Η σημερινή αποδημία των Ελλήνων επιστημόνων

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Προσωπικά αν τα καταφέρω θα πάω για σπουδές στο εξωτερικό. Πιστεύω πως δε θα μου ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο να μεταναστεύσω, άλλωστε αυτό επιχειρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,550 μηνύματα.
Ανιδείκευτος εργάτης και οδηγός-χειριστής μεταφορικού μέσου ??
οοοοκ:/:
Τους φορτηγατζήδες της 3Ε τους ρώτησαν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτε στο εξωτερικό. Το κόστος ζωής πχ στη Γερμανία είναι πολύ πιο χαμηλό από αυτό της Ελλάδας. Έχει να κάνει φυσικά και με την πόλη που ζεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ..:)

Εχω ζησει 3 χρονια στη Γερμανια, 2009-12. Μηπως θελεις τη διευθυνση μου και το σταθερο μου τηλεφωνο στη Γερμανια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλά εντάξει μην το παρακάνεις κι εσύ σιγά :P Σίγουρα δεν υπάρχει μόνο η Γερμανία....Υπάρχουν και άλλες χώρες όπως η Ελβετία ,ο Καναδάς ,η Αυστραλία ,η Αγγλία που έχουν πολλούς Έλληνες και η ζωή δεν είναι χειρότερη απο εδώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ειναι χειροτερη η ζωη, καλυτερη ειναι στις περισσοτερες χωρες του εξωτερικου. Ομως καποια πραγματα τα ξερω απο προσωπικη εμπειρια. Ο καθενας πεταει το μακρυ του και το κοντο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εφοσον εσυ εχεις μεινει θα κρατησουμε την δικη σου αποψη λογο της εμπειριας στην συγκεκριμενη χωρα.Εγω ολο και ολο 2 μηνες εμεινα ,μου ειπες καλυτερα τι παιζει και αυτο κρατησα ...γιαυτο συζηταμε αλλωστε.Μακαρι να βρεθουν μελη να μας μιλησουν και για εμπειριες τους σε αλλες χωρες,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ του χρόνου τέτοια εποχή, αν όλα πάνε όπως είναι σχεδιασμένα να πάνε, ευελπιστώ να ετοιμάζω βαλίτσες για Αγγλία. :D
Η ελλάδα δεν είναι χώρα ονείρων πια, ούτε ευκαιριών.
Μπορεί εκεί έξω να μην είναι όλα στρωμένα με ροδοπέταλα, αλλά τουλχ θα ζοριστείς, θα πιεστείς, θα περάσεις δύσκολα αρχικά, αλλά θα έχεις κάτι να περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
A ωραία!Με το καλό! :D Για Λονδίνο η κάποια άλλη περιοχή; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αρχικά Bristol, επειδή θα'χω φίλους εκεί, μέχρι να προσαρμοστώ λίγο, και μετά ίσως Λονδίνο.
Δε ξέρω, ας γίνει το 1ο βήμα και η πόλη δε με απασχολεί ακόμα. :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γαμάει το Bristol, όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες από κει ξεκίνησαν ( Massive Attack, Portishead, Tricky..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
https://www.e-telescope.gr/greece/greece-misc-gr/survival-guide-greek-immigrant-in-egnland Συμβουλές για μετανάστευση στην Αγγλία

https://ellinesstinssouidia.wordpress.com/πρακτικές-συμβουλές-για-τη-σουηδία/ Συμβουλές για μετανάστευση στην Σουηδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
γαμάει το Bristol, όλοι οι μεγάλοι καλλιτέχνες από κει ξεκίνησαν ( Massive Attack, Portishead, Tricky..)

Κι εγώ από κει θα ξεκινήσω.:redface:

Κατατοπιστικότατο άρθρο για την Αγγλία.
Καλός οδηγός. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
https://www.briefingnews.gr/koinonia/item/75077-i-metanateui
''Συγκεκριμένα, το 24,5% των Ελλήνων είναι μηχανικοί, με σπουδές στα Oικονομικά και στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (22,3%), σε Πληροφορική και Επιστήμη των Υπολογιστών (19%), στα Μαθηματικά (12%) και στις Κοινωνικές Επιστήμες (12%). Οι ηλικίες αυτών ποικίλλουν: το 48% δεν έχει κλείσει ακόμα τα 30, ενώ το 49% είναι από 31 έως 45 ετών.''

https://www.newsbomb.gr/koinwnia/sto...eiotoys-rythmoys-i-metanasteysi-sto-exoteriko
''Αν βρουν μια καλή πρόταση από κάποια χώρα εκτός Ελλάδας (κυρίως Μεγάλη Βρετανία, λόγω και της γλώσσας, Γερμανία ή Σουηδία), λένε εύκολα το «αντίο».''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

Nastos

Νεοφερμένος

Ο Nastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τουλάχιστον οι γιατροί, καθήστε να κάνετε ειδικότητα στην Ελλάδα και φεύγετε μετά αν είναι. Ακόμα είναι αξιοπρεπή τα πράματα (αναλογικά με άλλες δουλειές βέβαια). Μέχρι να τελειώσετε θα ξέρετε τι γίνεται και πού πάει το πράγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Σύμφωνα με την λογική, στην Ελλάδα μετά από χρόνια θα έχουν μείνει μόνο λαμόγια; Γιατί αν φύγουν οι "βιοπαλεστές" (αυτοί που ψάχνουν το δίκιο, τόσα χρόνια τι έψαχναν όμως; :hmm: ) Έλληνες για να πάνε σε χώρες που βασιλεύει η αξιοκρατία (αλήθεια υπάρχουν χώρες με τέλεια κοινωνικά συστήματα; ποιες; :hmm: ) ποιοι θα μείνουν στην Ελλάδα; Οι βόρειοι Ευρωπαίοι που θα έχουν αγοράσει τη χώρα μας; Λυπηρό. Το εύκολο είναι να παραιτηθείς από τον αγώνα. Τόσα χρόνια μάθαμε στον αγώνα από την "κλαδική" και την "νεολαία", δηλ., το κόμμα. Η άλλη λύση ή μάλλον ιδέα ποια είναι; Τα νιάτα της χώρας αντί να προτείνουν ιδέες, σηκώνονται και φεύγουν "νύχτα" από τη χώρα; Προσωπικά θα νιώσω άσχημα να πω στα παιδιά μου μια μέρα, ότι σηκώθηκα και έφυγα από τη χώρα μου επειδή δεν υπήρχε μέλλον. Η επόμενη ερώτηση θα ήταν: «εσύ μπαμπά τι έκανες και δεν προσπάθησες να βελτιώσεις από τη θέση σου, τη χώρα; το έβαλες στα πόδια;». Καταλαβαίνεις ότι η ευθύνη των επιλογών μας, είτε ασχολούμαστε είτε όχι, με τα κοινά μας βαραίνει όλους μας εφόσον αποκαλούμαστε Έλληνες. Καλώς ή κακώς, η Ελλάδα μας, έχει μεγάλο "πολιτισμικό" βάρος για να πάει στα σκουπίδια. Όποιοι εκ των επιλογών τους, το επιδιώξουν, νομίζω ότι η Ιστορία θα αποκαλύψει ότι μάλλον στην Ελλάδα δεν κατοικούν Έλληνες στην ψυχή, στο συναίσθημα. Δεν θα ήθελα να είμαι ένας απ' αυτούς.
μου θυμίζεις τον πώποτα,μόνο που αντί να λες όσους έχουν μία σχέση τεντυμπόηδες, σχεδόν λες όσους θέλουν να μεταναστεύσουν εχθρούς του έθνους.
Σόρρυ αλλά μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτε στο εξωτερικό. Το κόστος ζωής πχ στη Γερμανία είναι πολύ πιο χαμηλό από αυτό της Ελλάδας. Έχει να κάνει φυσικά και με την πόλη που ζεις ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ..:)
:eek: ουτε καν
Καλά εντάξει μην το παρακάνεις κι εσύ σιγά :P Σίγουρα δεν υπάρχει μόνο η Γερμανία....Υπάρχουν και άλλες χώρες όπως η Ελβετία ,ο Καναδάς ,η Αυστραλία ,η Αγγλία που έχουν πολλούς Έλληνες και η ζωή δεν είναι χειρότερη απο εδώ.....
παιδιά επειδή τυχαίνει να έχω ξαδέρφια σε αγγλία-γαλλία-ολλανδία και θείους σε γερμανία θα σας πώ πως τα πράγματα σε ορισμένες περιπτώσεις είναι χειρότερα από εδώ. Αν δεν έχεις μία σταθερή δουλειά με καλό μισθό είναι δύσκολο να επιβιώσεις. Μπορεί τα πράγματα στο σουπερ μαρκετ να είναι πιο φθηνά αλλά το νοίκι,τα εισιτήρια,οι φόροι είναι πανάκριβη..Χώρια η εγκληματικότητα που ειδικά γαλλία χτυπάει ταβάνι.Δεν μπορείς να βρείς προχειροδουλειές (σερβιτόρος,υπάλληλος σε μαγαζί) ενώ αν είσαι μετανάστης σε κοιτάνε με μισό μάτι.

και για να απαντήσω σστην ερώτηση εμένα θα μου άρεσε η ιδέα να φύγω.Και για να κάνω ένα σοβαρό μεταπτυχιακό και να ασχοληθώ με μία έρευνα(πράγματα που στο άμεσο μέλλον δεν πιστεύω ότι θα μπορώ να κάνω εδώ) αλλά και για να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου και αν κάνω παιδιά να έχουν και αυτά μια καλύτερη ποιότητα ζωήης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Με 2.000€ το μήνα σε μικρότερες πόλεις της Γερμανίας (π.χ. Aachen,Freiburg κ.α.) είσαι "ίσα βάρκα ίσα νερά" κι αυτό εφόσον μένεις σε μικρό διαμέρισμα και δεν κάνεις περιττές σπατάλες!
Για μεγαλύτερες (και φυσικά για "πιο βόρεια") άστο καλύτερα...
Το Βερολινο ειναι πιο φθηνο απο Freiburg. Αυτο διαφερει απο πολη σε πολη και οχι απο το μεγεθος. Και συγκεκριμενα συμφερει αν κατοικεις στην πρωην ανατολικη Γερμανια, καθως το κοστος ζωης και τα ενοικια ειναι πολυ πιο φθηνα απ' οτι στην υπολοιπη Γερμανια. Η Φρανκφουρτη απο την αλλη ειναι πανακριβη και εχει απο τα ακριβοτερα ενοικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Νέους περιορισμούς στη μετανάστευση βάζει η Μ. Βρετανία.
ΠΗΓΗ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
''Πολλοί Έλληνες έχουν ήδη επιλέξει το Ντουμπάι ως προορισμό για μετανάστευση και αρκετοί σκέφτονται να κάνουν το μεγάλο βήμα. Προσφέρει μεγάλη επαγγελματική απορρόφηση και αρκετοί επιλέγουν τη χώρα για την επαγγελματική τους ανέλιξη και καριέρα. Με μόνο το 1/10 των κατοίκων της χώρας, να είναι άνεργοι, φαντάζει ως ο παράδεισος της εργασίας.''


https://blog.mycarriera.gr/133/anazitisi-ergasias-sto-dubai-ti-prepei-na-gnwrizete/



https://www.emiratesgreeks.com/news.php?op=details&id=65

''The Greeks in Dubai - Έλληνες του Ντουμπάι''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • dubai.jpg
    dubai.jpg
    16.1 KB · Εμφανίσεις: 131

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νέους περιορισμούς στη μετανάστευση βάζει η Μ. Βρετανία.
ΠΗΓΗ


Δν ειναι λαθος γενικα σαν πολιτικη, δν γινεται καποιος να παει σε μια ξενη χωρα χωρις δουλεια και να ''απαιτει'' και επιδομα ανεργιας ή δωρεαν υγειονομικη περιθαλψη. Γενικα παντως γινεται μια στροφη προς τα δεξια οσων αφορα το θεμα της μεταναστευσης και πολλα απο τα μετρα που εχουν σκοπο να παρουν οι Τορις ειναι και για να ανακοψουν την πορεια του UKIP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top