Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ζω με αξιοπρέπεια

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Ζω όπως γουστάρω

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Συνδυασμός των δύο

    Ψήφοι: 58 69.0%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Λογικα ενας συνδυασμος των δυο. Να εχω μεν την αξιοπρεπεια μου και σαν ανθρωπος και σε αυτα που κανω και να ζω ωραια και καλα απλα το δικο μου ''ζω όπως γουστάρω'' να μην αγγιζει το ''ζω όπως γουστάρω'' των αλλων, να μην αγγιζει ή ξεπερνα την υπερβολη δηλαδη. Αυτο που λεμε '' Η ελευθερία μου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ζω την ζωη μου αλλα μεσα σε καποια πλαισια ουτε ξεφευγω αλλα ουτε και ειμαι απολυτα μαζεμενος!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά. Δεν υπάρχει ορισμός της αξιοπρέπειας, δεν υπάρχουν στεγανά, δεν υπάρχουν περιορισμοί. The world is just a playground και οι κανόνες δεν μπαίνουν από άλλους. Οι δικοί μου κανόνες τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Λογικα ενας συνδυασμος των δυο. Να εχω μεν την αξιοπρεπεια μου και σαν ανθρωπος και σε αυτα που κανω και να ζω ωραια και καλα απλα το δικο μου ''ζω όπως γουστάρω'' να μην αγγιζει το ''ζω όπως γουστάρω'' των αλλων, να μην αγγιζει ή ξεπερνα την υπερβολη δηλαδη. Αυτο που λεμε '' Η ελευθερία μου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου''.

συμφωνω απολύτως !!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Κάνω ό,τι γουστάρω χωρίς να πειράζω κανέναν.

(Ναι, τώρα αν "θίγεται" η Σούλα απ' τη μοικάνα μου δεν φταίω εγώ, αυτή έχει το πρόβλημα.)
Ζω οπως γουσταρω χωρις να καταπαταω τους νομους (γιατι θα υπαρχουν τιμωριες,αλλιως αμα δεν υπηρχαν ουτε τους νομους θα υπολογιζα)

(Το ξερω οτι οταν βαζω τερμα την μουσικη στις 7 το απογευμα ενοχλω τους γειτονες μου αλλα αφου δεν υπαρχει καποιος κανονας να μου το απαγορευει θα συνεχισω να το κανω)

Επισης,εδω ο φιλος σαν να εχει δικιο
Εξαρτάται πως ορίζεις την αξιοπρέπεια.Άλλος νοεί "αξιοπρεπή" τον άνθρωπο που ακολουθεί τις κοινωνικές συμβάσεις και την political correctness.Για εμένα "αξιοπρεπής" είναι αυτός που ακολουθεί τις επιταγές της συνείδησής του,αυτός δηλαδή που είναι κύριος του εαυτού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Συνδιαζω και τα 2 προκειμενου να ειμαι αξιοπρεπεις αλλα και να απολαμβανω και να κανω πραγματα που θελω εγω...απο την αλλη μπουρουμε να απολαυσουμε τη ζωη ζωντας με αξιοπρεπεια,δε σημαινει οτι αν κανουμε οτι γουσταρουμε ειμαστε απολυτα ικανοποιημενοι και ευτυχησμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θα παραθέσω ένα ποίημα του Κ.Καβάφη σαν απάντηση:

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η κλασική λύση "συνδυασμός και των δύο" είναι η failsafe politically correct επιλογή, όπου κανένας δεν θα λιθοβοληθεί. Να σας δω τι θα λέγατε αν είχατε μόνο μία επιλογή...

Θα γίνω ο "κακός" της ημέρας. Η πολλή αξιοπρέπεια μας έφαγε. :P
Τι να την κάνεις αν δεν είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου; Γι' αυτό θα πω, πρώτα αυτό ώστε να νιώθω ΕΓΩ καλά κι ύστερα κοιτάμε και τα άλλα.

Γιατί όπως γράφει κι ένας φίλος... The Gods may have mercy on your souls; I won't.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ζω οπως γουσταρω χωρις να καταπαταω τους νομους (γιατι θα υπαρχουν τιμωριες,αλλιως αμα δεν υπηρχαν ουτε τους νομους θα υπολογιζα)

(Το ξερω οτι οταν βαζω τερμα την μουσικη στις 7 το απογευμα ενοχλω τους γειτονες μου αλλα αφου δεν υπαρχει καποιος κανονας να μου το απαγορευει θα συνεχισω να το κανω)

Επισης,εδω ο φιλος σαν να εχει δικιο
Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley

Εξαρτάται πως ορίζεις την αξιοπρέπεια.Άλλος νοεί "αξιοπρεπή" τον άνθρωπο που ακολουθεί τις κοινωνικές συμβάσεις και την political correctness.Για εμένα "αξιοπρεπής" είναι αυτός που ακολουθεί τις επιταγές της συνείδησής του,αυτός δηλαδή που είναι κύριος του εαυτού του.
Για να χρησιμοποιήσω την έκφραση του κ. Βουλγαράκη, πιστεύεις ότι το νόμιμο είναι και ηθικό.

Αν ερμηνεύω σωστά την άποψη του Mr. Crowley για το θέμα, εσύ μάλλον βρίσκεσαι στην αντίπερα όχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξιοπρέπεια πανω απο όλα στα πλαίσια που με τις επιλογές μου σεβομαι τον Εαυτό μου και τους άλλους Ανθρώπους.Η Άποψη Ζω όπως γουστάρω δεν ισχύει σε καθολικό επίπεδο και δεν ωφελεί σε όλους τους Ανθρώπους.

Η Αποψη Ζω όπως γουστάρω είναι όμοια με την φράση Ό,τι μας αρέσει δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
'' Η ελευθερία μου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου''.
Εδώ κρύβεται το ζουμί της όλης υπόθεσης. Κάνεις ό,τι θέλεις (και κάποιους τους πονάει :hehe:) αρκεί να μην βλάπτεις το συνάνθρωπό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(και κάποιους τους πονάει :hehe:)
μόνο σε αυτούς που τους πονάει το δοντάκι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ζω με τέτοιο τρόπο ώστε να συνδυάζω τις προσωπικές μου ανάγκες και ταυτόχρονα να σέβομαι και τις ανάγκες των άλλων. και το ένα άκρο και το άλλο καθιστούν επισφαλείς τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Νομιζω πως την απαντηση την εχει ο Καβαφης...

Όσο μπορείς
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ’ εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Απο ποτε οι σχεσεις των ανθρωπων εγιναν ξενες και φορτικες?
Ζουμε με αξιοπρεπεια οσο η ελλαδα μας το επιτρεπει και προσπαθουμε για αυτο,οσο και αν μας εχουνε πατησει οι οικονομικες και κοινωνικες αρβυλες των οικονομικων και εξουσιαστικων ελιτ .

Τωρα στο σημειο που ζουμε τον εαυτο μας και το ατομο μας,στις σχεσεις μας και οσο δεν μας πνιγουν οι σχεσεις μας,την αξιοπρεπεια μας και τις δυνατοτητες να αναδειξουμε και να αναπτυξουμε τον εαυτο μας,τις ικανοτητες μας και το θελω μας,τοτε αξιοπρεπεια με γουστα πανε μαζι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η κλασική λύση "συνδυασμός και των δύο" είναι η failsafe politically correct επιλογή, όπου κανένας δεν θα λιθοβοληθεί. Να σας δω τι θα λέγατε αν είχατε μόνο μία επιλογή...

Θα γίνω ο "κακός" της ημέρας. Η πολλή αξιοπρέπεια μας έφαγε. :P
Τι να την κάνεις αν δεν είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου; Γι' αυτό θα πω, πρώτα αυτό ώστε να νιώθω ΕΓΩ καλά κι ύστερα κοιτάμε και τα άλλα.

Γιατί όπως γράφει κι ένας φίλος... The Gods may have mercy on your souls; I won't.

Δε μπορω να πω, ικανοποιητικη απαντηση!! Στο θεμα μας..αυτο που εσεις αποκαλειτε συμβιβασμο,και καλα συνδυασμο εγω στην προκειμενη περιπτωση το λεω ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ!! Αν ηταν να διαλεξω ενα φυσικα και θα διαλεγα το να ζω οπως γουσταρω διοτι ειναι το λιγοτερο ζημιογονο ΓΙΑ ΜΕΝΑ!! Ομως,ας παρουμε 3 περιπτωσεις!!

1)Η ακραια περιπτωση του να στηριζεσαι στην αξιοπρεπεια: Μια ζωη αδεια,κενη ,χωρις ουσια,τη δικη σου πινελια ,μια ζωη στους τυπους,ΜΟΝΟ σε αυτους..χωρις να ακολουθεις το ενστικτο,την καρδια παρα παντα να εχεις αυτη την ομορφη,ουτοπικη,ακρως διπλωματικη εικονα και ακομα και οταν εισαι μονος να αναρωτιεσαι τι δρομο πρεπει να παρεις για να εισαι αρεστος;; Καποια στιγμη η φουσκα σπαει και ειτε τραβας τα μαλλια σου,ειτε μενεις μονος,ειτε ενα αβουλο,δυστυχισμενο πλασμα!!

2)Το ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ: Κανε ο,τι θες,ο,τι γουσταρεις,φωναξε τι θες καθε στιγμη και λεπτο,πες τη γνωμη σου οσο προσβλητικη και αν ειναι..και τι σε νοιαζει;; Φυσικα και ειμαι κατα του "τι θα πει ο κοσμος" αλλα οταν καποιος λεει κανω Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ σημαινει πως μπορει να πληγωσω το φιλο,τη μανα,τη συντροφο,να εκμεταλλευομαι τους παντες στο βωμο των συμφεροντων μου!! Σε δημοσιους χωρους,καφετεριες ,διατηρω το εκκεντρικο μου στυλακι,φωναζω,λεω ο,τι θελω..γιατι τι με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος;; Με λιγα λογια: Συμπεριφερομαι σα να ζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!! ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ....Δε το βαρεθηκατε αυτο;; Σας εχω ΝΕΑ:

3)ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ(και καλα)!! Φυσικα η ζυγαρια παντα γερνει καπου..να σε μενα γερνει στο: O,TI ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ! Αλλα η ισορροπια,ο συνδυασμος στην προκειμενη περιπτωση σωζει!! Δηλαδη,δεν εξαρτομαι απο τους αλλους,σεβομαι το ειναι μου,κανω αυτο που κανει πρωτα καλο σε μενα κλπ κλπ,ο κυριαρχος του εαυτου μου,δεν αφηνω αλλους να με μειωσουν και ειμαι μοναδικο ατομο,δεν ακολουθω τη μαζα... ΟΜΩΣ,στον εξω κοσμο ειμαι κοσμιος,στους φιλους μου ειλικρινης αλλα οχι και να το παιζω ο ελευθερος και ωραιος που θα εχει παντα αντιρρηση,που σε καθε κουβεντα θα ζυγιζει το δικο του συμφερον ενω θα προσποιειται πως σε εκτιμα!! Πρεπει να σταματησουμε να υποκρινομαστε και απο ολες τις επιλογες εγω θα ψηφιζα μια 4η ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ!!! Για σενα να κανεις ο,τι θες..αλλα οταν βλεπεις πως παιρνει και αλλους η μπαλα πρεπει να τους σκεφτεις ,πρεπει να διατηρεις μια εικονα στην κοινωνια που ΔΙΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ(να λυσσαξουνε) αλλα ΔΕ δινει ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ στον καθενα να σε θεωρει ψευτικο ατομο,ειτε ατομο της υπερβολης!!!! Επισης οι 9 που ψηφισατε ο,τι γουσταρω ...ουτε οι μισοι απο σας το εννοειτε..και αυτοι που ψηφισατε αξιοπρεπεια;; Αν δε βρειτε τον εαυτο σας γατακια,αξιοπρεπεια δεν εχετε....!!!!!!


538226_10200167089974111_2002398516_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γάμα την αξιοπρέπεια, γάμα την γνώμη των άλλων, γάμα τα "πρέπει", γάμα την αξιοπρέπεια!
Κακά τα ψέματα, κάποια στιγμή θα πεθάνουμε. Εσύ τι θες να έχεις κάνει μέχρι τότε;
Ζήσε όπως γουστάρεις και δε θα το μετανιώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Γάμα την αξιοπρέπεια, γάμα την γνώμη των άλλων, γάμα τα "πρέπει", γάμα την αξιοπρέπεια!
Κακά τα ψέματα, κάποια στιγμή θα πεθάνουμε. Εσύ τι θες να έχεις κάνει μέχρι τότε;
Ζήσε όπως γουστάρεις και δε θα το μετανιώσεις!
Μια χαρά νομίζω μπορείς να ζήσεις όπως γουστάρεις και να το κάνεις αξιοπρεπώς,γιατί τα θεωρείς ως δυο αντίθετες έννοιες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Συνδυασμός και των δύο, πιστεύω. :P

Δε μπορείς να καταπατάς την ελευθερία του άλλου ή να μην τον σέβεσαι, αλλά ούτε και είναι καλό να ζεις σα μαριονέτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top