Η σημασία της φιλίας

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ρε συ djohn μην είσαι απόλυτος και μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.. Τι θα πει έχεις κάνει διατριβή στο θέμα?? Κοπέλες είμαστε, κάτι παραπάνω ξέρουμε για να στα λέμε.. Το οτι όντως υπάρχουν τέτοια άτομα δεν το αποκλείω, το γνωρίζω άλλωστε. Αλλά είναι δυνατόν να λες οτι όλες οι κοπέλες ζηλεύουν η μία την άλλη, ξεκατινιάζονται και δεν ξέρουν τι πάει να πει πραγματική φιλία?? Τα σκέφτεσαι λίγο πριν τα πεις? ΄Δεν είναι δυνατον να γενικεύεις έτσι.. Εγώ έχω κάνει πραγματικές φιλίες και το πιστεύω. Ουδεποτε έχω μαλώσει με φίλη μου για ποταπούς λόγους σαν αυτούς που περιέγραψες και όλο αυτό το βρίσκω άκρως υπερβολικό. Και στο κάτω-κάτω, όπως όντως υπάρχουν κοπέλες που κάνουν αυτα που λες, έτσι υπάρχουν και αγόρια που κάνουν το ίδιο.

Κοπέλες είστε σίγουρα , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρετε κάτι παραπάνω.. Και εσείς όπως κι εγώ λέμε την γνώμη μας η οποία βασίζεται πάνω στις εμπειρίες που έχουμε ζήσει.. Προσωπικά έχω μπει σε άπειρες παρέες και σε όλες ανεξαιρέτως τις παρέες που υπήρχαν κοπέλες θα είχε γίνει μεταξύ τους κάποια παρεξήγηση, κάποιος τσακωμός, κάτι τελος πάντων..Και δεν είναι μόνο σε παρέες αλλά και σε προσωπικό επίπεδο όλες οι κοπέλες που έχω γνωρίσει και έχουμε μιλήσει θα μου έχουν πει για κάποια εμπειρία τους με κάποια φίλη τους που τσακωθήκανε κτλ.

Αναφέρουμε τον όρο πραγματική φιλία, αλλά για να σου απαντήσω πρέπει πρώτα να δούμε τι εστί πραγματική φιλία...

Κολητός μου, όταν το αμάξι μου έπρεπε να μείνει συνεργείο για 2 εβδομάδες μου έδωσε το καινούριο αμάξι του, το οποίο το είχε μόλις μία μέρα για να μπορώ να πηγαίνω να βλέπω την κοπέλα μου. Θυμάμαι μου είχε πει ότι εκείνος δεν το χρειάζεται κι ότι μιας και το έχω συνηθίσει θα μου είναι πολύ δυσκολο να είμαι 2 βδομάδες χωρίς αμάξι. Προτίμησε να "απολογηθεί" στους γονείς του για το τι έκανε το αμάξι που μόλις του είχανε πάρει, να "απολογηθεί" για τις τυχόν μαλακιες που θα μπορούσα να κάνω εγώ στο αμάξι (από το να μην το στρωσω καλά, μέχρι να του κάνω έστω και μια γρατζουνιά, ή και να το τρακάρω), από το να με αφήσει χωρίς αμάξι..

Τέλος παραδείγματος..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Προτίμησε να θυσιάσει παρα παρα παρα παρα πολλά πράγματα για εμένα για να μην στερηθώ κάτι πολύ απλό εγώ που θα υπήρχε και άλλος τρόπος να βολευτώ...

Σε κάθε παρέα μεταξύ αντρών βλέπω να υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη (σαφώς σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχει).

Έχετε αναρωτηθεί ποτε γιατί οι παρέες με τις κοπέλες είναι πάντα μικρότερες από αυτές των αγοριών? Παραδεχτείτε (και δεν ειναι κακό), στο ότι με το να είστε πιο "εκλεκτικές", γίνεστε πιο "δύσκολες" στην επιλογή αλλά και στο να κρατήσετε κάποια φίλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
υπ'οψιν οτι οι πραγματικοι φιλοι (και συμφωνα με τις συμβουλες των γεροντοτερων) ειναι 1,2 το πολυ 3..μετα αρχιζει η εννοια της παρεας..κσλυτερα λιγοι και καλοι...δεν πιστευω οτι στη φιλια τιθεται θεμα ποσοτητας αλλα ποιοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κοπέλες είστε σίγουρα , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρετε κάτι παραπάνω.. Και εσείς όπως κι εγώ λέμε την γνώμη μας η οποία βασίζεται πάνω στις εμπειρίες που έχουμε ζήσει.. Προσωπικά έχω μπει σε άπειρες παρέες και σε όλες ανεξαιρέτως τις παρέες που υπήρχαν κοπέλες θα είχε γίνει μεταξύ τους κάποια παρεξήγηση, κάποιος τσακωμός, κάτι τελος πάντων..Και δεν είναι μόνο σε παρέες αλλά και σε προσωπικό επίπεδο όλες οι κοπέλες που έχω γνωρίσει και έχουμε μιλήσει θα μου έχουν πει για κάποια εμπειρία τους με κάποια φίλη τους που τσακωθήκανε κτλ.

Αναφέρουμε τον όρο πραγματική φιλία, αλλά για να σου απαντήσω πρέπει πρώτα να δούμε τι εστί πραγματική φιλία...

Κολητός μου, όταν το αμάξι μου έπρεπε να μείνει συνεργείο για 2 εβδομάδες μου έδωσε το καινούριο αμάξι του, το οποίο το είχε μόλις μία μέρα για να μπορώ να πηγαίνω να βλέπω την κοπέλα μου. Θυμάμαι μου είχε πει ότι εκείνος δεν το χρειάζεται κι ότι μιας και το έχω συνηθίσει θα μου είναι πολύ δυσκολο να είμαι 2 βδομάδες χωρίς αμάξι. Προτίμησε να "απολογηθεί" στους γονείς του για το τι έκανε το αμάξι που μόλις του είχανε πάρει, να "απολογηθεί" για τις τυχόν μαλακιες που θα μπορούσα να κάνω εγώ στο αμάξι (από το να μην το στρωσω καλά, μέχρι να του κάνω έστω και μια γρατζουνιά, ή και να το τρακάρω), από το να με αφήσει χωρίς αμάξι..

Τέλος παραδείγματος..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Προτίμησε να θυσιάσει παρα παρα παρα παρα πολλά πράγματα για εμένα για να μην στερηθώ κάτι πολύ απλό εγώ που θα υπήρχε και άλλος τρόπος να βολευτώ...

Σε κάθε παρέα μεταξύ αντρών βλέπω να υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη (σαφώς σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχει).

Έχετε αναρωτηθεί ποτε γιατί οι παρέες με τις κοπέλες είναι πάντα μικρότερες από αυτές των αγοριών? Παραδεχτείτε (και δεν ειναι κακό), στο ότι με το να είστε πιο "εκλεκτικές", γίνεστε πιο "δύσκολες" στην επιλογή αλλά και στο να κρατήσετε κάποια φίλη.
Μηπως εσυ μπλεκεις με "λαθος" γυναικες και το γενικευεις τωρα?Λεω μηπως...(φυσικα και υπαρχουν αυτες που λες αλλα οχι και ολες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Κοπέλες είστε σίγουρα , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρετε κάτι παραπάνω.. Και εσείς όπως κι εγώ λέμε την γνώμη μας η οποία βασίζεται πάνω στις εμπειρίες που έχουμε ζήσει.. Προσωπικά έχω μπει σε άπειρες παρέες και σε όλες ανεξαιρέτως τις παρέες που υπήρχαν κοπέλες θα είχε γίνει μεταξύ τους κάποια παρεξήγηση, κάποιος τσακωμός, κάτι τελος πάντων..Και δεν είναι μόνο σε παρέες αλλά και σε προσωπικό επίπεδο όλες οι κοπέλες που έχω γνωρίσει και έχουμε μιλήσει θα μου έχουν πει για κάποια εμπειρία τους με κάποια φίλη τους που τσακωθήκανε κτλ.

Αναφέρουμε τον όρο πραγματική φιλία, αλλά για να σου απαντήσω πρέπει πρώτα να δούμε τι εστί πραγματική φιλία...

Κολητός μου, όταν το αμάξι μου έπρεπε να μείνει συνεργείο για 2 εβδομάδες μου έδωσε το καινούριο αμάξι του, το οποίο το είχε μόλις μία μέρα για να μπορώ να πηγαίνω να βλέπω την κοπέλα μου. Θυμάμαι μου είχε πει ότι εκείνος δεν το χρειάζεται κι ότι μιας και το έχω συνηθίσει θα μου είναι πολύ δυσκολο να είμαι 2 βδομάδες χωρίς αμάξι. Προτίμησε να "απολογηθεί" στους γονείς του για το τι έκανε το αμάξι που μόλις του είχανε πάρει, να "απολογηθεί" για τις τυχόν μαλακιες που θα μπορούσα να κάνω εγώ στο αμάξι (από το να μην το στρωσω καλά, μέχρι να του κάνω έστω και μια γρατζουνιά, ή και να το τρακάρω), από το να με αφήσει χωρίς αμάξι..

Τέλος παραδείγματος..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Προτίμησε να θυσιάσει παρα παρα παρα παρα πολλά πράγματα για εμένα για να μην στερηθώ κάτι πολύ απλό εγώ που θα υπήρχε και άλλος τρόπος να βολευτώ...

Σε κάθε παρέα μεταξύ αντρών βλέπω να υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη (σαφώς σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχει).

Έχετε αναρωτηθεί ποτε γιατί οι παρέες με τις κοπέλες είναι πάντα μικρότερες από αυτές των αγοριών? Παραδεχτείτε (και δεν ειναι κακό), στο ότι με το να είστε πιο "εκλεκτικές", γίνεστε πιο "δύσκολες" στην επιλογή αλλά και στο να κρατήσετε κάποια φίλη.

Κατανοω οσα λες, αλλα δεν νομιζω πως η ποσοτητα δειχνει και την ποιοτητα.
Δε σημαινει απολυτως τιποτα οτι τα αγορια κανουν μεγαλυτερες παρεες.
Αλλωστε σε μια παρεα, με αλλον κανεις πιο πολυ παρεα και με αλλον πιο λιγο.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Χμ , η πραγματική φιλία είναι δύσκολο...
Αντε να'ειχες 0 ή 1 ή 2 "ΦΙΛΟΥΣ".
Τώρα η παρέα εξαρτάται ,ότι διαλέξει ο καθένας.
Ετσι κι αλλιώς υπάρχουν από την φύση τους άνθρωποι λιγότερο ή περισσότερο κοινωνικοί... Ο καθένας έχει καλά κι κακά στην προσοπικότητα του κι αναλόγος διαλέγει κι φίλους κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Κοπέλες είστε σίγουρα , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρετε κάτι παραπάνω.. Και εσείς όπως κι εγώ λέμε την γνώμη μας η οποία βασίζεται πάνω στις εμπειρίες που έχουμε ζήσει.. Προσωπικά έχω μπει σε άπειρες παρέες και σε όλες ανεξαιρέτως τις παρέες που υπήρχαν κοπέλες θα είχε γίνει μεταξύ τους κάποια παρεξήγηση, κάποιος τσακωμός, κάτι τελος πάντων..Και δεν είναι μόνο σε παρέες αλλά και σε προσωπικό επίπεδο όλες οι κοπέλες που έχω γνωρίσει και έχουμε μιλήσει θα μου έχουν πει για κάποια εμπειρία τους με κάποια φίλη τους που τσακωθήκανε κτλ.

Αναφέρουμε τον όρο πραγματική φιλία, αλλά για να σου απαντήσω πρέπει πρώτα να δούμε τι εστί πραγματική φιλία...

Κολητός μου, όταν το αμάξι μου έπρεπε να μείνει συνεργείο για 2 εβδομάδες μου έδωσε το καινούριο αμάξι του, το οποίο το είχε μόλις μία μέρα για να μπορώ να πηγαίνω να βλέπω την κοπέλα μου. Θυμάμαι μου είχε πει ότι εκείνος δεν το χρειάζεται κι ότι μιας και το έχω συνηθίσει θα μου είναι πολύ δυσκολο να είμαι 2 βδομάδες χωρίς αμάξι. Προτίμησε να "απολογηθεί" στους γονείς του για το τι έκανε το αμάξι που μόλις του είχανε πάρει, να "απολογηθεί" για τις τυχόν μαλακιες που θα μπορούσα να κάνω εγώ στο αμάξι (από το να μην το στρωσω καλά, μέχρι να του κάνω έστω και μια γρατζουνιά, ή και να το τρακάρω), από το να με αφήσει χωρίς αμάξι..

Τέλος παραδείγματος..

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Προτίμησε να θυσιάσει παρα παρα παρα παρα πολλά πράγματα για εμένα για να μην στερηθώ κάτι πολύ απλό εγώ που θα υπήρχε και άλλος τρόπος να βολευτώ...

Σε κάθε παρέα μεταξύ αντρών βλέπω να υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη (σαφώς σε μικρότερο βαθμό, αλλά υπάρχει).

Έχετε αναρωτηθεί ποτε γιατί οι παρέες με τις κοπέλες είναι πάντα μικρότερες από αυτές των αγοριών? Παραδεχτείτε (και δεν ειναι κακό), στο ότι με το να είστε πιο "εκλεκτικές", γίνεστε πιο "δύσκολες" στην επιλογή αλλά και στο να κρατήσετε κάποια φίλη.

Δε θυμάμαι ποτέ να σου είπα πως δεν ξέρεις τι σημαίνει πραγματική φιλία ή οτι δεν έχεις πραγματικούς φίλους ώστε να γράψεις όλο αυτό που έγραψες.. Οκ, έχεις ένα φίλο αληθινό, ο οποίος σου συμπαραστέκεται και σ'αγαπάει. Το δέχομαι, το αναγνωρίζω, σε συγχαίρω. Αυτό που σου είπα εγώ όμως ήταν οτι γενικεύεις και γίνεσαι απόλυτος χωρίς απολύτως κανένα λόγο. Εμμέσως πλην σαφώς, δηλαδή, μας είπες κατίνες, μας είπες οτι δεν ξέρουμε την πραγματική φιλία και οτι μαλώνουμε δίχως λόγο. Και όλα αυτά τα ξέρεις απο πρώτο χέρι, καθώς έχεις κάνει διατριβή πάνω στο θέμα. Εγώ αυτό που θα σου πω είναι οτι ίσως, λέω ίσως, να μπλέκεις ΕΣΥ με τα λάθος άτομα και να βγάζεις λανθασμένα συπμεράσματα. Που προφανώς αυτό συμβαίνει. Προς θεού, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς, προσωπικές αντιπαραθέσεις κτλ, απλώς με πείραξε αυτό που είπες επειδή σε στέκει κιόλας.
Και όσο για το τελευταίο που είπες, όχι, δεν το παραδέχομαι. Γιατί πολύ απλά εγώ προσωπικά ούτε δύστροπη είμαι, ούτε δύσκολη στο να κρατήσω μία φίλη. Κι όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, δε μετράει η ποσότητα, αλλά η ποιότητα. Οπότε άτοπο και το τελευταίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
υπ'οψιν οτι οι πραγματικοι φιλοι (και συμφωνα με τις συμβουλες των γεροντοτερων) ειναι 1,2 το πολυ 3..μετα αρχιζει η εννοια της παρεας..κσλυτερα λιγοι και καλοι...δεν πιστευω οτι στη φιλια τιθεται θεμα ποσοτητας αλλα ποιοτητας...

Δεν το οποια όσον αφορά την ποσότητα. Ήθελα να σου τονίσω το γεγονός ότι εσεις είστε πολύ πιο "επιλεκτικές" όσον αφορά τις φιλίες. Άνετα μία παρέα με 10 αγόρια θα βγεί θα κάνει το χαβαλέ της, θα πιει τις μπύρες της, και θα περάσει καλά.. (δεν μιλαω για κολητή παρέα εδώ). Αν βγουν 10 κοπελες σίγουρα θα δημιουργηθούν "κλίκες", σίγουρα θα σχολιαστεί τι φοράει κάποια κτλ.

Μηπως εσυ μπλεκεις με "λαθος" γυναικες και το γενικευεις τωρα?Λεω μηπως...(φυσικα και υπαρχουν αυτες που λες αλλα οχι και ολες)

Δεν βασίζομαι σε μία δύο ή πέντε παρέες... Λόγω των πολλών δραστηριοτήτων που είχα/έχω (ίσως και του γεγονότος ότι πάντα ήμουν δημοφιλής?) είχα/έχω την ευκαιρία να έχω μιλήσει /γνωρίσει παρα πολλά άτομα και να μπω σε παρα πολλές παρέες. Από εκεί και πέρα ήταν όλες οι κοπέλες που γνώρισα "λάθος?". Μπορεί. Δεν το αποκλειω. Απλά μιλάω βασει της "εμπειρίας" μου.

Κατανοω οσα λες, αλλα δεν νομιζω πως η ποσοτητα δειχνει και την ποιοτητα.
Δε σημαινει απολυτως τιποτα οτι τα αγορια κανουν μεγαλυτερες παρεες.
Αλλωστε σε μια παρεα, με αλλον κανεις πιο πολυ παρεα και με αλλον πιο λιγο.....;)

Βλ. απ. 1
-----------------------------------------
Δε θυμάμαι ποτέ να σου είπα πως δεν ξέρεις τι σημαίνει πραγματική φιλία ή οτι δεν έχεις πραγματικούς φίλους ώστε να γράψεις όλο αυτό που έγραψες.. Οκ, έχεις ένα φίλο αληθινό, ο οποίος σου συμπαραστέκεται και σ'αγαπάει. Το δέχομαι, το αναγνωρίζω, σε συγχαίρω. Αυτό που σου είπα εγώ όμως ήταν οτι γενικεύεις και γίνεσαι απόλυτος χωρίς απολύτως κανένα λόγο. Εμμέσως πλην σαφώς, δηλαδή, μας είπες κατίνες, μας είπες οτι δεν ξέρουμε την πραγματική φιλία και οτι μαλώνουμε δίχως λόγο. Και όλα αυτά τα ξέρεις απο πρώτο χέρι, καθώς έχεις κάνει διατριβή πάνω στο θέμα. Εγώ αυτό που θα σου πω είναι οτι ίσως, λέω ίσως, να μπλέκεις ΕΣΥ με τα λάθος άτομα και να βγάζεις λανθασμένα συπμεράσματα. Που προφανώς αυτό συμβαίνει. Προς θεού, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς, προσωπικές αντιπαραθέσεις κτλ, απλώς με πείραξε αυτό που είπες επειδή σε στέκει κιόλας.
Και όσο για το τελευταίο που είπες, όχι, δεν το παραδέχομαι. Γιατί πολύ απλά εγώ προσωπικά ούτε δύστροπη είμαι, ούτε δύσκολη στο να κρατήσω μία φίλη. Κι όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, δε μετράει η ποσότητα, αλλά η ποιότητα. Οπότε άτοπο και το τελευταίο.

Κατ αρχας δεν έχω μονο έναν κολητό, ένα παράδειγμα έδωσα για έναν φίλο μου.. Από εκεί και πέρα κατι τέτοιο δεν έχω συναντήσει ούτε κατά διάνοια σε κάποια παρέα με κοπέλες..

Δεν μίλησα προσωπικά ούτε γενικευσα χωρίς λόγο..Δεν μπλεκω εγώ με λάθος άτομα, μιλάω για τον γενικό κανόνα. Και ΝΑΙ οι περισσότερες κοπέλες εκεί έξω είναι χαζογκόμενες και κατίνες (δεν μιλάω προσωπικά, μην παρεξηγηθείς πάλι). Και το γεγονός ότι σε πείραξε κάτι που είπα επιβεβαιώνε τα λεγόμενά μου ότι εσείς επιρρεάζεστε πολύ πιο εύκολα από ότι και να γίνει....

Για την ποσοτητα απάντησα.

djohn out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
η παρεα 10 ατομων επειδη ακριβως ειναι ΠΑΡΕΑ δεν ειναι δυνατον να δηλωνει κατι για τη φιλια...επειδη εχω βρεθει και γω σε τετοιες παρεες με ο,τι να ναι ατομα μεσα ,το τελευταιο μου σκεφτομουν ηταν η φιλια..αλλο βγαινω για να περασω καλα και να πιω και να κανω μαλακιες (πραγμα που γινεται σχεδον με τον οποιονδηποτε) και αλλο βγαινω με τους Φιλους μου..καμια σχεση και καθε συγκριση αναμεσα στα δυο ειναι ακυρη.

και δε βλεπω το λογο γιατι σε μια παρεα οπου ουσιαστικα ουτε σε ξερουν ουτε τυς ξερεις (κατα βαθος) να πρεπει να χεις και καποιο συναισθημα και αισθημα ευθυνης απεναντις τους....οσο θελω θα σχολιασω (οχι παντως για τα ρουχα..ελεος) ...τι μου ειναι ? φιλοι μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι στη σημερινή εποχή, έχει χαθεί η ποιότητα, ο καθένας για τον εαυτό του,με αποτέλεσμα να στρεφόμαστε όλοι στην ποσότητα, έχοντας την ψευδαίσθηση οτι έτσι θα περάσουμε καλά! Φιλίες σήμερα δεν υπάρχουν, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μου θυμιζει λιγο μικρο πριγκιπα αυτο το τελευταιο :

"οι ανθρωποι σημερα δεν κανουν φιλους...γτ τα εμπορικα δεν πουλανε φιλους"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
η παρεα 10 ατομων επειδη ακριβως ειναι ΠΑΡΕΑ δεν ειναι δυνατον να δηλωνει κατι για τη φιλια...επειδη εχω βρεθει και γω σε τετοιες παρεες με ο,τι να ναι ατομα μεσα ,το τελευταιο μου σκεφτομουν ηταν η φιλια..αλλο βγαινω για να περασω καλα και να πιω και να κανω μαλακιες (πραγμα που γινεται σχεδον με τον οποιονδηποτε) και αλλο βγαινω με τους Φιλους μου..καμια σχεση και καθε συγκριση αναμεσα στα δυο ειναι ακυρη.

και δε βλεπω το λογο γιατι σε μια παρεα οπου ουσιαστικα ουτε σε ξερουν ουτε τυς ξερεις (κατα βαθος) να πρεπει να χεις και καποιο συναισθημα και αισθημα ευθυνης απεναντις τους....οσο θελω θα σχολιασω (οχι παντως για τα ρουχα..ελεος) ...τι μου ειναι ? φιλοι μου?

10 φίλοι δεν μπορεί να είναι? Δηλαδή μία παρέα από τι αποτελείται ΑΠΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ? Η ΑΠΟ ΕΧΘΡΟΥΣ? Η παρέα αποτελείται από φίλους (σίγουρα όχι κολητούς), αλλά ΦΙΛΟΥΣ. Βγαινεις έξω και περνάς καλά με τα δικά σου άτομα, τους φίλους σου. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ.

Η παρέα όπως σου είπα είναι κάτι παραπάνω από απλά άτομα. Για να ταιριάξουν μαζί, σημαίνει ότι υπάρχει κάτι παραπάνω και ότι μπορούνε όλοι μαζι να περάσουνε καλά. Απο εκει και πέρα σε μια παρέα υπαρχει και η αλληλεγγύη (έστω και σε μικρότερο βαθμό), του στυλ θα κεράσω εγώ σημερα, ή λέμε στην παρέα για κάτι που μας απασχολεί.

Δηλαδή εσύ βγαίνεις με ατομα που σου είναι τελείως αδιάφορα? Εγώ μόνο που σκέφτηκαν να με καλέσουν στην παρέα, (οτι δηλαδή με θέλουν μαζί τους), και ασχολήθηκαν/ασχολούνται να με ειδοποιούν για το τι θα κανουν , οτι κερνάνε όποτε μπορεί ο καθένας, τους κάνει παραπάνω από απλά άτομα, τους κάνει ΦΙΛΟΥΣ. όχι κολητούς ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΥΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Καλά οκ djohn όταν μιλάς για το 99% των περιπτώσεων και επιμένεις οτι δεν είσαι απόλυτος και δεν γενικεύεις, ε τι να πω καταντά γελοίο.. Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να επιμένω και να ξαναλέω συνεχώς τα ίδια πράγματα, μη γινόμαστε και βαρετοί.. Στην τελική πίστευε οτι θες. Α και οκ μην ανησυχείς, δεν παρεξηγούμαι τόσο έυκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
10 φιλοι (πραγματικοι ΦΙΛΟΙ) δεν υπαρχει...περιμενα να ξερες κατι τετοιο στην ηλικια σου..μια μεγαλη παρεα μπορει να αποτελειται και απο γνωστους..

φιλοι με το φ κεφαλαιο ειναι ας πουμε μεχρι 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
οι 3 είναι πολλοί!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ναι ειπα σε προηγουμενο ποστ..οτι τρεις ειναι το παρα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καλά οκ djohn όταν μιλάς για το 99% των περιπτώσεων και επιμένεις οτι δεν είσαι απόλυτος και δεν γενικεύεις, ε τι να πω καταντά γελοίο.. Τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να επιμένω και να ξαναλέω συνεχώς τα ίδια πράγματα, μη γινόμαστε και βαρετοί.. Στην τελική πίστευε οτι θες. Α και οκ μην ανησυχείς, δεν παρεξηγούμαι τόσο έυκολα...

Βασικά 90% ήθελα να γράψω, αλλά τεσπα. Και ναι 9 στις 10 κοπέλες ανταποκρίνονται στην περιγραφή. Σε ευχαριστώ που λες γελοια την άποψη μου, αλλά η γενίκευση που κάνω γίνεται βάσει της εμπειρίας μου που έχω στο θέμα κι αν διάβασες έχω (καλώς ή κακώς) μεγάλη.
Βασικά εσύ είπες ότι σε πείραξε κάτι που είπα (επιβεβαιώνοντας τα λεγόμενα μου)

@ στην αγαπητή μου mod

Οποιοσδηποτε κάνει κάτι για σένα, δεχεται να βγει μαζί σου, σε κερνάει και περνάτε καλά μαζί για εμένα δεν είναι απλά άγνωστος. Και αυτοί που θα βγεις για έναν καφέ την βδομάδα είναι φίλοι, όχι κολητοί αλλά φίλοι. Φίλοι με Φ κεφαλαίο είναι σίγουρα πολύ λιγότεροι, αλλά και πάλι το μέχρι 3 ακούγεται απόλυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εχουμε τελειως διαφορετικη αποψη.το αφηνω εδω το θεμα και αν θελει καποιος αλλος ας τοποθετηθει.εγω απλως εγω επιφορτισει με παρα πολλα τη λεξη φιλος με αποτελεσμα να τους θεωρω λιγους,δυσευρετους και αν καποτε βρεθουν εναν καταπληκτικο λογο για να ειμαι ευτυχισμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
και για εμενα ειναι σημαντικη...αλλα ενταξει θα μπορουσα να υπαρξω και χωρις φιλους..δεν εγινε και τιποτα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Λοιπόν ας το λήξουμε εδώ γιατί δεν υπάρχει λόγος να λέμε τα ίδια και τα ίδια πλέον djohn... Το'παμε αυτό. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δε χαρακτήρισα γελοίες τις απόψεις σου, αλλά το γεγονός οτι έπεσες σε αντιφάσεις, αν και οκ, υπερέβαλλα λίγο ως προς τον χαρακτηρισμό. Όσο για την εμπειρία σου, που το λες και το ξαναλες, είπαμε: το δεχόμαστε και σε συγχαίρουμε.
Επίσης, συμφωνώ με σκάλι και γουόλι ως προς το θέμα παρέα και φίλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έπεσα σε αντιφάσεις αν και αν το έκανα θα ήταν λόγω βιασύνης στο γράψιμο και παρερμήνευσα κάτι. Όντως δεν προσφέρουμε κάτι νέο στην συζήτηση, αν θέλει κάποιος άλλος μπορεί να τοποθετηθει

djohn over and out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top