Ζητούνται jazzόφιλοι!

PotatoHead

Νεοφερμένος

Η PotatoHead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια ακούω jazz και από τότε κάθε φορά που κάποιος τυχαίνει να ακούσει τραγούδι που έχω βάλει στο ΥouΤube ή στο iTunes λέει το κλασικό "Αυτό το τραγούδι είναι σαν αυτά που βάζουν στα ακριβά εστιατόρια", και έτσι, δεν έχω με ποιον να μιλήσω πια για μουσική.

Γι' αυτό σκέφτηκα πως εδώ όλο και κάποιος θα ακούει jazz...να σταματήσω και εγώ να μιλάω στον τοίχο και να ανοίξουμε κουβεντούλα εδώ για οτιδήποτε μπορεί να σχετίζεται με το είδος αυτό...από την τεχνική του Monk μέχρι τις κάλτσες του Reinhardt.

:):):)

Πάρτε και ένα τραγουδάκι για αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

John_Coltrane

Νεοφερμένος

Ο John_Coltrane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου κουκλα μου.
Διαβαζεις το ονομα μου? Εχεις ιδεα τι σημαινει?
Αυτο που με εκπλησσει ειναι πως εισαι κοπελα.
Επειδη διακρινω το παθος σου νομιζω οτι επιβαλλεται να γνωριστουμε.
Ειμαι 19 χρονών , απο τα Δωδεκάνησα και ειμαι πιανιστας/organιστας.
Επισης συνθετω μουσικη ακουστικη και ηλεκτρονικη, αλλα η μεγαλη μου ηδονη ειναι να αυτοσχεδιαζω μπροστα σε κοινο.
"Ανακαλυψα" τη τζαζ μουσικη και την ακουω με λατρεια και ευλαβεια εδω και 6 χρονια.
Τωρα για το αλλο... η τζαζ ειναι αραπικη μουσικη και οι καλλιτεχνες που την δημιουργησαν ( οχι τη προπολεμικη,μιλαω για Bebop και μετα) και την υπηρετησαν ηταν κατα βαση αποροι αραπαδες και πρεζακια ολοι τους (charlie parker,bud powell,rollins,clifford brown,art blakey,coltrane,max roach,thelonious, miles davis.......).
Αυτο "που παιζουν στα ακριβα εστιατορια" δεν ειναι παρα ενα στειρωμενο απομειναρι και δυστυχως αυτο εκλαμβανεται ως τζαζ σημερα. Θα εκπλαγεις με το ποσο λιγοι ανθρωποι ειναι σε θεση να εκτιμησουν το γνησιο. Τωρα η κατασταση ειναι Ασιντ και μαλ/ες. Τελος παντων, σ' αρεσει ο Evans ε? Τον ακουγα κι εγω για μια περιοδο αλλα τωρα πλεον μου φαινεται υπερβολικα αισθησιακος και υπερεκλεπτυσμενα λεπτεπιλεπτος. Π**στης κοινως.Εισαι γυναικα βεβαια. Αν θες αντρικο πιανο ακου McCoy.

Και επαναλαμβανω... με εκπλησσεις νεαρά..
Τα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PotatoHead

Νεοφερμένος

Η PotatoHead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εύχαριστώ για τα καλά σου λόγια πρώτα απ' όλα.:)

Ναι, όντως θα συμφωνίσω ότι γενικά η jazz ήταν μουσική των μαύρων, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι γενικά ήταν του περιθωρίου. Μην ξεχνάμε τους εβραίους που στον 2ο παγκόσμιο οι δίσκοι τους έβγαιναν στα μαγαζιά παράνομα με άλλα εξώφυλλα. Και γι' αυτό τώρα μου την σπάει αυτό το δήθεν στυλάκι π.χ. "Αφιέρωμα στο Kind of Blue στο μέγαρο". Έλεος, μου φαίνεται ότι ξεχνάνε τι είναι η jazz και γι' αυτό δημιουργείται και η εντύπωση ότι jazz (αυτό το πραγμα τελος πάντων smooth jazz κλπ) έχουν μόνο τα ακριβά εστιατόρια, λες και είναι κάτι αριστοκρατικό και πράσινα άλογα.

Όσο για τον Evans δεν τρελαίνομαι και πολύ απλά ο συγκεκριμένος δίσκος, που έχω και για avatar, έχει πίανο και κιθάρα και επειδή παίζω κιθάρα και ξέρω και ένα παλικάρι που παίζει πιάνο και γενικά προσπαθουμε όσο μπορούμε να βγάλουμε κανενα τραγούδι, ο συγκεκριμένος δίσκος είναι ό,τι πρέπει.

Μιας που το μιλάμε για πιάνο και απ' ότι βλέπω το ψάχνεις το θέμα και είσαι και του χώρου:P Τι γνώμη έχεις για τον Art Tatum?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=L2EKHS6MA_c
Να βάλω και εγώ το αγαπημένο μου ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimimtri

Νεοφερμένος

Ο dimimtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και εγω JAZZοφιλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.


Και το δικό μου αγαπημένο. Μου αρέσει πολύ η τζαζ, αλλά πάντα τη συνδυάζω με σκοτεινά τζαζ κλαμπ της δεκαετίας του 50, μελαγχολική μουσική και καταστάσεις φιλμ νουάρ. Γι' αυτό ένα από από τα αγαπημένα μου άλμπουμ είναι μουσική για φιλμ νουάρ, το "Ασανσέρ για δολοφόνους" του Miles Davis. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τη προέλευση της Τζαζ, για το περιθώριο, αυτό εννοώ "σκοτεινό" που έλεγα πριν. Τα ακριβά εστιατόρια δεν έχουν τζαζ μουσική της προκοπής. Ελάχιστα θα λεγα έχουν, τα περισσότερα είναι φαν του "μουσική που εντυπωσιάζει με το πρώτο άκουσμα και ας είναι οτιδήποτε". Το μέρος που παίζεται η τζαζ δεν παίζει κανένα ρόλο. Θυμάμαι μια ταβέρνα στη Χαλκιδική ( ?!; ) που έβαζε καλή τζαζ μουσική, ήταν ότι πιο αληθινό έχω ακούσει. :) Αναμένω και άλλες γνώμες και άλλα ποστ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
είμαι τζατζικόφιλος

πιάνεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εγω ειμαι τζατζογρια
πιανεται?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top