Εργασία σε γραφείο τελετών

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
😐😐😐😐😐😐😐😐😐
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Tην εκταφή των νεκρών όταν καθαρίζουν τους τάφους, το γραφείο τελετών δεν την κάνει; Από όσο έχω διαβάσει, αρκετοί νεκροί δεν έχουν λιώσει τελείως και η εικόνα προκαλεί φρίκη σε οικείους που παραβρίσκονται στο τρισάγιο πόσο μάλλον σε αυτούς που κάνουν τη δουλειά και πρέπει να πιάσουν τα οστά ή το μισολιωμένο σώμα.
Και εννοείται πως θα το διαβαζα στις 3.30 το ξημέρωμα, με τον νεκροθάφτη γείτονα να μένει στον 3ο.
Thanks nPb
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,083 μηνύματα.
Και εννοείται πως θα το διαβαζα στις 3.30 το ξημέρωμα, με τον νεκροθάφτη γείτονα να μένει στον 3ο.
Thanks nPb

Είναι από τα επαγγέλματα που λες "ήθελα να γίνω από μικρός". :P Αλλά πάντα σε μια κοινωνία, πάντα κάποιος θα κάνει και τέτοια επαγγέλματα, όπως το επάγγελμα του βοθρατζή για παράδειγμα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
(Ουφ σε τι κατάντια είναι η Ελλάδα για να σκεφτόμαστε αυτά τα επαγγέλματα σοβαρά!)
Ευχαριστούμε για το τρολάρισμα. Να 'σαι πάντα καλά...

Season 5 Ghost GIF by Power
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,608 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά; Πόσα παίρνουν στα γραφεία τελετών οι βοηθοί;

Προσωπικά, ακόμα και 20 χιλιάρικα την κηδεία να έπαιρνα, δεν θα πήγαινα🥺
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά; Πόσα παίρνουν στα γραφεία τελετών οι βοηθοί;

Προσωπικά, ακόμα και 20 χιλιάρικα την κηδεία να έπαιρνα, δεν θα πήγαινα🥺
Λιγα παιρνουν..εδω στο νοσοκομειο ερχονται με κατι βαν 40 χρονων.
Ας την σταματήσουμε ομως αυτη την συζήτησή ειναι καπως.
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Θα σε ρωτάνε "Πώς πάει η δουλειά;" και θα απαντάς "Ψόφια πράγματα".
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,083 μηνύματα.
Φίλοι μου, όλα μέσα στη ζωή είναι. Απορώ πως ο θάνατος παραμένει ταμπού θέμα συζήτησης λες και είναι κάτι παράξενο. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει ένα "σύστημα" ζωής τέτοιο ώστε ο θάνατος να τους τρομάζει ενώ ο θάνατος είναι μια φυσική εξέλιξη της ζωής. ;)

Πριν κάποια χρόνια και ο αυνανισμός για τις κοπέλες ήταν ταμπού.
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Φίλοι μου, όλα μέσα στη ζωή είναι. Απορώ πως ο θάνατος παραμένει ταμπού θέμα συζήτησης λες και είναι κάτι παράξενο. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει ένα "σύστημα" ζωής τέτοιο ώστε ο θάνατος να τους τρομάζει ενώ ο θάνατος είναι μια φυσική εξέλιξη της ζωής. ;)

Πριν κάποια χρόνια και ο αυνανισμός για τις κοπέλες ήταν ταμπού.
Γενικά ο άνθρωπος του σήμερα αγνοεί ο,τι τον προβληματίζει σαν να έχει αλλεργία στην σκέψη. Απλά δες πόσοι απέχουν από τις εκλογές, πόσοι δηλώνουν αγνωστικιστές και πόσοι γυρνάνε άλλου το κεφάλι τους όταν βλέπουν άστεγο στον δρόμο. Επικρατεί ένας ηδονισμός που μας οδηγεί στο να μην αποδεχόμαστε την ζωή για αυτό που πραγματικά είναι.
Θεωρείται ταμπού το να κηδεύεις έναν άνθρωπο αλλά το να σκοτώνεις ένα ζώο και να το σουβλιζεις είναι πολυαγαπημένο έθιμο...τι να πω...
Κατά την άποψη μου, άνθρωποι αποσυντίθονται αυτή την στιγμή και θα συνεχίσουν να αποσυντίθονται κάνω ή δεν κάνω αυτή την δουλειά.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,146 μηνύματα.
Φίλοι μου, όλα μέσα στη ζωή είναι. Απορώ πως ο θάνατος παραμένει ταμπού θέμα συζήτησης λες και είναι κάτι παράξενο. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει ένα "σύστημα" ζωής τέτοιο ώστε ο θάνατος να τους τρομάζει ενώ ο θάνατος είναι μια φυσική εξέλιξη της ζωής. ;)

Πριν κάποια χρόνια και ο αυνανισμός για τις κοπέλες ήταν ταμπού.
Ακριβώς επειδή είναι μία αναπόφευκτη φυσική εξέλιξη της ζωής είναι απολύτως λογικό να τρομάζει .
Για εμένα πιο πολύ προσεγγίζει το ταμπού , να απαρνιόμαστε το συναίσθημα του φόβου στο απόλυτο άγνωστο ( τον θάνατο )
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Πόσα παίρνουν στα γραφεία τελετών οι βοηθοί;
Θεωρώ πως δεν παίρνουν βασικό κατά πρώτον.

Κατά δεύτερον, όταν η εναλλακτική είναι η εστίαση ή το μεροκάματο στην οικοδομή, μια χαρά είναι το πεθαμενατζίδικο.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,608 μηνύματα.
Θεωρώ πως δεν παίρνουν βασικό κατά πρώτον.

Κατά δεύτερον, όταν η εναλλακτική είναι η εστίαση ή το μεροκάματο στην οικοδομή, μια χαρά είναι το πεθαμενατζίδικο.
Έχω ήδη υπάρχουσα καταθλιψάρα, δεν θέλω κι άλλη. Ευχαριστώ.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Γενικά ο άνθρωπος του σήμερα αγνοεί ο,τι τον προβληματίζει σαν να έχει αλλεργία στην σκέψη. Απλά δες πόσοι απέχουν από τις εκλογές, πόσοι δηλώνουν αγνωστικιστές και πόσοι γυρνάνε άλλου το κεφάλι τους όταν βλέπουν άστεγο στον δρόμο. Επικρατεί ένας ηδονισμός που μας οδηγεί στο να μην αποδεχόμαστε την ζωή για αυτό που πραγματικά είναι.
Δεν κατάλαβα πώς κολλάει αυτό "πόσοι δηλώνουν αγνωστικιστές και πόσοι γυρνάνε άλλου το κεφάλι τους όταν βλέπουν άστεγο στον δρόμο" με αυτό "ο άνθρωπος του σήμερα αγνοεί ο,τι τον προβληματίζει σαν να έχει αλλεργία στην σκέψη". Ειδικά οι αγνωστικιστές μόνο αυτό κάνουν, σκέφτονται τα περί θρησκείας.
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πώς κολλάει αυτό "πόσοι δηλώνουν αγνωστικιστές και πόσοι γυρνάνε άλλου το κεφάλι τους όταν βλέπουν άστεγο στον δρόμο" με αυτό "ο άνθρωπος του σήμερα αγνοεί ο,τι τον προβληματίζει σαν να έχει αλλεργία στην σκέψη". Ειδικά οι αγνωστικιστές μόνο αυτό κάνουν, σκέφτονται τα περί θρησκείας.
Κολλάει με την διαφορά του δηλώνω και του είμαι. Πάντως οσους τέτοιους έχω γνωρίσει τους αρέσει απλά να λένε "δεν ξέρω και δεν μπορώ να ξέρω οπότε δεν σκέφτομαι για την θρησκεία"
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Κολλάει με την διαφορά του δηλώνω και του είμαι. Πάντως οσους τέτοιους έχω γνωρίσει τους αρέσει απλά να λένε "δεν ξέρω και δεν μπορώ να ξέρω οπότε δεν σκέφτομαι για την θρησκεία"
οκ.. απλα με την πρωτη προταση αναφερεσαι σε μια συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων ενω με την επομενη το γενικευεις παλι. οπως και να εχει, αν εννοουσες οτι το "αλλο τι δηλωνω, αλλο τι ειμαι/δειχνω" ισχυει για ολες τις θρησκειες (και μη) τοτε συμφωνω~
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
H δουλεια του αλλου παντα φανταζει ευκολη και με πολλα λεφτα.
Ο οικος τελετων οσο κι αν φαινεται ευκολη υποθεση δεν ειναι.
Δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι για ολες τις δουλειες.
Θελει πρωτα εμπειρια και μετα μεγαλο κεφαλαιο να ανοιξεις οικο τελετων.
Ειναι το πιο ψυχοφθορο επαγγελμα που υπαρχει.
Μακαρι να ειχες να κανεις μονο με θανατους ηλικιωμενων απο φυσικα αιτια.
Τα λεφτα δεν ειναι τοσα πολλα οσο φανταζεσαι.
Θα δουν τα ματια σου πραγματα που δε φανταζεσαι καν οτι υπαρχουν.
Αυτα και αλλα πολλα, αλλα βαριεμαι να πω περισσοτερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γειά σας, τον τελευταίο καιρό, καθώς βλέπω ότι οι πιθανότητες για σταθερή επαγγελματική αποκατάσταση του πρώτου πεδίου είναι ελάχιστες, έχω αρχίσει να σκέφτομαι την εργασία σε γραφείο τελετών ως διέξοδο. Έχω ακούσει ότι γενικά οι απολαβές είναι καλές και ότι δεν βρίσκεις δουλειά δύσκολα.
(Σίγουρα δεν θα διάλεγα αυτή την δουλειά μόνο για τις απολαβές, θεωρώ πως θα μου ταίριαζε και τρέφω κάποιον θαυμασμό για το αντικείμενο).
Η ερώτηση μου είναι: χρειάζεται κάποιο είδος εκπαίδευσης για να εργαστώ ως εργολάβος κηδειών ή γενικά υπάλληλος σε γραφείο;
Επίσης, αν κάποιος από εσάς έχει δουλέψει στον χώρο, είναι όντως καλές οι απολαβές; Είναι κουραστική η δουλειά;
απ το 1ο πεδιο η κοινωνικη εργασια ειναι καλη σχολη με σιγουρη αποκατασταση.Επισης το παιδαγωγικο δημοτικης και το ειδικης αγωγης.
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
οκ.. απλα με την πρωτη προταση αναφερεσαι σε μια συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων ενω με την επομενη το γενικευεις παλι. οπως και να εχει, αν εννοουσες οτι το "αλλο τι δηλωνω, αλλο τι ειμαι/δειχνω" ισχυει για ολες τις θρησκειες (και μη) τοτε συμφωνω~
Ναι προφανώς! Αυτό ισχύει παντού δυστυχώς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

H δουλεια του αλλου παντα φανταζει ευκολη και με πολλα λεφτα.
Ο οικος τελετων οσο κι αν φαινεται ευκολη υποθεση δεν ειναι.
Δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι για ολες τις δουλειες.
Θελει πρωτα εμπειρια και μετα μεγαλο κεφαλαιο να ανοιξεις οικο τελετων.
Ειναι το πιο ψυχοφθορο επαγγελμα που υπαρχει.
Μακαρι να ειχες να κανεις μονο με θανατους ηλικιωμενων απο φυσικα αιτια.
Τα λεφτα δεν ειναι τοσα πολλα οσο φανταζεσαι.
Θα δουν τα ματια σου πραγματα που δε φανταζεσαι καν οτι υπαρχουν.
Αυτα και αλλα πολλα, αλλα βαριεμαι να πω περισσοτερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


απ το 1ο πεδιο η κοινωνικη εργασια ειναι καλη σχολη με σιγουρη αποκατασταση.Επισης το παιδαγωγικο δημοτικης και το ειδικης αγωγης.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις προτάσεις σχολών! Δεν με ενδιαφέρει τόσο το οικονομικό κομμάτι, απλά να τα βγάζω πέρα αξιοπρεπώς, οπότε δεν σκέφτομαι αυτή την δουλειά για τα χρήματα σίγουρα (εξάλλου θα μπορούσα να πάω αλλού με περισσότερα).
Σκέφτομαι όντως να σπουδάσω κοινωνική εργασία γιατί με ενδιαφέρει, αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα πιάσω τα 14 μόρια (έχω πολλά κενά).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Παίζει να είναι απο τα πιο έξυπνα ποστ παιδιού που έχει γράψει εδώ για επιλογή καριέρας ever, no joke:hehe:.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Φίλοι μου, όλα μέσα στη ζωή είναι. Απορώ πως ο θάνατος παραμένει ταμπού θέμα συζήτησης λες και είναι κάτι παράξενο. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει ένα "σύστημα" ζωής τέτοιο ώστε ο θάνατος να τους τρομάζει ενώ ο θάνατος είναι μια φυσική εξέλιξη της ζωής. ;)

Πριν κάποια χρόνια και ο αυνανισμός για τις κοπέλες ήταν ταμπού.
Ήταν ταμπού. Με κυβέρνηση την Ν.Δ. το growth σε αυτό τον κλάδο προβλέπεται εξαιρετικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top