Εχω μπερδευτεί με την πρώτη μου επιλογή

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πριν βγει το μηχανογραφικό του 2024 πέρναγα στην ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης διότι με βάση τα περσινά δεδομένα μου έπιανε τα μέγιστα μόρια μου ενώ με τα φετινά για να την περάσω πρέπει να κατέβει 230 μόρια(ελπίζω να γίνει).Περναω σίγουρα κοινωνική θεολογία και θεωρία και ιστορίας της τέχνης στην καλών τεχνών.Δεν ξέρω ποια να επιλέξω με την κοινωνική θεολογία μπορώ να κάνω κατατακτήριες και να μπω κοινωνιολογία Αλλα δεν ξέρω αν εχω το κουράγιο να την τελειώσω και μετά να μπω κοινωνιολογία που είναι μια απαιτητική σχολη συν ότι στην κοινωνική θεολογία δεν μαρεσει το πρόγραμμα σπουδών(βέβαια δεν θέλω να είμαι απόλυτη μπορεί αν μπω να μαρεσει).Η θεωρία και ιστορία της τέχνης μαρεσει αρκετά με τραβα πολύ η ιστορία ήθελα να περάσω ιστορικο Αλλα τελικά δνε τα κατάφερα,το πρόγραμμα σπουδών μαρεσει Αλλα σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση και το γεγονός ότι η καλών τεχνών δεν ακούγεται πολύ και δεν φημίζεται
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Πριν βγει το μηχανογραφικό του 2024 πέρναγα στην ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης διότι με βάση τα περσινά δεδομένα μου έπιανε τα μέγιστα μόρια μου ενώ με τα φετινά για να την περάσω πρέπει να κατέβει 230 μόρια(ελπίζω να γίνει).Περναω σίγουρα κοινωνική θεολογία και θεωρία και ιστορίας της τέχνης στην καλών τεχνών.Δεν ξέρω ποια να επιλέξω με την κοινωνική θεολογία μπορώ να κάνω κατατακτήριες και να μπω κοινωνιολογία Αλλα δεν ξέρω αν εχω το κουράγιο να την τελειώσω και μετά να μπω κοινωνιολογία που είναι μια απαιτητική σχολη συν ότι στην κοινωνική θεολογία δεν μαρεσει το πρόγραμμα σπουδών(βέβαια δεν θέλω να είμαι απόλυτη μπορεί αν μπω να μαρεσει).Η θεωρία και ιστορία της τέχνης μαρεσει αρκετά με τραβα πολύ η ιστορία ήθελα να περάσω ιστορικο Αλλα τελικά δνε τα κατάφερα,το πρόγραμμα σπουδών μαρεσει Αλλα σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση και το γεγονός ότι η καλών τεχνών δεν ακούγεται πολύ και δεν φημίζεται
Θα σε συμβούλευα να δεις καλύτερα τα προγράμματα σπουδών και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε σχολής που αναφέρεις, γιατί διακρίνω μια σύγχυση. Για παράδειγμα, η Ιστορία ως επιστήμη δεν έχει καμία σχέση με την Ιστορία της Τέχνης.

Για να είμαστε ειλικρινείς, δεν πιστεύω ότι κάποια από αυτές τις σχολές έχει πραγματικά συγκριτικό πλεονέκτημα σε ό, τι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Επομένως, σκέψου τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και κρίνε βάσει του πόσο σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα στα προγράμματα σπουδών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να δεις καλύτερα τα προγράμματα σπουδών κάθε σχολής που αναφέρεις, γιατί διακρίνω μια σύγχυση. Για παράδειγμα, η Ιστορία ως επιστήμη δεν έχει καμία σχέση με την Ιστορία της Τέχνης.

Για να είμαστε ειλικρινείς, δεν πιστεύω ότι κάποια από αυτές τις σχολές έχει πραγματικά συγκριτικό πλεονέκτημα σε ό, τι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Επομένως, σκέψου τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και κρίνε βάσει του πόσο σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα στα προγράμματα σπουδών.
Σίγουρα δεν έχουν ίδιο γνωστικό αντικείμενο Αλλα ασχολείται με την ιστορία της τέχνης μελετά την τέχνη ανα αιώνες.Επισης μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας κάθε λαού και πολιτισμού αλλο που τα περισσότερα κεφαλαία στα σχολικά βιβλία που έχουν να κάνουν με την τέχνη είναι εκτός ύλης.Επειτα στο κομμάτι της επαγγελματικής αποκατάστασης θεωρώ οποιαδήποτε σχολή αν ασχοληθείς μπορείς να κανεις κατι,ίσως αναφέρθηκα σε αυτο χωρίς να διευκρινήσω την σκέψη μου εννοούσα ότι ποια από τις δυο σχολές έχει προοπτικές και μπορεί να σου ανοίξει ένα ευρύ πεδίο με επαγγέλματα και μεταπτυχιακά
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Σίγουρα δεν έχουν ίδιο γνωστικό αντικείμενο Αλλα ασχολείται με την ιστορία της τέχνης μελετά την τέχνη ανα αιώνες.Επισης μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας κάθε λαού και πολιτισμού αλλο που τα περισσότερα κεφαλαία στα σχολικά βιβλία που έχουν να κάνουν με την τέχνη είναι εκτός ύλης
Επειδή έχω τελειώσει το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, όπου έκανα αρκετά μαθήματα ιστορίας και ιστορίας της Τέχνης, σε διαβεβαιώ ότι η προσέγγιση είναι εντελώς διαφορετική. Είναι δύο διαφορετικές επιστήμες, με εντελώς διαφορετικά αντικείμενα. Το ότι στην Ιστορία της Τέχνης θα εξετάζεις περιστασιακά και το ιστορικό πλαίσιο, δεν σημαίνει ότι κάνεις ιστορία. Ιστορία σημαίνει πηγές, γεγονότα, κοινωνικά-οικονομικά φαινόμενα και άλλα σχετικά, ενώ Ιστορία της Τέχνης μελέτη έργων τέχνης, καλλιτέχνες, τεχνοτροπία, εικονολογία, υλικό, χρώμα, σύνθεση κλπ. Απλά σου εξηγώ ότι δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα πολλά κοινά.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει το ιστορικό γιατί δεν δηλώνεις κάποιο επαρχιακό και μετεγγραφή στο εκπα, πόσα μόρια βγάζεις?
Στο πανεπιστήμιο Πελοποννήσου το αντίστοιχο Τμήμα είχε βάση, πέρσι 9035
 

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει το ιστορικό γιατί δεν δηλώνεις κάποιο επαρχιακό και μετεγγραφή στο εκπα, πόσα μόρια βγάζεις?
Στο πανεπιστήμιο Πελοποννήσου το αντίστοιχο Τμήμα είχε βάση, πέρσι 9035
Δεν εχω κάποιο κριτήριο μετεγγραφής.Περναω οπουδήποτε αλλου και στην Πάτρα και στην Θεσσαλονίκη Αλλα Οχι στο ιστορικο της Αθήνας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή έχω τελειώσει το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, όπου έκανα αρκετά μαθήματα ιστορίας και ιστορίας της Τέχνης, σε διαβεβαιώ ότι η προσέγγιση είναι εντελώς διαφορετική. Είναι δύο διαφορετικές επιστήμες, με εντελώς διαφορετικά αντικείμενα. Το ότι στην Ιστορία της Τέχνης θα εξετάζεις περιστασιακά και το ιστορικό πλαίσιο, δεν σημαίνει ότι κάνεις ιστορία. Ιστορία σημαίνει πηγές, γεγονότα, κοινωνικά-οικονομικά φαινόμενα και άλλα σχετικά, ενώ Ιστορία της Τέχνης μελέτη έργων τέχνης, καλλιτέχνες, τεχνοτροπία, εικονολογία, υλικό, χρώμα, σύνθεση κλπ. Απλά σου εξηγώ ότι δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα πολλά κοινά.
Ωραια ευχαριστώ πολύ για την απαντηση!Θα εξετάσω καλύτερα τα προγράμματα σπουδών
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μα πέρσι και με 0 μόρια έπαιρνες μετεγγραφή σ αυτό το τμήμα @γιαννης_00
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
@user2727
Τα τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας είναι αρκετά αξιόλογα ως προς το επίπεδο σπουδών. Έχεις δικαιώματα ιστορικού, αρχαιολόγου και ιστορικου της Τέχνης ανάλογα και με την κατεύθυνση. Και φυσικά βγαίνεις και φιλόλογος. Η επαγγελματική αποκατάσταση γενικά δεν είναι πολύ εύκολη, αλλά αν σου αρέσει κάποιο αντικείμενο και με πολλή αφοσίωση μπορείς να κάνεις ενδιαφέροντα πράγματα.
Επίσης, υπάρχει και η επιλογή του ξεναγού. Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι όταν τελειώσεις από τέτοιο τμήμα θα υπάρχουν ταχύρρυθμα σεμινάρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top