Η Σχολή Ευελπίδων “χτυπήθηκε” και φέτος από την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: Άφησε 230 κενές θέσεις

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,879 μηνύματα.
Τους τα φωναζαν αλλα δεν ακουγαν ( κουφαμαρα ,καθυστερηση και μιζα... εξαιρετικος συνδυασμος)
Τρελαναν τα παιδια ...τωρα δεν επιλεγουν σχολες και επαγγελμα ..καποια και οποια εβε κυνηγανε και αν την βρουν κανουν πανηγηρι οπου και να οδηγει αυτη.
Δεν αφησαν το κοριτσι να γινει αρχιτεκτονας γιατι η γραμμη του στο γραμμικο δεν ηταν λεει τοσο χοντρη ..ενω κανονικα δεν επρεπε να ξερει καν τι ειναι γραμμη γραμμικου.
Εφτυσαν στα μουτρα των παιδιων ..ειστε ντουβαρια τα ειπαν...
78Κ επαιρναν 52Κ πηραν ..28.000 ψυχες στο κουβα.
Και οι μωραι παρθεναι στεναχωρεθηκαν και ζοριζονται διοτι ανακοινωσαν οτι θα διωξουν τις ''αραχνες'' απο την Ευελπιδων αυξανοντας τον αριθμο των εισακτεων...και στην βουλη με πειθω το ειπαν ... Ναι ε? πιο αδεια ποτε η Ευλεπιδων και καργα αραχνιασμενη...
307 ζητουσαν 77 μπηκαν..
ελα μωρε τι να τα κανουμε τα ''ντουβαρια''... ειπαν στον εαυτο τους ? ε... του χρονου θα φωναξουν και το 4ο να τους σωσει ..και αν οχι μετα θα φωναξουν και τα επαλ ... οτι κανουν τα τελευταια χρονια στις ΑΕΝ.



 
Τελευταία επεξεργασία:

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλά εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάει κάποιος Ευελπίδων. Τσάμπα ο κόπος που θα κάνει, για να παίρνει ψίχουλα ως μισθό σε συνδυασμό με τα καψώνια κλπ. Δηλαδή χίλιες φορές εποπ πάρα Ευελπίδων

Όσο αφορά την ΕΒΕ , πρέπει να κλείσουν σχολές. Δεν γίνεται να υπάρχουν στην Ελλάδα 20 φιλολογικές, 20 οικονομικές, 10 πολιτικού μηχανικού και πάει λέγοντας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,879 μηνύματα.
Ναι ναι συμφωνώ.. αλλα οι φιλολογοι πρεπει να αυξηθουν μπας και μας θεραπευσουν γιατι με το landoz δεν βλεπω προκοπη.
Οι πολιτικοι μηχανικοι παραγινανε... 1,5 ετατομμυριο πουλανε το σπιτι στο ελληνικο ..αντε... Ας πεφτει και κανενα σπιτι οπως αλλου ( κακο μπλακ χιουμορ)
Θα παω παω να εισηγηθω στο εμπ να το γυρισει σε σχολη πετραδων.
Δεν υπαρχει πιο ομορφο οικολογικο και δροσερο απο χτισιμο με πετρα.
Ειμαστε τελευταιοι στην ευρωπη σε πανεπιστημια... και παρακτω δεν βλαπτει..πρωτοτυπια ....και το βλεμμα στο μελλον.
Χτες πηγα και πηρα καρπουζι ... μπακλατεσιανος το ειχε καλιεργησει και πακιστανος μου το εκοψε στη μεση να παρω το μισω... 7.5 κιλα πηρα (68λ/κιλο) ... καλο παιδι και αριστο καρπουζι τραγανο...ε που παμε τελικα..?ουτε καρπουζια ..? πισω στην μανα φυση.

Ε και τι να την κανουμε την ευελπιδων? οκ...εγω ειμαι κατα του πολεμου αλλα δεν παραγγελνω εγω ουτε τις Μπελαρά ουτε τα Ραφαλ, F34 ουτε την Αντιπυραβλικη ασπιδα ... ποιος θα τα χειριστεί ? μαθηματικα και φυσικη θελουν ... ε ρε δουλιτσες?

Οπα μου ειρθε φλασια...μαθηματικα και φυσικα τμηματα αδεια ε?
Οκ μαθηματικοι και φυσικοι μην ανυσυχειτε εδω ειμαι για σας και αφηστε τα παλιοπαιδα που σας τρολαρουν στα θρανια.
Θα σας παρω εγω αξιωματικους στο στρατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,274 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι αυτό θα προκαλέσει, αν δεν προκαλεί ήδη, σωρεία προβλημάτων μακροπρόθεσμα στο στράτευμα.
Αλλά η αλήθεια να λέγεται, δε δίνονται και πολλά κίνητρα στα παιδιά για να δηλώσουν τη ΣΣΕ.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,467 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι αυτό θα προκαλέσει, αν δεν προκαλεί ήδη, σωρεία προβλημάτων μακροπρόθεσμα στο στράτευμα.
Αλλά η αλήθεια να λέγεται, δε δίνονται και πολλά κίνητρα στα παιδιά για να δηλώσουν τη ΣΣΕ.

Λογικό δεν είναι; Βγαίνοντας από τη σχολή παίρνουν κοντά στα 900 ευρώ απ' όσο γνωρίζω. Τι να κάνει κανείς με αυτά τα λεφτά; Κάθε λίγα χρόνια έχουν μεταθέσεις και δεν υπάρχει περιθώριο εξέλιξης (πέρα από τους βαθμούς που αυτά είναι για μεταξύ τους). Εχουν ένα οικονομικό ταβάνι.
Delivery που λέει ο λόγος να δουλέψεις, πιο πολλά λεφτά παίρνεις από μισθό και tips. Οπότε ποιο το κίνητρο να πάει κάποιος σε στρατιωτική σχολή; Να παίρνεις 900 ευρώ; Να βρίσκεσαι σε τοξικό περιβάλλον; Να είσαι υποχρεωμένος να λες "Μάλιστα" στον κάθε καραγκιόζη ανώτερό σου και να μην έχεις δικαίωμα λόγου; Να έχεις μεταθέσεις κάθε λίγα χρόνια, από Έβρο μέχρι Καστελόριζο; Και τέλος, πόσο εύκολο είναι για την οικογένεια σου αυτό αν θες να κάνεις και παιδί; Κάθε 3 χρόνια το παιδί σου θα αλλάζει σχολείο; Το έχω δει από συμφοιτητές μου στο πανεπιστήμιο που είχαν γονιό στρατιωτικό. Παιδικούς φίλους δεν έχουν, πάντα ήταν οι "περαστικοί" σε ένα σχολείο γιατί μετά από κάποιο διάστημα θα άλλαζαν πόλη.

Το 2012 που έδωσα εγώ, οι στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ σώματα για παράδειγμα) ήταν από τις πρώτες επιλογές και οι βάσεις ήταν στο 17.7 και τώρα είναι 12.4
Ευελπίδων σώματα που κάποτε ήταν 1η επιλογή για πολλούς, φέτος την είχαν 1η επιλογή μόνο 28 άτομα.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,274 μηνύματα.
Λογικό δεν είναι; Βγαίνοντας από τη σχολή παίρνουν κοντά στα 900 ευρώ απ' όσο γνωρίζω. Τι να κάνει κανείς με αυτά τα λεφτά; Κάθε λίγα χρόνια έχουν μεταθέσεις και δεν υπάρχει περιθώριο εξέλιξης (πέρα από τους βαθμούς που αυτά είναι για μεταξύ τους). Εχουν ένα οικονομικό ταβάνι.
Delivery που λέει ο λόγος να δουλέψεις, πιο πολλά λεφτά παίρνεις από μισθό και tips. Οπότε ποιο το κίνητρο να πάει κάποιος σε στρατιωτική σχολή; Να παίρνεις 900 ευρώ; Να βρίσκεσαι σε τοξικό περιβάλλον; Να είσαι υποχρεωμένος να λες "Μάλιστα" στον κάθε καραγκιόζη ανώτερό σου και να μην έχεις δικαίωμα λόγου; Να έχεις μεταθέσεις κάθε λίγα χρόνια, από Έβρο μέχρι Καστελόριζο; Και τέλος, πόσο εύκολο είναι για την οικογένεια σου αυτό αν θες να κάνεις και παιδί; Κάθε 3 χρόνια το παιδί σου θα αλλάζει σχολείο; Το έχω δει από συμφοιτητές μου στο πανεπιστήμιο που είχαν γονιό στρατιωτικό. Παιδικούς φίλους δεν έχουν, πάντα ήταν οι "περαστικοί" σε ένα σχολείο γιατί μετά από κάποιο διάστημα θα άλλαζαν πόλη.

Το 2012 που έδωσα εγώ, οι στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ σώματα για παράδειγμα) ήταν από τις πρώτες επιλογές και οι βάσεις ήταν στο 17.7 και τώρα είναι 12.4
Ευελπίδων σώματα που κάποτε ήταν 1η επιλογή για πολλούς, φέτος την είχαν 1η επιλογή μόνο 28 άτομα.
Αυτό είναι που εννοούσα και εγώ με τη λέξη κίνητρα. Λόγω όλων αυτών που πολύ σωστά ανέφερες άλλωστε πολλοί παραιτούνται στην πορεία (όχι μόνο στη σχολή αλλά και αργότερα).

Όσο δε δίνονται κίνητρα και δε βελτιώνεται η κατάσταση μέσα στον στρατό, αυτά θα συμβαίνουν. Καλά και τα εξοπλιστικά, αλλά αν δεν κοιτάξεις το προσωπικό σου άχρηστα είναι.

Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, ειλικρινά αξίζει περισσότερο να γίνεις ΕΠ.ΟΠ. πάρα αξιωματικός. Μέχρι να φτάσεις τον βαθμό του Συνταγματάρχη έτσι και αλλιώς, τα ίδια λεφτά με αυτούς θα έχεις πάρει.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,467 μηνύματα.
Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, ειλικρινά αξίζει περισσότερο να γίνεις ΕΠ.ΟΠ. πάρα αξιωματικός. Μέχρι να φτάσεις τον βαθμό του Συνταγματάρχη έτσι και αλλιώς, τα ίδια λεφτά με αυτούς θα έχεις πάρει.

Οι ΕΠΟΠ έχουν χαμαλίκι, οι αξιωματικοί ευθύνες. Ο μισθός μέχρι ένα σημείο είναι παρόμοιος. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Κάποιοι θέλουν δουλειά γραφείου με ευθύνες και κάποιοι άλλοι θέλουν να κάνουν την υπηρεσία/χώσιμο τους και μετά να εξαφανίζονται.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,274 μηνύματα.
Οι ΕΠΟΠ έχουν χαμαλίκι, οι αξιωματικοί ευθύνες. Ο μισθός μέχρι ένα σημείο είναι παρόμοιος. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Κάποιοι θέλουν δουλειά γραφείου με ευθύνες και κάποιοι άλλοι θέλουν να κάνουν την υπηρεσία/χώσιμο τους και μετά να εξαφανίζονται.
Καλά δεν είναι μόνο γραφείο η δουλειά του αξιωματικού, αλλά τέλος πάντων.
Συμφωνούμε πάντως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top