Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs ΑΠΘ

philipakos

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου από Ξάνθη και ενδιαφέρομαι για το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του...
Εδώ ειναι το θέμα, δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιό πανεπιστήμιο θέλω να περάσω!

Από τη μία το Μετσόβειο με τη μεγάλη φήμη, τις προοπτικές ανέλιξης και την μεγάλη ποικιλία μαθημάτων (τα έβλεπα στο προπτυχιακό πρόγραμμα της σχολής και πετούσα απ' την χαρά μου!),
και από την άλλη το Αριστοτέλειο στην "φοιτητούπολη" Θεσ/νίκη η οποία προσφέρει μία πιο ανθρώπινη ζωή από την πρωτεύουσα.Ένα ακόμη πλεονέκτημα του ΑΠΘ είναι ότι δεν ειναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος να χαθούν εξεταστικές λόγω καταλήψεων όσο στο Μετσόβειο.

Υπάρχει βέβαια και αντίστοιχο τμήμα στην πόλη μου αλλά δεν ενδιαφέρομαι και τόσο λόγω ότι θέλω να αλλάξω παραστάσεις, να φύγω από το σπίτι και να βρώ την ευκαιρία να σταθώ στα πόδια μου. (έπι τη ευκαιρία, πρόκειται για μια υπέροχη πόλη,αν και μικρή, και ειδικά για φοιτητές)

Τέλος, να μην σας κουράζω θα ήθελα τις γνώμες παιδιών που ήδη φοιτούν σε αυτά τα τμήματα και γνωρίζουν τα πράγματα εκ των έσω. Παρακαλώ μόνο σίγουρες απόψεις διότι τα "έχω ακούσει ότι..." μπερδεύουν αρκετά την κατάσταση!
(Ξέρω ότι ο καθένας μάλλον θα υποστηρίξει τη σχολή που φοιτά γι' αυτό όσο γίνεται προσπαθήστε να φανείτε αντικειμενικοί :D)

Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου από Ξάνθη και ενδιαφέρομαι για το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του...
Εδώ ειναι το θέμα, δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιό πανεπιστήμιο θέλω να περάσω!

Από τη μία το Μετσόβειο με τη μεγάλη φήμη, τις προοπτικές ανέλιξης και την μεγάλη ποικιλία μαθημάτων (τα έβλεπα στο προπτυχιακό πρόγραμμα της σχολής και πετούσα απ' την χαρά μου!),
και από την άλλη το Αριστοτέλειο στην "φοιτητούπολη" Θεσ/νίκη η οποία προσφέρει μία πιο ανθρώπινη ζωή από την πρωτεύουσα.Ένα ακόμη πλεονέκτημα του ΑΠΘ είναι ότι δεν ειναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος να χαθούν εξεταστικές λόγω καταλήψεων όσο στο Μετσόβειο.

Υπάρχει βέβαια και αντίστοιχο τμήμα στην πόλη μου αλλά δεν ενδιαφέρομαι και τόσο λόγω ότι θέλω να αλλάξω παραστάσεις, να φύγω από το σπίτι και να βρώ την ευκαιρία να σταθώ στα πόδια μου. (έπι τη ευκαιρία, πρόκειται για μια υπέροχη πόλη,αν και μικρή, και ειδικά για φοιτητές)

Τέλος, να μην σας κουράζω θα ήθελα τις γνώμες παιδιών που ήδη φοιτούν σε αυτά τα τμήματα και γνωρίζουν τα πράγματα εκ των έσω. Παρακαλώ μόνο σίγουρες απόψεις διότι τα "έχω ακούσει ότι..." μπερδεύουν αρκετά την κατάσταση!
(Ξέρω ότι ο καθένας μάλλον θα υποστηρίξει τη σχολή που φοιτά γι' αυτό όσο γίνεται προσπαθήστε να φανείτε αντικειμενικοί :D)

Σας ευχαριστώ!

Μπορεί να μην φοίτησα σε καμία από τις εν λόγω σχολές, ωστόσο έχω άποψη καθώς αποφοίτησα από το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και έχω φίλους και από τα δύο τμήματα ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ΑΠΘ. Όσον αφορά τις καταλήψεις έχεις απόλυτο δίκιο. Στο ΕΜΠ χάνονται πολλά μαθήματα. Μην σε απασχολεί καθόλου η αίγλη του πανεπιστημίου. Δεν παίζει κανένα ρόλο στην επαγγελματική σου ζωή. Όλα τα τμήματα ΗΜΜΥ είναι ισότιμα και όταν αποφοιτήσεις και πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού δεν αναγράφεται το πανεπιστήμιο και τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ενιαία για όλους τους ηλεκτρολόγους. Όσον αφορά την φοίτηση, στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών, το τμήμα ΗΜΜΥ ΕΜΠ περιλαμβάνει 59 μαθήματα και το τμήμα ΗΜΜΥ ΑΠΘ 61 μαθήματα. Στο τμήμα ΗΜΜΥ ΕΜΠ υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στην επιλογή των μαθημάτων του τομέα (επιλέγεις τομέα εξειδίκευσης στο 6ο εξάμηνο) από το τμήμα ΗΜΜΥ ΑΠΘ καθώς έπιτρέπονται πολλοί συνδυασμοί των μαθημάτων εξειδίκευσης. Μπορείς όλα να τα δεις αν κατεβάσεις τους οδηγούς σπουδών των τμημάτων. Στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ υπάρχουν περιορισμοί που δυσκολεύουν τα πράγματα: π.χ. υπάρχουν προαπαιτούμενα μαθήματα, δεν μπορείς να επιλέξεις τομέα αν δεν έχεις περάσει 45 τουλάχιστον μαθήματα και διάφοροι άλλοι. Νομίζω από ότι μου έχουν πει οι φίλοι μου και στα δύο τμήματα ότι το τμήμα ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι πιο δύσκολο, μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Επίσης στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ στο 10ο εξάμηνο δεν έχεις μαθήματα και εκπονείς τη διπλωματική εργασία, ενώ στους ΗΜΜΥ ΑΠΘ έχεις και μαθήματα και διπλωματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasso345

Νεοφερμένος

Η vasso345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικά δύο σημεία θέλουν διόρθωση... προαπαιτούμενα είναι τα μαθήματα που πρέπει να έχεις περασμένα για να πάρεις τομέα στο ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ, και με το νέο πρόγραμμα σπουδών (ισχύει εδώ και 5 χρόνια) είναι 17 οποιαδήποτε μαθήματα των 5 πρώτων εξαμήνων. Αν έχεις περάσει λιγότερα από 17 στο τέλος του 5ου εξαμήνου, ο τομέας περιμένει :)
Επίσης, στο 10 εξάμηνο δεν έχει μαθήματα :) αν και γενικά έχει μαθήματα για να περνάς μέχρι και το 15ο εξάμηνο (που είναι και ο μέσος χρόνος αποφοίτησης) οπότε μην σε ανησυχεί αυτό...
Σύγκριση δεν μπορώ να κάνω, δεν έχω πάει και στα δύο... δοκίμασε το www.thmmy.gr είναι το forum των φοιτητών του ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ, θα σε διαφωτίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Είμαι μαθητής 3ης Λυκείου και ενδιαφέρομαι κ εγώ για τη συγκεκριμένη σχολή. Με συζητήσεις με ένα γνωστό μου που τελείωσε το ΕΜΠ, αλλά και έναν ξαδερφό μου που τελείωσε στην Αγγλία έχω συμπεράνει τα εξής.
1)Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το πανεπιστήμιο, όσο η προσωπική προσπάθεια και η όρεξη. Φυσικά όμως το πανεπιστήμιο πρέπει να έχει μια υποδομή. (να μην εχει πχ υπολογιστές που τρέχουν ακόμα DOS)
2)Το Μετσόβειο μπορεί να έχει το όνομα, ωστόσο αν από μόνος σου δεν αξίζεις δεν πρόκειται ούτε πτυχείο από το MIT να σου προσφέρει τίποτα
3)Είναι πιο καλύτερο (που λένε και οι μαθηματικοί μου) να διαλέξεις πρώτα τη σχολή και μετά την πόλη. Ακόμη και στην χαώδη Αθήνα, που την έχω ζήσει λίγο, μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρεις ήσυχα μέρη.

Ένας συμμαθητής μου που θέλει την ίδια σχολή μου είπε ότι φίλοι του που είναι στην Θεσσαλονίκη του λένε να μην δηλώσει αυτή τη σχολή, γιατί μόνο η αρχιτεκτονική θεσσαλονίκης αξίζει. Προσωπικά, δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει ή όχι, αλλα θεώρησα καλό να το αναφέρω. Πάντως επιμένω στα παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ένας συμμαθητής μου που θέλει την ίδια σχολή μου είπε ότι φίλοι του που είναι στην Θεσσαλονίκη του λένε να μην δηλώσει αυτή τη σχολή, γιατί μόνο η αρχιτεκτονική θεσσαλονίκης αξίζει. Προσωπικά, δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει ή όχι, αλλα θεώρησα καλό να το αναφέρω.

ΙΣΧΥΕΙ. ΙΣΧΥΕΙ.

Όλα τα τμήματα της πολυτεχνικής σχολής του ΑΠΘ με εξαίρεση την Αρχιτεκτονική (για το τμήμα Μηχανικών Πολεοδομίας και Ανάπτυξης του ΑΠΘ στη Βέροια δεν ξέρω) είναι μεγάλα μπου**έλα. Αν περάσεις θα καταλάβεις τι λέω. Για ΗΜΜΥ διάβασε για να περάσεις ΕΜΠ. Το καλύτερο τμήμα Ηλεκτρολόγων στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ΗΜΜΥ έχει και η Κρήτη, ΗΜΜΥ έχει και η Ξάνθη! Γιατί έχουμε φτάσει να θεωρούμε καλό ότι είναι στo Μετσόβιο μόνο;; Λόγω της βάσης πρόσβασης;; Αυτο δεν καταστεί ενα πανεπιστήμιο καλό αλλά έξυπνους τους φοιτητές του, απλά. Με την πρόσφατη αξιολόγηση που είχε γίνει το πιο δραστήριο τμήμα ΗΜΜΥ ήταν της Ξάνθης και μετά της Κρήτης! Ούτε οι ΑΠΘ ούτε οι ΕΜΠ ήταν. Έχει χαλάσει τόσο το σύστημα με καταλήψεις και άλλες λοιπές μλκιες των φοιτητών που, πιστεύω πως είναι καλύτερα να προτιμώνται σχολές επαρχιακών πολυτεχνίων!

Όσο για την αρχιτεκρονική Θεσσαλονίκης, χαίρομαι που ακούω πως είναι καλό τμήμα, γιατί ενδιαφέρομαι και έτυχε να ακούσω τα χειρότερα από άτομα που σπούδαζαν το αντικείμενο, και είχα απογοητευτεί! Τουλαχιστον τώρα ξέρω πως είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
γιατί κανείς δεν αναφέρει το ΗΜΤΥ στην Πάτρα?:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΗΜΜΥ έχει και η Κρήτη, ΗΜΜΥ έχει και η Ξάνθη! Γιατί έχουμε φτάσει να θεωρούμε καλό ότι είναι στo Μετσόβιο μόνο;; Λόγω της βάσης πρόσβασης;; Αυτο δεν καταστεί ενα πανεπιστήμιο καλό αλλά έξυπνους τους φοιτητές του, απλά. Με την πρόσφατη αξιολόγηση που είχε γίνει το πιο δραστήριο τμήμα ΗΜΜΥ ήταν της Ξάνθης και μετά της Κρήτης! Ούτε οι ΑΠΘ ούτε οι ΕΜΠ ήταν. Έχει χαλάσει τόσο το σύστημα με καταλήψεις και άλλες λοιπές μλκιες των φοιτητών που, πιστεύω πως είναι καλύτερα να προτιμώνται σχολές επαρχιακών πολυτεχνίων!

Όσο για την αρχιτεκρονική Θεσσαλονίκης, χαίρομαι που ακούω πως είναι καλό τμήμα, γιατί ενδιαφέρομαι και έτυχε να ακούσω τα χειρότερα από άτομα που σπούδαζαν το αντικείμενο, και είχα απογοητευτεί! Τουλαχιστον τώρα ξέρω πως είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. :P

Όσον αφορά την αρχιτεκτονική ΑΠΘ τα πράγματα είναι καλά, αλλά όλα είναι συγκριτικά. Εγώ τελείωσα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (αστα να πάνε sixtyOne, τα έχω αναλύσει σε άλλο thread). Συγκριτικά η Αρχιτεκτονική ΑΠΘ είναι κλάσεις καλύτερη από Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα. Μην περιμένεις ότι θα πας εκεί και θα κάνεις παππάδες.

Όσον αφορά τους ΗΜΜΥ. Δεν απαξιώνω τα περιφερειακά πανεπιστήμια, άλλωστε δεν έχω να κερδίσω και τίποτα. Από επαρχία είμαι κι εγώ. Στο Πολυτεχνείο Κρήτης ΗΜΜΥ σημαίνει Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ενώ στο ΕΜΠ, ΑΠΘ και ΔΠΘ ΗΜΜΥ σημαίνει Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Το τμήμα ΗΜΤΥ στην πάτρα είναι το ίδιο πρακτικά με τα άλλα τμήματα ηλεκτρολόγων μηχανικών. Πάντως μόνο το γεγονός ότι στο τμήμα Ηλεκτρονκών ΜΜΗ της Κρήτης έχουν 45 μαθήματα ενώ στα τμήματα Ηλεκτρολόγων ΜΜΗ έχουν από 59 και πάνω το καθιστά ευκολότερο τμήμα, χωρίς καμία πρόθεση να μειώσω το επίπεδο των προσφερόμενων σπουδών. Νομίζω ότι συμφωνείς.
Άλλωστε και στο ΤΕΕ, οι ηλεκτρολόγοι και οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί είναι διαφορετικές κατηγορίες και θεωρούνται και οι 2 βασικές με τους ηλεκτρολόγους να έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους ηλεκτρονικούς.


Έχω κοιτάξει τους οδηγούς σπουδών ΗΜΜΥ ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ και ΗΜΤΥ Πάτρας. Κατά την γνώμη μου το τμήμα ΗΜΜΥ ΕΜΠ προσφέρει στους φοιτητές την μεγαλύτερη δυνατή ελευθερία στον καθορισμό των μαθημάτων επιλογής με ένα ευρύτατο φάσμα μαθημάτων. Με άλλα λόγια το πρόγραμμα σπουδών ΗΜΜΥ ΕΜΠ παρουσιάζει μεγαλύτερη '"προσαρμοστικότητα" έναντι των άλλων τμημάτων ΗΜΜΥ. ΑΝαφέρω ενδεικτικά τα εξής:

Αριθμός μαθημάτων για τη λήψη πτυχίου:

1) ΗΜΜΥ ΕΜΠ : 59
2) ΗΜΜΥ ΑΠΘ : 61
3) ΗΜΜΥ ΔΠΘ : 63
4) ΗΜΤΥ Πατρών : 62
5) ΗΜΜΥ Κρήτης : 45
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
Μόνο τόσα είναι τα μαθήματα στους ΗΜΜΥ?!?! Τόσα λίγα???

Και ναι (όπως ανέφερε και ο geoste), ΗΜΜΥ ΕΜΠ, ΗΜΜΥ ΑΠΘ, ΗΜΤΥ ΠΠ, ΗΜΜΥ ΔΠΘ είναι το ίδιο. Το Ηλεκτρονικής ΜΜΥ στα Χανιά είναι όντως "διαφορετικό" Τμήμα στην αγορά εργασίας (λέγε με εργασιακά δικαιώματα), παρόλο που "ακαδημαϊκώς" αποτελεί μία κατεύθυνση των ΗΜΜΥ (Ελληνικά και αγαπημένα φαινόμενα)...

Για την Ιστορία περί "ταμπέλας" (ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά): Μέχρι το 1990 όλα τα Τμήματα ΗΜΜΥ ήταν ΗΜ (σκέτο). Το 1991-1992, πρώτο το ΕΜΠ έγινε ΗΜΜΥ και το 1994-1995 μετονομάστηκαν και τα υπόλοιπα Τμήματα ΗΜ σε ΗΜΜΥ... Εκτός από ένα, αυτό στο ΠΠ, το οποίο έγινε ΗΜΤΥ. Γιατί?
Γιατί από το 1983 υπήρχε ήδη το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής ΠΠ (είχε μάλιστα την πρώτη βάση εκείνα τα χρόνια). Δεν μπορούσε λοιπόν να είναι στο ΠΠ δύο διαφορετικά Τμήματα (ήτοι πτυχία, ήτοι αγορά εργασίας) με την ίδια Ειδικότητα: Μηχανικός Η/Υ! Το απαγορεύει και η νομοθεσία. Οι φωστήρες λοιπόν της Ελληνικής Γραφειοκρατίας "παρέκαμψαν" το νόμο και έκαναν την ταμπέλα "ΗΜ & Τεχνολογίας Η/Υ" και έτσι (μετά από "μάχες" εκείνα τα χρόνια στις "ταμπέλες") όλοι ήταν/είναι happy...

Επιπλέον, στα μέσα των 90s στο Μηχανογραφικό Δελτίο όλα τα Τμήματα είχαν ταμπέλα (όπως το αναγράφω) "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ", το Τμήμα στα Χανιά ονομαζόταν "Ηλεκτρονικής & Μηχανικών Υπολογιστών". Μετά άλλαξε και αυτό λίγο την "ταμπέλα" του σε αυτό που γνωρίζετε σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει κάποια σημασία το πόσα μαθήματα είναι; Σε κάποιες σχολές τα εργαστήρια είναι ξεχωριστό μάθημα, σε μας (Χανιά) είναι μέσα στο μάθημα πάντα. 49 είναι κιόλας, οχι 45.
Το θέμα είναι πόση ύλη διδάσκεσαι και τι γνώσεις παίρνεις (αυτή η σύγκριση είναι λίγο δύσκολο να γίνει), όχι πόσα μαθήματα πρέπει να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ένας συμμαθητής μου που θέλει την ίδια σχολή μου είπε ότι φίλοι του που είναι στην Θεσσαλονίκη του λένε να μην δηλώσει αυτή τη σχολή, γιατί μόνο η αρχιτεκτονική θεσσαλονίκης αξίζει. Προσωπικά, δεν ξέρω καθόλου αν ισχύει ή όχι, αλλα θεώρησα καλό να το αναφέρω.

ΙΣΧΥΕΙ. ΙΣΧΥΕΙ.

Όλα τα τμήματα της πολυτεχνικής σχολής του ΑΠΘ με εξαίρεση την Αρχιτεκτονική (για το τμήμα Μηχανικών Πολεοδομίας και Ανάπτυξης του ΑΠΘ στη Βέροια δεν ξέρω) είναι μεγάλα μπου**έλα. Αν περάσεις θα καταλάβεις τι λέω. Για ΗΜΜΥ διάβασε για να περάσεις ΕΜΠ. Το καλύτερο τμήμα Ηλεκτρολόγων στην Ελλάδα.

Κατά πόσο είναι καλύτερο δεν το ξέρω, ωστόσο με μια σύγκριση των οδηγών σπουδών του ΕΜΠ και του ΑΠΘ, φαίνεται μια διαφορά υπέρ του ΕΜΠ. Ωστόσο, όσο και να διαβάσω, ποτέ δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσω τόσα μόρια. Γι' αυτό άρχισα να κοιτάω και τα τμήματα των υπόλοιπων πόλεων. Για τα Χανιά όμως δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες κι ο οδηγός σπουδών δεν βοηθάει και πολύ κατα τη γνώμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτόν τον οδηγό σπουδών είδες; https://www.tuc.gr/fileadmin/pdf/tuc_guide_2007_GR_low.pdf
Μου φαίνεται τρομερά πλήρης εμένα, γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που δε σε βοήθησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχει κάποια σημασία το πόσα μαθήματα είναι; Σε κάποιες σχολές τα εργαστήρια είναι ξεχωριστό μάθημα, σε μας (Χανιά) είναι μέσα στο μάθημα πάντα. 49 είναι κιόλας, οχι 45.
Το θέμα είναι πόση ύλη διδάσκεσαι και τι γνώσεις παίρνεις (αυτή η σύγκριση είναι λίγο δύσκολο να γίνει), όχι πόσα μαθήματα πρέπει να περάσεις.

49 είναι τα μαθήματα με τις ξένες γλώσσες τις οποίες δεν τις μέρησα σε κανένα από τα παραπάνω τμήματα. Ο αριθμός των μαθημάτων είναι ενδεικτικός και όχι αποδεικτικός του επιπέδου των προσφερώμενων σπουδών και της δυσκολίας του τμήματος. Αν η διαφορά ήταν 4-5 μαθήματα θα έλεγα ok, η δυσκολία είναι περίπου ίδια. Όμως 14+ μαθήματα διαφορά είναι πολύ σημαντική και καθόλου αμελητέα. Δεν προσμετρώ σε κανένα τμήμα τα εργαστήρια ως ξεχωριστώ μάθημα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις όυτε τις ξένες γλώωσσες όπως προανέφερα.

Εγώ έχω δει τους οδηγούς σπουδών και των 5 τμημάτων ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ. Υπάρχει διαφορά στην δυσκολία και όχι μόνο από την ποσότητα αλλά και την ποιότητα των μαθημάτων. Ρίξε μία ματιά αν δεν σου κάνει κόπο και θα καταλάβεις τι λέω. Όσον αφορά την προτίμηση μου στο τμήμα ΗΜΜΥ ΕΜΠ από τα άλλα τμήματα ΗΜΜΥ είναι προσωπική μου άποψη και δεν έχει να κάνει με την αίγλη του πανεπιστημίου. Να 'σαι σίγουρος γι αυτό. Άλλωστε μπορεί κάποιος να εξειδικευτεί στην ηλεκτρονική διαλέγοντας τον αντίστοιχο τομέα εξειδίκευσης από το εκάστοτε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών/Τεχνολογίας Υπολογιστών. Από όσο ξέρω στο τμήμα ΗΜΜΥ του Πολυτεχνείου Κρήτης δεν επιλέγετε τομέα εξειδίκευσης.

Έχω ακούσει ότι το ΣΑΠΕ ενέκρινε μετονομασία του τμήματος από Ηλεκτρονικών ΜΜΗ σε Ηλεκτρολόγων ΜΜΗ με αναμόρφωση του προγράμματος σπουδών. Είναι αλήθεια;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν έχω χρόνο θα κοιτάξω τι ύλη καλύπτεται στα υπόλοιπα τμήματα, πάντα με βάση τους οδηγούς σπουδών. Το τι γίνεται στην πραγματικότητα συχνά διαφέρει και μπορείς να το ξέρεις μόνο αν είσαι φοιτητής στο εν λόγω τμήμα.

Από όσο ξέρω στο τμήμα ΗΜΜΥ του Πολυτεχνείου Κρήτης δεν επιλέγετε τομέα εξειδίκευσης.
Δεν υπάρχουν ροές, αν εννοείς αυτό. Καλό μου φαίνεται εμένα. Δεν θέλω εξειδίκευση στις προπτυχιακές σπουδές μου, προτιμάω να έχω γνώση απο όλους τους τομείς, ή τουλάχιστον να έχω αυτή τη δυνατότητα και να μη με αναγκάζει η ροή που έχω διαλέξει να πάρω συγκεκριμένα μαθήματα.

Έχω ακούσει ότι το ΣΑΠΕ ενέκρινε μετονομασία του τμήματος από Ηλεκτρονικών ΜΜΗ σε Ηλεκτρολόγων ΜΜΗ με αναμόρφση του προγράμματος σπουδών. Είναι αλήθεια;
Ναι, ισχύει. Το έχω ξαναπεί κάπου. Έχουν μπει 2 μαθήματα ηλεκτρολογικά στο πρόγραμμα σπουδών, δεν ξέρω ποιος, πως και γιατί αποφάσισε οτι έτσι μπορούμε να αποκαλούμαστε ηλεκτρολόγοι, αστείο μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πραγματικά είναι αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Αυτόν τον οδηγό σπουδών είδες; https://www.tuc.gr/fileadmin/pdf/tuc_guide_2007_GR_low.pdf
Μου φαίνεται τρομερά πλήρης εμένα, γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που δε σε βοήθησε.

Τον είδα. Αναλύει το κάθε μάθημα, όμως δεν διευκρινίζει αν ακολουθείς κατευθύνσεις ή ροές όπως στα άλλα πανεπιστήμια και αν ναι ποιό μάθημα ανοίκει που. Τέλοσπάντων, θα ήθελα να μιλήσω με κάποιον από τη συγκεκριμένη σχολή για απορίες που έχω. Όποιος με λυπηθεί, ας με ελεήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τον είδα. Αναλύει το κάθε μάθημα, όμως δεν διευκρινίζει αν ακολουθείς κατευθύνσεις ή ροές όπως στα άλλα πανεπιστήμια
Νομιζω οτι στο Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνειου Κρητης δεν υπαρχουν κατευθύνσεις ή ροές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι, δεν υπάρχουν.
Ρώτα ο,τι θες εμένα, εκεί είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Και μιά και μιλάτε γιά ροές ας μας πεί κάποιος που ξέρει γιά τη ροή της Βιοϊατρικής στο ΕΜΠ και τι μπορεί να κάνει κάποιος από εκεί.
Και θα συμφωνήσω ότι μπορεί πολλά πανεπιστήμια να έχουν κάποιο ξεχωριστό όνομα αλλά χωρίς τη προσπάθεια και το μεράκι του κάθε επιστήμονα δεν πρόκειται να πετύχει πολλά πράγματα.Πιστεύω στην Ελλάδα οι αποστάσεις είναι μικρές έως ανύπαρκτες ανάμεσα στα Πανεπιστήμια.Γιατί μπορεί ένα περιφερειακό Πανεπιστήμιο να παράγει σπουδαίο έργο.Το λέω γιατί ξέρω τι λέγεται και ακούγεται γιά το ΙΤΕ Ηρακλείου στις Βούτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Λίγο οφφ-τοπικ: Το ΙΤΕ δεν είναι πανεπιστήμιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top