αυτά δικά μας είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πάντως πως ακόμα και αν μετά το θάνατο τελιώνουν όλα, που δεν το πιστεύω βέβαια, μέσω των παιδιών μας περνάμε ένα μεγάλο κομμάτι του εαυτού μας (aka DNA) Me. Μάλιστα ένα παιχνίδι PC (Assassin's Creed, από τα λίγα που παίζω), έλεγε ότι το DNA μας δεν περιέχει μόνο χαρακτηριστικά των προγώνων μας αλλά και αναμνήσεις τους, μπορεί να είναι επιστημονική φαντασία αλλά ποτέ δεν ξέρεις :p. Δεν το έχω φιλοσοφήσει αρκετά το θέμα, προς το παρών δεν με νοιάζει και θα τον έβλεπα τον θάνατο απλά ως αιώνια ξεκούραση ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κλάνω πατάτες κι ελπίζω να υπάρχει Θεός.

Όχι, δεν κάνω πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κλάνεις πατάτες? :(


τα αγγουράκια είναι πιο προσοδοφόρα και κλάνονται πιο εύκολα, δοκίμασέ τα, δε θα το μετανοιώσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Με τ' αγγουράκια μπορεί να έχεις κανένα ατύχημα Βίσσυ style, με τις πατάτες δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
:p :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ο θάνατος είναι το ελιξήριο της ζωής.
Το τέλος και συγχρόνως η αρχή αν θέλετε..:xixi:
Και "η ζωή είναι μεγάλη,μην την κάνεις καρναβάλι".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ένα είναι το συμπέρασμα...
Ζήσε τη στιγμή!!(vodafone :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Y2OJF9W4m3U&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top