Η οδύσσεια ενός νέου πτυχιούχου – «Αν δεν ξέρεις πού να πας, όλοι οι δρόμοι είναι λάθος»

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
γιατι ο δικηγορακος, ο γιατρος που δουλευει στο ΕΣΥ 15 ωρες για 900 ευρω και ο junior developer που προσληφθηκε σε εταιρεια του big4 δεν τρωνε πουτσα τα πρωτα 3-4 χρονια νομιζεις? Απλα αυτη τον τρωνε και με πτυχιο.
Δε κατάλαβες τι έγραψα.

Εγώ απλά αντιπαρατέθηκα στο χιλιοπαιγμένο τσιτάτο "ε ντάξει τι τα θέλετε τα πτυχία, πηγαίνετε γίνετε σοβατζήδες/ηλεκτρολόγοι/νυχούδες που έχει καλό χρήμα".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγω αναφερθηκα στη γερμανια,στην ελλαδα ουτε που θα περνουσε το μυαλο μου να ασχοληθω με τεχνικά επαγγέλματα. Αν και δυστυχώς δεν εχω καποιο γνωστο εκει να μου πει την παργματικη κατασταση, γνωριζω οτι στη γερμανια ολα ρυθμίζονται με βαση τη νομοθεσια επομένως δε μπορει ενας 18νος που δε μπηκε αει να αρχισει ξαφνικα να κανει μερεμετια γιατι αυτα ειναι τα ευκολα χρηματα. Θα πρεπει να βγαλει σχολη 2-3 ετους φοιτησης κ μονο μετα θα εχει το δικαίωμα να δουλεψει ως ξυλουργος,υδραυλικος κτλ. Εαν δουλευει χωρις πιστοποιηση, θεωρειται μαυρη εργασια.Επομενως σε καθε περιπτωση μιλαμε για σπουδες.
Ρε φιλαράκο φτωχοδουλειές είναι αυτά τώρα όπως και να το κάνεις.

Έχω δουλέψει και έχω δει πάρα πολλά για την ηλικία μου, αλλά πλούσιο χειρώνακτα δεν έχω δει ούτε μια φορά.

Σου βάζω μέσα και αφεντικά ηλεκτρολόγους, εργοδηγούς με φήμη κλπ.

Ένα τσικ πιο πάνω από το μέσο βιοτικό επίπεδο ενός ντελιβερά είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει και εκεί μαύρη εργασία όπως και μαύρες πληρωμές. Υπάρχουν περιπτώσεις να σε εκβιάζει γερμανός (ντόπιος) γιατρός που δουλεύει σε νοσοκομείο να του πληρώνεις το μισό ενοίκιο χωρίς χαρτιά και το μισό νόμιμο, όταν σου νοικιάζει δωμάτιο από το σπίτι. Μάλιστα στο τέλος της περιόδου ενοικίασης όταν σε πετάει έξω, σου χρεώνει και κάπου 1.500 ευρώ μαύρα για τις "φθορές" μέχρι και την φυσιολογικά φθαρμένη λεκάνη να την ... καθαρίσει σαν να είναι καινούρια ενώ το σπίτι να είναι σταύλος. Η απειλή του είναι ότι θα καλέσει δικηγόρο και αστυνομία για να σε απελάσουν αλλά και να πληρώσεις αυτά που σου ζητάει.

Από τον καναπέ στην Ελλάδα, όλα φαίνονται νόμιμα, προοδευτικά και ηθικά για την "ψεύτική" Γερμανία.
Αυτό δεν το πιστεύω ότι γίνεται ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ούτε για 1000€.

Μάλλον αγαπητέ nPb αυθυποβάλλεσαι, προσπαθείς να αντιμετωπίσεις τον Δυτικό Πολιτισμό με βαλκανική δουλοπρεπή ραγιαδοσύνη.

Πώς να κλέψω το σύστημα για να βγάλω δύο φέτες ψωμί παραπάνω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό όταν υπογράφεις το μισθωτήριο και στη συνέχεια πρέπει να το καταθέσεις στον δήμο ;


Πώς γίνεται αυτό όταν πληρώνεις την εγγύηση πχ. 3 ενοίκια και λαμβάνεις το νόμιμο παραστατικό ;


Εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα απέλασης πολίτη ΕΕ
Μαλακίες λέει, εδώ προδόθηκε το πόσο μυρωδιάς είναι στη πραγματικότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 774 μηνύματα.
Έχει και εκεί μαύρη εργασία όπως και μαύρες πληρωμές. Υπάρχουν περιπτώσεις να σε εκβιάζει γερμανός (ντόπιος) γιατρός που δουλεύει σε νοσοκομείο να του πληρώνεις το μισό ενοίκιο χωρίς χαρτιά και το μισό νόμιμο, όταν σου νοικιάζει δωμάτιο από το σπίτι. Μάλιστα στο τέλος της περιόδου ενοικίασης όταν σε πετάει έξω, σου χρεώνει και κάπου 1.500 ευρώ μαύρα για τις "φθορές" μέχρι και την φυσιολογικά φθαρμένη λεκάνη να την ... καθαρίσει σαν να είναι καινούρια ενώ το σπίτι να είναι σταύλος. Η απειλή του είναι ότι θα καλέσει δικηγόρο και αστυνομία για να σε απελάσουν αλλά και να πληρώσεις αυτά που σου ζητάει.

Από τον καναπέ στην Ελλάδα, όλα φαίνονται νόμιμα, προοδευτικά και ηθικά για την "ψεύτική" Γερμανία.
Φυσικα κ υπαρχει μαυρη εργασια κ το γνωριζω απο γνωστους. Το θεμα ειναι οτι λειτουργείς παράνομα, αρα αργα ή γρηγορα θα σε πιασουν. Εγω 2 βδομαδες πηγαινα οπου γουσταρα με ολα τα μεσα στο βερολινο κ τελευταια μερα πριν φυγω με επιασαν (60€). Ελα ομως που στην περιπτωση της μαυρης εργασιας το προστιμο θα ειναι πολλλλυ μεγαλυτερο
Τωρα αυτο με την απελαση παραειναι ηλιθιο μιας για πολιτες εε προβλέπεται μονο σε περιπτωσεις που απειλείται η εθνικη ασφάλεια....
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,517 μηνύματα.
Φυσικα κ υπαρχει μαυρη εργασια κ το γνωριζω απο γνωστους. Το θεμα ειναι οτι λειτουργείς παράνομα, αρα αργα ή γρηγορα θα σε πιασουν. Εγω 2 βδομαδες πηγαινα οπου γουσταρα με ολα τα μεσα στο βερολινο κ τελευταια μερα πριν φυγω με επιασαν (60€). Ελα ομως που στην περιπτωση της μαυρης εργασιας το προστιμο θα ειναι πολλλλυ μεγαλυτερο
Τωρα αυτο με την απελαση παραειναι ηλιθιο μιας για πολιτες εε προβλέπεται μονο σε περιπτωσεις που απειλείται η εθνικη ασφάλεια....

Σίγουρα.
Θέλω να πω ότι και οι ντόπιοι κάνουν πιτσικουλιές. Επειδή έχει καλλιεργηθεί ένας μύθος για την ηθική, πρόοδο και κοινωνική ευημερία των λαών στη βόρεια Ευρώπη.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,128 μηνύματα.
Για την ταμπακιέρα τίποτα
Πάλι μυθοπλασίες
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγώ απ' ότι έχω δει σ' αυτή την χώρα, για να έχεις μια καλή επαγγελματική αποκατάσταση, πρέπει να σπουδάσεις αυτό:

- Ο,τι θες, εφόσον είσαι παιδί πολιτικού, μεγιστάνα, δημάρχου, προέδρου μεγαλοεταιρείας κλπ κλπ

Κανένα τμήμα (δυστυχώς) στην χώρα μας δεν προσφέρει εργασία η οποία δικαιολογεί τα χρόνια (απαιτητικών) σπουδών που θα αφιερώσεις για να την τελειώσεις. Ακόμα και οι μηχανικοί, στην Ελλάδα ΔΕΝ περνάνε καλά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι Χημικοί Μηχανικοί οι οποίοι έχουν απειροελάχιστη απορρόφηση εδώ, και κυρίως σε τομείς που μπορούν να απασχοληθούν και Χημικοί και άλλα συναφή επαγγέλματα. Ενώ, στο εξωτερικό (κυρίως χώρες με μια α βιομηχανία), οι ζήτηση τους είναι τεράστια.

Επίσης, επειδή έβλεπα αρκετά μηνύματα που λέγανε -κυρίως για τους μηχανικούς- το πόσο καλά είναι σε θέμα αποκατάστασης (αν όντως ισχύει) αυτό οφείλεται στο ratio προσφοράς (= άτομα που μπορούν να καλύψουν το σύνολο των θέσεων εργασίας που προσφέρονται) ÷ ζήτησης (οι θέσεις εργασίας που προσφέρονται).

Αν τυχόν αυξηθεί πάρα πολύ η προσφορά σε αυτούς τους τομείς (γίνεται ήδη στην πληροφορική btw), ΚΑΙ οι μηχανικοί θα έχουν το ίδιο θέμα που έχουν οι φιλόλογοι που τους κοροϊδεύουν.

Το θέμα είναι ότι το κράτος, παρόλο που ο πληθυσμός μειώνεται, άρα και το εργατικό δυναμικό μείωνεται, δεν μπορεί να προσφέρει θέσεις εργασίας σε ειδικευόμενους νέους.

Εννοείται δεν φταίει μόνο το κράτος, αλλά και η νοοτροπία του Έλληνα εργοδότη!

Χαρακτηριστικο είναι ότι στον φορέα που κάνω την πρακτική μου (δε θα τον αναφέρω για προφανείς λόγους), ενώ οι θέσεις που καλύπτονται είναι 2/4 που απαιτούνται βάση του φόρτου εργασίας στον τομέα Α, 1.5/2 στον τομέα Β, και 2.5/4 στον τομέα Γ (το 0.5 στους 2 τελευταίους οφείλεται στο ότι ένα άτομο τρέχει από τον ένα τομέα στον άλλο), δεν υπάρχει θέληση να προσλάβουν άλλους , γιατί σύμφωνα με τους "ανώτερους", όλο και κάποιος πρακτικαριος θα έρθει το καλοκαίρι να βγουν κάποιες δουλειές και να κάνουν υπομονή (=> στα @ τους αν ξεπατώνονται οι άλλοι).

Όσο υπάρχει η νοοτροπία της τσιγκουνιάς και γυφτιας στους εργοδότες, δεν θα αλλάξει τίποτα στην χώρα, δυστυχώς
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,517 μηνύματα.
Πώς ακριβώς γίνεται αυτό όταν υπογράφεις το μισθωτήριο και στη συνέχεια πρέπει να το καταθέσεις στον δήμο ;

Tα παραστατικά ήταν όλα νόμιμα. Απλά υπήρχε καθεστώς υπο-ενοικίου. Αυτός πλήρωνε το συνολικό ενοίκιο και χρέωνε για ένα δωμάτιο ένα ποσό για να κερδίζει κάτι. Φυσικά από το ποσό αυτό ήθελε μέρος του, να είναι φανερό και το υπόλοιπο να δίνεται στο χέρι.

Υ.Γ. Δεν είναι μυθοπλασία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,128 μηνύματα.
Tα παραστατικά ήταν όλα νόμιμα. Απλά υπήρχε καθεστώς υπο-ενοικίου. Αυτός πλήρωνε το συνολικό ενοίκιο και χρέωνε για ένα δωμάτιο ένα ποσό για να κερδίζει κάτι. Φυσικά από το ποσό αυτό ήθελε μέρος του, να είναι φανερό και το υπόλοιπο να δίνεται στο χέρι.

Υ.Γ. Δεν είναι μυθοπλασία.
Όχι ακριβώς. Αυτός είχε στο όνομά του το συμβόλαιο του σπιτιού και μετά νοίκιαζε τα δωμάτια, οπότε μιλάμε για WG όπου ο ένας έχει το συμβόλαιο και μετά βρίσκει ένα ή δύο ή τρία άτομα για το υπόλοιπα δωμάτια.

Μας λες λοιπόν ότι υπέγραψες άλλο συμβόλαιο, όπου φαίνεται το ποσό του ενοικίου και το Iban, και κατέληξες να πληρώνεις άλλο ποσό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top