Η τηλεοπτική σεζόν 2009-2010

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Η νέα σεζόν ξεκίνησε εμπρός βήμα ταχύ να τον προιπαντήσουμε μπροστά στην τιβί! (Ε δεν πάμε καλά που θα κάτσω και μπροστά στη τιβι. ΕΛΕΟΣ! Ουτε κι τα παιδιά της τρίτης λυκείου. Ακούτε???/ Διάβασμα!)

Λοιπόν το θεμα ανοιχτηκε για να σχολιασουμε τη νεα σεζον στη τηλεοραση 2009-2010. Προσωπικά χρόνο με το χρόνο για να μην πω μέρα με τη μερα! η τηλεοραση γινεται ολο και πιο φτωχή όχι μόνο σε ποιότητα (που αυτη ούτε με μικροσκόπιο δε τη βρίσκεις) αλλα φτωχυνε και σε ιδεες και σε σιριαλ. Παντού!
Ας ξεκινήσω πρώτα με μια εκπομπή που μόλις ξεκινησε και ότι άλλο βλέπουμε εννοείται θα το θάβω (εκτός κιαν είναι κατι αξιολογο)
Η εκπομπή που τυχαία είδα ειναι το "Love bites" στον ANT1. Μαλλον μερικα λεπτα το ειδα που το εβλεπε η μανα με την αδερφη μου και δε χρειαζται και φιλοσοφία για να το καταλαβεις.
Κάποια αποβράσματα τη κοινωνίας πάνε εκεί και ένας παικτης αντρας η γυναικα επι μια βδομαδα πηγαινει σε πέντε γυναικες και αντρες αντίστοιχα να περιδρομιασει και οποιο ειναι το καλύτερο περιδρόμιασμα θα τον επιλέξει για να ζησουν βιον ανθόσπαρτον.
Πεεριτό να πω ότι είναι παραλλαγή του "Κάτι ψήνεται" και ξενόφερτο απορω τι προσελκυει. Πραγματικα θέλω να δω τα νούμερα που κάνει για να δω ειμαστε ηλίθιοι όντως? Να β΄λέπουμε τον καθε αχρηστο που θελει για λιγο να βγει στη τηλεοραση και να γελαμε με τις σαχλαμαρες? Γιατι εκπομπη μαγειρικής δεν ειναι πάνε τέτοιες εκπομπες με την κυρια Βεφα. Τωρα οι γυναίκες θέλουν "Love bites" να δουν πως ξετσουτσουνεύεται ο καθένας γιατι η μαγειρική πάει ανεπιστρεφτή. Αυτο που εχω να πω ειναι πως βλέποντας αυτη καταλαβαινω πως θα ειναι και η υπόλοιπη χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλα αυτο το λοβ μπαιτς το ειδα χτες και ξεραθηκα στα γελια!! Χαχαχαχαχαχα
Σιγουρα τους πληρωνουν να τα λενε αυτα. Μια δεν κρατηθηκε και κανει''Τι βλαμμενος ειναι αυτος;'':lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλα αυτο το λοβ μπαιτς το ειδα χτες και ξεραθηκα στα γελια!! Χαχαχαχαχαχα
Σιγουρα τους πληρωνουν να τα λενε αυτα. Μια δεν κρατηθηκε και κανει''Τι βλαμμενος ειναι αυτος;'':lol:
Ναι το είδα κ εγώ!!καλά κ αυτή δν μπορούσε να κρατηθεί??πάντως είχε πολλή φάση κ το είπε με ένα ύφος,δεν την ένοιαξε!!:lol::lol::lol:κ μένα στημένο μου φάνηκε!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ναι κι εγώ το βλέπω πού και πού έχει πολύ γέλιο. Τα αμερικάνικα (βλ. grey's antaomy) νομίζω αξίζουν και περιμένω το τοπ μόντελ. Για τα άλλα ούτε λόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1) Ό,τι καλό ιστορικό δοκιμαντέρ βγάλει το σκάη
2) LAPD

Όλα τα άλλα φούντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
1) Ό,τι καλό ιστορικό δοκιμαντέρ βγάλει το σκάη
2) LAPD

Όλα τα άλλα φούντο.

Να προσθέσω Μητσικώστα, Ελληνοφρένεια (πάντα καλή) και Έκτορα Μποτρίνι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Να προσθέσω Μητσικώστα, Ελληνοφρένεια (πάντα καλή) και Έκτορα Μποτρίνι. :P

Οχι οχι, δεν το ειδες αυτο Ειρηνη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To ΣΚΑΙ έχει και γαμώ τα προγράμματα.Φοβερά ντοκιμαντερ και ιστορικά και για τον άνθρωπο,ό,τι θες!
''Το θαύμα της ζωής'' λεγόταν νομίζω μία σιερά ντοκιμαντέρ.Θυμάμαι δνε έχασα επεισόδιο.Είδα και τις επαναλήψεις.Φοβερό φοβερό φοβερό.

Τώρα από άλλες σειρές δεν νομίζω να βλέπω,ούτε έβλεπα και ποτέ.Συνήθως κάθομαι pc.Χάλασε η τηλεόραση πολύ.Είναι εμφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Οχι οχι, δεν το ειδες αυτο Ειρηνη. :P

ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Ρε συ το πλάνο που λέει το Παστίτσιο με ιταλική προφορά σκίζει.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έκτορα Μποτρίνι? :!: Ο οποιοσδήποτε νοήμων εργαζόμενος θα ήθελε πολύ να του φέρει μια καυτή κατσαρόλα στο κεφάλι, είναι-δεν είναι μάγειρας...


Μια φορά είχα κάτσει να το δω λίγο, και στην αρχή έδειχνε τον Μποτρίνι να περπατά αραχτός σε ένα νησί πηγαίνοντας να βρει το (σύντομα τραγικό) ταβερνάκι που τον ζήτησε. Περνάει (τυχαία τάχα μου) δίπλα από ένα μανάβικο, τον βλέπει ο μανάβης και λέει "Γεια σου ρε Μποτρίνι όλος ο κόσμος σε ξέρει, πώς από δω φίλε κτλ." και του δίνει ένα τζάμπα πεπόνι σφίγγοντάς του το χέρι. Τέλος η κάμερα τον δείχνει να λέει "γεια σου ρε Έκτορα μεγάλε!"

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

- Οι ψεύτικοι χαιρετισμοί, φιλιά, αγκάλες 60 euro
- Η extra χειραψία 10 euro
- Το πεπόνι που πλήρωσε από πριν η εταιρεία παραγωγής 5-10 euro
- Το επιφώνημα στο τέλος 20 euro

Καλά το 'κονόμησε ο μανάβης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να προσθέσω Μητσικώστα, Ελληνοφρένεια (πάντα καλή) και Έκτορα Μποτρίνι. :P

Εγώ μονο την ελληνοφρένεια κρατώ. Ο μήτσι έχει χάσει την παλιά του αμεροληψία και τη γνήσιά του μίμηση / σάτιρα.

Ο έκτωρ είναι φτιαχτός. Στήσιμο σκέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μια αξιζει μονο
ΒΑΣΙΑ ΛΟΗ ΘΕΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
To ΣΚΑΙ έχει και γαμώ τα προγράμματα.Φοβερά ντοκιμαντερ και ιστορικά και για τον άνθρωπο,ό,τι θες!
''Το θαύμα της ζωής'' λεγόταν νομίζω μία σιερά ντοκιμαντέρ.Θυμάμαι δνε έχασα επεισόδιο.Είδα και τις επαναλήψεις.Φοβερό φοβερό φοβερό.

Τώρα από άλλες σειρές δεν νομίζω να βλέπω,ούτε έβλεπα και ποτέ.Συνήθως κάθομαι pc.Χάλασε η τηλεόραση πολύ.Είναι εμφανές.


:no1: Απίστευτη εκπομπή! Κι εγώ δεν έχανα επεισόδιο. Κάθε Κυριακή το είχε στο Σκάι... Και κάποια ιστορικά ντοκιμαντέρ του Σκάι, όπως ένα με τους τέκτονες που είδα πριν λίγες εβδομάδες. Και το "Ιστορίες από την εντατική" που κάνουν τις αναπαραστάσεις, είναι πραγματικά καταπληκτικό. Α, και τη Cinemania στην Et3.

Από σειρές, μόνο ξένες, και από αυτές μόνο τις Ανεξιχνίαστες υποθέσεις, Supernatural και CSI. Ελληνικές τίποτα. Τις άλλες ξένες τις κατεβάζω.

Φέτος δεν έχω χρόνο για τηλεόραση. Δεν υπάρχει τίποτα το σπουδαίο για να δεις, εξάλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
καλα το λαβ μπαιτς το ειδα μια φορα (απο τοτε δεν προλαβα να το ξαναδω) και ειχε πολυ γελιο :D αλλα μου φανηκε λιγο στημενο ρε παδια. :P Επισης ειδα και την καινουρια εκπομπη στο σταρ με τον φωτη κ την μαρια ολοιδια με αυτην στο αλφα περσι μου φανηκε, εκτος απο λιγες αλλαγες βεβαια(αρκετα βαρετο). Απο σειρες ειδα να διαφημιζετε μια καινουρια σειρα στο μεγκα που θα ειναι καθημερινη και μου φανηκε αρκετα καλη... (αναρωτιεμαι γιατι τα μυστικα της εδεμ κανει μεγαλες τηλεθεασεις μια βλακεια και μιση ειναι) την πολυκατοικια φυσικα και θα την βλεπω οποτε μπορω. :P
Και απο αμερικανιες δεν πολυβλεπω αλλα μου φαινεται ενδιαφερον στο σταρ η σειρα γκοσιπ γκερλ (λογικα θα δειξει και την 3η σεζον που ξεκινησε ηδη στην Αμερικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ψηφιζω βασια λοη!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Εγώ πάλι αγαπητέ κουλη δεν ψηφιζω τιποτα. Η Βάσια Λόη πληθωρική γυναίκα, αλλά ούτε στιγμή δεν κάθησα να δω έστω και λίγο την εκπομπή της, δηλαδή ποια εκπομπή αφου είναι ακριβως ιδια με αυτης της Φαίης Σκορδά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
και οι δύο είναι...με εκνευρίζουν....
Τώρα όσο για τις αμερικανιές που ανέφερε ο NikoTexXx

Άλλη μια τηλεοπτική χρονιά άρχισε. Νέες εκπομπές, νέα σήριαλ, νέα ριάλιτι. "Νέα". Στην ουσία, τίποτα δεν είναι νέο. Τα περισσότερα (αν όχι όλα) είναι απλώς "ξαναζεσταμένα" κόνσεπτ. Το θέμα είναι όμως ότι ο "φούρνος" μας είναι λίγο πιο φτηνιάρικος...

Τα κανάλια εθνικής εμβέλειας έχουν να μας επιδείξουν δεκάδες προγράμματά τους που είναι καθαρές αντιγραφές. Το "Αξίζει να το δεις" μιμείται το αντίστοιχο "The Oprah Winfrey Show", το "Love Bites" είναι η ελληνική έκδοση του "Liebe isst...", το "Top Model" είναι τα αγορασμένα δικαιώματα του "America's Next Top Model" (τώρα γιατί στο ελληνικό δε βάλαμε στον τίτλο ένα "Greece's" δεν καταλαβαίνω...). Ωστόσο, είναι γεγονός ότι τα ελληνικά κανάλια υπολείπονται σημαντικά των κολοσσών ABC, NBC, CBS και Fox από τα οποία αγοράζουν τα πνευματικά δικαιώματα. Αυτό σημαίνει ότι και ο προϋπολογισμός (το budget όπως λέμε στα ελληνικά) είναι μικρότερος. Αναπόφευκτο αποτέλεσμα, όμως, είναι και οι εκπτώσεις στην ποιότητα:
-Οι εκπομπές της Oprah Winfrey χαρίζουν σπίτια και αυτοκίνητα στο κοινό, κάτι που σίγουρα δεν κάνει το "αξίζει να το δεις"
-Η Μαρία η Άσχημη ήταν μια ευτελέστατη αντιγραφή (όχι μόνο στο κόστος παραγωγής αλλά και στην προσαρμογή του σεναρίου) του Ugly Betty
-Το "Extreme Makeover Home Edition" γκρεμίζει σπίτια και τα ξαναχτίζει απ' την αρχή (εντάξει, όλα είναι ξύλινα εκεί), ενώ το παρεμφερές "Άλλαξέ το" απλώς αλλάζει...έπιπλα. Για να μη μιλήσω για την κάμερα μέσω της οποίας ο Ty του "Extreme Makeover" την οποία πλέον υιοθέτησε και ο παρουσιαστής του "Άλλαξέ το".

Τα κανάλια όμως δεν αντιγράφουν μόνο τους ξένους. Αντιγράφονται και μεταξύ τους: Ο Alpha θα παρουσιάσει το "Αγρότης μόνος ψάχνει" και το "Κάτι ψήνεται". Ο ANT1 από την άλλη προτίμησε τις πιο συνοπτικές διαδικασίες και έφερε το "Love Bites". Και όταν το MEGA παρουσίαζε τη "Μαρία την Άσχημη", ο ANT1 τον περίμενε στη γωνία με το "Ugly Betty".

Βέβαια, το φαινόμενο της αντιγραφής δεν είναι (ούτε αυτό) ελληνική πατέντα. Τα αμερικανικά κανάλια, μετά από εκείνη τη μεγάλη απεργία των σεναριογράφων το 2007 που παρέλυσε κυριολεκτικά τα εθνικά τους δίκτυα, στράφηκαν στη Λατινική Αμερική για ιδέες. Έτσι, πλέον είναι σύνηθες για ένα κανάλι των ΗΠΑ να αγοράζει τα δικαιώματα για ένα πρόγραμμα, να το προσαρμόζει στην αμερικανική κουλτούρα και να το προβάλλει ως δικό του. Ακριβώς, δηλαδή, ό,τι κάνουμε κι εμείς. Η διαφορά μας είναι ότι εκείνοι διαθέτουν τεράστια κεφάλαια για παραγωγές, ενώ εμείς όχι...


>Nickname<

από το blog https://tiexwstomualomou.blogspot.com/2009/09/4.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γραφεις ωραια στο blog σου κυρ συντονιστά...:P
Φετος που το budget εχει πεσει μεχρι και 50% βλεπω πρωι-μεσημερι βραδυ να παιζει επαναληψεις και ξενα σηριαλ/ριαλιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top