Η σημασία της αναγνώρισης

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Πιστεύετε οτι είναι σημαντική η αναγνώριση των όσων κάνετε στις διαπροσωπικές σας σχέσεις;
Θέλετε να ακούτε καλά λόγια,ένα μπράβο και να απολαμβάνετε την αναγνώριση των άλλων;
Είναι για εσάς η αναγνώριση ένα κίνητρο για να συνεχίζετε να προσπαθείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και ποιος δε θέλει να αναγνωρίζεται η δουλειά του/συνεισφορά του;!

Ναι, κάτι τέτοιο μου προσφέρει ηθική ικανοποίηση ακόμα και αν εγώ δεν έχω να κερδίσω κάτι. Με γεμίζει το γεγονός ότι προσφέρω και η προσφορά μου αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Οχι νομιζω το αν σου λενε καλα πραγματα δεν βοηθαει
classic παραδειγμα στον αθλητισμο σπανια οι μεγαλοι προπονητες ποτε δεν σου λενε μπραβο,σου λενε καλος αλλα μπορεις ακι καλυτερα,αλλιως,δεν προδευει κανεις και δεν βοηθαει τοσο εσενα οσο και αυτους που θελουν να κανουν την δουλεια τουσ(δλδ να σ βελτιωσουν)

Προσωπικα πες μ ανώμαλο αλλα γουσταρω τρελα ο αλλος να μην αναγνωριζει τις προσπαθεια μου αλλα καποιου αλλο και να τον ξεπαιρνω...μαγκια

Αυτο φυσικα ισχυει για το σχολειο που παω τωρα
αν εννοεις το επαγγγελμα μου.θελω να να την αναγνωριζουν οχι τοσο επειδη νοιζομαι για τις γνωμες τους ή διοτι δεν ξερω αν ειναι καλη αλλα,θα σημαινει προπομπο ενος επαινου ή καλυτερα οικονομικου βραβειου...;)

Για εμενα δεν αποτελει,λοιπον,κινητρο αλλα υπο συνθηκες προσφερει ικανοποιηση...

(Υ.Γ ακυρο,με θύμησες τις αναγκες ετσι οπως τις ορίζει ο maslow που διαφωνω με αυτα αλλα οκ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι, μου αρέσει να αναγνωρίζονται οι προσπάθειες που κάνω γενικά, διότι μού δίνει την δύναμη και το κουράγιο να συνεχίσω με περισσότερη σιγουριά και να ανταπεξέλθω καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ακυρο,με θύμησες τις αναγκες ετσι οπως τις ορίζει ο maslow που διαφωνω με αυτα αλλα οκ...)

που ακριβως διαφωνεις οσον αφορα τη θεωρια του Μaslow?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
που ακριβως διαφωνεις οσον αφορα τη θεωρια του Μaslow?:hmm:


αυτο που ειπες εσυ,αναφερεταισ τη θεωρια προσδοκιων η αναγνωριση των προσπαθειων και καλων προσπαθειων του εργαζομενου

Σε πολλα βασικα μετα τις ασφαλειας
αυτος υποστηριξε οτι αυτη η αναγκη ειναι αποροια
φημη,κυρος,εκτιμηση,σεβασμο....

πιστευω οτι ενασμα για τη καλυτερη δυνατη αποδωση του καθε εργαζομενου ειναι η προσωπικη ικανοποιηση και μονο.καθε ανθρωπος ειναι αυτοβουλη προσωπικοτητα δεν μπορεις αν τον βαλεις σ καλουπια...
Απορρίπτω πληρως αυτη την κατηγορια αναγκων και θεωρω αυτο που πρεπει αν προσφερεται
Στις διαπροσωπικες σχεσεις====>ικανοποιηση κοινωνικων ανγκων
και γενικα αν αναφερομαστε στο τομεα της εργασιας=====>ικανοποιηση των βασικων κ μελλοντικων(ασφαλειας) αναγκων

Αυτα και μονο θα επιφερουν την αυτοολοκληρωση καθιστωντας παντελως αχρηστες-ανουσιες αυτες τις αναγκες
Οι ανθρωποι νοιαζονται για το χρημα και τις κοινωνικες: δλδ, να γινεται αποδεκτος,να εχει φιλους,να εχει αγαπη και σ τοργη

My opinion,αν μ ρωτησει ο prof αλλα παπαγαλιζω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
αυτο που ειπες εσυ,αναφερεταισ τη θεωρια προσδοκιων η αναγνωριση των προσπαθειων και καλων προσπαθειων του εργαζομενου

Δεν συμφωνω,αναγνωριση δεν εχει αναγκη μονο ο εργαζομενος που θα του δοθει,μια θεση,ενα bonus,ενα ποσοστο επι των πωλησεων κλπ.Αναγνωριση,εχει αναγκη ο καθε ανθρωπος μεσα στις διαπροσωπικες του σχεσεις ειτε ειναι φλικες,ειτε ερωτικες ειτε τυπικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι η αναγνωριση ειναι ωραιο πραμα...να αναγνωριζει ο αλλος τι εχεις κανει και να σου λεει ενα μπραβο!! αλλα καμια φορα επαναπαυομαι σε αυτο και δεν συνεχιζω με την ιδια καλη πορεια...πολλες φορες αν εχω κανει κατι καλα ,μια εργασια πχ, και αντι να μου πουν μπραβο λενε οκ θελει λιγη ακομα προσπαθεια μονο για να τους μπω στο ματι το κανω τελειο...αν και ετσι ειναι ο δικος μου χαρακτηρας πιστευω ειναι πιο αποδοτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η αναγνώριση των πρασπαθειών είναι κατα τη γνώμη μου επιθυμητή απο όλους.Το θέμα είναι πόσο επηρεάζεται ο καθένας απο αυτήν.Αλλοι επαναπαύονται και άλλοι πεισμώνουν ακόμα περισσότερο και συνεχίζουν.
Προσωπικά ικανοποιούμαι όταν αναγνωρίζεται ο κόπος που έχω καταβάλλει,αλλά και να μην αναγνωριστεί δε θα καθίσω να σκάσω.Σημασία για μένα έχει να ξέρω η ίδια ότι προσέφερα αυτό που μπορούσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top