Η γνώμη σας για τα φροντιστήρια!

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Orathac ξέρεις πολύ καλά ότι έχεις άδικο. Το σύστημα μας πάει εκεί πέρα, όχι εμείς από μόνοι μας. Στο σχολείο, σε μια τάξη 25 ατομών όπου διδάσκουν δημόσιοι υπάλληλοι σοβαρή δουλειά δεν γίνεται... ΔΕΝ μπορεί να γίνει.
Αντίθετα στο φροντιστήριο είναι μικρότερα τα τμήματα και οι καθηγητές δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Για να κρατήσουν τη δουλειά τους ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Οι καθηγητές στο σχολείο ακόμα κι αν δε δουλέψουν τη δουλειά τους την έχουν δεδομένη.

Το σύστημα μας πάει εκεί πέρα. Αν εσύ θες να το παίζεις διάνοια και ότι τα καταφέρνεις και χωρίς φροντιστήρια κάν' το και μη μας τα πρίζεις. Επειδή εσύ επέλεξες να μην πας δε σημαίνει ότι και εμείς θα κάνουμε το ίδιο.

Κάποιοι πολύ απλά δεν τα καταφέρνουν μόνοι τους. Θέλουν βοήθεια, καθοδήγηση, υποστήριξη κλπ. Το σχολείο αυτά δεν τα προσφέρει, οπότε αναγκαστικά πάμε στη λύση των φροντιστηρίων.
-----------------------------------------


Και οι μάγκες του πληκτρολογίου είναι τζάμπα μάγκες. Οπότε σταμάτα να προσβάλλεις άλλα μέλη.
Εχω αδικο? Σε τι εχω αδικο? Ξερεις καν γιατι μιλαω? Εσεις λετε "δεν πας φροντ, δεν πας μπροστα" εγω δηλωσα οτι αυτη η προταση εχει 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαθη. Δεν χρειαζεσε να πας φροντ για να πας μπροστα. Συμφωνεις? πιτευεις οτι ειναι η μονη λυση το φροντ? Αμα ναι, δικαιολογησε. Εγω δεν γενικευω, ειναι λυση το φροντ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΜΟΝΗ. Δευτερο λαθος "γραφω ψηλα, παω ψηλα", πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι πετυχημενοι που δεν γραψανε ψηλα? Αμα ναι, τοτε εισαι τυφλος.

Δεν το παιζω διανοια, απλα πιστευω οτι ειμαι αρκετα εξυπνος ωστε να βρω αλλες λυσεις απο να πιεζω την μανα μου με λεφτα.

Θελουν βοηθεια? ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ? Καθηστερημενοι ειναι? Αλλιως που πανε? Που πας να γραψεις ψηλα αμα δεν μπορεις να καταλαβενεις λεξεις του κειμενου και λογια του καθηγητη? Πηγαινε τεχνικο.

Δικαιολογο φροντ και ιδιαιτερα σε καποια μαθηματα, μερικες ωρες την εβδομαδα, αλλα οχι οταν γινεται δευτερο σχολειο, με 3ωρα 4ωρα και 5ωρα. Το σχολειο τα προσφερει ολα μια χαρα, αμα εσυ εισαι τυφλος και θες να παραμηνεις τυφλος, σπαταλα λεφτα στα φροντιστηρια, δεν θα ειμαι ο κριτης της ζωης σου.
Αμα ειναι τοσο σκατα το σχολειο, μπορεις να αλλαξεις σχολειο, ειναι πιο φτυνο απο το να πηγαινεις φροντιστηριο.

"Και οι μάγκες του πληκτρολογίου είναι τζάμπα μάγκες. Οπότε σταμάτα να προσβάλλεις άλλα μέλη"
Αυτο παει για πμ στο μσν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εχω αδικο? Σε τι εχω αδικο? Ξερεις καν γιατι μιλαω? Εσεις λετε "δεν πας φροντ, δεν πας μπροστα" εγω δηλωσα οτι αυτη η προταση εχει 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαθη. Δεν χρειαζεσε να πας φροντ για να πας μπροστα. Συμφωνεις? πιτευεις οτι ειναι η μονη λυση το φροντ? Αμα ναι, δικαιολογησε. Εγω δεν γενικευω, ειναι λυση το φροντ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΜΟΝΗ. Δευτερο λαθος "γραφω ψηλα, παω ψηλα", πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι πετυχημενοι που δεν γραψανε ψηλα? Αμα ναι, τοτε εισαι τυφλος.

Δεν το παιζω διανοια, απλα πιστευω οτι ειμαι αρκετα εξυπνος ωστε να βρω αλλες λυσεις απο να πιεζω την μανα μου με λεφτα.

Θελουν βοηθεια? ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ? Καθηστερημενοι ειναι? Αλλιως που πανε? Που πας να γραψεις ψηλα αμα δεν μπορεις να καταλαβενεις λεξεις του κειμενου και λογια του καθηγητη? Πηγαινε τεχνικο.


Δικαιολογο φροντ και ιδιαιτερα σε καποια μαθηματα, μερικες ωρες την εβδομαδα, αλλα οχι οταν γινεται δευτερο σχολειο, με 3ωρα 4ωρα και 5ωρα. Το σχολειο τα προσφερει ολα μια χαρα, αμα εσυ εισαι τυφλος και θες να παραμηνεις τυφλος, σπαταλα λεφτα στα φροντιστηρια, δεν θα ειμαι ο κριτης της ζωης σου.
Αμα ειναι τοσο σκατα το σχολειο, μπορεις να αλλαξεις σχολειο, ειναι πιο φτυνο απο το να πηγαινεις φροντιστηριο.

"Και οι μάγκες του πληκτρολογίου είναι τζάμπα μάγκες. Οπότε σταμάτα να προσβάλλεις άλλα μέλη"
Αυτο παει για πμ στο μσν.


Κανείς δεν είπε ότι αν δεν γράψεις δεν πας μπροστά. Αλλά σημασία δεν έχει απλά να γράψεις καλά. Αλλά να μάθεις κάποια πράγματα, να τα κατανοήσεις σωστά. Αυτό το σχολείο δεν το προσφέρει, τουλάχιστον η πλειοψηφία των ελληνικών σχολείων.

Και αν εσύ βλέπεις ότι το σχολείο είναι μια χαρά και το εκπαιδευτικό μας σύστημα τα σπάει, είσαι ΕΣΥ τυφλός!

Υ.Γ. Θες φροντιστήριο στην Νεοελληνική Γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε ότι αν δεν γράψεις δεν πας μπροστά. Αλλά σημασία δεν έχει απλά να γράψεις καλά. Αλλά να μάθεις κάποια πράγματα, να τα κατανοήσεις σωστά. Αυτό το σχολείο δεν το προσφέρει, τουλάχιστον η πλειοψηφία των ελληνικών σχολείων.

Και αν εσύ βλέπεις ότι το σχολείο είναι μια χαρά και το εκπαιδευτικό μας σύστημα τα σπάει, είσαι ΕΣΥ τυφλός!

Υ.Γ. Θες φροντιστήριο στην Νεοελληνική Γλώσσα
:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Εχω αδικο? Σε τι εχω αδικο? Ξερεις καν γιατι μιλαω? Εσεις λετε "δεν πας φροντ, δεν πας μπροστα" εγω δηλωσα οτι αυτη η προταση εχει 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ λαθη. Δεν χρειαζεσε να πας φροντ για να πας μπροστα. Συμφωνεις? πιτευεις οτι ειναι η μονη λυση το φροντ? Αμα ναι, δικαιολογησε. Εγω δεν γενικευω, ειναι λυση το φροντ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΜΟΝΗ. Δευτερο λαθος "γραφω ψηλα, παω ψηλα", πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι πετυχημενοι που δεν γραψανε ψηλα? Αμα ναι, τοτε εισαι τυφλος.

Δεν το παιζω διανοια, απλα πιστευω οτι ειμαι αρκετα εξυπνος ωστε να βρω αλλες λυσεις απο να πιεζω την μανα μου με λεφτα.

Θελουν βοηθεια? ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ? Καθηστερημενοι ειναι? Αλλιως που πανε? Που πας να γραψεις ψηλα αμα δεν μπορεις να καταλαβενεις λεξεις του κειμενου και λογια του καθηγητη? Πηγαινε τεχνικο.

Δικαιολογο φροντ και ιδιαιτερα σε καποια μαθηματα, μερικες ωρες την εβδομαδα, αλλα οχι οταν γινεται δευτερο σχολειο, με 3ωρα 4ωρα και 5ωρα. Το σχολειο τα προσφερει ολα μια χαρα, αμα εσυ εισαι τυφλος και θες να παραμηνεις τυφλος, σπαταλα λεφτα στα φροντιστηρια, δεν θα ειμαι ο κριτης της ζωης σου.
Αμα ειναι τοσο σκατα το σχολειο, μπορεις να αλλαξεις σχολειο, ειναι πιο φτυνο απο το να πηγαινεις φροντιστηριο.

"Και οι μάγκες του πληκτρολογίου είναι τζάμπα μάγκες. Οπότε σταμάτα να προσβάλλεις άλλα μέλη"
Αυτο παει για πμ στο μσν.

Ναι, έχεις άδικο, γιατί όπως λέει και ο Evris7, δεν είναι επιλογή μας, αλλά του συστήματος. Είναι λογικό να μην το καταλαβαίνεις, διότι στις μεγαλουπόλεις έχετε διαφορετικές νοοτροπίες και ιδεολογίες. Πηγαίνετε ελάχιστα ή καθόλου φροντιστήρια στη Β' και ξεκινάτε οι περισσότεροι στη Γ'.

Αντιθέτως, εμείς, μεγαλώνουμε με τη νοοτροπία "όσο περισσότερα (μόρια), τόσο καλύτερα". Δεν είναι δική μας επιλογή όπως ξαναείπαμε, αλλά του συστήματος. Κι αυτό γιατί θεωρούμε δεδομένη την παραπαιδεία επειδή θεωρούμε δεδομένο ότι στο σχολείο θα έχουμε ακατάλληλο διδακτικό προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ξέρετε τι πιστεύω πραγματικά, επειδή και στο άλλο θέμα το παρόμοιο διαφωνήσαμε πολύ για αυτό το θέμα, πιστεύω ότι πολλοί είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν και ανταπεξέλθουν στην κούραση του φροντηστηρίου σε συνδυασμό με το σχολείο και στο τέλος πάνε σε κάποιο ΙΕΚ ( που επιμένω τα πιο πολλά είναι της πλάκας) και ύστερα γυρνάνε πίσω και λένε ότι πάλεψαν χωρίς φροντηστήριο κτλ.
-----------------------------------------
Κανείς δεν είπε ότι αν δεν γράψεις δεν πας μπροστά. Αλλά σημασία δεν έχει απλά να γράψεις καλά. Αλλά να μάθεις κάποια πράγματα, να τα κατανοήσεις σωστά. Αυτό το σχολείο δεν το προσφέρει, τουλάχιστον η πλειοψηφία των ελληνικών σχολείων.

Και αν εσύ βλέπεις ότι το σχολείο είναι μια χαρά και το εκπαιδευτικό μας σύστημα τα σπάει, είσαι ΕΣΥ τυφλός!

Υ.Γ. Θες φροντιστήριο στην Νεοελληνική Γλώσσα

χαχα :thanks::lol::lol::lol::lol: Ωραίος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ξέρετε τι πιστεύω πραγματικά, επειδή και στο άλλο θέμα το παρόμοιο διαφωνήσαμε πολύ για αυτό το θέμα, πιστεύω ότι πολλοί είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν και ανταπεξέλθουν στην κούραση του φροντηστηρίου σε συνδυασμό με το σχολείο και στο τέλος πάνε σε κάποιο ΙΕΚ ( που επιμένω τα πιο πολλά είναι της πλάκας) και ύστερα γυρνάνε πίσω και λένε ότι πάλεψαν χωρίς φροντηστήριο κτλ.

Συμφωνώ. Ή είναι άτομα που απέτυχαν να περάσουν εκεί που ήθελαν και δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι το φροντιστήριο ήταν απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ξέρετε τι πιστεύω πραγματικά, επειδή και στο άλλο θέμα το παρόμοιο διαφωνήσαμε πολύ για αυτό το θέμα, πιστεύω ότι πολλοί είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν και ανταπεξέλθουν στην κούραση του φροντηστηρίου σε συνδυασμό με το σχολείο και στο τέλος πάνε σε κάποιο ΙΕΚ ( που επιμένω τα πιο πολλά είναι της πλάκας) και ύστερα γυρνάνε πίσω και λένε ότι πάλεψαν χωρίς φροντηστήριο κτλ.
-----------------------------------------
χαχα :thanks::lol::lol::lol::lol: Ωραίος!

Ναι μωρέ είμαστε όλοι μπάζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ξέρετε τι πιστεύω πραγματικά, επειδή και στο άλλο θέμα το παρόμοιο διαφωνήσαμε πολύ για αυτό το θέμα, πιστεύω ότι πολλοί είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν και ανταπεξέλθουν στην κούραση του φροντηστηρίου σε συνδυασμό με το σχολείο και στο τέλος πάνε σε κάποιο ΙΕΚ ( που επιμένω τα πιο πολλά είναι της πλάκας) και ύστερα γυρνάνε πίσω και λένε ότι πάλεψαν χωρίς φροντηστήριο κτλ.
-----------------------------------------


Ναι μωρέ είμαστε όλοι μπάζα.

Οχι όλοι, μερικοί μόνο, και όχι μπάζα, τεμπέληδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι μωρέ.
Μάθατε το φροντιστήριο και γίνατε αριστούχοι μη σας χέσω τίποτα.
Λες και μαθαίνετε κάτι.
Μόνο την μουράκλα σας ήρθατε να πουλήσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Θα δούμε και εσύ τι θα καταφέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καμάρι μην μιλας αν δεν ξέρεις.
Και στανταρ θα καταφερω.
Εσυ θα δυσκολευτεις όπως φαινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Καμάρι μην μιλας αν δεν ξέρεις.
Και στανταρ θα καταφερω.
Εσυ θα δυσκολευτεις όωπς φαινεται

Στο εξωτερικό εννοείς; Έτσι ξέρουν όλοι...
Με τα λεφτά των γονιών (γιατί δε νοείται να πας στο εξωτερικό σε δημόσιο πανεπιστήμιο) όλοι μπορούν να τα καταφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ωχ αρχισε τις μαλακίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Τι έγινε; Χάσαμε τα επιχειρήματα και άρχισε το μπινελίκι;
Τέλος πάντων για μην κλειδωθεί αυτό το θέμα σταματάω εδώ και δεν πέφτω στο επίπεδό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα λες μαλακίες βρε^^
Επειδή εισαι αχρηστος εσυ θα μας βγαλεις όλους.
Παρτο χαμπαρι.
Τα φροντιστήρια είναι μια επιχειρηση που σου τρωει τα λεφτα και εσυ τους θεοποιεις.
Αμα τα εχεις πασο αλλα δεν φταινε σε τιποτα οι ερημοι οι δικοι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Γιατί είμαι άχρηστος; Επειδή εσύ δεν μπορείς να δεχτείς ότι υπάρχουν άτομα που χρήζουν διδακτικής στήριξης και άλλα που χρήζουν ψυχιατρικής υποστήριξη (σαν εσένα, ας πούμε);
-----------------------------------------
Μα λες μαλακίες βρε^^
Επειδή εισαι αχρηστος εσυ θα μας βγαλεις όλους.
Παρτο χαμπαρι.
Τα φροντιστήρια είναι μια επιχειρηση που σου τρωει τα λεφτα και εσυ τους θεοποιεις.
Αμα τα εχεις πασο αλλα δεν φταινε σε τιποτα οι ερημοι οι δικοι σου.

Σίγουρα είναι μια επιχείρηση τα φροντ. αλλά δεν τα θεοποιώ.
Μου "τρώνε" τα λεφτά όπως λες αλλά προσφέρουν γνώσεις που το σχολείο στην πλειοψηφία του δεν μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τουλάχιστον αυτό θα είναι δωρεαν.

Πέραν πλάκας.
Μπήκες στο τρυπάκι από νωρίς.
Δεν ξέρω πως φούσκωσε το μυαλό σου έτσι αλλά το φροντιστήριο δεν είναι σχολείο.
Εκεί σου παίρνουν τα λεφτά κακά τα ψέματα.
Από τόσο νωρίς είναι επιεικώς χαζομάρα γιατί οι ύλες Α-Β Λυκείου είναι εύκολες ανεξαρτήτως κατευθύνσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Σου στέλνω πμ γιατί δεν μπορούμε να απασχολούμε το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παρατηρω δυο μεγαλα (η μηπως να πω τεραστια?) λαθη σε ολοι την διαρκεια της συζητησης.

Πρωτον, δεν χρειαζεται να πας φροντιστηριο για να περασεις καπου η να γραψεις καλα η στο κατω κατω της γραφης να μαθεις το μαθημα που επιθημεις. Δεν φταινε ουτε η καθηγητες, ουτε το σχολειο, ουτε η Ελλαδα, ουτε η ΕΕ, ουτε το νατο η οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια βρηκατε να φορτωσετε την δικη σας αδυναμια. Απο την στιγμη που το φροντιστηριο δεν ειναι να σου λυνει αποριες, αλλα γινεται δευτερο σχολειο, σημαινει οτι θες να σου κανουν το ιδιο πραγμα 2 φορες για να το καταλαβεις. Και αμα νομιζεται οτι ειναι η "εξυπνη λυση" να ξερετε οτι οι καημενοι γονεις σας πληρωνουν τα κερατα τους για να εχετε εσεις ενα σχολειο που δεν σας χρειαζεται. Διακαιολογο τα ιδιαιτερα και τα φροντιστηρια που κανουν καποιοι για τα μαθηματα που θελουν βοηθεια, υπαρχει καποιοι προβλημα με τον καθηγητη του σχολειου, ειναι δυσνοητο για τον μαθητη κλπ. Αλλα οταν κανετε 3ορα και 4ορα και καπακι παραπονιεστε για το ποσο πιεστικη ειναι αυτη η περιοδος της ζωης σας, ενω εσεις οι ιδιοι εχετε επιλεξει αυτο τον δρομο, εσεις οι ιδιοι φτιαξατε τους τειχους γυρο σας, απλα κανετε καποιο λαθος.

Δευτερον, δεν πας "μπροστα" γραφοντας καλα στης εξετασεις, η ζωη σας δεν εξαρτατε απο αυτες, μην νομιζεται οτι αμα γραψεται καλα, και μετα αραζεται θα πετυχετε τιποτα, πετυχημενος μπορεις να βγεις και χωρις να πας σχολειο. Απλα πρεπει να ξερεις που πας και τι θα κανεις. Ουτε παιζει καθοριστικο ρολο το υψος της σχολης (ΑΕΙ, ΤΕΙ κλπ). Οποτε αυτο το "μπροστα" ξανασκεφτειτε το, γιατι πολλες φορες το μπροστα ειναι και πισω. Εχω βαρεθει να ακουω τα θυματα αυτης της προπαγανδας.

Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα, γενικα σε ολοι την ροη της συζητησης που ειδα.

Αυτη την απαντηση εδωσα στον τολμηρο, την ιδια δινω και σε σενα.



Συμφωνώ εν μέρει.Το φροντιστήριο δεν είναι ο μοναδικός σύμβουλος επιτυχίας.Η παραπαιδεία όμως έχει θεοποιηθεί,οι Πανελλήνιες ως εξετάσεις έχουν τραγικοποιηθεί και όλοι(δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) σπεύδουμε να πληρώσουμε αδρά φροντιστήρια και ιδιαίτερα,γιατί πολύ απλά κονιορτοποιούμαστε και θεωρούμε(και ίσως έτσι είναι)ότι αν στηριχτούμε μόνο στο σχολείο και στην ατομική προσπάθεια,δε θα "παίζουμε" επί ίσοις όροις με τον οποιοδήποτε άλλο υποψήφιο.Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις ατόμων(τα οποία θεωρώ αξιέπαινα)που κατόρθωσαν να περάσουν στην πρώτη τους επιλογή,στηριζόμενοι αποκλειστικά στην παρακολούθηση της σχολικής παράδοσης και στη δική τους προσπάθεια.Εκεί βρίσκεται και η "μαγκιά" στην όλη υπόθεση.Αλλά δυστυχώς οι Πανελλήνιες,ένας απόλυτα διαβλητός και εξοντωτικός θεσμός είναι,που εκ των πραγμάτων σε πιέζει,γιατί προωθεί έναν άρρωστο και επιεικώς ηλίθιο κατ' εμέ ανταγωνισμό.Και έχεις δίκιο,δεν εξαρτάται όλη η ζωή σου από τις εν λόγω εξετάσεις,ούτε τα φροντιστήρια είναι "πανάκεια".Αν όμως έχεις θέσει ως στόχο να περάσεις σε κάποιο ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο,τότε αναγκαστικά,γίνεσαι ανασφαλής αναφορικά με την επικείμενη επιτυχία ή αποτυχία.Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι το φροντιστήριο δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που θα έπρεπε να δώσει το σχολείο.Δυστυχώς όμως,πολλοί καθηγητές απαξιώνουν τη δημόσια παιδεία και κατά συνέπεια δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για αξιοκρατικές διαδικασίες.Σ΄αυτό το σημείο λοιπόν,ευθύνεται κατά κύριο λόγο το σύστημα,η ίδια η φύση του,καθώς δεν παρέχει τις γνώσεις και τα κατάλληλα ερείσματα,ούτε για να αντεπεξέλθεις στις εξετάσεις,ούτε για να αποκτήσεις ένα ικανοποιητικό υπόβαθρο για τη μετέπειτα πορεία σου(το τελευταίο είναι και το πιο τραγικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ας παραθέσω και εγώ την άποψη μου!
Δυστυχώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν λειτουργεί σωστά και από πολλές μεριές είναι χωλό..Χωρίς την παραπαιδεία και μόνο με την υποστήριξη από το σχολείο προσωπικά μου φαίνεται ακατόρθωτο να τα βγάλεις εις πέρας στις πανελλήνιες..Οι λόγοι που με ώθησαν να πιστεύω κάτι τέτοιο είναι πολλοί (καταλήψεις, αργίες, διακοπές, το πλήθος των παιδιών και εν μέρει η όλη ʽαξιαʼ που έχουμε δώσει στο εκπαιδευτικό σύστημα)
Έτσι, πολλοί καταφεύγουν στην παραπαιδεία, ανάμεσα τους και εγώ.. δεν νομίζω να είναι κακό όταν το εκπαιδευτικό σύστημα χωλαίνει, όταν οι καθηγητές σου δεν σου προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις, όταν μπαίνουν στην τάξη και μονο χαζολογούν…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top