Εφαρμοσμένη πληροφορική γυρισμα σε οικονομικά

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Με αυτό που σου λέω χάνεις μόνο έναν χρόνο με αυτό που προτείνεις εσύ ρισκάρεις και παράλληλα χάνεις χρόνο και χρήμα.

Πρέπει να σκεφτείς κάποιους παράγοντες
Εχουν την οικονομική δυνατότητα οι γονείς σου να σε συντηρούν μέχρι τα 25; και να δώσουν λεφτά όσο ζεις εξωτερικό; (ίσως δουλεύεις εκεί αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα)

Εαν ναι γιατί δε κάνεις και το προπτυχιακό σου στα ξένα σε μια καθαρόαιμη οικονομική σχολή.

Πως θα σκέφτεσαι σε 4 χρόνια από σήμερα θα είσαι διαθετημένος να κάνεις μια νέα αρχή με συνθήκες πολύ δυσκολότερες από ότι είσαι συνηθισμένος κα να μετακομίσεις
Σε περίπτωση που δε σε πάρουν σε μεταπτυχιακό είσαι διαθετημένος να δουλέψεις ως πληροφορικός. Εαν σκοπεύεις να δουλέψεις Ελλάδα μήπως θα τα καλύτερα να τελειώσεις μια σχολή που να σου δίνει την δυνατότητα να γραφτεις στο οικονομιό επιμελητήριο.


Ένα τμήμα μαθηματικών, στατιστικής, διοίκησης πιστεύω ότι σου δίνουν πιο καλές προοπτικές για μεταπτυχιακό στα οικονομικά από ότι το τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικης

Για να σκέφτομαι να σπουδάσω στην Βρετανία το οικονομικό το έχω κανονίσει.

Τωρα για αυτο που είπες για προπτυχιακές στην Μ.Βρετανια φυσικά και το έχω σκεφτεί απλά δεν μπορώ διοτι δεν εχω το επίπεδο της γλώσσας που χρειάζεται και δεν μπορούσα να το αποκτήσω μέσα σε δυο χρόνια.Δηλαδή από την πρώτη λυκείου που άρχισα να το ψάχνω.

Τωρα αυτό για τα άλλα τμήματα που μου είπες δεν ξέρω δεν το είχα δει από αυτην την οπτική γωνία.

Καλημέρα, δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες.
Επειδή τέλειωσα το τμήμα Πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ, αν και δεν έχω καμία σχέση με οικονομικά, είχα αρκετούς συμφοιτητές που συνέχισαν σε μεταπτυχιακό επίπεδο στα Οικονομικά. Δε σου λέω πως ήταν εύκολο, χρειάσθηκαν συνεντεύξεις για να καταλάβουν τα πανεπιστήμια γιατί ήθελαν να αλλάξουν τομέα. Αν το παίξεις έξυπνα μπορείς να πεις πως μπήκα σε Εφαρμοσμένο τμήμα ή σε καθαρό τμήμα Πληροφορικής ενός Οικονομικού πανεπιστημίου γιατί ήμουν συνειδητοποιημένος εξαρχής.
Για το LSE, ξέρω φοιτητή από το τμήμα μου που πήγε με πτυχίο κάτω από 7,5 για master σε Οικονομικά, οπότε γίνεται.
Για τα 9άρια πτυχία, άπαξ και έρθεις σε μας, απλά ξέχνα τα. Στόχευε σε 8+ και είσαι στο 2%, δεν έχουν βγει πάνω από 10 άτομα συνολικά όσα χρόνια λειτουργεί η σχολή με πάνω από 9. Να κοιτάς να ξεχωρίζεις, οι βαθμοί είναι σχετικοί. Τα ποσοστά μετράνε.
Για τη διαδικασία, από την εμπειρία μου αν και είναι σε Αμερική και διδακτορικό, το φανταζόμουν πολύ διαφορετικά. Αποδείχθηκε πως αν πας με το σταυρό στο χέρι την έκατσες. Θέλει θράσος, να μπορείς να πουλήσεις τον εαυτό σου, τις γνώσεις σου,να πείσεις πως η κάθε κίνηση σου είναι μελετημένη. Γερές συστατικές (γνωστοί καθηγητές, που σε ξέρουν καλά, σε συμπαθούν, έχουν άκρες στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και έχεις πάρει καλούς βαθμούς σε αυτούς), καλό statement of purpose και κυρίως ΚΟΝΕ. Γνώριζε κόσμο, κάνε επαφές με καθηγητές πριν καν ξεκινήσουν οι αιτήσεις για μεταπτυχιακά.
Καλή τύχη!

Ευχαριστώ!Χρήσιμα αυτά που ανέφερες!Και ναι το θέμα ειναι να ξέρεις να πλασάρεις τον εαυτό σου.Είναι τέχνη αυτό πιστεύω..:)

Μπήκε με 7.5 από τι σχολή σε τι μεταπτυχιακό...;
Για να μην παρεξηγηθώ, το 9 το είπα για να μπει σε καθαρά οικονομικό μεταπτυχιακό από μη οικονομικό background. Τυχαίνει να ξέρω πώς γίνεται το ξεκαθάρισμα στα συγκεκριμένα του LSE και γι' αυτό πήρα τα θάρρητα!!! :D

Οκ :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κάτω από 7,5 (γυρω στο 7,2) από το τμήμα μου. Τωρα τι ακριβως εκανε στο master δεν μπορω να πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάτω από 7,5 (γυρω στο 7,2) από το τμήμα μου. Τωρα τι ακριβως εκανε στο master δεν μπορω να πω :)

Σε finance τρομερά δύσκολο να μπήκε! Μάλλον πήγε σε ADMIS (Information systems)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

ΥΓ. Το τμήμα το διάλεξα διότι ήταν το μονο που βρήκα στα πεδία που μπορώ να δηλώσω που είχε σχέση με οικονομικές επιστήμες.
επισης αν σε ενδιαφερει και δε το εχεις δει, στο τεταρτο πεδιο υπαρχει και ενα αλλο τμημα οικονομιας το"Αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης "στο γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνας. η βαση του ειναι 15368. https://www.aoa.aua.gr/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

ΥΓ. Το τμήμα το διάλεξα διότι ήταν το μονο που βρήκα στα πεδία που μπορώ να δηλώσω που είχε σχέση με οικονομικές επιστήμες.
επισης αν σε ενδιαφερει και δε το εχεις δει, στο τεταρτο πεδιο(υπαρχει και στο 5ο) υπαρχει και ενα αλλο τμημα οικονομιας το"Αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης "στο γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνας. η βαση του ειναι 15368. https://www.aoa.aua.gr/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
επισης αν σε ενδιαφερει και δε το εχεις δει, στο τεταρτο πεδιο(υπαρχει και στο 5ο) υπαρχει και ενα αλλο τμημα οικονομιας το"Αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης "στο γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνας. η βαση του ειναι 15368. https://www.aoa.aua.gr/ :)

Ναι το ξέρω.Απλά δεν μου ελκύει και πολύ το ενδιαφέρον. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Φίλε μου εφόσον σου αρέσουν και τα μαθηματικά, πιστεύω η Στατιστική σου ταιριάζει γάντι!Σκέψου το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Λες ε?Κοιταω όμως εφαρμοσμενη πληροφορική διότι έχει και οικονομικά μαθήματα που θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top