Ερώτηση για την Φυσική στο Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών στο Αιγάλεω

beatrixx

Νεοφερμένος

Η beatrixx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας εγραψα από 4ο πεδίο και την περνάω αυτην σχολή (λογικά)γιατί έχω γράψει πάνω από 800 μόρια πανω από την βάση,αλλά είδα στο site τους ότι έχουν μαθήματα φυσικής.Φυσική δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.Από ποιο επίπεδο την διδάσκουν στο πανεπιστημιο?Σκεφτηκα να σκιστώ το καλοκαίρι και να διαβάσω από την 1η λυκειου φυσική αλλά δεν τα προλαβαίνω όλα και θα πρέπει να είμαι επιλεκτική .Ποια είναι τα σος κεφαλαια που θα πρέπει να ξέρω?Επίσης ο γονιός μου συμφωνίσε να κάνω ιδιαίτερα μόνο φυσική για το πανεπιστήμιο.Πιστεύετε την βγάζω την σχολη? Η πληροφορική ήταν όνειρο μου αλλα δεν έγραψα πάνω από 17.000 μόρια να περάσω Αθήνα…Έγραψα 16.350 μο και δεν υπάρχει επιλογή για εκτός Αθήνας.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Θα συμπληρώσω την ερώτηση και σχετικά με την φυσική στο τμήμα μηχανικών πληροφορικής του διπαε και της πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στην Αρτα. Γενικά η φυσική σε αυτά τα τμήματα είναι εύκολη ή αρκετά απαιτητική πχ για ένα άτομο που δεν έχει ιδέα
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,944 μηνύματα.
Όλα από την αρχή γίνονται, δεν θεωρείται τίποτα γνωστό. Δεν είναι σοβαρός λόγος να απορρίπτουμε τμήματα επειδή από τα 50 μαθήματα τα 1-2 είναι φυσική. Όπως θα διαβάσετε για τα υπόλοιπα, έτσι θα διαβάσετε και για φυσική.
 

Debugging_Demon

Νεοφερμένος

Ο Debugging_Demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας εγραψα από 4ο πεδίο και την περνάω αυτην σχολή (λογικά)γιατί έχω γράψει πάνω από 800 μόρια πανω από την βάση,αλλά είδα στο site τους ότι έχουν μαθήματα φυσικής.Φυσική δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.Από ποιο επίπεδο την διδάσκουν στο πανεπιστημιο?Σκεφτηκα να σκιστώ το καλοκαίρι και να διαβάσω από την 1η λυκειου φυσική αλλά δεν τα προλαβαίνω όλα και θα πρέπει να είμαι επιλεκτική .Ποια είναι τα σος κεφαλαια που θα πρέπει να ξέρω?Επίσης ο γονιός μου συμφωνίσε να κάνω ιδιαίτερα μόνο φυσική για το πανεπιστήμιο.Πιστεύετε την βγάζω την σχολη? Η πληροφορική ήταν όνειρο μου αλλα δεν έγραψα πάνω από 17.000 μόρια να περάσω Αθήνα…Έγραψα 16.350 μο και δεν υπάρχει επιλογή για εκτός Αθήνας.
Ως φοιτητής στο αντίστοιχο τμήμα της Πάτρας έχω να πω ότι η φυσική που κάνουμε είναι στον τομέα του Ηλεκτρισμού και μελετάμε φαινόμενα ηλεκτρολογικής και ηλεκτρονικής φύσεως (σε μαθήματα όπως Ηλεκτρικά Κυκλώματα, Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά κα), εμείς δεν έχουμε καθαρό μάθημα φυσικής αλλά και στο παλαιότερο πρόγραμμα σπουδών (που είχαμε) από ότι ξέρω ήταν απλός ηλεκτρομαγνητισμός, που διδασκόταν από την αρχή καθώς δεν ήταν ο ίδιοσ με αυτόν που διδάσκεται στο λύκειο.Αν είσε πρόθυμηνα την μελετήσεις believe me δεν θα υπάρχει πρόβλημα κανένα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,127 μηνύματα.
Γεια σας εγραψα από 4ο πεδίο και την περνάω αυτην σχολή (λογικά)γιατί έχω γράψει πάνω από 800 μόρια πανω από την βάση,αλλά είδα στο site τους ότι έχουν μαθήματα φυσικής.Φυσική δεν θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ.Από ποιο επίπεδο την διδάσκουν στο πανεπιστημιο?Σκεφτηκα να σκιστώ το καλοκαίρι και να διαβάσω από την 1η λυκειου φυσική αλλά δεν τα προλαβαίνω όλα και θα πρέπει να είμαι επιλεκτική .Ποια είναι τα σος κεφαλαια που θα πρέπει να ξέρω?Επίσης ο γονιός μου συμφωνίσε να κάνω ιδιαίτερα μόνο φυσική για το πανεπιστήμιο.Πιστεύετε την βγάζω την σχολη? Η πληροφορική ήταν όνειρο μου αλλα δεν έγραψα πάνω από 17.000 μόρια να περάσω Αθήνα…Έγραψα 16.350 μο και δεν υπάρχει επιλογή για εκτός Αθήνας.
Κατ αρχην συγχαρητηρια.... και πολυ καλη επιλογη.
Θα σου πω την εμπειρια μου...ειχα ασχολήθει πολυ παλαιοτερα με την ημεκτρομαγνητισμο που κανουν στην πληροφορικη εκπα και συγκεκριμενα με τις ασκησεις διοτι καποιο παιδι απο δω μεσα τις ειθελε.
Ηταν παλουκακια και πολυ με ζορισαν αλλα οκ.
Υποθετω το παδα να το στριψει περισσοτερο το μαχαιρι και θα εχει και κυκλωματα και λογικη σχεδιαση κλπ.
Μην τρομαζεις αμα το εχεις στα μαθηματικα και η φυσικη ακολουθει αλλα πρεπει να ασχοληθεις.
Μπες στο σαιτ αρνος και παρε τα διαδικτιακα μαθηματα (δεν ειναι ακριβα).
Τωρα το καλοκαιρι εχεις χρονο και διεθεσε καθε μερα 3 ωρες ( οποτε θες δηλαδη) και η ''κουρτινα'' φυσικη θα τραβηχτει απο μπροστα σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συμπληρώσω την ερώτηση και σχετικά με την φυσική στο τμήμα μηχανικών πληροφορικής του διπαε και της πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στην Αρτα. Γενικά η φυσική σε αυτά τα τμήματα είναι εύκολη ή αρκετά απαιτητική πχ για ένα άτομο που δεν έχει ιδέα
Ναι εινα πολυ απαιτητικη ...επιπεδου πολυτεχνείου..κατι λιγοτερο απο φυσικο.
Οτι ειπα στο αλλο παιδι ισχυει και για το διπαε..θαρρος και δεν κολλαμε .
Κανοντας αυτο που ειπα θα εισαι ανετη με αυτα που λενε στον πινακα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top