Εσωτερικής αρχιτεκτονικής (ΠΑΔΑ) ή αρχιτεκτονική επαρχία;

missdior

Νεοφερμένος

Η missdior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χελλοου,
Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλαδικες με σκοπό να περάσω Αθήνα, κάτι που δεν πέτυχα ούτε πέρυσι ούτε φέτος. Πέρυσι είχα γραφτεί στην εσωτερική αρχιτεκτονικη παδα, όμως δεν πήγα ποτέ γιατί ήθελα να ξαναδωσω. Φέτος περνάω σε αρχιτεκτονικες (βολος, ιωαννινα, Χανιά κλπ) αλλά δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να πάω. Είμαι άνθρωπος που δεν πολυαγαπω την επαρχία και επιπλέον φοβάμαι ότι όλοι τους φιλοι που πρόσφατα ήρθαμε πολύ κοντά θα τους χάσω ή θα απομακρυνθουμε πολύ. Πιστεύω ότι θα συνηθίσω αν φύγω και τελικά θα είναι εντάξει αλλά δεν ξέρω. Αν δεν είναι για μένα και όντως χαλάσω τόσα λεφτά και τόσα χρόνια κάπου που δεν θα θέλω να ειμαι;
 

Reader

Νεοφερμένος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Χελλοου,
Φέτος έδωσα 2η φορά πανελλαδικες με σκοπό να περάσω Αθήνα, κάτι που δεν πέτυχα ούτε πέρυσι ούτε φέτος. Πέρυσι είχα γραφτεί στην εσωτερική αρχιτεκτονικη παδα, όμως δεν πήγα ποτέ γιατί ήθελα να ξαναδωσω. Φέτος περνάω σε αρχιτεκτονικες (βολος, ιωαννινα, Χανιά κλπ) αλλά δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να πάω. Είμαι άνθρωπος που δεν πολυαγαπω την επαρχία και επιπλέον φοβάμαι ότι όλοι τους φιλοι που πρόσφατα ήρθαμε πολύ κοντά θα τους χάσω ή θα απομακρυνθουμε πολύ. Πιστεύω ότι θα συνηθίσω αν φύγω και τελικά θα είναι εντάξει αλλά δεν ξέρω. Αν δεν είναι για μένα και όντως χαλάσω τόσα λεφτά και τόσα χρόνια κάπου που δεν θα θέλω να ειμαι;
Αρχική συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για σπουδές στην επαρχία αλλά ανησυχείς μήπως το μετανιώσεις στην πορεία. Η δική μου συμβουλή είναι να καθίσεις να σκεφτείς τους λόγους που σε ενδιέφερε η αρχιτεκτονική εξαρχής. Προσπάθησε επίσης να μιλήσεις με άτομα και από τις δύο σχολές ώστε να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Και κάτι ακόμα - το λέω με όλη την καλή διάθεση επειδή βλέπω πως ανησυχείς μήπως μετανιώσεις. Δεν γίνεται να παίρνεις αποφάσεις με τη λογική "μήπως θα το μετανιώσω στο μέλλον;".
Προφανώς και θα σκεφτείς αν η επιλογή σου σε ενδιαφέρει πραγματικά, αν μπορείς να την υποστηρίξεις και αν έχει προοπτικές, προφανώς και δεν θα παίρνεις βιαστικές αποφάσεις. Όμως, αν στο μέλλον αλλάξεις γνώμη, αυτό θα συμβεί επειδή θα είσαι ένας διαφορετικός άνθρωπος, με καινούργιες εμπειρίες και συναισθήματα. Για τώρα, αυτή είναι η σωστή απόφαση. Δεν γίνεται να νιώθεις τύψεις από τώρα για μια ενδεχόμενη μελλοντική συνειδητοποίηση. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Έδωσες δύο φορές πανελλαδικές γιατί ήθελες αρχιτεκτονική, μπορείς οικονομικά να πας και το σκέφτεσαι για τις φιλίες???
Μήπως έρωτας είναι η αιτία?
Οι φιλίες και οι έρωτες έρχονται και περνάνε και δίνουν την θέση τους σε νέες, αν αξίζουν αντέχουν την απόσταση
Το επάγγελμα όμως θα το κάνεις μια ζωή
Άλλο πολυτεχνείο και αρχιτέκτονας μηχανικός αλλο εσωτερική διακόσμηση
Εσένα τι σού αρέσει πραγματικά?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Έδωσες δύο φορές πανελλαδικές γιατί ήθελες αρχιτεκτονική, μπορείς οικονομικά να πας και το σκέφτεσαι για τις φιλίες???
Μήπως έρωτας είναι η αιτία?
Οι φιλίες και οι έρωτες έρχονται και περνάνε και δίνουν την θέση τους σε νέες, αν αξίζουν αντέχουν την απόσταση
Το επάγγελμα όμως θα το κάνεις μια ζωή
Άλλο πολυτεχνείο και αρχιτέκτονας μηχανικός αλλο εσωτερική διακόσμηση
Εσένα τι σού αρέσει πραγματικά?
Ναι ...να κατσει εκει που ειναι ο μεγαλος ερωτας.. ο ερωτας και τα ανωτερα αισθηματα ειναι η ζωη και η αναταση ... οι καμπυλες γραμμες σε ενα χαρτι τιποτα δεν ειναι.
Καλα οι ερωτοκριτες ειναι πορωση.
Η εσωτερικη αρχιτεκτονικη εχει την μεγαλη αναγκη... και τα λευτα... και την αλλη αρχιτεκτονικη να κανει στην εσωτερικη θα το γυρισει.
 

Rina

Νεοφερμένος

Η Rina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φέτος περνάω σε αρχιτεκτονικες (βολος, ιωαννινα, Χανιά κλπ) αλλά δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να πάω.

Να πας. Αν η αρχιτεκτονική ειναι η αγάπη σου, δεν το συζητάμε. Επαρχία ή Νέα Υόρκη, με γκόμενο ή χωρίς, με νέους φίλους ή παλιούς, η αρχιτεκτονική είναι αρχιτεκτονική. Δεν υπάρχει υποκατάστατο. Αν δεν πας θα το μετανιώνεις μια ζωή, ακόμα κι αν στην πράξη ασχοληθείς με την εσωτερική (όπως λέει ο Γιάννης και πιθανόν να συμβεί).
Καλό ξεκίνημα!
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ναι ...να κατσει εκει που ειναι ο μεγαλος ερωτας.. ο ερωτας και τα ανωτερα αισθηματα ειναι η ζωη και η αναταση ... οι καμπυλες γραμμες σε ενα χαρτι τιποτα δεν ειναι.
Καλα οι ερωτοκριτες ειναι πορωση.
Η εσωτερικη αρχιτεκτονικη εχει την μεγαλη αναγκη... και τα λευτα... και την αλλη αρχιτεκτονικη να κανει στην εσωτερικη θα το γυρισει.
Θα το μετανιώσει κάποια στιγμή, ενώ εσωτερική αρχιτεκτονική κάνει και από τα δύο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Θα το μετανιώσει κάποια στιγμή, ενώ εσωτερική αρχιτεκτονική κάνει και από τα δύο
Ναι καλα ... θα με πει εμενα η κοριτσαρα παμε στα δεντρα να πιουμε νεκταρ και εγω θα παω στα ΣΑΕ...ε? γινεται ? δεν γινεται
Ο καλλιτεχνης ζει με αισθηματα μονο ...χωρις αυτα ουτε στραβη γραμμη δεν μπορει.
Ε αφου στην εσωτερικη θα καταληξεις καντηνα καλα ... ε οχι δικαιωματα ΤΕΕ..ε και λοιπον ? δεν θα βγαζουμε ενεργειακα χαρτια ..μα δεν προλαβαινουμε κιολας διοτι τωρα σχεδιαζουμε το λιβινκ ρουμ..και μετα το παβηλιον
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ναι καλα ... θα με πει εμενα η κοριτσαρα παμε στα δεντρα να πιουμε νεκταρ και εγω θα παω στα ΣΑΕ...ε? γινεται ? δεν γινεται
Ο καλλιτεχνης ζει με αισθηματα μονο ...χωρις αυτα ουτε στραβη γραμμη δεν μπορει.
Ε αφου στην εσωτερικη θα καταληξεις καντηνα καλα ... ε οχι δικαιωματα ΤΕΕ..ε και λοιπον ? δεν θα βγαζουμε ενεργειακα χαρτια ..μα δεν προλαβαινουμε κιολας διοτι τωρα σχεδιαζουμε το λιβινκ ρουμ..και μετα το παβηλιον
Κεφάτος σήμερα :pleasantry:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,099 μηνύματα.
Αν πας αρχιτεκτονική, θα είσαι μηχανικός με δικαίωμα να υπογράφεις για έργα, για να μην πω ότι θα σου ανοιχτούν άλλοι τόσοι δρόμοι γιατί στις σχολές αρχιτεκτονικής σου δίνονται πολλά ερεθίσματα (ακόμα και με σκηνογραφία ή video game design πχ θα μπορείς να ασχοληθείς αν πάρεις τα ανάλογα μαθήματα και προσεγγίσεις σχετικούς καθηγητές). Και εννοείται ότι από αρχιτεκτονική θα μπορείς να ασχοληθείς με το interior design. Κρίμα είναι να μην προσπαθήσεις γι'αυτο το πτυχίο μόνο και μόνο λόγω πόλης. Σίγουρα η επαρχία δεν σου προσφέρει όσα προσφέρει η Αθήνα, αλλά πιστεύω ότι κάνεις καλή φοιτητική ζωή. Τώρα αν θες περισσότερες πληροφορίες για τις σχολές, μπορείς να μου στείλεις ένα πμ, τα έχω πει πολλές φορές εδώ στο φόρουμ γενικά. Η σχολή του Βόλου είναι πιο καλλιτεχνική και ασχολείσαι πολύ με 3D design, που είναι απαραίτητα όταν κάνεις interior design.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top