Εργασία σαν Χημικός χωρίς το πτυχίο ως επί πτυχίω φοιτητής

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς εάν και εφόσον δέχονται σε βασικές δουλειές, σχετικές με την χημεία (ακόμα και σε φροντιστήρια) φοιτητές αν είναι επί πτυχίω??

Γιατί θα είναι κρίμα να πρέπει να επιστρέψουμε πίσω στην εστίαση ενώ έχουμε φτύσει αίμα όλα αυτά τα έτη
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αν και κοίταξα στο site της χρυσής ευκαιρίας (για φροντιστήρια) δε βρήκα κάτι. Αν κρίνω πάντως από τους μαθηματικούς στους οποίους ζητούν κατά καιρούς και τελειόφοιτους, φαντάζομαι κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους χημικούς. Δε χάνεις να στείλεις βιογραφικά (ή καλύτερα να περάσεις να αφήσεις κανένα) στα φροντιστήρια της περιοχής σου. Κατά τα άλλα, τα γνωστά, πρακτική μέσω σχολής, αν δεν έχεις κάνει ήδη, LinkedIn και jobfind.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,139 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς εάν και εφόσον δέχονται σε βασικές δουλειές, σχετικές με την χημεία (ακόμα και σε φροντιστήρια) φοιτητές αν είναι επί πτυχίω??

Γιατί θα είναι κρίμα να πρέπει να επιστρέψουμε πίσω στην εστίαση ενώ έχουμε φτύσει αίμα όλα αυτά τα έτη
Δέχονται.
Καλό θα ήταν βέβαια να είσαι αρκετά σίγουρος ότι ο φόρτος που θα έχεις για να τελειώσεις δεν θα επηρεάζει την απόδοση σου στην δουλειά ή τουλάχιστον δεν θα σε ενοχλήσει εάν τυχόν αργήσεις λίγο παραπάνω με την σχολή(για εμένα αξίζει αυτό).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,741 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς εάν και εφόσον δέχονται σε βασικές δουλειές, σχετικές με την χημεία (ακόμα και σε φροντιστήρια) φοιτητές αν είναι επί πτυχίω??

Γιατί θα είναι κρίμα να πρέπει να επιστρέψουμε πίσω στην εστίαση ενώ έχουμε φτύσει αίμα όλα αυτά τα έτη

Αρχικά θα πρέπει να το δεις σοβαρά σαν επαγγελματική πορεία και όχι απλά με τη λογική "μας έτυχε αυτό τώρα, δεν έχουμε κάτι άλλο καλύτερο να κάνουμε κτλ". Ή εστίαση ή αυτό, όχι και τα δύο από λίγο ίσον ξεπέτα. Η εκπαίδευση δεν είναι τόσο εύκολη όσο ακούγεται αν θες να έχεις επαγγελματικό μέλλον. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο.

Τι γνώμη έχεις @archaios19;
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Στην φάση που βρίσκομαι, ήδη κάνω πρακτική άσκηση, το οποίο σίγουρα με βοηθάει και στο να αποκτήσω εργαστηριακή εμπειρία, αλλα από την άλλη ξέρω ότι αν δεν ήμουν με πρόγραμμα του ΕΣΠΑ, σίγουρα δε θα με δέχονταν στον φορέα που βρίσκομαι τώρα.

Και όσο καλά λόγια και να έχουν για εμένα, δεν περιμένω ότι θα έχω πρόταση για εργασία αφού ολοκληρωθεί η πρακτική άσκηση, καθώς γενικά δεν συνηθίζεται να έχουν άτομα χωρίς μεταπτυχιακό (το οποίο είναι και στόχος μου).

Αλλά θα πρέπει από κάπου να πιαστώ σίγουρα στο ενδιάμεσο διάστημα αφού τελειώσω τις (περισσότερες) υποχρεώσεις τώρα και μέχρι να τελειώσω το μεταπτυχιακό (μιας και δε μπορούν να με στηρίζουν παραπάνω). Και επειδή έχω γνωρίσει πολύ καλά το περιβάλλον της εστίασης, είναι κάτι που δε θα ήθελα να επιστρέψω ποτέ ιδανικά.

Για την εκπαίδευση δεν είμαι σίγουρος αν βλέπω σαν απώτερο σκοπό μου να γίνω εκπαιδευτικός. Απλώς, τον περασμένο χρόνο έκανα παράλληλα με σπουδές + εργασία, και εθελοντικά παρουσιάσεις σε μουσείο φυσικών επιστημών, σε μαθητές Δημοτικού - Λυκείου, και ένα feedback που είχα ήταν ότι έχω μεταδοτικότητα (κάτι το οποίο ποτέ δεν πίστευα ότι είχα).

Και σίγουρα η εργασιακή εμπειρία σχετική με τον κλάδο μου θα ωφελήσει το βιογραφικό μου, οπότε προσπαθώ σιγά σιγά να κοιτάω προς τα εκεί
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,741 μηνύματα.
Σε έναν ιδανικό κόσμο, θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα ΑΝ οι άνθρωποι έκαναν αυτό που ήθελαν οι ίδιοι και όχι αυτό που αναγκάζονταν να κάνουν λόγω επιλογών ή αποφάσεων άλλων ανθρώπων (ακόμη και μέσω πλύσης). Το γεγονός ότι είδες κάπου ότι έχεις μια χ κλίση θα πρέπει να σου δώσει μια αυτοπεποίθηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top