Ευκολότερο Τμήμα Οικονομικών Σπουδών

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γιατί δε δηλωνεις ΤΕΙ λογιστικής? Είναι καλύτερο από την ΑΣΟΕΕ

Καλύτερα μην ξαναγράψεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές έχω να πω τα εξής:

Είναι σαφώς καλύτερα να προσπαθήσεις να σπουδάσεις σε μια σχολή που νομίζεις ότι θα σου αρέσει, παρά να μείνεις σε μια σχολή που ξέρεις ότι δεν σου αρέσει.

Εύκολο και καλό (ποιοτικό) είναι δύο αντικρουόμενες έννοιες.

Στις μέρες που ζούμε, εσείς τα νέα παιδιά θα πρέπει να αποζητάτε την πιο δύσκολη και απαιτητική σχολή, όχι την πιο εύκολη. Και για να μάθετε περισσότερα και για να μην ντρέπεστε να πείτε πού σπουδάσατε όταν βγείτε στην αγορά εργασίας.

Η λογιστική σαφώς έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από την οποιαδήποτε οικονομική σχολή, κι ας μην έχει πρεστίζ.

Σε όσους δίνουν τώρα πανελλήνιες έχω να πω το εξής: επιλέξτε σχολές με βάση τι σας ενδιαφέρει και όχι πόσο γράψατε ώστε να αποφύγετε να βρεθείτε να σπουδάζετε σε μια σχολή που δεν σας αρέσει μόνο και μόνο επειδή έχει περισσότερα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ενώ ως..οικονομολόγος θα βρει δουλειά. :hmm:

Φυσικά. Πόσες τράπεζες τον περιμένουν, πόσες εταιρίες να διοικήσει και να γίνει οικονομικό στέλεχος.
Στην καλυτερη, αοθ και αοδε θα διδάσκει σε ιδιαίτερα :P

Ναι. Με το που τελειώσει την ΑΣΟΕΕ ή το ΠΑΜΑΚ ή.. θα μπει στην επετηρίδα για μια θέση διευθ/ντος συμβούλου σε κάποια Ελληνική Πολυεθνική Εταιρεία. :confused: Το όνειρο κάθε άεργου Έλληνα νέου (και των δυο φύλων). Το κριτήριο είναι να μην γίνει ιδιατεράς... με το που αποφοιτήσουν αλλά εκεί καταλήγουν διδάσκοντας και χημεία κατεύθυνσης άμα λάχει..:hmm: γιατί οι θέσεις διευθυντών είναι πιασμένες.

Τα οικονομικα δεν έχουν δουλειά .....

Συγγνώμη πανεπιστήμονες. Είπα κάτι τέτοιο;
Τι είναι προτιμότερο, να σπουδάζεις κάτι που σου είναι αδιάφορο ή κάτι που σου αρέσει; Εσύ chaos θες φιλολογία γιατί θα βρεις σίγουρη δουλειά ε; και εσύ Νίκο πήγες μαθηματικό γιατί το χες σίγουρο το επαγγελματικό μέλλον ε;
Ρε σταματήστε πια να τρολλάρετε. Κάποιοι εδώ μέσα ρωτάνε γιατί θέλουν να μάθουν, έχουν που έχουν τη σύγχυσή τους, δε χρειάζονται και 2-3 μαϊντανούς να λένε μονίμως τα δικά τους. Κουράζετε πρέπει να το καταλάβετε.


Oι περισσότεροι στην ΑΣΟΕΕ πατάνε μόνο στην εξεταστική

Και εσύ στο ΟΠΑ είσαι;;;; :eek::eek: πώς και δεν έχουμε συναντηθεί καλέ;

Οι περισσότεροι στην ΑΣΟΕΕ δε πηγαινουν καθόλου στις θεωρίες
Nα υποθέσω εσύ είσαι και τελειόφοιτος.
Μαζευτείτε ρε. Εκτίθεστε πραγματικά.

Και τώρα στο θέμα
Φίλε Λάμπρο, η δική μου συμβουλή θα ήταν να ζυγίσεις το πόσο πραγματικά θες το κάθε αντικείμενο. Καμία σχολή δεν σου εγγυάται 100% ότι θα βρεις δουλειά και πόσο μάλλον καλοπληρωμένη. Αν νιώθεις ότι δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στη σχολή που βρίσκεσαι τώρα και εφόσον σε ελκύει η οικονομική επιστήμη, τότε ναι, να κάνεις 10%.

Θα πρέπει όμως να ψάξεις για το αν κάποια μαθήματα αναγνωρίζονται ως περασμένα σε άλλες σχολές, εφόσον σε ενδιαφέρει. Επίσης μπορείς να ψάξεις όλα τα οικονομικά τμήματα (εννοώ όχι μόνο τα καθαρά οικονομικής επιστήμης).
Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο ή βοήθεια μπορείς να μου στείλεις και pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τι είναι προτιμότερο, να σπουδάζεις κάτι που σου είναι αδιάφορο ή κάτι που σου αρέσει;
Ρε σταματήστε πια να τρολλάρετε. Κάποιοι εδώ μέσα ρωτάνε γιατί θέλουν να μάθουν, έχουν που έχουν τη σύγχυσή τους, δε χρειάζονται και 2-3 μαϊντανούς να λένε μονίμως τα δικά τους. Κουράζετε πρέπει να το καταλάβετε.

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι . Μου αρέσει πολύ το Μαθηματικό αλλά δεν νομίζω ότι όταν τελειώσω θα είμαι έτοιμος να κάνω αυτό το επάγγελμα . Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Το ευκολότερο και καλύτερο τμήμα οικονομικών επιστημών είναι της κρητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,149 μηνύματα.
Ρε παιδιά εσείς από το οικονομικό Πανεπιστήμιο που παρεξηγήθηκατε αφού αλήθεια λέω. Έχετε εργαστήρια στην σχολή σας; Ξέρετε καθόλου λογιστικά; έχετε άριστες θεωρητικές γνώσεις αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έχουμε ναί. Εξαρτάται την σχολή στην οποία είσαι για το αν θα είναι υποχρεωτικά.Και επιπλέον υπάρχουν μαθήματα(αρκετά) τα οποία αν δεν τα παρακολουθήσεις παίρνεις τα 3 στην εξεταστική.Όσο για αυτά που λέτε για Τει και τέτοια.Με την ίδια ακριβώς λογική αυτοί που θέλουν πολυτεχνεία ας πάνε τει μηχανολογίας/ηλεκτρολογίας....
Όσο για λογιστική που λέει ο φοκος. Ρώτα στο λογιστικής και χρηματοοικονομικής να σου πούνε για γκίκα και χέβα...

Γράφονται από τει στο ΟΕ ?? https://www.oe-e.gr/memb/prereq.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Νομίζω ότι πήρα τις απαντήσεις που ήθελα . Ευχαριστώ πολύ όσους μου στείλατε την πραγματική σας άποψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δεν βγαινουν μονο λογιστές. Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορείς να ασχοληθείς οπως το finance, supply chain, το credit control που εχουν ψωμι τουλαχιστον στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή : Παρακαλώ οι συζητήσεις να μείνουν εντός θέματος . Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top