Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είμαι υπέρ της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 20 40.0%
  • Είμαι ενάντια της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 14 28.0%
  • Δεν με απασχολεί

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Δεν είμαι σίγουρος

    Ψήφοι: 2 4.0%
  • Εξαρτάται...

    Ψήφοι: 13 26.0%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν κάποιος ειναι βαρια άρρωστος και το επιλέξει ως λύση για να γλυτώσει τον πόνο (ψυχικό και σωματικό) θα το δεχόμουν. Να εφαρμόζεται όμως απο τρίτους, είτε συγγενείς είτε γιατρούς χωρίς την συγκατάθεση του ασθενή δεν το θεωρώ σωστό.
Συμφωνώ απόλυτα.
Εγώ θα προτιμούσα να παιθάνω πιο γρήγορα παρά να ταλαιοπωρηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Είμαι κατά, ωστόσο σε μερικές περιπτώσεις νομίζω ότι θα ήμουν υπέρ (τελευταίο στάδιο καρκίνου κ.ό.κ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται..Πολλές φορές έχω σκεφτεί τι θα έκανα αν έφτανα σε σημείο να πρέπει να επιλέξω για κάποιον δικό μου..Δεν ξέρω λοιπόν..Πιστεύω όμως ότι είναι πραγματικά δύσκολη απόφαση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ειμαι υπερ σε περιπτωσεις ανιατων ασθενειων "χωρις επιστροφη",οταν ειναι στα τελευταια σταδια και το επιθυμει,απο το να βασανιζεται διχως ουσια ειναι προτιμοτερο για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Υπο προυποθεσεις, υπερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Είμαι ενάντια στην ευθανασία. Δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε την ζωή κάποιου ο οποίος έχει μια βαριά αρρώστια (πχ). Έστω και να έχει 1% πιθανότητα να ζήσει, γιατί να μην περιμένουμε να δούμε αν θα θεραπευτεί ο ασθενής? Ή αλλιώς να πεθάνει φυσικά?
Δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είμαι ενάντια στην ευθανασία. Δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε την ζωή κάποιου ο οποίος έχει μια βαριά αρρώστια (πχ). Έστω και να έχει 1% πιθανότητα να ζήσει, γιατί να μην περιμένουμε να δούμε αν θα θεραπευτεί ο ασθενής? Ή αλλιώς να πεθάνει φυσικά?
Δεν το καταλαβαίνω.
Eίναι καλύτερο να πεθανει κάποιος ανώδυνα και γρήγορα(αν το θέλει φυσικά)παρά να ταλαιπωρηθει ενώ δεν έχει πιθανότητες να ζήσει.Εγώ μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι υπέρ,και νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή ''υπέρ υπό προυποθέσεις''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Eίναι καλύτερο να πεθανει κάποιος ανώδυνα και γρήγορα(αν το θέλει φυσικά)παρά να ταλαιπωρηθει ανώ δεν έχει πιθανότητες να ζήσει.Εγώ μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις είμαι υπέρ,και νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή ''υπέρ υπό προυποθέσεις''.
Συμφωνώ. Δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να υποφέρει απο τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή να απαλλαχτεί απο τον πόνο και ο ίδιος την έχει διαλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ειμαι κατα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αρχικά, είναι απαραίτητο να διευκρινίσουμε τι εννοούμε με τον όρο ευθανασία. Αν αναφέρεται σε μια μορφή θανατικής ποινής (leathal injection), τότε σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ. Αντίθετα, η ευθανασία σε έναν ασθενή μπορεί να πάρει πολλές μορφές. Από τη μια πλευρά, αν σχετίζεται με πάσχοντα από καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο (ή κάτι τέτοιο που είναι εξακριβωμένο ότι οδηγεί αποκλειστικά στο θάνατο) είναι προτιμότερο να πραγματοποιηθεί η ευθανασία. Όμως, σε περίπτωση που ένας ασθενής είναι π.χ. σε κόμα (δεν ξέρω πως γράφεται) υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να επανέλθει, άρα η άρνηση παροχής μηχανικής υποστήριξης είναι ανήθικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η ευθανασία, δεν ενδείκνυται σε όλες τις περιπτώσεις... Αν κάποιος θέλει να δώσει τέλος στη ζωή του, επειδή είναι βαριά άρρωστος, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει...
Πρόσφατα είδα μια εκπομπή σχετικά με μία πάθηση των οστών, κατά την οποία, δημιουργούνται στο σώμα επιπλέον οστά, ή παραμορφώνονται τα υπάρχοντα, σε βαθμό που να προκαλούν αναπηρία... Ένας άνδρας, λόγω της ασθένειας, είχε παραμείνει σε όρθια στάση 30 χρόνια... Και μετακινούσε μόνο το κεφάλι του, γιατί η παραμόρφωσή του δεν του επέτρεπε να μετακινήσει άλλα μέλη του σώματός του... Όμως, αυτός ο άντρας, συνεχιζε να ζει, κανονικά, να πηγαίνει τις βόλτες του, έστω και σε αυτήν την κατάσταση... Ο ίδιος είπε ότι ένιωθε φυλακισμένος στο ίδιο του το σώμα, αλλά δεν είχε σκεφτεί ποτέ την ευθανασία... Μπορεί να προσφέρεται σαν τρόπος απαλλαγής από μια κόλαση που μπορεί να βιώνουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο, αλλά παρ'όλα αυτά, στερεί την ελπίδα για προσπάθεια και επιβίωση, όποια και αν είναι η κατάσταση του ατόμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ναι, ετσι είναι πολύ γεικευμένο
εγώ νομίζω ότι αν κάποιος υποφέρει και θέλει να δώσει τέρμα στη ζωή του ειδικά αν είναι μεγαλος θα επρεπε να εχει αυτη την επιλογή αλλα δεν είναι δίκαιο να αποφασίσει καποιος αλλος αν θα ζήσει ή θα πεθάνει ο άλλος. Εγω θα ήθελα να έχω αυτή την επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Υπέρ, μόνο αν ο ασθενής δώσει την συγκατάθεσή του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
οπως εγραφα και στις ατελειωτες εκθεσεις μου στην γ λυκειου υπερ υπο προυποθεσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι η απόφαση θα είναι από τρίτα πρόσωπα, στενοί φίλοι και συγγενείς. Δεν είναι δυνατόν ένας ασθενής να επιλέξει να πεθάνει υπό τέτοιες προυποθέσεις. Η μοναδική περίπτωση για μια τέτοια ενέργεια είναι σε περίπτωση που ο άρρωστος δεν μπορεί να επικοινωνήσει πια με το περιβάλλον του και η υπόλοιπη του ζωή θα συνεχιστεί έτσι. Μια τέτοια κίνηση θα ήταν σωτήρια για κάποιους ανθρώπους που χρειάζονται άμεσα τα όργανα του για να ζήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι η απόφαση θα είναι από τρίτα πρόσωπα, στενοί φίλοι και συγγενείς. Δεν είναι δυνατόν ένας ασθενής να επιλέξει να πεθάνει υπό τέτοιες προυποθέσεις. Η μοναδική περίπτωση για μια τέτοια ενέργεια είναι σε περίπτωση που ο άρρωστος δεν μπορεί να επικοινωνήσει πια με το περιβάλλον του και η υπόλοιπη του ζωή θα συνεχιστεί έτσι. Μια τέτοια κίνηση θα ήταν σωτήρια για κάποιους ανθρώπους που χρειάζονται άμεσα τα όργανα του για να ζήσουν.


Έχω την εντύπωση ότι οι συγγενείς πάντα προσπαθούν να αποτρέψουν τέτοιες ενέργειες, και ότι οι ασθενείς συνήθως ζητούν την ευθανασία...
Συνήθως οι ανάπηροι το επιλέγουν από μόνοι τους. Αλλά αυτοί με μεγάλο ποσοστό αναπηρίας. Για τους συγγενείς είναι σκληρό να βλέπουν τον άνθρωπό τους να πεθαίνει ηθελημένα... Πόσο μάλλον να αποφασίσουν οι ίδιοι κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ δε μίλησα για κάποιο ποσοστό αναπηρίας. Κανένας άνθρωπος, εγώ έτσι πιστεύω τουλάχιστον, δε θα ζητούσε ευθανασία όσο άσχημα κι αν ήταν. Εγώ μίλησα για περιπτώσεις όπου ο άρρωστος δεν θα μπορεί να επικοινωνεί πια με το περιβάλλον. Να είναι δηλαδή πάντα σε κώμα. Τότε μπορεί να διακαιολογηθεί η ευθανασία, μια απόφαση την οποία θα την πάρουν οι συγγενείς. Πιστεύω πως αν οι συγγενείς καταλάβουν ότι με το που θα πάρουν αυτη την απόφαση θα ζήσει κάποιος άλλος, τότε μάλλον θα προβούν σ'αυτήν την ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πολλοι θα ζητούσαν.Και έχουν ζητήσει.Κι εγώ αν και δεν γίνεται να είμαι σίγουρος,θα τη ζητούσα αλλά για ένα συγγενή μου δε θα το έκανα ποτέ εν αγνοία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ δε μίλησα για κάποιο ποσοστό αναπηρίας. Κανένας άνθρωπος, εγώ έτσι πιστεύω τουλάχιστον, δε θα ζητούσε ευθανασία όσο άσχημα κι αν ήταν. Εγώ μίλησα για περιπτώσεις όπου ο άρρωστος δεν θα μπορεί να επικοινωνεί πια με το περιβάλλον. Να είναι δηλαδή πάντα σε κώμα. Τότε μπορεί να διακαιολογηθεί η ευθανασία, μια απόφαση την οποία θα την πάρουν οι συγγενείς. Πιστεύω πως αν οι συγγενείς καταλάβουν ότι με το που θα πάρουν αυτη την απόφαση θα ζήσει κάποιος άλλος, τότε μάλλον θα προβούν σ'αυτήν την ενέργεια.


Ναι, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει συγκατάθεση από το άτομο?
Και αν γινόταν κάτι αναπάντεχο, και όσο μακροχρόνιο και αν ήταν το κώμα, το άτομο απροσδόκητα ξυπνούσε?
Κάποιοι ζητούν οι ίδιοι γιατί δεν αντέχουν να ζουν εγκλωβισμένοι μέσα στο σώμα τους (αναφέρομαι στους ανάπηρους). Όπως συνέβη και με τον Σαμπέδρο ο οποίος προσπαθούσε επί 30 χρόνια να πάρει δικαστική απόφαση υπέρ της ευθανασίας του, και τελικά αυτοκτόνησε πίνοντας υδροκυάνιο.
Αυτό έχει γίνει και ταινία μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
αναλογα την κατασταση........αν υπαρχει πονος και το μελλον προμηνυεται βασανιστηριο τοτε ειμαι υπερ...αλλα οχι φυσικα χωρις την συγκαταθεση του πασχοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top