Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 308)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.1%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 56 18.2%

microbio

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κ εγώ είμαι κατά. Είναι απλά μια μόδα η οποία υπονομεύει την ελληνική γλώσσα.
Επίσης αν γράφεις κανονικά σε κάποιο chat όλοι στρέφονται εναντίον σου και σε αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινο! ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιείς την ελληνική γλώσσα και γραμματική σωστά.
Υπέρ των greeklish! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pera_brexei

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω τα προτιμω γιατι γραφω γρηγορα και με τα ελληνικα παντα πρεπει ας πουμε να προσεχω να βαλω το σωστο "η" ενω με τα αλλα δν τρεχει και τιποτα αν βαλεις ενα ι αντι για η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τα greeklish είναι χρήσιμα άμα ξέρετε καλά αγγλικά και σας αρέσουν και τα χρησιμοποιείτε πολύ. :)

Ψήφος: Υπέρ.
Στόινγκ!
Θα μου πεις μικρό είσαι έτσι μεγάλωσες.
Δεν είναι μόνο άχρηστα.
Τους ανορθόγραφους τους αποτελειώνουν με το παραμικρό.
Είναι δυνατόν Γ' Λυκείου κοπελιά να γραφει εγό ή είνε???
Μην ακούω βλακείες.
Α.
Τα αγγλικά που λες είναι παντελως άσχετα.

οκ δεν λέω είμαι υπέρ ως ένα σημείο όμως:):xalara: αλλά ως εκεί δεν λέω βολεύουν να μίλας με τους φίλους σου στα chat,msn και fb δλδ γράφεις πιο γρήγορα και δεν χρειάτεται ούτε τόνοι ούτε ορθογραφίες κτλ.!:( όταν είναι να γράψεις ένα μεγάλο κείμενο ή εργασιές και τέτοια δείχνει λίγο χάλι:xixi:τι λίγο δλδ έλεος γίνετε! γι αυτό νομίζω πως πρέπει να συνηθίσουμε και να χρεισιμοποιούμε σιγά σιγά όσο μπορούμε και λιγα ελληνικά ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!!!:P:boom:
Είδες τι κάνουν τα greeklish που βαριέστε να γράψετε?
*χρησιμοποιούμε


Αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιείς την ελληνική γλώσσα και γραμματική σωστά.
Υπέρ των greeklish! :D
Δεν γίνεται greeklish και γραμματική.
Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γίνεται greeklish και γραμματική.
Έλεος
Εγώ μιλούσα για τα κανονικά ελληνικά.. Τι σε νοιάζει αν γράφεις με greeklish αν ξέρεις να χρησιμοποιείς την ελληνική γλώσσα σωστά; Αν όμως τώρα, είσαι σκράπας στην ορθογραφία ε, εντάξει, δεν είναι και πολύ έξυπνη ιδέα να γράφεις με greeklish συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν γίνεται greeklish και γραμματική.
Έλεος

Δηλαδη οταν γραφεις greeklish βαζεις το ρημα, υποκειμενο κ αντικειμενο σε διαφορετικες θεσεις;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
To άλλο επικό που άκουσα σε ένα φόρουμ είναι το εξής: Σας το δίνω ακριβώς όπως το είπε.

Τι να πεις τώρα;

Τι ήταν αυτό τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Τι ήταν αυτό τελικά;

Τι μου το κάνουν remove το μήνυμα έλεος. Ξέρω απαγορεύονται τα greeklish αλλά είπαμε..

Αυτό είπε: ( ελπίζω να προλάβεις να το δεις )

Πεδια για σας σορρυ π γραφο γκρικλισ αλλα μ τν σπανε τα ελλινικα

Αυτό είχε πει σε greeklish απλά το έγραψα στα ελληνικά γιατί δεν με αφήνε να στείλω μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

microbio

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιείς την ελληνική γλώσσα και γραμματική σωστά.
Υπέρ των greeklish! :D

Είναι καθήκον σου να χειρίζεσαι σωστά την ελληνική γλώσσα κ γραμματική. Άλλωστε τα greeklish επιδεινώνουν το πρόβλημα. Όσο πιο γρήγορα μάθεις να μιλάς κ να γράφεις σωστά τόσο το καλύτερο για σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τι μου το κάνουν remove το μήνυμα έλεος. Ξέρω απαγορεύονται τα greeklish αλλά είπαμε..

Αυτό είπε: ( ελπίζω να προλάβεις να το δεις )



Αυτό είχε πει σε greeklish απλά το έγραψα στα ελληνικά γιατί δεν με αφήνε να στείλω μήνυμα.

OK thanks :P

πάντως έλεος με την απαγόρευση greeklish. Είπαμε να μην γράφουμε τα μηνύματά μας έτσι, αλλά ούτε σε παράθεση; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
OK thanks :P

πάντως έλεος με την απαγόρευση greeklish. Είπαμε να μην γράφουμε τα μηνύματά μας έτσι, αλλά ούτε σε παράθεση; :mad:

Ε ναι και εγώ ξενέρωσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δηλαδη οταν γραφεις greeklish βαζεις το ρημα, υποκειμενο κ αντικειμενο σε διαφορετικες θεσεις;:hmm:
Συντακτικό είναι αυτό :P
Και φυσικά δεν αλλάζει κάτι στο συντακτικό ή στη γραμματική που χρησιμοποιεί κανείς στα greeklish. Ακόμα και "ορθογραφία" μπορεί να υπάρξει αν κάνεις πάντα κάποιες συγκεκριμένες αντιστοιχίες:

η -> h
οι -> oi
ει -> ei
υ -> y ή u
ω -> w

Εγώ έτσι έγραφα πάντα greeklish και δεν επηρεάστηκε η ορθογραφία μου καθόλου. Ήταν πάντα καλή βέβαια, οπότε δε μου ήταν και δύσκολο να κάνω τις σωστές αντιστοιχίες.

Το δικό μου πρόβλημα με τα greeklish είναι καθαρά πρακτικό, δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες με αποτέλεσμα ο καθένας να γράφει όπως θέλει, κάνοντας την ανάγνωση πολύ δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μερος της γραμματικης ειναι το συντακτικο :P

κ εγω ετσι γραφω γι'αυτο δεν ειχα προβλημα ποτε ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
μερος της γραμματικης ειναι το συντακτικο :P

κ εγω ετσι γραφω γι'αυτο δεν ειχα προβλημα ποτε ^^

Έχεις δίκιο Krou. :zilia::P

συντακτικό το [sindaktikó] O38 : (γραμμ.) το μέρος της γραμματικής που ασχολείται με τη σύνταξη, καθώς και το σχετικό σχολικό μάθημα ή βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγω αναγκαζομαι να γραφω καμια φορα greeklish στο κινητο και μαλιστα κοφτα grekklish πχ(t kans?) για να μην χρεωνομια 2 μηνυματα δηλαδη για να μην υπερβω τις 160 λεξεις!!Ουτε εμενα μ' αρεσουν αλλα η ακριβεια με εχει κανει να τα χρησιμοποιω!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στο παρελθόν τα χρησιμοποιούσα, πλέον όχι, γιατί διαπίστωσα ότι προκαλούν πρόβλημα ανορθογραφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Θεωρώ τα γκρίκλικα μια μεγάλη ανοησία. Δεν πιστεύω αυτό το "γράφω πιο γρήγορα" που λένε κάποιοι. Μάλλον μόδα είναι και τα πιτσιρίκια πουλάνε μούρη. Το πιστεύω ότι και την ορθογραφία σκοτώνουν. Όμως για μένα το πιο σημαντικό είναι άλλο: Για να διαβάσω τα γκρίκλικα χρειάζομαι πολύ περισσότερο χρόνο από τα ελληνικά. Αυτό γιατί στα ελληνικά διαβάζω ολόκληρες λέξεις και φράσεις ενώ στα γκρίκλικα διαβάζω γράμματα και πρέπει να συλλαβίζω. Δεν αισθάνομαι καμιά υποχρέωση να διαβάσω ένα μήνυμα στα γκρίκλικα. Γιατί να χάσω την ώρα μου επειδή ο άλλος το παίζει έτσι? Όσοι με ξέρουν ποτέ δεν μου γράφουν ούτε σε e-mail ούτε στο κινητό σε γκρίκλικα γιατί ξέρουν ότι δεν θα τους απαντήσω. Ένας λόγος που μου κάθησε το φόρουμ αυτό είναι ότι απαγορεύονται τελείως τα γκρίκλικα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Η γνώμη σας για τα greeklish
Η χειρότερη. Καταστρέφουν την γλώσσα, την ορθογραφία, την σκέψη. Η σκέψη αναπτύσεται μόνο υπό λογικές συνθήκες. Και Δόξα τω Θεώ τα ελληνικά είναι η ποιο σπουδαία γλώσσα του κόσμου ακριβώς λόγο της λογικής της. Greeklish? Ποιος τα έχει ανάγκη; Δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ. Ούτε σε messengers ούτε πουθενά. Εξάλλου, ούτε να τα διαβάσω μπορώ. Κουράζομαι πολύ ακόμα και με μερικές φράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
σε ποια χώρα μιλάνε τα γκρίκλικα ή γκέκικα; :D

Όντως συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Dias. Θα είναι κατάντια στα επόμενα 10 χρόνια, να έχουμε Έλληνες νέους και επιστήμονες και να μην ξέρουν να γράψουν στα Ελληνικά. Τόσο δύσκολο είναι να κρατήσουμε την Ελληνική γλώσσα ως συνέχεια της "ανεκτίμητης" Ελληνικής κληρονομίας; Είναι το μόνο στοιχείο μας, να συνεχίζουμε να είμαστε οι Έλληνες ως συνέχεια του Ελληνικού πολιτισμού (όχι μόνο του αρχαίου, αλλά και του βυζαντινού και του νεότερου) απέναντι στην bigbrotherική λαίλαπα της παγκοσμοιοποιημένης-ξεπουλημένης δύσης και ανατολής. Δεν φτάνει που την έχουμε και σε απλουστευμένη μορφή (δημοτική), την κακοποιούμε κιόλας....Μάλλον πετυχαίνουν οι στόχοι του κ*λοαμερικάνου Κίσινγκερ....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Μάλλον πετυχαίνουν οι στόχοι του κ*λοαμερικάνου Κίσινγκερ....
Έλεος πια με τον Κίσινγκερ!!!! Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή ότι έιπώθηκε κάτι τέτοιο στα αλήθεια??? Εγώ που το έψαξα μόνο κάτι κ*λομπλόγκ βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top