Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είμαι υπέρ της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 20 40.0%
  • Είμαι ενάντια της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 14 28.0%
  • Δεν με απασχολεί

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Δεν είμαι σίγουρος

    Ψήφοι: 2 4.0%
  • Εξαρτάται...

    Ψήφοι: 13 26.0%

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Πολύ απλά δεν ξέρεις αν θα είναι καλύτερα όταν πεθάνεις...
γιατι βασανιστηρια θα μας κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia.yo

Νεοφερμένος

Η Μία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είμαι κατά της ευθανασίας...Μόνο αν κάποιος κ συγκεκριμένα υποφέρει...!!!Πολλές φορές όμως,γίνονται ευθανασίες όταν δν χρειάζονται ακόμα κ αν το ζώο πρόκειται να ζήσει!!Δλδ έλεος πια!!!Τι γίνοται κτηνίατροι μερικοί άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είμαι κατά της ευθανασίας...Μόνο αν κάποιος κ συγκεκριμένα υποφέρει...!!!Πολλές φορές όμως,γίνονται ευθανασίες όταν δν χρειάζονται ακόμα κ αν το ζώο πρόκειται να ζήσει!!Δλδ έλεος πια!!!Τι γίνοται κτηνίατροι μερικοί άνθρωποι...

Νομίζω πως το τόπικ μιλάει για την ευθανασία σε ανθρώπους. Αν μπλέξουμε το ζήτημα με τα ζώα θα μπερδευτούμε λίγο, αλλά μιας και το ανέφερες: Αν ένα ζώο ναι μεν μπορεί να ζήσει αλλά όμως υποφέρει, καλύτερα put her/him down.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εντάξει...Η ευθανασία είναι κάτι αμφιλεγόμενο...Εγώ προσωπικά είμαι μάλλον υπερ...Όπως κ να έχει υπάρχουν τόσο υπέρ όσο κ κατά για την ευθανασία...Απλά το δικαίωμα για μια αξιοπρεπή ζωή συσχετίζεται κ με το δικαίωμα για έναν αξιοπρεπή θάνατο...Είναι λοιπόν προτιμότερο να δώσουμε σε κάποιον ένα θάνατο αξιπορεπή κ να το λυτρώσουμε από επώδυνες καταστάσεις κ ανίατες ασθένεις...Κατά είναι η θρησκεία η οποία θεωρεί τη ζωή ως δώρο του Θεού,..Εξάλλου υπάρχουν διάφορες φαρμακευτικές αγωγές οι οποίες απαλύνουν τον πόνο κ δεν οδηγούν στο θάνατο απλά ο θάνατος επέρχεται ως παρενέργεια φυσικη των φαρμάκων...Πάντως η σύντμηση της ζωής κατ εμέ είναι πολύ προτιμότερη από μια ζωή με πόνο...Ο αξιοπρεπής θάνατος είναι καλύτερος από μια ζωή μες στον πόνο τη στεναχώρια κ τη δυστυχία...Είναι λογικό κ επόμενο ότι το δικαίωμα στη ζωή προηγείται αλλά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας πολλούς παράγοντες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κι εμένα με κάλυψε η κρου...
Αλλά σκεφτήτε το λίγο, αν κάποιος έχει περάσει μια πολύ βαριά αρρώστια και λέμε πως θεραπεύεται, όχι εντελώς αλλά νταξ, τι νόημα έχει? Θα κουβαλάει τους πόνους για την υπόλοιπή του ζωή, θα αντιμετωπίζει συνεχώς προβλήματα με την υγεία του, μπορεί να μην μπορεί και να ξαναπερπατήσει... Τι νόημα έχει η ζωή έτσι? Μια κόλαση θα περνάς. Αν ποτέ μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα τον ζητούσα εγώ η ίδια τον θάνατό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη για το θεμα.Ειμαι κατα, αλλα αν καποιος ειναι βαρια αρρωστος και βρισκεται σε θεση να αποφασισει μονος του τοτε ειναι μια λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπερ μόνο σε ειδικές περιπτώσεις π.χ. όταν κάποιος είναι βαριά άρρωστος και έχει συνέχεια πόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Υπέρ μόνο αν το ζητήσει ο ασθενής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πλήρως κατά. Υπάρχει πάντα πιθανότητα να θεραπευτεί. Ας είναι μετά απο μήνες, ας είναι μετά απο χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν υποφέρει θα είναι σαν να πεθάνει 30 φορές. Δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Παρ'όλα αυτά ίσως έχει την δυνατότητα μετά να πεθάνει 31.
Ενώ με την ευθανασία μια είναι η επιλογή.

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο και αντιφατικό να βλέπω άτομα που ενώ είναι κατά των εκτρώσεων να υποστηρίζουν την ευθανασία. Δηλαδή όταν σκοτώνεις τον άλλο όταν υποφέρει είσαι λιγότερο δολοφόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Παρ'όλα αυτά ίσως έχει την δυνατότητα μετά να πεθάνει 31.
Ενώ με την ευθανασία μια είναι η επιλογή.

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο και αντιφατικό να βλέπω άτομα που ενώ είναι κατά των εκτρώσεων να υποστηρίζουν την ευθανασία. Δηλαδή όταν σκοτώνεις τον άλλο όταν υποφέρει είσαι λιγότερο δολοφόνος;

Ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό...Ότι στην ευθανασία κάποιος υποφέρει ζει μια αναξιοπρεπή ζωή που χαρακτηρίζεται από πόνο κ δυσφορία κ ο ίδιος ζητάει τη λύτρωση...Έχει επίγνωση είναι πολλές φορές ενήλικος κ έχε πλήρη συναίσθηση του τί επιθυμεί...Κ δεν αναφέρομαι στο παράδειγμα της Ολλανδίας όπου έχει δοθεί το δικαίωμα της ευθανασία στους γιατρούς κ έχει ασκηθεί πολλές φορές χωρίς τη συγκατάθεση του ασθενούς...Αντίθετα στην έκτρωση έχεις να κάνει με έναν οργανισμό που δεν έχει αναπτύξει ελεύθερη βούληση δεν μπορεί να εκφραστεί κ να δηλώσει...Δεν ξέρεις καν αν η ζωή που του στερείς είναι μια ζωή πλούσια κ απολύτως φυσιολογική ή ακόμα πολύ περισσότερο κ επιτυχημένη...Η ευθανασία είναι η λύτρωση από τον πόνο από μια δυστυχισμένη ζωή...Ξαναλέω όλοι έχουν το δικαίωμα στην αξιοπρεπή ζωή αλλά έχουν κ το δικαίωμα στον αξιοπρεπή θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο και αντιφατικό να βλέπω άτομα που ενώ είναι κατά των εκτρώσεων να υποστηρίζουν την ευθανασία. Δηλαδή όταν σκοτώνεις τον άλλο όταν υποφέρει είσαι λιγότερο δολοφόνος;

Η ευθανασία είναι αυτοκτονία ουσιαστικά. Την υποστηρίζω, αν την επιλέγει ο ασθενής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Κωστή. Αν κάποιος είναι πολύ άρρωστος και υποφέρει, χωρίς να έχει ελπίδα επιβίωσης και φυσικά αν εκείνος το επιθυμεί, δεν είμαι κατά της ευθανασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό...Ότι στην ευθανασία κάποιος υποφέρει ζει μια αναξιοπρεπή ζωή που χαρακτηρίζεται από πόνο κ δυσφορία κ ο ίδιος ζητάει τη λύτρωση

Και η λύτρωση έρχεται κάνοντας έναν άλλο δολοφόνο; Αν θεωρεί οτι δεν την θέλει τη ζωή του ας την αφαιρέσει μόνος του.

...Έχει επίγνωση είναι πολλές φορές ενήλικος κ έχε πλήρη συναίσθηση του τί επιθυμεί...

Όταν πονάει ο άνθρωπος το πρώτο πράγμα που κοιτάει είναι να απαλλαγεί απο τον πόνο. Αυτό είναι άμυνα του οργανισμού και πολλές φορές γίνεται και καταστροφικό για τον ίδιο. Δεν το δέχομαι οτι μπορεί υπο συνθήκες τέτοιες να έχει επίγνωση του τι πραγματικά κάνει.

Η ευθανασία είναι η λύτρωση από τον πόνο από μια δυστυχισμένη ζωή...

Η οποία έχει πάντα μια πιθανότητα να αλλάξει όσο παραμένει κάποιος ζωντανός.

Ξαναλέω όλοι έχουν το δικαίωμα στην αξιοπρεπή ζωή αλλά έχουν κ το δικαίωμα στον αξιοπρεπή θάνατο...

Αξιοπρεπής... θάνατος; Πως ακριβώς, όταν δηλιάζουμε επειδή υποφέρουμε και την κοπανάμε; Που ακριβώς είναι η αξιοπρέπεια όταν τα παρατάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Και η λύτρωση έρχεται κάνοντας έναν άλλο δολοφόνο; Αν θεωρεί οτι δεν την θέλει τη ζωή του ας την αφαιρέσει μόνος του.



Όταν πονάει ο άνθρωπος το πρώτο πράγμα που κοιτάει είναι να απαλλαγεί απο τον πόνο. Αυτό είναι άμυνα του οργανισμού και πολλές φορές γίνεται και καταστροφικό για τον ίδιο. Δεν το δέχομαι οτι μπορεί υπο συνθήκες τέτοιες να έχει επίγνωση του τι πραγματικά κάνει.



Η οποία έχει πάντα μια πιθανότητα να αλλάξει όσο παραμένει κάποιος ζωντανός.



Αξιοπρεπής... θάνατος; Πως ακριβώς, όταν δηλιάζουμε επειδή υποφέρουμε και την κοπανάμε; Που ακριβώς είναι η αξιοπρέπεια όταν τα παρατάμε;

Πάρε ένα παράδειγμα ανθρώπου που στα 20 μένει παράλυτος από το λαιμό κ κάτω κ συνεχίζει όλη του τη ζωή έτσι΄...Αυτή η δυστυχισμένη ζωή πώς ακριβώς θα αλλάξει...Φυσικά ένας αξιοπρεπής θάνατος...Που σημαίνει να πεθάνει ήρεμα κ ήσυχα,...Όχι μέσα στον πόνο κ στην ανησυχία...Ακόμα είναι πολύ πιο εύκολο να αναθέσεις να σου αφαιρέσει τη ζωή από το να το κάνεις εσύ ο ίδιος...Για σκέψου λιγάκι αν βρισκόσουν εσύ σε αυτήν τη θέση...Κ τέλος ο οργανισμός δεν έχει ούτε νου ούτε λογική ούτε σκέψη...Αυτά ανήκουν στον άνθρωπο σαν πνευματικό ον κ η ανάγκη για ευθανασία δεν πηγάζει μόνο από τον πόνο που είναι λογικό κάποιος να θέλει να απαλλαχτεί αλλά επίσης κ από τη δυστυχισμένη ζωή...Μια χαρά μπορεί να σκεφτεί κανείς τί είναι καλύτερο για αυτόν...Ας δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πάρε ένα παράδειγμα ανθρώπου που στα 20 μένει παράλυτος από το λαιμό κ κάτω κ συνεχίζει όλη του τη ζωή έτσι΄...Αυτή η δυστυχισμένη ζωή πώς ακριβώς θα αλλάξει...
Με την λογική αυτή, ο Stephen Hawking θα πρεπε να έχει αυτοκτονήσει εδώ και καιρό.

Επίσης και για αυτά τα άτομα, γίνονται προσπάθειες απο την επιστήμη για να καλυτερέυσει η ζωή τους. Παρ'όλα αυτά ένας άνθρωπος αξίζει μόνο ζωντανός, και ας βρίσκεται στην χειρότερη κατάσταση που μπορεί να υπάρξει.

Φυσικά ένας αξιοπρεπής θάνατος...Που σημαίνει να πεθάνει ήρεμα κ ήσυχα
Αυτό δεν είναι αξιοπρέπεια, αυτό είναι φεύγω ήρεμα και ήσυχα. Αξιοπρέπεια θα ήταν αν πέθαινε χωρίς να προδώσει ένα ιδανικό (αν και με αυτό διαφωνώ)

Ακόμα είναι πολύ πιο εύκολο να αναθέσεις να σου αφαιρέσει τη ζωή από το να το κάνεις εσύ ο ίδιος...

Και άρα να κάνουμε τον άλλο δολοφόνο επειδη εμείς εγκαταλείψαμε κάθε ελπίδα.

Για σκέψου λιγάκι αν βρισκόσουν εσύ σε αυτήν τη θέση...Κ τέλος ο οργανισμός δεν έχει ούτε νου ούτε λογική ούτε σκέψη...Αυτά ανήκουν στον άνθρωπο σαν πνευματικό ον κ η ανάγκη για ευθανασία δεν πηγάζει μόνο από τον πόνο που είναι λογικό κάποιος να θέλει να απαλλαχτεί αλλά επίσης κ από τη δυστυχισμένη ζωή...
Δεν νομίζω ούτε εγώ ούτε εσύ οτι μπορούμε να καταλάβουμε το πως νιώθει κάποιος που βρίσκεται σε αυτήν την θέση. Η δυστυχισμένη ζωή μπορεί να γίνει ευτυχισμένη ζωή . Ο θάνατος παραμένει χωρίς χαρακτηρισμό σε όλες τις περιπτώσεις.
Μια χαρά μπορεί να σκεφτεί κανείς τί είναι καλύτερο για αυτόν...Ας δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα...
Για να σαι τόσο σίγουρος μάλλον έχεις κάποιες εμπειρίες. Care to share;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω αλλο δεν καταλαβαινω αλλο. Οταν καποιος ειναι στο τελευταιο σταδιο του καρκινου (πχ), ποιος ο λογος να υποβαλλεται σε βαριες χημειοθεραπειες, ακτινοβολιες κλπ που τον επιβαρυνουν και σωματικα και ψυχολογικα; Δηλαδη γιατι να παραταθει η ζωη του για λιγους μηνες μονο, οταν αυτοι οι μηνες θα ειναι ισως οι χειροτεροι της ζωης του; Δεν ειναι ακριβως ευθανασια αυτο, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να γινονται αυτα σε περιπτωσεις που ο θανατος ειναι πια αναποφευκτος... Το μονο που προσφερει αυτο ειναι η σκεψη (οταν φυγει αυτος ο ανθρωπος) οτι "εγω εκανα ο,τι μπορουσα για να τον κρατησω στη ζωη".

Εχω ζησει τετοια κατασταση (με πολυ κοντινο μου προσωπο που τελικα "εφυγε"), γι' αυτο το λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top