Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ζω με αξιοπρέπεια

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Ζω όπως γουστάρω

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Συνδυασμός των δύο

    Ψήφοι: 58 69.0%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0.0%

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Το να ζήσεις όπως γουστάρεις ή όπως βλέπεις τι ζωή είναι κατόρθωμα, υπάρχουν πάρα πολλά που πρέπει να αφήσεις πίσω για να το καταφέρεις. Εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να καταφέρω κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
δεν ξέρω τι γράφετε παραπάνω γτ βαριέμαι να διαβάσω πάντως
Εγω Μεχρι κ φέτος ζούσα με αξιοπρέέπεια
Απο φέτος όμως ζώ για την πάρτυ μου και για να περνάω καλα
γτ κατάλαβα οτι η ζωή είναι πολύ μικρή και δέν μπορείς να είσαι μαμούχαλος

ΥΓ. +1 στον απο επάνω μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πιστευω οτι οπου θιγεται η αξιοπρεπεια θιγεται και η ανθρωπινη υποσταση...
προφανως το πλεον δεον και σωστο ειναι να ενεργεις βοηθωντας τις ιδεες σου και την κοινωνια και τους γυρω σου...ενεργεις με ελευθερια...αυτο ειναι το σωστο για μενα...κανεις αυτο που θελεις χωρις να βλαπτεις καποιον και να βοηθας τους αλλους χωρις να κοιτας την παρτη σου μονο..
να αγωνιζεσαι για ιδεες οχι για υλη...για πνευμα οχι για σωμα...να χαιδευεις τα σιταρια να μυριζεις τα λουλουδια...να χαιρεσαι στους ουρανους...
στην τελικη αυτος που νοιαζεται για τους αλλους περναει καλα...αυτο πιστευω στη ζωη μου...και αυτο κανω...


δεν εχω πετυχει πανω απο πεντε ατομα που να κανουν το ιδιο με εμενα δυστυχως...

ολοι για την παρτη τους ολοι για τον εαυτο τους...ολοι για το χρημα ειναι...
υπαρχουν εξαιρεσεις...σιγουρα...αλλα δυστυχως στη μικρη ζωη μου δεν πετυχα πολλες...

συγχαρητηρια για το φανταστικο θεμα...


Ελευθερια σε ολους!!

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
στην τελικη αυτος που νοιαζεται για τους αλλους περναει καλα...
Παλια κι εγω το πιστευα αυτο. Αλλα οσο περναει ο καιρος, τοσο πιο μεγαλο κοροιδο αισθανομαι. Ομως στην τελικη δεν θελω να αλλαξω οσο και να με πατανε... μου αρεσει που ειμαι ετσι (μαλλον ειναι ενα ειδος μαζοχισμου :P). Παντως οτι περναω καλα δεν θα το 'λεγα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Παλια κι εγω το πιστευα αυτο. Αλλα οσο περναει ο καιρος, τοσο πιο μεγαλο κοροιδο αισθανομαι. Ομως στην τελικη δεν θελω να αλλαξω οσο και να με πατανε... μου αρεσει που ειμαι ετσι (μαλλον ειναι ενα ειδος μαζοχισμου :P). Παντως οτι περναω καλα δεν θα το 'λεγα! :P

σε καταλαβαινω φιλε μου τι εννοεις...δεν εχεις αδικο..απλα το ειπα με την εννοια οτι συνειδητοποιεις οτι εισαι ανωτερος και σε ανθρωπινο επιπεδο σε σχεση με τους αλλους...και αυτο σε κανει να σκεφτεσαι ποσο καλος εισαι και περνας ετσι καλα...οχι με την εννοια του χαρουμενος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι ευτυχισμένος όταν και οι άλλοι είναι ευτυχισμένοι γύρω μου. Για μένα αυτό σημαίνει υγιής κοινωνία και δεν συνάδει με κανέναν ελιτισμό και εγωκεντρισμό. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά η απλή υπεράσπιση των ατομικών δικαιωμάτων από την απόρριψη εξ'ορισμού του πρώτου που θα σε "μαλάκα" και θα το αιτιολογήσει. Το πόσο ευτυχισμένοι είναι οι άλλοι, εξαρτάται από μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι ευτυχισμένος όταν και οι άλλοι είναι ευτυχισμένοι γύρω μου. Για μένα αυτό σημαίνει υγιής κοινωνία και δεν συνάδει με κανέναν ελιτισμό και εγωκεντρισμό. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά η απλή υπεράσπιση των ατομικών δικαιωμάτων από την απόρριψη εξ'ορισμού του πρώτου που θα σε "μαλάκα" και θα το αιτιολογήσει. Το πόσο ευτυχισμένοι είναι οι άλλοι, εξαρτάται από μας.
Ε ναι, αλλα οταν κανεις μετα απο χρονια εναν απολογισμο ζωης και δεις οτι εκανες πολλους ευτυχισμενους γυρω σου αλλα εσυ ο ιδιος δεν εισαι, δεν νομιζω να ειναι και πολυ ευχαριστο. Βασικα κι εγω το εχω αυτο που λες (να θελω να ειναι οι γυρω μου ευτυχισμενοι δηλαδη), αλλα καποιες φορες νιωθω μειονεκτικα γιατι κανενας δεν θα νοιαστει τοσο για μενα ας πουμε. Ορισμενες φορες δεν μου αρεσει που δεν σκεφτομαι το προσωπικο μου συμφερον στον βαθμο που το σκεφτεται η πλειοψηφια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Με καλύπτει απόλυτα μ'αυτό που είπε o chris_90. Αν δεν κάνεις πρώτα τους άλλους ευτυχισμένους με απλές καθημερινές πράξεις, τότε δεν πρόκειται ποτέ να νιώσεις κι εσυ ευτυχισμένος. Ικανοποιημένος ναι, ευτυχισμένος όμως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ε ναι, αλλα οταν κανεις μετα απο χρονια εναν απολογισμο ζωης και δεις οτι εκανες πολλους ευτυχισμενους γυρω σου αλλα εσυ ο ιδιος δεν εισαι, δεν νομιζω να ειναι και πολυ ευχαριστο. Βασικα κι εγω το εχω αυτο που λες (να θελω να ειναι οι γυρω μου ευτυχισμενοι δηλαδη), αλλα καποιες φορες νιωθω μειονεκτικα γιατι κανενας δεν θα νοιαστει τοσο για μενα ας πουμε. Ορισμενες φορες δεν μου αρεσει που δεν σκεφτομαι το προσωπικο μου συμφερον στον βαθμο που το σκεφτεται η πλειοψηφια...


Και εγώ το έχω αυτό.
Είναι ωραία να νιώθεις πως δίνεις αγάπη στους άλλους, ότι τους κάνεις ευτυχισμένους, έστω και λίγο. Εμένα αυτό το λίγο με γεμίζει και αισθάνομαι καλά. Ίσως να γίνω κουραστική με αυτό κάποιες φορές αλλά έτσι νιώθω σε άτομα που πραγματικά ενδιαφέρομαι. Θέλω να τους προστατεύσω, και ας μου στερήσει την δική μου προσωπική ευτυχία. Θα είμαι καλά αν ξέρω πως είναι και οι γύρω μου.
Κάποιες φορές και εγώ νιώθω ότι αυτό που κάνω δεν έχει ανταπόκριση...ή γιατί ο άλλος δεν το κάνει αυτό και για μένα...και νιώθω ''γυμνή''.
Αλλά σκέφτομαι πως ο καθένας σε μια σχέση προσφέρει αυτό που μπορεί. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο και έτσι συνεχίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Με το να θεωρούμαστε κομμάτι της κοινωνίας πρέπει να πηγαίνουμε με τα νερά και τους κανόνες της (εννοώντας κανόνες,όλα αυτά που έχουν επικρατήσει με το χρόνο). Βέβαια είναι όλα σχετικά ! Τίποτα από αυτά τα 2 στο έπακρον δεν έχει καλά αποτελέσματα. Αν ζεις όπως γουστάρεις να ζεις, μπορεί κάποια στιγμή να αντιμετωπίσεις τον κοινωνικό αποκλεισμό ή κάτι παρόμοιο. Αλλά δεν είναι λίγο εγωιστικό ? Να ζεις όπως θες χωρίς να λογαριάζεις τους άλλους και να τους σέβεσαι?
Από την άλλη αν μια ζωή κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις, δεν ζεις τη ζωή σου, απλά υπάρχεις ανάμεσα στα "πρέπει" της κοινωνίας.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να διαλέξουμε κάτι από τα δυο. Δεν μπορώ να ζήσω τη ζωή μου όπως πιστεύω πως πρέπει να τη ζήσω, χωρίς να δίνω λαβές για κακοήθη σχόλια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Τσούφου έχεις δίκιο! Και γι'αυτό το λόγο η καλύτερη απάντηση είναι ο συνδυασμός και των δυο. Αρκεί να γίνεται σωστά. Δυστυχώς όμως πολλοί τηρούν μόνο το ένα και γι'αυτό η κοινωνία πάσχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
:mad: αν είναι να το γράψεις ελληνικά γράψ' το τουλάχιστον σωστά -- > τσουφού. αλλιώς tsoufou ή Αναστασία.

* η κοινωνία δεν πάσχει. Πάει κατά διαόλου.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Η αξιοπρέπεια διδάσκεται όπως ο σεβασμός και κυρίως κερδίζεται .Προσπαθούσα πάντα να μην αδικήσω κανένα αλλά οι άλλοι δεν λειτουργούν ετσι. Γι αυτό και γω απο τότε κρατώ την αξιοπρέπεια μου όσο ποιό ψηλά μπορώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ετσι οπωσ εγινε τωρα ουτε να τη βλεπεισ δεν ειναι....................:P:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Τίποτα από τα 2 γιατί καθένας ζει την ζωή του με τον δικό του μοναδικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aς ακουστούν και νέες απόψεις πάνω στο θέμα.

Προσωπικά πιστεύω πως η αξιοπρέπεια με το ''όπως γουστάρω'' μπορούν να συνδιαστούν με άψογο τρόπο. Μια μέση οδός είναι η καλύτερη, όχι ακραίες λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εξαρτάται πως ορίζεις την αξιοπρέπεια.Άλλος νοεί "αξιοπρεπή" τον άνθρωπο που ακολουθεί τις κοινωνικές συμβάσεις και την political correctness.Για εμένα "αξιοπρεπής" είναι αυτός που ακολουθεί τις επιταγές της συνείδησής του,αυτός δηλαδή που είναι κύριος του εαυτού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
;)κανω οτι γουσταρω χωρις να αψηφω κ να πληγωνω αυτους που αγαπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν καταφέρεις να τα συνδυάσεις και τα 2 τότε θα είσαι μάγκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Και τα 2...κυριως ζω και περναω καλα,αρκει να μην κανω μεγαλες μαλακιες στους αλλους,δηλ να σεβομαστε και τους αλλους
αλλα ως εκει ,ε μην καθομαστε και κοιταμε την αξιοπρεπει και τους τυπους για να ειμαστε ενταξει με τους αλλους και αφηνουμε τον εαυτο μας πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top